Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Router bun, viteze ok sau ar trebui sa il schimb?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
Acum 2 sapt. cei de la rds mi-au pus acest router  H3601 V9.1.  Poza: https://ibb.co/W5grxc3
Este bun? Sau cel mai bine ar fi sa il schimb cu unul din cele de mai jos(care ar fi cel mai bun?)?Chiria e tot  de 3 lei etc. Citat rds.ro :

Prețul fiecărui router comandat este de 3lei/ lună. În cazul clienților care au sau comandă internetul Fiberlink 1000, primul router va fi gratuit. Reducerea va fi aplicată direct pe factura Digi. Un client poate avea maximum 3 routere Wifi6 compatibile Mesh. Modelele de routere Wifi6 Mesh disponibile sunt: Fiberhome SR1041Y, ZTE H3601, Huawei K562E, TP Link AX10, acestea fiind livrate în funcție de stocurile disponibile.

As putea renunta la H3601 V9.1 pt un altul?la aceeasi chirie de 3 lei?
Am internet rds 500 ,telefonul merge pe wifi6, 870 Mbps in camera,in cealalta camera maxim 150 Mbps.Laptop-ul si qled-ul au Ethernet 100 Mbps,ambele au viteze maxime de 43-48 Mbps (testate pe speednet-ul de pe site-ul lor),qledul are wifi 5 AC conectat la banda 5Ghz,nu trece de 53 Mbps.Routerul e langa qled RSSI (-dBm=29).Ok intelleg ca am ethernet100 dar macar un 85-90 Mbps sau la wifi5 la qled un 100 Mbps.Care ar fi solutia cea mai buna in situatia mea?? Multumesc
[ https://ibb.co/W5grxc3 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/W5grxc3 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Solutia e sa schimbi tv-ul si laptopul cu altele noi si performante pe wifi daca asta-i tot ce te intereseaza cu adevarat.

#3
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 modoran, on 15 februarie 2023 - 08:50, said:

Solutia e sa schimbi tv-ul si laptopul cu altele noi si performante pe wifi daca asta-i tot ce te intereseaza cu adevarat.

Un router mai bun de cumparat nu neaparat de inchiriat cu bridge nu ar putea aduce 30 -60 Mbps in plus ?Rds imi da 500 Mbps  si eu prind 43 Mbps?Ok am ethernet 100 Mbps in loc de 45 Mbps nu puteam prinde macar 80Mbps? Dar ce zici despre Qled? merge pe AC, wifi 5,semnal RSSI f bun  -29, e pus langa qled,am inteles ca wifi ac  poate prinde  viteze de pana la 1500 Mbps si eu prind la abdonament de 500,maxim 52 Mbps, nu e cam ciudat?

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ai ethernet intr-un amarat de TV care e facut sa te uiti la el nu sa-i testezi throughput-ul.
20 Mbps pe TV sunt arhisuficienti...
-29dBm e chiar prea puternic...

si mai mult, ce conteaza ethernet-ul cu wifi-ul?????????????????????????

Edited by ogo, 15 February 2023 - 09:22.


#5
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 ogo, on 15 februarie 2023 - 09:22, said:

ai ethernet intr-un amarat de TV care e facut sa te uiti la el nu sa-i testezi throughput-ul.
20 Mbps pe TV sunt arhisuficienti...
-29dBm e chiar prea puternic...

si mai mult, ce conteaza ethernet-ul cu wifi-ul?????????????????????????

qled samsung Mod: Mixed(802.11a/n/ac) , banda 5ghz (fara interferente),semnal super bun, prind 50 Mbps ,zici ca e ok sau nu? Stiam ca wifi Mod: Mixed(802.11a/n/ac) poate ajunge si la 1500 Mbps.Nu prind nici macar 60 amarati de Mbps impartit la 8 se vin 8 MB/sec ,si in 1989 prindeam mai mult

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Nu exista servicu de streaming sa ofere mai mult decat aia 50mbps, deci nu e nici o problema cu tv-ul.

Totusi daca vrei cumpara si tu un media player extern, cu asta cred ca ai viteza mai mare:
https://www.emag.ro/...1/pd/DLRX19MBM/

Zic aia prin comentarii ca prind 300 mbps cu el.

#7
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 modoran, on 15 februarie 2023 - 09:38, said:

Nu exista servicu de streaming sa ofere mai mult decat aia 50mbps, deci nu e nici o problema cu tv-ul.

Totusi daca vrei cumpara si tu un media player extern, cu asta cred ca ai viteza mai mare:
https://www.emag.ro/...1/pd/DLRX19MBM/

Zic aia prin comentarii ca prind 300 mbps cu el.

Habar nu am cum functioneaza.Imi poti descrie un pic te rog, de exemplu ajuta si browserul din qled sa ruleze mai rapid sau e doar pt. aplicatii?

 modoran, on 15 februarie 2023 - 09:38, said:

Nu exista servicu de streaming sa ofere mai mult decat aia 50mbps, deci nu e nici o problema cu tv-ul.

Totusi daca vrei cumpara si tu un media player extern, cu asta cred ca ai viteza mai mare:
https://www.emag.ro/...1/pd/DLRX19MBM/

Zic aia prin comentarii ca prind 300 mbps cu el.

cel mai mult m-ar interesa sa am o viteza mai stabila si mai rapida in browser google.qledul are os tizen iar browserul e slab de tot.Cu acel stick as putea folkosi un browser mai bun si mai rapid? descarca aplicatii din Google Play ( andrpoid) chiar daca tv-ul are tizen os?Multumesc

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 sindym, on 15 februarie 2023 - 09:28, said:


qled samsung Mod: Mixed(802.11a/n/ac) , banda 5ghz (fara interferente),semnal super bun, prind 50 Mbps ,zici ca e ok sau nu? Stiam ca wifi Mod: Mixed(802.11a/n/ac) poate ajunge si la 1500 Mbps.Nu prind nici macar 60 amarati de Mbps impartit la 8 se vin 8 MB/sec ,si in 1989 prindeam mai mult

1) in 1989 nu stiai ce e ala internet iar 8MB nu avea toata Europa la un loc...
2) 1500 Mbps de care faci caz e data rate care n-are nicio legatura cu throughput-ul tau...poti sa ai data rate si de 4800 (wifi6) si sa-ti mearga cu 500 Mbps.. si strict la subiect, wifi5 din TV-ul tau cate stream-uri stie? 1 cumva?

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011

 sindym, on 15 februarie 2023 - 09:44, said:



cel mai mult m-ar interesa sa am o viteza mai stabila si mai rapida in browser google.qledul are os tizen iar browserul e slab de tot.Cu acel stick as putea folkosi un browser mai bun si mai rapid? descarca aplicatii din Google Play ( andrpoid) chiar daca tv-ul are tizen os?Multumesc


Da, partea de smart actuala din tv nu mai este folosita deloc, ci doar ce este in stickul ala, care-i un fel de tableta cu android fara display.

#10
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
In acest moment, nu ai nevoie de absolut nimic.
Te complici mult prea mult.
Lasa-le asa cum sint.

Poti sa schimbi ceva in 2 cazuri:
- 3 lei/luna - daca-l pastrezi mult, vei depasi pretul de achizitie
- observi probleme la download/vizionare, faci teste si se dovedeste ca este 99% din pricina routerului

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
S-a mai spus de mai multe ori. Viteza wifi pe tv-urile Samsung e foarte mica dar e ok.  Faptul ca pe fir laptopul si tv-ul e limitat la 100Mbps, nu e vina routerului. Daca telefonul receptioneaza de peste 5x mai putin printr-un singur perete poate fi o problema daca semnalul trebuie sa treaca si prin al doilea perete. Asa cum e acum, asa va merge cu orice router.
Pentru o functionalitate mai buna pe partea smart, foloseste Chromecast TV 4K de la Google. Nu cumpara nimic de la terti. Instalarea aplicatiilor se face remote prin telefon din magazinul de aplicatii Google, fara sa mai fie nevoie deschiderea televizorului. La mine se conecteaza la 433Mb/s. Nu am facut test de viteza dar ruleaza fluent streaming-urile.

Edited by Leo2006, 15 February 2023 - 10:38.


#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
eu am luat acet zte de la digi.

după 2 săptămâni an renunțat la el și am pus un x72. nu mă joc, nu am pretenții de super transfer ci doar vreau stabilitate.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

 sindym, on 15 februarie 2023 - 09:28, said:

banda 5ghz (fara interferente),
Ei fara interferente, peste tot sunt, multa lume are 5GHz... din descriere e wifi 5.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Topicul asta parca e copia altuia de acum vreo 2-3 luni.

Majoritatea echipamentelor chiar daca au banda AC in general suporta maxim 150 Mbps - indiferent de banda. Cam atat stiu si televizoarele, blu-ray playrele, multe laptopuri sau tablete sau telefoane - cu exceptia celor Hi-End.

Ptr ca nu e nevoie de mai mul.

Browserul din Tv e facut ptr navigarem nu sa te uiti cu el pe site-uri cu filme sau mai stiu eu ce. Ptr astea exista aplciatiile. Si ptr aplicatii viteza de 100-150 Mbps a placilor de retea ( LAN sau Wlan ) dintr-un Tv e deja overkill

#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
LOL, pai e normal, poate ca incep oamenii sa-si dea seama ca "ala de 500 / 1000" nu le da lor viteza mai mare, merge la fel de prost ca ala vechi (in situatia lor, NU in general. In general merge foarte OK abonamentul mai mare).

Edited by nixrohnson, 15 February 2023 - 13:58.


#16
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 modoran, on 15 februarie 2023 - 09:50, said:



Da, partea de smart actuala din tv nu mai este folosita deloc, ci doar ce este in stickul ala, care-i un fel de tableta cu android fara display.

Calitatea imaginii duce 4 k? si apropo se poate folosi si la celalalt tv care nu are smart?

 nixrohnson, on 15 februarie 2023 - 09:55, said:

In acest moment, nu ai nevoie de absolut nimic.
Te complici mult prea mult.
Lasa-le asa cum sint.

Poti sa schimbi ceva in 2 cazuri:
- 3 lei/luna - daca-l pastrezi mult, vei depasi pretul de achizitie
- observi probleme la download/vizionare, faci teste si se dovedeste ca este 99% din pricina routerului

da dar nu prea stiu ce pasi sa fac ca sa stiu daca e de la router sau nu

#17
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Recomandarile pentru 4K sint intre 12 si 35 Mbps: https://www.synopi.c...hd-fhd-4k-video

Se poate folosi pe tv non-smart CE ?
Internetul?
Bineinteles, daca acel TV stie ce e ala internet!

Pasi sa vezi daca e de la router sau nu.
Pai, in primul rind, ar trebui sa psui daca ai o problema.
Una concreta, nu una teoretica.
Adica, ai dat sa descarce / incarce / vizioneze ceva / de undeva / cumva si ai avut problema.... asta. Concert si detaliat.
Chestiunile de mai sus, viteze, semnal, bla bla bla sint, pina la un punct, teoretice.
In practica, satisfac nevoile tale sau.... ai prins ideea, da?!

#18
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 Leo2006, on 15 februarie 2023 - 10:26, said:

S-a mai spus de mai multe ori. Viteza wifi pe tv-urile Samsung e foarte mica dar e ok.  Faptul ca pe fir laptopul si tv-ul e limitat la 100Mbps, nu e vina routerului. Daca telefonul receptioneaza de peste 5x mai putin printr-un singur perete poate fi o problema daca semnalul trebuie sa treaca si prin al doilea perete. Asa cum e acum, asa va merge cu orice router.
Pentru o functionalitate mai buna pe partea smart, foloseste Chromecast TV 4K de la Google. Nu cumpara nimic de la terti. Instalarea aplicatiilor se face remote prin telefon din magazinul de aplicatii Google, fara sa mai fie nevoie deschiderea televizorului. La mine se conecteaza la 433Mb/s. Nu am facut test de viteza dar ruleaza fluent streaming-urile.

In descriere zice ca merge pe orice led tv,led,qled etc inseamna ca si pe qled-ul meu samsung Q60TAUXXH trebuie sa mearga  f bine. ,bun bun,suna foarte bine.Broswerul actual al qledului e pistol cu apa,aplicatii putine.La abonamentul de rds500 ar trebui sa treaca si de 200 Mbps asa-i? Vad ca are google chromul care se misca f rapid,pot descarca aplicatii din Google Play (netflix,habo max etc) ,duce flme 4k ,browserul e rapid si mai sofisticat decat cel clasic al qledului,calitatea imaginii foarte buna banuiesc.Cred ca merita,vad multe recenzii bune.Am gasit din alta pare un pic mai ieftin,decat pe emag.Daca tu zici ca merita si imbunatateste mult partea de smart atunci il comand zilele astea.Multumesc pt. idee

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate