Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Router bun, viteze ok sau ar trebui sa il schimb?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#19
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu prea inteleg, ai scris o povestire cam incurcata.
Sa luam pe rind.

"In descriere zice ca merge pe orice led tv,led,qled etc inseamna ca si pe qled-ul meu samsung Q60TAUXXH trebuie sa mearga  f bine. ,bun bun,suna foarte bine.Broswerul actual al qledului e pistol cu apa,aplicatii putine.La abonamentul de rds500 ar trebui sa treaca si de 200 Mbps asa-i?"
Merge CE?
Internetul?
Logic, orice internet wifi/cablu pentru pe orice dispozitiv stie internet prin wifi sau cablu!!
Sa mearga foarte bine pe TV mode cutare - OK, merge foarte bine.
"abonamentul de rds500 ar trebui sa treaca si de 200 Mbps" - eh, aici nu e asa. Daca mergea cu 200, pai scria: merge cu 200.
Asa scrie "merge foarte bine" si acest "foarte bine" inseamna orice vrea firma producatoare de TV sau furnizoare de internet!!!
De aia nu prea pune nimeni cifre precise, ca sa fie acoperita.

"google chromul care se misca f rapid,pot descarca aplicatii din Google Play (netflix,habo max etc) ,duce flme 4k"
Deci, aici nu e nici o problema, merem mai departe.

"calitatea imaginii foarte buna banuiesc" - asta poate fi subiectiva, deci mai departe din nou.

"Daca tu zici ca merita " - n-am zis si nu zic asa ceva. Nici macar nu stiu daca am inteles discutia corect de la cap la coada.

"imbunatateste mult partea de smart " - vezi 1 rind mai sus.
CINE sa imbunatateasca partea de smart?
Viteza mare la net?
DA si NU - adica descarca mai repede, OK, perfect.
Dar descarca fix aceleasi aplicatii, sa zicem, nu descarca unele "mai bune" :) :(
Iar calitatea imaginii va fi exact la fel, de exemplu.

"atunci il comand zilele astea" - intreaba pe aria dedicata, un topic clar si precis.
Eu credeam ca vorbim de nu stiu ce router aici.

#20
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 eiffel, on 15 februarie 2023 - 11:53, said:

Topicul asta parca e copia altuia de acum vreo 2-3 luni.

Majoritatea echipamentelor chiar daca au banda AC in general suporta maxim 150 Mbps - indiferent de banda. Cam atat stiu si televizoarele, blu-ray playrele, multe laptopuri sau tablete sau telefoane - cu exceptia celor Hi-End.

Ptr ca nu e nevoie de mai mul.

Browserul din Tv e facut ptr navigarem nu sa te uiti cu el pe site-uri cu filme sau mai stiu eu ce. Ptr astea exista aplciatiile. Si ptr aplicatii viteza de 100-150 Mbps a placilor de retea ( LAN sau Wlan ) dintr-un Tv e deja overkill
atunci asa ceva -ar ajuta sa navighez pe siteuri pt tv live stream,filme etc? imi permite sa instalez si aplicatii tv live android etc asa-i??

 nixrohnson, on 15 februarie 2023 - 15:04, said:

Nu prea inteleg, ai scris o povestire cam incurcata.
Sa luam pe rind.

"In descriere zice ca merge pe orice led tv,led,qled etc inseamna ca si pe qled-ul meu samsung Q60TAUXXH trebuie sa mearga  f bine. ,bun bun,suna foarte bine.Broswerul actual al qledului e pistol cu apa,aplicatii putine.La abonamentul de rds500 ar trebui sa treaca si de 200 Mbps asa-i?"
Merge CE?
Internetul?
Logic, orice internet wifi/cablu pentru pe orice dispozitiv stie internet prin wifi sau cablu!!
Sa mearga foarte bine pe TV mode cutare - OK, merge foarte bine.
"abonamentul de rds500 ar trebui sa treaca si de 200 Mbps" - eh, aici nu e asa. Daca mergea cu 200, pai scria: merge cu 200.
Asa scrie "merge foarte bine" si acest "foarte bine" inseamna orice vrea firma producatoare de TV sau furnizoare de internet!!!
De aia nu prea pune nimeni cifre precise, ca sa fie acoperita.

"google chromul care se misca f rapid,pot descarca aplicatii din Google Play (netflix,habo max etc) ,duce flme 4k"
Deci, aici nu e nici o problema, merem mai departe.

"calitatea imaginii foarte buna banuiesc" - asta poate fi subiectiva, deci mai departe din nou.

"Daca tu zici ca merita " - n-am zis si nu zic asa ceva. Nici macar nu stiu daca am inteles discutia corect de la cap la coada.

"imbunatateste mult partea de smart " - vezi 1 rind mai sus.
CINE sa imbunatateasca partea de smart?
Viteza mare la net?
DA si NU - adica descarca mai repede, OK, perfect.
Dar descarca fix aceleasi aplicatii, sa zicem, nu descarca unele "mai bune" Posted Image Posted Image
Iar calitatea imaginii va fi exact la fel, de exemplu.

"atunci il comand zilele astea" - intreaba pe aria dedicata, un topic clar si precis.
Eu credeam ca vorbim de nu stiu ce router aici.

Partea de smart ma intereseaza mai mult decat orice router,,asa ca sa fac putina lumina :P .Am inteles ca browserul qledului Tizen e cam muci,filme online,tv streamul ( apar probleme de buffering) etc.Am inteles ca acel usb Chromecast ruleaza aplicatiile android gen: chrome browser, ,canaletvlive sau cum s-or numi care pot fi descarcate doar de telefoanele android si pe care le poti rula in qled si ca as putea  rula  streaming fara buffering,sacadari ,viteze bune,ai spus ca se imbunatateste partea de smart cu chromecastul asta.Care parte,pe care o am deja sau...

#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

 sindym, on 15 februarie 2023 - 15:31, said:

atunci asa ceva -ar ajuta sa navighez pe siteuri pt tv live stream,filme etc?
Softpedia nu incurajeaza pirateria.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Acum vad ca e acelasi user care mai are topice similare, de-aia imii-aduceam aminte de problema...
https://forum.softpe...-vitezaposibil/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate