Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Litiera automata pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Salutare, m-ar interesa cateva pareri despre litiera automata cu golire in punga.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/52685/52684605/images/res_1692b5d021e9c94497df67c517526e7f.png?width=450&height=450&hash=74166E3B988CA30B6EA4751B493E8B31 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A folosit/vazut cineva cum functioneaza? Mi se pare ca te scapa de o bataie de cap in plus mai ales cand pleci cateva zile de acasa, te intorci si golesti punga in toaleta (asternutul tofu pentru asta e).

Edited by tomcatsk8, 18 February 2023 - 12:23.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cand pleci mai mult de o zi de acasa nu lasi pisica singura; ajung sa sufere de anxietate si singuratate plus ca se pot intampla accidente in casa si te trezesti ca pisica zace prajita pe jos cand te intorci.

#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostLex404, on 18 februarie 2023 - 12:34, said:

Cand pleci mai mult de o zi de acasa nu lasi pisica singura; ajung sa sufere de anxietate si singuratate plus ca se pot intampla accidente in casa si te trezesti ca pisica zace prajita pe jos cand te intorci.
Lasand la o parte faptul ca avem pisici de vreo 20 de ani si nu am gasit nici macar miros de pisica prajita in apartament, intrebarea mea se referea la o litiera automata si nicidecum n-am solicitat vreo parere legata de cat pot lasa pisica singura acasa.

Edited by tomcatsk8, 18 February 2023 - 12:41.


#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Sa mai zica cineva ca deviaza rau de tot, repdede de tot discutia pe forum ;)
Basca, Lex e moderator ;)

Revenind la problema, ca sa nu se insinueze cumva ca fac offtopic, da, eu am o parere buna.
Rotunda, alba, ceva butoane, interesanta poza.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu e un sistem complicat insa pare ingenios. Programezi acea "cuva" care face o miscare de rotatie trecand nisipul printr-o perie. Peria retine bulgarii de nisip intariti si rahatul, apoi acestea cad intr-un orificiu cu clapeta si intr-o punga de plastic. Dupa aceea revine la pozitia initiala.
CatGenie este un alt fel de litiera, cu apa, dezinfectant si legata la wc, insa mi se pare prea complicata si prea multe lucruri care pot sa nu functioneze, cum ar fi sa nu adune tot si in amestec cu apa sa miroasa foarte tare. Prefer modelul mai simplu, cu punga.

Legat de parerologii forumului, am doua pisici in apartament si daca lipsesc mai mult vine cineva din familie sa le verifice. Fiind pisici de apartament pentru ele e mai stresant sa apara o persoana straina, asa ca fug si se ascund, de aceea consider mai putin stresant pentru ele ca venirile sa fe mai rare. Poate ca sufera de putina anxietate insa faptul ca am doua pisici nu inseamna ca nu mai pot lipsi de acasa si adio vacante. Cred ca e mai ok putina anxietate in apartament de cateva ori pe an decat locul de unde le-am cules, mai ales ca le-am construit un teren de joaca foarte mare.

Momentan problema apei e rezolvata cu o fantana electrica, a mancarii cu un dispenser automat, potentialele accidentari cu patru camere IP (8 ore pe zi la serviciu, pana acum nu ne-am gandit sa renuntam la job pentru a sta cu pisicile) si cum ne-am gandit si la anxietate avem pentru plecari si difuser de feromoni sintetici Feliway. O toaleta automata ar putea mari la 3 zile nevoia unei prezente in apartament. Fata de celelalte o toaleta automata inseamna o investitie mult mai mare si ar fi util sa aud si parerile celor care au asa ceva inainte sa cumpar.

Edited by tomcatsk8, 18 February 2023 - 13:43.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
Nu lasa pisica singura in casa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M3-fpDDJAgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostLeo2006, on 18 februarie 2023 - 13:48, said:

Nu lasa pisica singura in casa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M3-fpDDJAgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

I don't get it.
Un clip amuzant cu o pisica, din cele 1887665437800 de clipuri amuzante cu pisici.
Trebuie sa ai pisica ca sa intelegi pisica ? Posted Image

Edited by nixrohnson, 18 February 2023 - 13:54.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
Am 4 la curte si toata ziua se vajaie pe usa. Cum s-o ti nesupravegheata cateva zile . Nimic nu mai gasesti cum ai lasat.

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Poate alea de apartament sint altfel.
Din nou, ce treaba are una cu alta?!

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Sa inteleg ca nimeni dintre pisicari nu are litiera automata, doar pareri din belsug despre cum sa cresti pisica? Nu de alta dar de pareri n-am mare nevoie, cred ca ma descurc destul de bine cu ele si in plus am si un veterinar bun pentru ele.
Pareri si experiente legate de acea litiera automata ar fi utile, dar mai poti gasi ceva util intreband aici?

Edited by tomcatsk8, 18 February 2023 - 14:20.


#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pai neah, la 2999.99 de lei cit costa aia din poza ta, nu cred ca se inghesuie lumea.
Si dupa aia sa mai intre si aici pe forum Posted Image sa ne spuna parerea Posted Image

Daca tu ai buget epntru asa ceva, cumpara, testeaza 30 de zile (emag) 14 zile, apoi retur sau o pastrezi.
Nu uita sa ne zici parerea.

Edited by nixrohnson, 18 February 2023 - 15:07.


#12
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Am gasit acelasi model cam la jumatatea pretului pe Aliexpress, e vorba de Ti Pro, si as lua doua la banii astia daca chiar ar fi bune. Nu mi se pare deloc scumpa daca te iei dupa ce venituri povestesc oamenii ca au pe aici si cati bani sunt dispusi sa dea pe un telefon. Daca noi din salarii modeste am construit loc de joaca, am luat dispenser de mancare, fantana, camere ip, difuzor de feromoni si ne gandim la litiere automate, atunci pisicarii cu salarii de 2-3000 de euro, masina noua si ultimul iPhone sigur au prin case de ani de zile asa ceva.

Edited by tomcatsk8, 18 February 2023 - 15:30.


#13
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,543
  • Înscris: 11.03.2006
Daca le pui 2 litiere, sau 3 - nu stiu cate pisici ai - cu mai mult nisip in ele, nu tin 3 zile?

Edited by cumparator, 18 February 2023 - 16:33.


#14
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Posttomcatsk8, on 18 februarie 2023 - 15:30, said:

Nu mi se pare deloc scumpa daca te iei dupa ce venituri povestesc oamenii ca au pe aici si cati bani sunt dispusi sa dea pe un telefon. Daca noi din salarii modeste am construit loc de joaca, am luat dispenser de mancare, fantana, camere ip, difuzor de feromoni si ne gandim la litiere automate, atunci pisicarii cu salarii de 2-3000 de euro, masina noua si ultimul iPhone sigur au prin case de ani de zile asa ceva.
Fiecare ii liber sa faca ce vrea cu banii lui, si isi stie prioritatile. Si eu am pisica, dar o tin sa faca ceea ce o fost lasata de mama natura sau de Deitate.

#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Posttomcatsk8, on 18 februarie 2023 - 15:30, said:

Am gasit acelasi model cam la jumatatea pretului pe Aliexpress, e vorba de Ti Pro, si as lua doua la banii astia daca chiar ar fi bune. Nu mi se pare deloc scumpa daca te iei dupa ce venituri povestesc oamenii ca au pe aici si cati bani sunt dispusi sa dea pe un telefon. Daca noi din salarii modeste am construit loc de joaca, am luat dispenser de mancare, fantana, camere ip, difuzor de feromoni si ne gandim la litiere automate, atunci pisicarii cu salarii de 2-3000 de euro, masina noua si ultimul iPhone sigur au prin case de ani de zile asa ceva.

Comparatiile nu sint deloc OK.

In primul rind - aliexpress: e chiar asa greu sa pui link?!
Cauta tu Ti Pro pe aliexpress, sa vedem ce iese
Hai ti pro litter box - si tot apar aiureli, cred eu.
Adica un model identic, la 1100 si 1460 de lei ;), nicidecum "cam la jumatatea pretului"!
https://www.aliexpre...4436587357.html
https://www.aliexpre...4669923416.html
Probabil mai pui 10-20% taxe vamale, tot iese OK la pret.
Plus transport 350-480 de lei.
Plus durata transport,  estimat 60 de zile. Sau mai rapid dar mult mai scump.
Cu riscul ca e chinezesc, clona, replica - garantie sau retur ciuciu.

In al doilea rind: iphone si banii
Eu nu cred ca e deloc asa.
Cred ca inca mai sint destui care-si iau cel mai nou iphone sau alt telefon scump, chiar daca nu le ramine bani de altceva.
Si n-ai fost atent: mai era ceva pe linga "au bani sa ia litiera automata" - "dupa aia intra aici pe forum ;)"

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postcumparator, on 18 februarie 2023 - 16:33, said:

Daca le pui 2 litiere, sau 3 - nu stiu cate pisici ai - cu mai mult nisip in ele, nu tin 3 zile?
Am doua pisici si doua litiere mari acoperite si ma descurc cam doua zile, pisicile sunt tinere si foarte active iar productia de caca/pipi este foarte ridicata. Ma gandeam ca poate mai castig o zi-doua.

View Postnico99900, on 18 februarie 2023 - 16:49, said:

Fiecare ii liber sa faca ce vrea cu banii lui, si isi stie prioritatile. Si eu am pisica, dar o tin sa faca ceea ce o fost lasata de mama natura sau de Deitate.
Evident ca fiecare isi stie prioritatile si e bine ca a ta isi face treaba in natura, mie mi se pare cam incomod sa tin pisica in frig pe geam ca sa se cace de la etajul 4 pe trecatori. Dar printre atatia pisicari care au salarii de 2-3000 de euro ma asteptam sa dau de unii pentru care 500 de euro o cacastoare automata pentru pisica iubita nu e un pret mare si au asa ceva de multa vreme. De la acestia asteptam raspunsuri, dar poate ca cei care au 2-3000 de euro pe luna stau la casa si pisica se caca in rasadurile cu lalele si viorele. Dar pentru apartament mi se pare o prioritate mai ridicata o litiera care sa stranga singura cacatul decat un telefon care sa livreze cacat via tik-tok si facebook.

View Postnixrohnson, on 18 februarie 2023 - 17:45, said:

Comparatiile nu sint deloc OK.
In primul rind - aliexpress: e chiar asa greu sa pui link?!
Cauta tu Ti Pro pe aliexpress, sa vedem ce iese
....................
Cu riscul ca e chinezesc, clona, replica - garantie sau retur ciuciu.
Pai pentru ce as pune link pe aliexpress cand nici pe emag nu m-a lasat??? Modelul e acelasi peste tot, daca il are cineva stie din poza despre ce e vorba.
N-am cum sa risc sa fie clona chinezeasca pentru ca nu au ce clona, toate sunt chinezesti si doar stickerul de pe cutie difera Posted Image Pana si aplicatia TUYA e aceeasi pentru toate.

Oricum e clar ca nu am nici o sansa sa aflu ceva util aici, nici o pierdere daca se inchide topicul.

Edited by tomcatsk8, 18 February 2023 - 19:02.


#17
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Enviro Natural Cat Litter - Substrat pentru pisici. Scapi de toate problemele specifice, adică miros, nisip ud, schimbatul des al întregului conținut al litierei. Un produs românesc foarte bun.

#18
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Posttomcatsk8, on 18 februarie 2023 - 18:56, said:

Pai pentru ce as pune link pe aliexpress cand nici pe emag nu m-a lasat??? Modelul e acelasi peste tot, daca il are cineva stie din poza despre ce e vorba.

Si la mine cum a mers sa pun link?
Sau nu ai auzit de URL shortner ?

Vad ca tot insisti cu "cine are sa vorbeasca". E gen aia "cine nu are pacate sa arunce primul piatra".
Din raspunsurile de mai sus, ti se pare ca are cineva asa ceva ??
Sau macar vreun interes pentru cubiectul asta?
Ai [rimit sfaturi sa nu lasi pisicile singure si despre un anume tip de substrat ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate