Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Prevenire Malarie - ce medicamente ati luat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Cum ati prevenit Malaria cand ati fost in Africa centrala ?

Imi doresc sa vizitez tari ca Kenya, Tanzania, Uganda.

Sunt foarte susceptibil in a fi piscat de tantari oriunde merg (cam indiferent de ce spray dau pe mine), deci ar fi un risc imens sa zic ca "ma feresc de tantari" si deci nu iau malarie

Pe internet sunt informatii contradictorii, medicamente care nu se gasesc deloc in Romania etc


Ce medicamente ati luat, ce schema si ce efecte secundare ati avut?

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Fa o vizita pe la un medic epidemiolog, poate ai nevoie si de ceva vaccinuri. Iarasi el stie cum sa fac rost de medicamente, vaccinurile potrvite. Card cu bani pe le sa ai.

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Malarone o data pe zi dupa ce mancam

Se ia cu 2 zile inainte de plecare, pe toata durata cat stai acolo si 7 zile dupa revenirea in tara...

Mie mi-a cam rupt stomacul Malarone...
Vezi ca il gasesti destul de greu, nu se gaseste in farmacii... il gasesti doar la dep. de boli tropicale.. si doar in marile orase (Bucuresti, Cluj, TImisoara, Iasi... or mai fi si altele)

View Postvestale, on 16 februarie 2023 - 10:06, said:

Fa o vizita pe la un medic epidemiolog, poate ai nevoie si de ceva vaccinuri. Iarasi el stie cum sa fac rost de medicamente, vaccinurile potrvite. Card cu bani pe le sa ai.
Nu exista vaccin pentru malarie!

#4
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Daca ati avut efecte secundare cum v-ati mai bucurat de excursie ?

Daca vomit sau am diaree zilnic sincer mai bine stau acasa... nu cred ca mai imi arde de niciun safari in conditiile astea...

Din acest motiv intreb, stiu ca difera de la persoana la persoana, dar sunt curios de cazurile personale

#5
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postallah2, on 16 februarie 2023 - 10:12, said:

Daca ati avut efecte secundare cum v-ati mai bucurat de excursie ?

Daca vomit sau am diaree zilnic sincer mai bine stau acasa... nu cred ca mai imi arde de niciun safari in conditiile astea...
Eu am inceput sa am probleme cu stomacul dupa 9 zile de administrare... exact ziua cand am plecat inapoi spre Romania si a tinut inca 7 zile cat am luat acasa in Romania...
Riscul la malarie nu e asa mare, dar avand sotie medic infectionist, stiti cum e...

Nu am avut nici diaree, nici voma, ci aveam o durere de stomac...

Edited by sgn30, 16 February 2023 - 10:16.


#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Vaccinurile trebuie facute pt alte boli (nu e doar malaria).

#7
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postmdt, on 16 februarie 2023 - 10:15, said:

Vaccinurile trebuie facute pt alte boli (nu e doar malaria).
Da, poliomelita, difterie (ca la ei nu s-a eradicat) si febra galbena. Dar pentru malarie nu exista vaccin.
Oricum, sunt recomandate, nu obligatorii... Eu unu le-am facut toate.

Pe noi ne-a costat aprox 1000 RON de persoana vaccinurile + malarone pentru 16 zile (2 zile inainte, 7 zile acolo si 7 zile acasa)... asta cu un mic discount pentru ca sotia e medic.

Dar inca o data, 95% din cei care merg in excursie in Kenya, Tanzania-Zanzibar, nu isi fac nici vaccin, si nici nu iau profilaxie pentru malarie.

Edited by sgn30, 16 February 2023 - 10:22.


#8
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postallah2, on 16 februarie 2023 - 09:54, said:

… Tanzania …

Am lucrat perioade extensive de timp in zona. NU am luat medicamente ci am utilizat doar produse din categoria skin mosquito reppelent, imbracaminte adecvata si bun simt.
Extrem de important - cei mai buni medici in domeniu sint localii, nu cei aflati la 7000km distanta.

View Postallah2, on 16 februarie 2023 - 10:12, said:

Daca vomit sau am diaree zilnic sincer mai bine stau acasa...

Foarte posibil. Malarone si echivalente pot actiona in directia aia si sint necesare 7-10 zile pentru a aduce organismul la normal.
Ficatul sufera intens si sint sanse mari de a nu fi capabil a conduce autovehicule.

Ca feeling personal: este pacat de a nu vizita Africa de Est. Iar intr-o nota serioasa: Africa sub-ecuatoriala se viziteaza in lunile Iulie - August, imediat dupa sezonul ploios. Este o adevarata explozie de viata, flora si fauna.
Fiti educati si gospodari: Africa de Est nu inseamna decat urgie pentru turistul care o viziteaza Noiembrie - Februarie.



View Postsgn30, on 16 februarie 2023 - 10:22, said:

… poliomelita, difterie si febra galbena … Eu unu le-am facut toate.


+10

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu lua nimic
Treaba cu medicamentele astea e ca nu prea fac nimic in afara de distrus stomacul
Trust Me
Sunt de peste 15 ani in West Africa si ... nu iau nimic pentru preventie
Daca te plesneste malaria exista - Coartem
Asta e tratamentul care se gaseste peste tot in West Africa si este ieftin 10-15-20 $

#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Daca vrei sa iei ceva mai soft, poti lua Doxiciclina 100 mg. Mie mi-a prescris de la spitalul V. Babes reteta, doar ca trebuie sa mai iei 4 saptamani dupa ce te intorci.

Cu doza asta nu sunt de asteptat efecte secundare, am tratat acasa cu aceeasi doza si gaini (nu de malarie, dar cu rezultate foarte bune Posted Image) .

Dar am vazut ca expatii aflati de mai mult timp pe acolo nu se mai deranjau sa ia ceva preventiv.

#11
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
In general nu-ti lua sfaturile de pe un forum ca asta. Vorbeste si cu un medic. Malaria este potential fatala daca nu e diagnosticata si tratata la timp. East Africa este zona de transmisie intensa cu risc foarte ridicat. Eu am luat intotdeauna Malarone, fara niciun efect secundar, plus celelalte masuri de preventie. Exista si alte medicamente, cu alt regim de administrare si alte efecte secundare. Doxyciclina cred ca se gaseste peste tot si este si f. ieftina. Citeste, informeaza-te si decide in consecinta. Inainte de calatorie, poti sa faci o cura scurta aici acasa sa vezi cum le tolerezi.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cat timp mergi?
Daca e vorba de o vacanta scurta, 1-3 saptamani, Malarone (cu reteta de la boli tropicale din RO, cumparat din afara ca in RO nu se gaseste). 1 pe zi, sa nu ai insuficienta hepatica si/ sau renala.

Daca mergi mai mult, nu merita deranjul Malarone (efecte secundare si posibilele afectiuni hepatice) si faci rost de Coartem. Cu asta esti ca nou in 3 zile daca faci malarie.

Vezi restul, febra galbena, dengue, hepatite, etc.

Edited by Lex404, 16 February 2023 - 11:57.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View Postallah2, on 16 februarie 2023 - 09:54, said:

Cum ati prevenit Malaria cand ati fost in Africa centrala ?

Imi doresc sa vizitez tari ca Kenya, Tanzania, Uganda.

Sunt foarte susceptibil in a fi piscat de tantari oriunde merg (cam indiferent de ce spray dau pe mine), deci ar fi un risc imens sa zic ca "ma feresc de tantari" si deci nu iau malarie

Pe internet sunt informatii contradictorii, medicamente care nu se gasesc deloc in Romania etc


Ce medicamente ati luat, ce schema si ce efecte secundare ati avut?

In primul rand intereseaza-te daca tarile respective solicita vreo vaccinare speciala pentru cei veniti din Romania (banuiesc ca din Romania mergi).
Vezi si restrictiile/conditiile legate de Covid.
Sa-ti rezolvi viza/vizele on-line, de acasa. Economisesti o gramada de timp.
In safari sa mergi minimum 2 zile, sa ai si o noapte la dispozitie. Animalele salbatice, pradatorii, sunt active cu preponderenta noaptea, dimineata si seara. In restul zilei este plin de ierbivore.

Eu am fost in 2017, pe site-ul oficial nu s-a cerut nici un fel de vaccin, in consecinta nu mi-am facut nici un vaccin.

View PostMasutatsu-Oyama, on 16 februarie 2023 - 10:39, said:

Fiti educati si gospodari: Africa de Est nu inseamna decat urgie pentru turistul care o viziteaza Noiembrie - Februarie.

Ce intelegi prin urgie pentru turistul care o viziteaza Noiembrie - Februarie?

Edited by adisz, 16 February 2023 - 12:30.


#14
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Foarte cald + umiditate mare.

#15
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc.

Inca sunt in faza sa ma gandesc unde sa merg, si daca sa merg. Mi-ar place Tanzania, Kenya, Uganda, dar macar sa incep cu una. Probabil doar 1-2 saptamani pentru prima data

Am calatorit prin mai multe zone pe glob dar cu exceptia Africii (in afara de tarile africane din Nord si Zanzibar), si nu am facut niciodata vreun safari. Ma orientasem spre Africa de Sud dar e problema majora cu vizele.

As fi vrut undeva unde nu e foarte complicat, fara vaccinuri (tind sa am efecte secundare nasoale de la ele) si fara medicamente profilactice (sau doar daca nu au efecte secundare).

#16
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
In East Africa vei merge cu ghid / sofer. Sunt diferente mari de itinerariu si costuri intre Tanzania si Kenya. Uganda e pt. gorile. Do your research.
Daca vrei self drive, in loc de Africa de Sud poti sa incerci Namibia - viza se da pe aeroport. In Sud iunie-sept. e iarna / dry season si riscul de malarie f. scazut, se poate si fara medicamente.
Nicaieri nu as recomanda mai putin de 2 saptamani.

#17
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
As vrea undeva unde sunt cat mai putine complicatii (vaccinuri de facut, sau risc crescut de malarie). Ar fi Namibia o idee, desi imi par mai atragatoare parcurile naturale cu gorile din Uganda, sau chiar si cele din Kenya/Tanzania decat peisajele desertice din Namibia

Uganda mi-ar place mult cred, dar pare cel mai complicat (vaccin de febra galbena obligatoriu, malarie cu risc ridicat)

Mai ma gandesc daca merg la risc prin Kenya/Tanzania, sau iau ceva medicamente de profilaxie anti malarie, sau merg in Namibia, sau astept poate s-o rezolva cu viza pt Africa de Sud (fie se scoate de tot viza, fie se redeschide ambasada din Bucuresti, fie ma duc pana in Budapesta)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate