Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Oale/ cratițe / tigai de gatit

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La 260 grade, orice ulei alimentar se decompune si devine toxic.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

 Punter, on 19 februarie 2023 - 00:04, said:

ce ma induce in eroare e ca-i poroasa...eu stiam ca si pe tigai ceramica trebuie sa fie lucioasa/alunecoasa.
Nu obligatoriu.
Am o tigaie de la Delimano, made in Italy, este puțin rugoasă, și cu picățele colorate, de parcă chiar au fost vitrificate bobițe de nisip, pe suprafața ei.

L.E. Am căutat chiar acum, am găsit la ei pe site explicația.

Attached Files



#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Chiar ieri mi-am luat un gratar din fonta, pe eticheta scrie fonta pura.
Am luat varianta de dimensiuni mai mici, mai am unul mai mare care-si face treaba de multi ani. Il folosim pe aragaz.
Interesant e ca l-am gasit mai ieftin in selgros decat in magazinul firmei care-l comercializeaza in Romania. Nu mai spun ca in Piata Obor era mult mai scump. Am mai avut ceva asemanator din zamac, am rezistat tentatiei de a cumpara tot din zamac. Soacra-mea avea o tigaie din fonta emailata, era nemaipomenita, a rezistat o groaza de ani dar iti rupea mana de grea ce era. Era diametru si grosime mare. Cred ca acum se fac mai subtiri.
Revenind la gratarul meu, acasa am facut tratamentul indicat pe eticheta, mi se pare util, il redau mai jos:
Attached File  fonta pura.jpg   426.51K   25 downloads
Daca sunteti interesati de pret:
Selgros: 47,99 lei. Probabil pret promotional, nu am verificat.
Oti.ro: 54,25 lei.
Obor: 65 lei.

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 29.04.2008
Inox cu fundul gros sau fonta. Și nu datorită compoziției, ci datorita inerției termice. Am și un teflon, dar îl folosesc doar pentru ochiuri.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 15.05.2008

 Costel2223, on 18 februarie 2023 - 21:52, said:

Da avea mânere din ebonita. Și era o oala cu tocăniță de cartofi in ea, deci ceva zemos înăuntru. A început doar sa miroasă urât fara să ardă mâncarea din ea.

Mai am și 2 ibrice din teflon tot de Auchan. La fel daca fierb apă de un ceai in ele mă omoară cu mirosul, la gunoi și cu alea.

Acu nu te supara,dar cati ani ai,ibric tigaie trebuie pozitionat astfel sa nu ajunga sa arda manerul,pute rau de tot mult timp,risti sa faci arsuri la mana

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate