Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camerele de supraveghere dau uneo...

Haine de iarna

Junsun V1 pro Qashqai j11 probleme

Tinichigerie/vopsitorie in Consta...
 recomandare GPS android

La multi ani @MindArchitect!

La multi ani de Sfantul Nicolae&#...

Cum accesez Whatsapp daca ma obli...
 Ce melodie ati vrea sa ascultati ...

Recomandare radio muzica veche in...

OnePlus 12

tv jvc(vestel) cu dungi brusc
 Parere rezistena bloc din 1989 fo...

Apel la relații clienți...

Debranșare de la curent elec...

IPS Teodosie este cercetat de DNA...

Sfat auto 2500-3000 domnisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna seara. Sunt noua aici si as dori mai multe sfaturi legate de viitoarea mea achizitie. Am luat permisul la Falticeni acum 5 luni si a venit timpul sa incep sa caut o masina pentru naveta. Lucrez ca ospatar la un restaurant tip popas cu multa activitate si fac naveta. Mi-ar trebui o masina cu un consum mic si relativ ieftina la intretinere. Am un venit substantial pentru Romania de aproximativ 900-1300 de euro lunar, in mana. Bugetul meu e de aproximativ 2500 de euro, la care as mai putea adauga inca 500 de euro, pe langa cei 1000 de euro pastrati pentru inmatriculare si eventuale reparatii. Fac naveta aproximativ 40/50 de km.
As avea un minim de "pretentii" si anume un ac, geamuri electrice, abs si poate un motor cu mai multi caluti, 80 mi-as dori, minim.
Din cate am vazut in anunturi, gasesc polo 2006-2009 cu motor 1.2/1.4/1.6 si chiar un 1.9 tdi. Pe lista mai sunt ibiza, Mazda 3, corsa d si golf 5 cu motoare de 1.4, respectiv 1.6, toate benzina.
Credeti ca merita un motor diesel pentru 900 de km lunar naveta si plimbari? Am auzit ca sunt destul de problematice la intretinere, turbo, pompa inalte, egr, injectoare samdp.
Sunt deschisa si la alte variante. N-as zice nu nici la un Sandero 1.6 insa am condus unul din 2006 si nu prea mi-a placut.
Ce parere aveti despre aceste variante? Merita? Sunt problematice? Ar trebui sa ma orientez spre o masina deja inmatriculata de la proprietar sau as putea cumpara o masina adusa in tara din strainatate, ce costuri ar implica inscrierea?

nm8x23874rhnh

nm8x23874rhnh

New Member

• Grup: Candidate Members
Cauta un Sandero Stepway cu GPL, an cat mai nou. Eventual si km mai putini.

florinel

florinel

Senior Member

• Grup: Senior Members
Corsa D 1.4 benzina
Astra GTC
Pentru Opel (indiferent de model) 1.2 /1.4 benzina si 1.7/1.9 CDTI (diesel) sunt reusite, rezistente. 1.3 diesel si 1.6 benzina - fugi de ele.

Ai putea gasi in banii aia si se potrivesc cerintelor, posibil sa gasesti si cu dotari suplimentare(comenzi pe volan, incalzire in scaune...etc)
Motoarele diesel pot fi convenabile, dar, in general masinile diesel la vanzare in banii aia au rulaj mare (in afara cine ia diesel, ia pentru ca are de bagat km la greu) - si este un risc mai mare sa te pricopsesti cu probleme.

Partea de inmatriculare e doar usor mai costisitoare pentru masinile aduse din afara - implica un pas suplimentar, adica "identificarea RAR", probabil vreo 500 lei in plus fata de o masina deja inmatriculata.

adip1962

adip1962

Senior Member

Din optiunile tale, recomand Mazda, dar cu pedigri. Sau te duci sa o cumperi. Benzina/diesel tu alegi.
Altfel, optiunile mele ar fi: Mazda 3, Ford Fiesta, VW Polo, Renault Clio (nu Simbol).

stoshiba

stoshiba

Active Member

• Grup: Members
Cauta o Toyota pana in 3000 euro, minim euro4.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View Postflorinel, on 13 februarie 2023 - 05:50, said:

Pentru Opel
1.3 diesel
- fugi de ele.
Ce hibe are motoru' asta ?

foxbat

foxbat

Guru Member

View PostAndreea_Taran, on 12 februarie 2023 - 22:43, said:

Buna seara. Sunt noua aici si as dori mai multe sfaturi legate de viitoarea mea achizitie. Am luat permisul la Falticeni acum 5 luni si a venit timpul sa incep sa caut o masina pentru naveta. Lucrez ca ospatar la un restaurant tip popas cu multa activitate si fac naveta. Mi-ar trebui o masina cu un consum mic si relativ ieftina la intretinere. Am un venit substantial pentru Romania de aproximativ 900-1300 de euro lunar, in mana. Bugetul meu e de aproximativ 2500 de euro, la care as mai putea adauga inca 500 de euro, pe langa cei 1000 de euro pastrati pentru inmatriculare si eventuale reparatii. Fac naveta aproximativ 40/50 de km.
As avea un minim de "pretentii" si anume un ac, geamuri electrice, abs si poate un motor cu mai multi caluti, 80 mi-as dori, minim.
Din cate am vazut in anunturi, gasesc polo 2006-2009 cu motor 1.2/1.4/1.6 si chiar un 1.9 tdi. Pe lista mai sunt ibiza, Mazda 3, corsa d si golf 5 cu motoare de 1.4, respectiv 1.6, toate benzina.
Credeti ca merita un motor diesel pentru 900 de km lunar naveta si plimbari? Am auzit ca sunt destul de problematice la intretinere, turbo, pompa inalte, egr, injectoare samdp.
Sunt deschisa si la alte variante. N-as zice nu nici la un Sandero 1.6 insa am condus unul din 2006 si nu prea mi-a placut.
Ce parere aveti despre aceste variante? Merita? Sunt problematice? Ar trebui sa ma orientez spre o masina deja inmatriculata de la proprietar sau as putea cumpara o masina adusa in tara din strainatate, ce costuri ar implica inscrierea?

la bugetul tau - cel mai ok o masina deja inmatriculata (altfel dai banii pe hartii in loc sa te bucuri deo masina mai buna).
daca vrei s-o pastrezi 2..3 ani (ia in calcul si faptul ca esti la inceput si o sa ai de reparat mici chestii (Doamne ajuta sa fie putine si mici). - ceva diesel mic (1.3..1.4). de preferat EUR4 ca sa nu ai probleme cu DPF etc. Fiat (panda, punto), Opel ( corsa parca). 1.3 multijet. E un motor fara moarte ( sunt la al 4 lea :) .si preturile sunt foarte jos. Eventual pot sa il iei pe la 1400...1700 si mai tii banii de urmatoarea masina.

Banii de rabla oricum ti-i scoti cand vrei s-o dai.

In partea cealalanta ceva benzinar (poti sa te orientezi tot la modelel pe care ti le-am recomandat insa cu motorizare pe benzina).
Neaparat ia pe cineva cu tine (un priceputeanu) care sa verifice bine masinuta.
E bine ca ai de mers gen naveta, masina o sa aiba uzura micuta. *(btw., nu se tine piciorul pe ambreia DECAT in momentul incare schimbi treapta de viteza!)

La voi in zona sunt multe masinute ( eu cautam un Fiat de 100 CP si pe acolo erau cateva) care sa se potriveasca.

Ca idee - poti sa te uiti si la Mitsubishi colt (2007 - 2012). sunt super fiabile (1.5 diesel 3 cilindri si 1.4 benzina, 95 CP).si au preturi sh de nimic.

realnick

realnick

Member

un Renault 1.5 DCI . E de naveta, consum bun. Lux si opulenta nivel - 1 .Dar iti faci treaba cu ea.

foxbat

foxbat

Guru Member

View Postadrian_r5, on 13 februarie 2023 - 08:10, said:

Ce hibe are motoru' asta ?

nici una!  e tanc. (daca e vorba de cel de la Fiat, Multijetul de 1.3, 75 CP. Si cel de 90 (sau 95) e super ok insa parca la ele s-a pus DPF-ul ( ala are bube, nu motorul)

adisz

adisz

Targu Mures

Ford Ka, Opel Tigra, VW Beetle
Eventual Fiat 500 (cam greu la banii bugetati).

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

Toyota Yaris.Foarte bune.Ca un simplu exemplu de de piese bine gandite :are toba esapament inox(fara moarte).Caz concret ,un unchi de-al meu o are cumparata de noua de el personal din 2008.In afara de ulei,filtre ,placute de frana szi discuri frana nu a schimbat absolut nimic la ea.T e incadrezi la bani la una din 2009. [ https://123auta-katalog-902363.c.cdn77.org/prodej/toyota/yaris/f_504776_toyota_yaris_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View PostPiticVerde, on 13 februarie 2023 - 13:51, said:

Toyota Yaris.
din 2008.In afara de ulei,filtre ,placute de frana szi discuri frana nu a schimbat absolut nimic la ea.
2008 ... da' citi km ?

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

Mitsubishi Colt,caz concret,un var de al meu a avut-o din 2007 sau 2009 pana anul trecut,la fel si el a schimbat doar ulei ,filtre,placute de frana.Absolut nici o defectiune.Si la aceasta te incadrezi cu banii ,ba chiar mai noua decat Yaris.
Amandoua masinile sunt perfecte pentru o domnisoara.Recomand motoarele pe benzina.Pe aceste modele au consum mic si nu se strica.Nu ai grija unui diesel cu tubina,egr,filtru particule,volant/ambreiaj si multe altele.Obligatoriu sa mergi la vizionarea masinii cu o persoana in care ai incredere,cu notiuni temeinice in mecanica ,nu strica nici un test la o reprezentanta,e vreo 100 de euro si te scapa de griji.
[ https://www.autovit.ro/blog/wp-content/uploads/2015/01/mitsubishi-colt-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postadrian_r5, on 13 februarie 2023 - 13:56, said:

2008 ... da' citi km ?

Aproximativ 200 000 de km.

Nici una dintre ele nu a avut si nu are probleme cu rugina ,circulate 80-90% Romania.

De luat in considerare,aceste doua masini au rulat preponderent intr-o zona friguroasa din Romania,unde in perioada de iarna se foloseste foarte multa sare la dezapezire.Tatal meu care locuieste in aceasi zona zona detine o Skoda Fabia benzina 2007 benzina in 3 pistoane cumparata de noua de el personal.A avut multe probleme cu ea,de la injectoare defecte(costisitoare) pana la rugina usi,aripi,tobe esapament (este la a 4-a)etc. desi a avut multa grija de ea si i-a facut an de an toamna conservare si pregatire de iarna fara nici un castig....Am uitat sa spun,fabia are doar aproximativ 70 000 de km.

Edited by PiticVerde, 13 February 2023 - 14:10.

flaviuf

flaviuf

Member

Iti recomand Yaris, posibil sa gasesti 2006-2008. Tocmai ne-am despartit de al sotiei, l-am dat unor prieteni pentru baiatul care tocmai a luat permisul si este megaincantat.
Masina a fost folosita 9 ani, nu a cerut decat benzina si ulei, un alternator care s-a dus anul trecut si o bobina de inductie.
A facut 80000 km, niciodata nu ti-a dat senzatia ce te-ar putea lasa in drum. Consum mediu cam 6.5%, la mers extern cu atentie, probabil e sub 6.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

Ce părere aveți despre o mașina tip taxi? Am găsit un Sandero 1.5 dCi full la 2700 de euro
https://www.olx.ro/d...15-IDgWwQy.html

View Postfoxbat, on 13 februarie 2023 - 09:02, said:

Daca vrei s-o pastrezi 2..3 ani (ia in calcul si faptul ca esti la inceput si o sa ai de reparat mici chestii (Doamne ajuta sa fie putine si mici). - ceva diesel mic (1.3..1.4). de preferat EUR4 ca sa nu ai probleme cu DPF etc.
As prefera sa o țin măcar 2/3 ani, poate chiar mai mult dacă cumpăr o mașina buna

Edited by althea, 13 February 2023 - 20:37.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

Cam astea sunt câteva variante interesante
1. https://www.olx.ro/d...el-IDgWlDs.html
2. https://www.olx.ro/d...09-IDgUhv3.html
3. https://www.olx.ro/d...pl-IDgKuQB.html
4. https://www.olx.ro/d...tc-IDgT6YM.html
5. https://www.olx.ro/d...-4-IDgRKTa.html
6. https://www.olx.ro/d...08-IDgQMCp.html

Ce părere aveți despre ele? Cam ce cost de întreținere ar avea? Sunt scumpe? Decente?
Kia, astra și avel Volvo îmi atrag atenția cel mai tare. As cumpara Sandero dar nu știu cât de buna ar fi afacerea fiind mașina de taxi…

piratu2191

piratu2191

Junior Member

4. Astra, e cea mai ieftina, arata cel mai bine, 2000 masina, restul de 2000 - bani de reparatii.

Nu merita deloc un Sandero taxi cu 700eur mai scump, 4 ani mai veche, clasa mai mica, motor mai slab si cel mai probabil mult mai multi km decat acea astra (nu fi sigura nici la aia ca sunt reali).

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Eu iti propun sa cauti un Renault Symbol 2007-2008 cu motor 1.4 benzina sau 1.5 diesel

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate