Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Iesirea din indiviziune teren

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
TuscanyBoy

TuscanyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2022
Salut,

Am dobandit anul trecut, in urma unei succesiuni de pe urma tatalui, 2 terenuri (1 extravilan si 1 intravilan) in judetul MM. Pe aceste terenuri mai figurez alaturi de alte 13 persoane, rude indepartate. Dintre toti, cu exceptia unei singure persoane, dorim sa vindem terenul, persoana respectiva nu vrea sa il vanda pana cand pretul pe m2 nu va creste mai mult. Ideea este ca vrem sa vindem cat mai repede, avand in vedere ca multi dintre actualii proprietari sunt deja in varsta si nu mai vrem sa avem parte de alte succesiuni, posibil mai multe persoane samd. In orice caz, avand in vedere ca nu vad o cale de rezolvare, eu as dori sa scap de acest teren si m-am gandit la doua scenarii: ori iesirea din indiviziune ori cedarea partii.

Stiti cumva care ar fi procedura pentru cele 2 scenarii, in parte? Pentru iesirea din indiviziune am inteles ca ar fi nevoie de acordul tuturor. M-ar interesa de asemenea si daca sunt destul de mari costurile. Multumesc!

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
Principalele modalitati de iesire din indiviziune sunt impartirea prin acord si impartirea pe cale judecatoreasca

Deci se poate prin acord, nu vad de ce unii ar obiecta la iesirea ta de la masa succesorala. daca e fara pretentii .. bineinteles

Edited by andrei_221, 18 February 2023 - 15:47.


#3
TuscanyBoy

TuscanyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2022
Multumesc, a 2-a optiune de cedare a cotei este posibila? Daca da, in ce conditii?

#4
ElecLucas

ElecLucas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2023
Iesirea din indiviziune presupune de fapt un partaj/imparteala, adica sa inceteze starea de coproprietate actuala total sau partial si se poate realiza printr-un partaj voluntar (la notar) sau judiciar (la instanta, daca nu va intelegeti). Acest partaj consta in faptul ca dumneavoastra dati/cedati cota pe care o aveti din teren catre un alt/alti coproprietar/i si primiti ceva la schimb, un alt teren/bani/etc sau sa dati bani pentru a prelua cota de teren de la alta persoana.

Alternativ puteti sa donati (sa cedati cu titlu gratuit) la notar cota dumneavoastra de teren unui coproprietar sau altei persoane.

In cazul in care toti doriti sa vindeti terenul in coproprietate mai putin o persoana, puteti sa sesizati instanta competenta pentru a iesi din indiviziune, iar instanta va decide fie sa il despagubiti pe cel care se impotriveste cu o suma de bani conform unei evaluari (cel mai probabil) fie va decide vanzarea terenului si impartirea sumei rezultate conform cotelor de proprietate. In orice caz, pentru sesizarea instantei trebuie contactat un avocat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate