Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dezbatere mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Mama e decedata din 1996.
M-am gandit sa revendic moștenirea pe linie familiala, respectiv niște loturi de pământ.
Mama mamei, adică bunica, a murit în 2010, mai trăiește o sora a mamei, mătușa mea.
Noi suntem trei frati și tata, mai avem alți verișori de pe Mama, a căror parinti (unchii mei) au  murit și ei între timp.
Cum mătușa nu este dispusa sa meargă de buna voie la notariat sa facem impartire pe cale amiabila, cum ar trebui să procedez?
Oare trebuie sa ma deplasez în localitatea lor și sa-i dau în judecata? De ce acte ar fi nevoie?
Mulțumesc de răspunsuri.

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Dacă nu se poate rezolva amiabil, la notar, numai în instanță se poate. Cu avocat.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Cine sunt propietarii acelor loturi de pamant,cu acte in regula?
Succesiunea dupa mama s-a facut?

ps
De ce nu doreste matusa sa mearga la notar?

#4
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Acele loturi de pământ vreo 5 ha, cred, sunt toate intr-un singur titlu de proprietate, pe numele bunicii din partea mamei.
Succesiunea dupa decesul mamei e făcută in orasul/ judetul nostru de domiciliu, dar mama e născută intr-o alta zona a tarii, la 400 de km.
În casă lor părintească a rămas mătușa care mai trăiește și astăzi, ea i-a intretinut pe părinții lor, respectiv bunicii mei; cred ca au făcut niște acte de întreținere și i-a rămas mătușii casa.

#5
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
M-am interesat cam ce acte mi-ar trebui pt a intenta o acțiune judecătorească împotriva matusii: titlul de proprietate al bunicii, certificatul acesteia de deces, certificatele celorlalți frati decedați și al mamei în original, plus anexa 23 și 24.
Cum le procur eu dacă toate sunt deținute de mătușa, mătușa cu care eu ma voi război în instanta?

#6
ElecLucas

ElecLucas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2023
1. Succesiunea trebuie dezbatuta la un notar din circumscriptia judecatoriei unde a avut defuncta/bunica dumneavoastra domiciliul in acte (pe Certificatul de deces). La fel si pentru intentarea actiunii in instanta de dezbatere a succesiunii.

2. De Titlul de Proprietate puteti face rost de la Comisia Județeană pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor unde a fost emis, cel mai bine sunati la dansii si va interesati de ce acte/cerere este nevoie.

3. De Certificatele de Deces puteti face rost de la Starea Civila a Primariei unde au fost inregistrate decesele daca solicitati Extrase de uz oficial din Registrul de Decese. Aici exista o diferenta in functie de primarie, s-ar putea sa le emita doar la cererea unui avocat sau notar, dar puteti si dumneavoastra sa incercati sa mergeti cu Certificatul de mostenitor, Certificatul de deces si cel de nastere al mamei si sa explicati situatia. Pentru un avocat/notar ar fi mai usor, in sensul in care ei vor formula o adresa si o vor transmite semnata electronic pe mail.

4. Este de mentionat ca in functie de data la care au decedat unchii dumneavoastra procedura e mult mai complexa. Astfel, daca toti unchii dumneavoastra au decedat dupa 2010, atunci acestia (nu verii) de fapt o mostenesc pe bunica dumneavoastra, fiind reprezentati de copii lor/verii dumneavoastra. Astfel, pentru toti unchii trebuie sa se dezbata succesiunile si sa se stabileasca cine sunt mostenitorii. Dupa aceea, toti mostenitorii astfel stabiliti se prezinta la succesiunea bunicii.

#7
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Am sunat la primăria din satul bunicii și mătușii noastre, nu figuram în anexele 23/24.
Cum ne dobândim calitatea de moștenitori?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate