Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rambursare anticipata credit Prima Casa sau economisire / depozit?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
In vremuri tulburi este bine sa nu ai datorii. Ideal e sa fii fara credite/leasing/etc. Ca nu toata lumea reuseste, asta e alta problema.

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Daca ai toti banii si nu depinzi de ei, atunci pune-i pana la anul intr-un depozit. Erau depozite si de 10%, dar probabil acum au mai disparut.
La anul vezi ce-i de facut. Daca rata continua sa creasca, rambursezi, iar daca scade faci altceva cu banii aia. Capitalismul e bazat pe debt!

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Eu mai am ~12.000E rest si vreo 4000E disponibili. Cum strang sa acopar tot si sa raman cu ceva pana la salariu, pa credit.
Pierderea pe an e cam de ~1000E (dobanzi). Investitia vine dupa ce acopar gaura. :)

Asa ca, din punctul meu, mai repede acoperi rana acum decat sa te bucuri ca bagi mai mult sange. Oricum o dai, dobanda aia sunt bani pierduti.

#22
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

 pupama, on 13 februarie 2023 - 15:47, said:

Nici nu stau sa ma gandesc. Instant platesc creditul, scap de el, inchid girarea casei catre banca si imi vad eu de economiile viitoare.

Cam asta e si gandul meu, fara sa stau sa fac neaparat calcule matematice.

 pasilla, on 13 februarie 2023 - 15:53, said:

Un depozit va fi intotdeauna mancat de inflatie.
Pentru siguranta personala, as alege urmatoarea varianta:
30.000 de euro catre credit, iar 10.000 de euro cash...+/-

Este si asta o varianta buna, urmand ca in cazul unei acumulari de fonduri in 1-2 ani sa achit si restul.

 stearom, on 13 februarie 2023 - 15:54, said:

Acoperi creditul pentru ca e foarte volatil si scapi si de ipoteca pe apartament.

Dobanda pe jumatate de an e cam 5-7% deci daca tu spui de 8-9% ma gandesc ca e pe an si la o inflatie de 2 cifre, eu zic ca nu iti acopera dobanda devalorizarea banilor.

In momentul de fata ii am in cont curent, fara dobanda, deci nu produc nimic. Depozitarea lor in economii ar fi un castig pentru mine.

 Batranelul, on 13 februarie 2023 - 15:54, said:

Plata anticipata credit

Tu mai ai 40 000 de plata, in principal
Pe cealalta parte, pana in 2042, la 315 euro/luna, iese un total de plata de aprox 70 000 euro - Deci 30 000 euro dobanzi.

Asadar daca platesti anticipat creditul castigi aprox 30 000 euro din dobanzile aferente creditului

In schimb, daca ii faci depozit, calculeaza tu cati ieuro vei castiga in cei 19 ani.
Dar vor fi putini.
Mult mai putini.

P.S. Dupa care poti economisi lejer 250 euro/luna. Faci 3000 euro/an economie.

Da, asta ar fi si idea / concluzia . Daca pun deoparte 300 cat platesc acum, in 11-12 ani as ajunge la suma de 40.000 initiala, fara sa mai fi platit dobanda la banca - aici este castigul meu.

 Soulstream, on 13 februarie 2023 - 15:56, said:


si eu as face la fel. Nu strica deloc sa ai in cont o suma "frumoasa" pt orice eventualitate.

Pot fi gasite solutii in caz de necesitate - card de credit, overdraft sau nevoi personale.

 unknown_35, on 13 februarie 2023 - 15:57, said:

Ce comision de rambursare anticipata ai?

Sfatul meu: nu plati creditul integral, omul are nevoie si de economii. Daca nu ai comision de rambursare anticipata, atunci achita jumatate din principal, cu scaderea duratei creditului, nu a ratei. Rata e posibil sa scada la urmatoarea schimbare de euribor deoarece dobnda se va calcula la o suma mai mica.

Esti mai castigat daca platesti tot creditul, deoarece dobanda la depozit nu va acoperi niciodata dobanda la credit ( bancile ar da faliment), dar eu nu mi-as folosi toate economiile pentru asta.
Nu stiu sa am comision de rambursare anticipata. Parca la un moment dat se scosese chestia asta prin ordonanta de guvern. In trecut era 0.5 sau 1%, in functie de momentul rambursarii.

 sfantu.dracu, on 13 februarie 2023 - 15:59, said:

biggie1976, poți susține rata acum fără sacrificii?
Până la ce valoare crescută (procentual) o poți susține fără sacrificii?

Ideea de plecare e simplă. Atât timp cât poți susține rata și chiar să plătești în avans fără să folosești surplusul, nu cheltui acei bani. În felul acesta ai și casă și bani.
Pune-i la treabă -în bancă, în titluri de stat, eventual investiții dacă știi cum- astfel încât cu puii lor să acoperi rate/plată în avans.
Sau fa ci o plată în avans parțială, până la ajungerea unei valori a ratei pe care o poți susține.
La final vei avea și casă și bani.

Acum ai deja casa. Nu te dă nimeni afară. Ai și bani. Nu ți-ar plăcea să rămână așa?
Sau vrei doar casa?

Rata o pot sustine, nu asta e problema. Privind in viitor, la un euribor in crestere, fara a avea o previziune asupra lui, pot ajunge sa platesc o dobanda care este prea mare din punctul meu de vedere, desi in anii 2008-2009 era mult mai mare ca acum. Poate ca ma obisnuisem eu cu marja constanta din ultimii 3 ani (-0.400-0.570) si acum mi se pare prea mare cresterea, nu neaparat nesustenabila ci neacceptabila.

 Leo2006, on 13 februarie 2023 - 16:06, said:

Orice investitie ai face, banca la care ai creditul castiga mai bine de la tine decat ai castiga tu prin diferite investitii sigure. Deci logica este sa achiti creditul in avans.
Altfel zis: Dobanda pe care ti-o ia banca la cei 40000 euro e mai mare decat ce ai castiga tu prin investitii. Redu creditul cu 40000 euro si esti mai in castig.

Spunea cineva ca el cumpara masina de sute de mii de euro in leasing si cu banii economisiti ii investea si castiga dublu in 3 ani. Omul mergea pe investitii de milioane de euro in fonduri de investitii cu risc ridicat. Genul de fonduri de investitii care se ocupa cu achizitii de terenuri pe care le revinde cu profit 300-400% sau ridica cladiri de birouri. Dupa un an si jumatate, masina era ca si gratis.
Dinu Patriciu spunea ca e greu pana faci un milion, dupa aceia banii se fac singuri.

 eiffel, on 13 februarie 2023 - 16:09, said:

Rambursare.

Multumesc.

 unknown_35, on 13 februarie 2023 - 16:14, said:

Poti rambursa integral creditul cu conditia sa virezi "rata" de 315 in ocntul de economii luna de luna, sa iti re-intregesti economiile cat mai repede.

E bine sa platesti creditele in avans, dar nu cu toate economiile. Nu stii cand ai nevoie de un ban, si creditele noi au conditii mai proaste decat cele vechi.

Total de acord. Banii aia oricum se ”depun” si raman acolo in cont ca nu mai au unde sa plece.

 born2lose, on 13 februarie 2023 - 16:29, said:

eu sunt in situatia asta si n-am nici cel mai mic gand sa platesc creditul - in momentul asta e de departe cel mai bun produs de creditare. daca prin absurd peste 3 luni as avea o urgenta si as avea nevoie de bani, as imprumuta probabil la de 3 ori dobanda pe care o platesc la ipotecar. sau pt orice altceva as avea nevoie de bani, sa schimb masina, sa iau un frigider, sa investesc intr-o oportunitate - costul ar fi semnificativ mai mare. rata imi permit sa o platesc fara sacrificii, asa ca prefer sa pastrez banii.

Este intradevar cel mai bun produs de pe piata, dar ajung sa dau 220 dobanda si 93 principalul. Acum un an era egalitate. De la 01.04 va si mai rau, euribor e in crestere de la 2.16 (01.01) la 2.62 azi. Mai are loc de manevra.

 bai3tzash, on 13 februarie 2023 - 16:35, said:

Daca nu ai niciun plan pe termen lung sau scurt, nu vrei sa achizitionezi nimic, mai bine ramburseaza si gata. Sau macar partial, jumi-juma, sa iti mai pastrezi ceva de urgente.
Daca nu faci nimic cu ei, mai bine scapi de povara instabilitatii unui credit.
Daca ai avea un plan pentru ceva investitie, ca bagi 40000 si ai posibilitate de crestere, atunci merita sa nu bagi bani in credit.

Poate ca ma grabesc eu sa trag concluzii, dar asa e, momentan nu mai e previzibil cursul euribor si nu sunt dispus sa platesc atata dobanda. Desi in pandemie s-a mentinut pe un trend constant, de 1 an uite ca a luat-o razna, si nu numai el, toate. Vorba ta, scap de instabilitate.

 LuvRaluK, on 13 februarie 2023 - 17:12, said:

Din datele astea:

ceva nu suna bine. Esti sigur ca ai dat datele corecte? Care este "marja" bancii, care se adauga la cei 2.6% euribor 3M?
In ipoteza ca ai scadenta creditului in februarie 2042, ai mai avea 19 ani de credit, deci 19x12=228 de luni. 228 luni x 315 euro/luna = 71820 euro.
Chiar si daca iti permiti rata, mie unul mi se pare o diferenta extrem de mare intre 40k euro si >70k euro, eu as rambursa fara sa stau pe ganduri.
In plus, daca lichidezi creditul acum, iar cei 315 euro/luna ti-i pui deoparte (deci nu ii cheltui), in maxim 7-8 ani o sa ai cei 40000 de euro inapoi.

Marja e 3.75. euribor e 2.62 azi, la 01.01 a fost 2.16. Se va schimba din nou la 01.04, cand va fi si mai mare cu siguranta.

 paco rabanne, on 13 februarie 2023 - 16:17, said:

As pastra banii, astfel am 2 active care cresc.(si o plasa de siguranta in caz de situatii neprevazute/urgente medicale sau de alta natura).

Banii in titluri de stat. Ar trebui sa ai un randament de 40% in 5 ani sau 100% in actiuni pe aceeasi perioada.

Multumesc. O sa urmaresc si partea asta cu titlurile de stat. Ma uit acum si vad ca la finalul lunii este o emisiune de titluri cu scadenta la 1, 2 si 3 ani, cu dobanda de 7.2, 7, 5 si 8.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 RealThing, on 13 februarie 2023 - 16:15, said:

In conjuncturi ca cele actuale cash is king, daca stii cum sa il faci sa produca.


Quote

Daca va intreb cum sa faci cashul sa produca n-o sa stiti. Si nu stie nimeni dragii mei.

Citat dintr-un politruc celebru.

#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbiggie1976, on 14 februarie 2023 - 00:06, said:

Rata o pot sustine, nu asta e problema. Privind in viitor, la un euribor in crestere, fara a avea o previziune asupra lui, pot ajunge sa platesc o dobanda care este prea mare din punctul meu de vedere, desi in anii 2008-2009 era mult mai mare ca acum. Poate ca ma obisnuisem eu cu marja constanta din ultimii 3 ani (-0.400-0.570) si acum mi se pare prea mare cresterea, nu neaparat nesustenabila ci neacceptabila.
Dacă poți susține rata și la anumite perioade de timp poți plăti în avans, nu-ți cheltui banii acum.
Dobândă aia de 30.000 este doar pe hârtie, dacă nu intenționezi să duci creditul 30 de ani.
Calculează care este cel mai scurt timp în care ai putea plăti creditul, fără să te uiți la surplusul actual. Aia este dobândă pe care o vei plăti, de fapt.
La un credit ceva mai mare decât al tău, ținta mea a fost de 4 ani. Pe parcurs am prelungit, ajungând ulterior la 9, deoarece a fost mai "ieftin" să plătesc dobânda anuală devenită nesemnificativă, decât să cheltui banii pe ceva ce aveam deja.

Edited by sfantu.dracu, 14 February 2023 - 09:04.


#25
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 28.05.2008
Intrucat abordarea dvs. + raspunsurile primite pana acum s-au concentrat strict pe sume/durate/procente etc., mi-as permite sa va sugerez o solutie graduala care sa vizeze o plaja mai larga de aspecte:
pas 1: luati in considerare unde va plasati dpdv al varstei si status-ului (familial, profesional) si faceti corelatia cu obiectivele personale pe termen lung ramase de atins (de ex. intemeiere familie / copii / cariera etc.)
pas 2: luati in considerare starea actuala de sanatate + potentiale predispozitii la afectiuni serioase
pas 3: estimati costurile anuale pt. mentinerea/recapatarea starii de sanatate si alocati cu prioritate sumele necesare (investigatii + abonament la o retea privata de sanatate)
pas 4: efectuati o rambursare partiala anticipata (verificati in prealabil si prevederea contractuala privind comisionul specific), cel putin pana la nivelul care ar corespunde ratei pe care o plateati anterior majorarilor succesive aplicate de BCE (incepand de la -0,5%); vor urma cel putin alte 2 majorari in acest an, posibil 25 - 50 puncte de baza fiecare; e important sa majorati semnificativ ponderea principalului in cadrul ratei lunare
pas 5: uitati de depozite / investitii imobiliare; nu au existat si nu vor exista dobanzi real pozitive nicaieri in lume, iar pt. imobiliare riscul este urias si nu puteti controla niciun parametru
pas 6: exista investitii defensive pe piata de capital care va vor aduce rezultate frumoase pe un orizont egal cu durata reziduala a creditului; merita incercat pentru un procent de 30-50% din suma ramasa disponibila dupa ce ati rezolvat cu sanatatea
pas 7: cumparati toate bunurile de stricta necesitate si de folosinta indelungata, urmarind discount-uri procentuale > decat rata inflatiei; totalul nu ar trebui sa depaseasca 30% din suma ramasa; in conditii de hiperinflatie, economia realizata este mult mai importanta decat potentialul castig din instrumente cu venit fix
pas 8: pastrati o suma de rezerva (cvasi-cash), nu se stie niciodata ...
pas 9: reevaluati toata situatia dupa stabilizarea dobanzilor (teoretic, in 2024 BCE ar trebui sa schimbe politica) si urmariti permanent asigurarea veniturilor recurente


Va doresc succes!

Edited by sdrc, 14 February 2023 - 12:47.


#26
caesar243

caesar243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2008
pune intr-un excel cele 2 si o sa vezi ca returnare full e cea mai buna solutie.

pentru un an o sa fi relativ sarac, pana strangi doar din ce ar fi fost rata vreo 3000 euro, dar apoi nu mai ai stres

nu exista acum ceva usor si sigur ca beneficii care sa bata dobanda pe care o platesti la credit, deci e clara decizia

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si daca vine un cutremur devastastor (ca tot e subiectul zilei) si se darama blocul, iar tu ramai fara job ?

O mica rezerva in cash, nu ar fi potrivita ?

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
In caz de catastrofa cosmica, razboi atomic, distrugerea civilizatiei, nu cred ca mai conteaza banii de la saltea.

#29
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
In primul rand felicitari initiatorului acestui topic si deasemenea celor care au postat sfaturi/idei/pareri/solutii.
Ma aflu intr-o situatie similara, credit ipotecar prima casa in euro, diferenta fiind suma de rambursat (30000 de euro) si perioada (2043).
In urma cresterii euribor la mine rata lunara crescut de la 210 euro la 250 de euro.
In cazul meu nu se pune momentan problema achitarii anticipate a intregii sume, deoarece nu dispun de suma necesara.
In schimb pana la sfarsitul saptamanii voi achita anticipat (din economiile facute) 10000 de euro.
Dupa care voi analiza posibilitatile viitoare de achitare anticipata, functie de predictibilitatea veniturilor, gradul de indatorare care va rezulta dupa achitarea celor 10000 si eventual de variantele care ar fi posibile cu credit de nevoi personale/overdraft/card de credit in vederea stingerii mai avantajoase a creditului ipotecar. O sa vad cu ce banci unde intra veniturile familiei (in extenso), dintre BCR, BRD, Raiffeisen sau CEC (dar pot fi si altele ) e posibil sau mai avantajos sa fac acest lucru (ma refer la dobanzile aferente si la timpul procesarii acestor imprumuturi) . Intentionez sa sting datoria in maxim 2 ani in acest mod.
Din punctul meu de vedere avantajul e ca dispui de toata suma si poti achita in orice moment creditul.
Si ai timp cam o luna jumate ,pana la 01.04 , sa mai analizezi / sa pui in balanta diferite variante (cu toate ca nu cred ca se vor schimba radical in acest interval conditiille actuale referitor la dobanzi, economii etc.).
Eu as achita acun 20000 euro si cealalta jumatate mai aproape de acea data preconizata de 01.04 referitoare la o noua crestere a euribor.
Pe ansamblu si eu consider ca rambursarea anticipata ar trebui sa fie prima optiune, cel putin eu asa as proceda...

#30
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Categoric rambursare pana nu încep sa mărească dobânda..
Încă ceva, poate un moderator sa schimbe titlu acestui topic? Findca nu are nici o legătură cu prima casa (care esta un credit doar în RON) și aceste sfaturi nu sunt indicate în acea situație!

#31
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014

View Postesatrop, on 14 februarie 2023 - 21:51, said:

In primul rand felicitari initiatorului acestui topic si deasemenea celor care au postat sfaturi/idei/pareri/solutii.
Ma aflu intr-o situatie similara, credit ipotecar prima casa in euro, diferenta fiind suma de rambursat (30000 de euro) si perioada (2043).
In urma cresterii euribor la mine rata lunara crescut de la 210 euro la 250 de euro.
In cazul meu nu se pune momentan problema achitarii anticipate a intregii sume, deoarece nu dispun de suma necesara.
In schimb pana la sfarsitul saptamanii voi achita anticipat (din economiile facute) 10000 de euro.
Dupa care voi analiza posibilitatile viitoare de achitare anticipata, functie de predictibilitatea veniturilor, gradul de indatorare care va rezulta dupa achitarea celor 10000 si eventual de variantele care ar fi posibile cu credit de nevoi personale/overdraft/card de credit in vederea stingerii mai avantajoase a creditului ipotecar. O sa vad cu ce banci unde intra veniturile familiei (in extenso), dintre BCR, BRD, Raiffeisen sau CEC (dar pot fi si altele ) e posibil sau mai avantajos sa fac acest lucru (ma refer la dobanzile aferente si la timpul procesarii acestor imprumuturi) . Intentionez sa sting datoria in maxim 2 ani in acest mod.
Din punctul meu de vedere avantajul e ca dispui de toata suma si poti achita in orice moment creditul.
Si ai timp cam o luna jumate ,pana la 01.04 , sa mai analizezi / sa pui in balanta diferite variante (cu toate ca nu cred ca se vor schimba radical in acest interval conditiille actuale referitor la dobanzi, economii etc.).
Eu as achita acun 20000 euro si cealalta jumatate mai aproape de acea data preconizata de 01.04 referitoare la o noua crestere a euribor.
Pe ansamblu si eu consider ca rambursarea anticipata ar trebui sa fie prima optiune, cel putin eu asa as proceda...

Mare grija, overdrafturile si creditele au dobanzi aproape duble, la ora actuala, fata de creditele ipotecare.

#32
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.04.2022
Ideea e sa ai și un fond de urgenta. As face cum a zis un coleg de mai sus as rambursa cu scăderea perioadei 30000 și 10000 as patra pentru un fond de urgenta.

#33
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 03.12.2021
Cea mai buna varianta e plata a 30000 anticipat si restul in depozite ( tbi, libra, cec.. )

O varianta mai e ca restul ramas sa il transformati in alt credit. Daca va permite venitul, ex : luati un overdraft de la CEC 60000 de lei. Inchideti cu el creditul ipotecar. Apoi dobanda e f mica in comparatie cu cat ar fi fost la ipotecar, puteti pastra asa ovedraftul si il achitati in cativa ani. Sau il refinantati intr-un card de credit brd cu 36 de rate fara dobanda.
Asta e o optiune ca sa scapati de ipoteca mai devreme.

O alta intrebare e daca sunteti multumit de casa. E o constructie solida, zona buna, dupa 1983? Daca e pana in 77 intr-o zona nu prea minunata, eu m-as reorienta.

Bafta multa

#34
Andreeanomac

Andreeanomac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2023

View Postbiggie1976, on 13 februarie 2023 - 15:39, said:


.
Salut! Mulțumesc mult ca ai deschis topicul asta, este exact situația mea. In 2017 am luat creditul in valoare 152000 ron, la momentul actual soldul este de 137000. Mulțumită ție si tuturor celor care au răspuns m-am decis sa rambursez anticipat 100000 ron cu scaderea perioadei. Astazi merg la banca sa scurtez anii pana cand voi avea casa mea���� sanatate tuturor��

Edited by Dany_Darke, 06 March 2023 - 09:17.


#35
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018

View PostAndreeanomac, on 06 martie 2023 - 09:00, said:

.
Salut! Mulțumesc mult ca ai deschis topicul asta, este exact situația mea. In 2017 am luat creditul in valoare 152000 ron, la momentul actual soldul este de 137000. Mulțumită ție si tuturor celor care au răspuns m-am decis sa rambursez anticipat 100000 ron cu scaderea perioadei. Astazi merg la banca sa scurtez anii pana cand voi avea casa mea���� sanatate tuturor��
Creditul lui este în euro și nu are nici o legătură cu prima casa, el așteptând o potențială mărire a dobândei și o creștere substanțială a monedei în raport cu RON, ceea ce ar fi indicat sa plătească mai repede dar atât pentru tine cât și alți care au credite prin programul prima casa(inclusiv eu) ar fi preferat sa investească acei bani decât sa ramburseze, chiar dacă nu o sa ai un randament de peste 7% în primul an în ani următori vor scădea dobânda și experienta ta îți va creste profitul.
Cel puțin mie mi se pare un credit convenabil având în vedere inflația actuala cât și cea viitoare

#36
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 16.08.2003
@biggie1976:

Am avut si noi un credit similar 57k euro (pe 30 ani ) contractat prin 2011.
In 2015 am inceput rambursarea si in 2018 am terminat.Regula principala a fost ca la momentul in care am inchis creditul (2018) sa avem in continuare si economii disponibile de 100k lei - pentru orice eveniment neprevazut care ar fi putut sa apara -

iti recomand sa iti faci un plan de rambursare si sa-l duci la bun sfarsit in primii maxim 10 ani ( chiar mai repede daca e posibil ).
E mai usor in 2 si si mai usor daca acest plan are reguli clare pe care sa le respectati orice ar fi. Daca apare un copil intre timp atunci planul/regulile trebuiesc cu siguranta regandite/ajustate.

Pe vremea aceea (2015-2018) dobanzile la depozite in euro erau f. mici asa ca rambursand anticipat am considerat ca am facut un fel de "depozite" la dobanda creditului ( care era de 4-5 ori mai mare ).

In final beneficiul rambursarii a insemnat, pana acum, o "dobanda" de ~10k euro care au ramas la noi in buzunar.

Succes!

Edited by xndoe, 06 March 2023 - 16:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate