Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Oale/ cratițe / tigai de gatit

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 29.11.2021
Salut, recent am lăsat o oala cumparata din Auchan din teflon cred că este mai mult timp decât de obicei pe flacăra de la plita cu gaz. Vreau sa spun că un miros greu de metal a umplut toată bucătăria. Mâncarea din oala nu s a ars deci nu a fost genul că am uitat mâncarea acolo, însă efectiv oala aia nu a făcut față temperaturii din plita și a început să degaje ce știu eu ce gaze. Am aruncat mâncarea și oala aia pe urmă. Că sa numai zic că se zgârie și foarte ușor genul asta de oale / cratițe.

Din ce am citit oalele/cratițele din ceramică sunt cele mai ok. Cratiță din ceramică 100% nu am găsit, doar cu straturi din ceramică, însă oale care să poată fi pusă direct pe flacăra de gaz da.
Totuși din ce am mai citit și astea din ceramică daca nu sunt de calitate au în componenta pe lângă ceramica, ceva metale grele mai periculoase decât alea din teflon.

Ce părere aveți de tigaie din inox cu straturi de ceramica sau produse Emile-henry din ceramică. Din păcate nu pot pune linkurile catre ele.

Ar merita banii ceruți sau exista ceva alternative mai bune ? Poate chiar alt material decât ceramica 🤔, deși nu cred.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fonta, sau inox. Fara emailuri, sau alte adaugiri.

Edited by pasilla, 18 February 2023 - 20:38.


#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Fonta daca ai muschi Posted Image inox daca esti om normal Posted Image

Am mai spus-o. Oale si tigai din inox gasesti la metro. Pret rezonabil calitate de asemenea.

PS: Le recomand de parca vand tigai Posted Image

https://forum.softpe...8#entry29756705

Edited by mircea812, 18 February 2023 - 20:43.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Tigaia aia avea maner de ebonita sau din ce este facut.
Inca nu am auzit asa ceva,mancarea nu era arsa dar oala,cratita distrusa,

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Oalele si cratitele teflonate sunt foarte OK daca le folosesti cum trebuie. Adica sa nu le incingi prea tare si sa nu le zgarii (adica sa folosesti unelte de lemn sau silicon, nu de metal). Daca esti atent la chestiile astea, poti s-o pastrezi ani de zile.

#6
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 29.11.2021

View Postceanu1980, on 18 februarie 2023 - 21:04, said:

Tigaia aia avea maner de ebonita sau din ce este facut.
Inca nu am auzit asa ceva,mancarea nu era arsa dar oala,cratita distrusa,

Da avea mânere din ebonita. Și era o oala cu tocăniță de cartofi in ea, deci ceva zemos înăuntru. A început doar sa miroasă urât fara să ardă mâncarea din ea.

Mai am și 2 ibrice din teflon tot de Auchan. La fel daca fierb apă de un ceai in ele mă omoară cu mirosul, la gunoi și cu alea.

#7
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Ai aruncat degeaba mancarea. Pentru ca era flacara prea mare s-au ars manerele.
Deci eroare la utilizator.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Pentru fiert apa, cele mai eficiente sunt fierbatoarele electrice. Sunt si rapide, si nu irosesti caldura aiurea. Si costa cam 100 de lei pentru un fierbator de 1.5 litri, o nimica toata.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCostel2223, on 18 februarie 2023 - 20:22, said:

produse Emile-henry din ceramică.
Am eu o oala ceramica de vreo 4 ani, cred ca varianta de 4 litri, sau a doua ca marime din gama.
Am prins-o la oferta si era mult mai ieftina decat cea mare.
Nevasta o foloseste la cuptor si e foarte multumita de ea. Se spala impecabil, e si foarte rezistenta ( a scapat capacul de gresie si nu s-a spart, nu s-a ciobit)
Face sarmale, musacale, chestii de-astea.
Pacat ca e cam mica pentru noi, desi cred ca si varianta cea mai mare ar fi fost un pic cam mica.
Urmaresc sa iau si varianta mare, insa nu la pretul ala. Din ce mi-aduc aminte, am dat undeva sub 300 de lei pe ea, dar acum e dublu.

Metale grele? Ce metale grele? E obtinuta printr-un proces de vitrificare, ca sticla. Chiar de-ar avea metale grele in ea, nu au cum sa ajunga in corp.

Cica se poate folosi si pe flacara, insa noi nu o folosim asa.

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Da, am verificat-o chiar acum si are 4 litri. Culoarea e un rosu aprins, foarte misto. Culoarea capacului a ramas, insa a oalei s-a intunecat un pic. Se vede doar prin comparatie directa, altfel nu-ti dai seama.
Pe fund are niste zgaraieturi fine de metal, de la ustensile. Zgaraieturile sunt genul ala, de pe farfuriile ceramice. Nu e ceramica zgaraiata ci a ramas metal din ustensila. Probabil ca se pot sterge cu ceva, care indeparteaza metalul, ma gandesc la un acid puternic (apa regala :) )
Altfe, arata impecabil. Am zis ca o am de 4 ani, insa e de mai mult timp. Cred ca mai degraba 5-6 ani. Trece timpul!

Mai e o varianta rotunda de 5 litri si una ovala de 6 litri.

#11
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
ce parere aveti de firma asta tot din magazin? partea aiurea e ca un capac costa tot cam cat tigaia..

Attached Files



#12
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 29.11.2021

View Postmaccip, on 18 februarie 2023 - 22:36, said:

Da, am verificat-o chiar acum si are 4 litri. Culoarea e un rosu aprins, foarte misto. Culoarea capacului a ramas, insa a oalei s-a intunecat un pic. Se vede doar prin comparatie directa, altfel nu-ti dai seama.
Pe fund are niste zgaraieturi fine de metal, de la ustensile. Zgaraieturile sunt genul ala, de pe farfuriile ceramice. Nu e ceramica zgaraiata ci a ramas metal din ustensila. Probabil ca se pot sterge cu ceva, care indeparteaza metalul, ma gandesc la un acid puternic (apa regala :) )
Altfe, arata impecabil. Am zis ca o am de 4 ani, insa e de mai mult timp. Cred ca mai degraba 5-6 ani. Trece timpul!

Mai e o varianta rotunda de 5 litri si una ovala de 6 litri.

Din ce am citit produsele des Emily sunt cele mai ok din ceramică de pe aici.

Referitor la metalele grele uite un articol ce an găsit așa repede https://www.bfr.bund...-6143.html.  

Cele de la Emily sunt certificate că nu au în componență metale grele din ce am citit până acum. Totuși alții producători folosesc din ce m am documentat până acum.

Sa o folosiți sănătoși ! Până la urma cred că îmi iau și eu una 😁. O sa o pun pe flacăra totuși :).

https://www.bfr.bund...ealth-6143.html

View Postpufonel, on 18 februarie 2023 - 22:08, said:

Pentru fiert apa, cele mai eficiente sunt fierbatoarele electrice. Sunt si rapide, si nu irosesti caldura aiurea. Si costa cam 100 de lei pentru un fierbator de 1.5 litri, o nimica toata.

O idee buna in locul ibricului, mersi ! 👍

View PostPunter, on 18 februarie 2023 - 22:59, said:

ce parere aveti de firma asta tot din magazin? partea aiurea e ca un capac costa tot cam cat tigaia..

Am văzut și eu de genul, chiar nu știu ce să zic... Par atractive la prima vedere 😂. Probabil că se zgârie ușor și au un singur strat de ceramică alte minusuri nu îmi vin acum in cap

Probabil și ceva metale grele în ceramica aia, deși nu am citit exact despre model și producător...

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Da-le dracu de metale grele. Inca mai exista conducte de apa curenta cu plumb prin cladirile vechi.
Sunt periculoase, dar trebue ceva miligrame, in compozitie chimica ce poate fi absorbita de catre metabolism. Nu-s chiar asa de toxice. Apoi plumbul poti sa-l si mananci daca vrei. Va iesi pe partea ailalta la fel cum l-ai bagat. Nici mercurul nu-i asa de toxic cum se crede acum de majoritatea oamenilor. Unii cred ca si daca-l privesti te omoara, insa.. poti chiar pune mana pe el, ca nu musca, atata timp cat nu-ti faci un obicei din asta. Cand eram copil, ma jucam cu bilele de mercur si uite-ma-s/ :) Bine ca nu le-am mancat, ca atunci chiar era nasol.

Si oricum, nu au metale grele. De ce-ar avea in mod special ceramicile astea? Sunt scoase din pamant, cred. Cu compozitia naturala a pamantului din care sunt extrase. Un caolin, o argila, ceva. Sunt multe substante acolo si foarte probabil multi atomi mai grei decat plumbul, dar cantitatile sunt imfime si nu prezinta pericol. Omul traieste de cand s-a nascut pe planeta intre aceste substante si metale si are toleranta fata de ele, cat timp sunt in concentratie ce se gaseste in natura. Daca pui un contor geiger pe ele, pot sa fie si radioactive -: na! :D

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
linkul dat cu metale grele e din 2005, s-au schimbat de cateva ori tehnologiile pana acum.

poza cu tigaia "mea" scrie acolo pe eticheta ca e ceramica in 3 straturi, "ultra rezistenta".

Edited by Punter, 18 February 2023 - 23:50.


#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Ceramica aia de se pune pe vasele de metal, e alt tip de ceramica decat cel folosit la vasele de ceramica.
Dar oricum, Nu mi-as face probleme din cauza asta. Nici aluminiu nu-i tocmai sanatos, mai ales daca gatesti ceva acid in oale de aluminiu. Dar e greu sa ajungi la cantitati care sa conteze in sanatate. nici teflonul din care a iesit fum, nu-i bun.
Insa trebuie ordine de marime peste, sa afecteze cu ceva sanatatea. Restul sunt ipohondrisme. Daca erau asa de periculoase, nu s-ar mai fi fabricat.

#16
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
ce ma induce in eroare e ca-i poroasa...eu stiam ca si pe tigai ceramica trebuie sa fie lucioasa/alunecoasa.

#17
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View Postmaccip, on 18 februarie 2023 - 23:57, said:

Ceramica aia de se pune pe vasele de metal, e alt tip de ceramica decat cel folosit la vasele de ceramica.
Dar oricum, Nu mi-as face probleme din cauza asta. Nici aluminiu nu-i tocmai sanatos, mai ales daca gatesti ceva acid in oale de aluminiu. Dar e greu sa ajungi la cantitati care sa conteze in sanatate. nici teflonul din care a iesit fum, nu-i bun.
Insa trebuie ordine de marime peste, sa afecteze cu ceva sanatatea. Restul sunt ipohondrisme. Daca erau asa de periculoase, nu s-ar mai fi fabricat.
Teflonul chiar e periculos in anumite situatii. A fost un caz celebru in SUA cu substanta care e la baza teflonului

Generally speaking, Teflon is a safe and stable compound. However, at temperatures above 500°F (260°C), Teflon coatings on nonstick cookware start to break down, releasing toxic chemicals into the air ( 18 ). Inhaling these fumes may lead to polymer fume fever, also known as the Teflon flu.

Teflon toxic when scratched?
When your pans are scratched, some of the nonstick coating can flake into your food (the pan also becomes stickier). This can release toxic compounds. What is even more dangerous is cooking in a nonstick pan over high heat (this releases a chemical called perfluorooctanoic acid).

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Sa spui ca ceva e periculos e simplu. Sa pui o masura e mai greu. Sunt asa de multe lucruri periculoase, in cat unele nici nu merita luate in seama. Cel putin asa gandesc eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate