Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Pensie de urmas sotie supravietuitoare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

makoka

makoka

Junior Member

• Grup: Members
Bună ziua, avem o vecină sărmană pe care am vrea să o ajutăm și aș avea nevoie de niște informații de la oameni care se pricep mai bine.
Deci cazul pe scurt, din păcate noaptea asta a murit soțul ei (Dumnezeu să-l odihnească), omul de doi ani nu lucrează iar din toamna lui 2022 avea deja și vârsta de pensionare dar încă nu a mers la casa de pensii să își depună/să își facă dosarul de pensionare (soția zice că săptămânile astea urma să meargă, cu greu l-a convins, era cam complicat omul), ajutor de deces nu primește dar cel puțin se ocupă primăria de înmormântare, chiar nu își permite să se ocupe ea înainte să comenteze cineva pe tema asta (lucrează pe minim pe economie, bani din care până acum întreținea 2 persoane)

Din cate am înțeles de pe https://www.cnpp.ro/pensia-de-urmas1 ar putea să beneficieze de pensie de urmaș citez:
În ce condiţii se acorda pensia de urmaş ?
Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi sotului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.

Eu înțeleg de aici că doamna poate să meargă la casa de pensii și să ceară pensia de urmaș care e  50% din pensia care îi revenea soțului, și o va primii până se decide să iasă la pensie, iar atunci va vedea care pensie e mai mare și o să aleagă între pensii.

Mulțumesc

Edited by makoka, 12 February 2023 - 12:28.

nixrohnson

nixrohnson

Active Member

makoka, on 12 februarie 2023 - 12:28, said:

doamna poate să meargă la casa de pensii

Daca poate sa mearga la casa de pensii, o vor lamuri acolo.
Sau vor lamuri pe oricine merge acolo.
Sau intreaba la telefon.
Sau pe mail.

Am intrat 3 oameni pe siteul ala si nu mai merge :) :(
Hai ca a incarcat.
Mai sint si alte conditii, trebuia sa citesti / citezi tot:
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş :
a)  la împlinirea vârstei standard de pensionare, pe tot timpul vieţii, dacă durata căsătoriei a fost de 15 ani sau de cel puţin 10 ani ;
b)  indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 1 an;
c)  indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut ;
d)  indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut ;
e)  soţul supravieţuitor care are în îngrijire, la data decesului susţinătorului, unul sau mai mulţi copii în vârstă de până la 7 ani, în perioadele în care nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut - până la data împlinirii de către ultimul copil a vârstei de 7 ani.

Probabil se incadreaza la a)

sags

sags

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu cred ca poate, doar daca ar fi incadrata in grad de invaliditate I sau II. O conditie pentru a cumula pensia de urmas cu salariul este ca acesta din urma sa nu depaseasca 35% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea Bugetului. Din ce am gasit pe 2023 salariul mediu brut a fost de 6679LEI, deci 35% din el este 2338LEI incat salariul minim pe care il are acum (3000LEI pe 2023) depaseste acest prag.

makoka

makoka

Junior Member

Da se încadrează la a), eu stau aici de 19 ani si ei erau deja aici. Săraca are 60 de ani, i-ar prinde bine pensia de urmaș până iese la pensie ar mai fi și ăia 600 lei pe lună sau nu stiu cât.

Din ce zice sags înțeleg că că dacă lucrează nu poate să primească pensie de urmaș, nașpa. Dacă nu lucrează și iese la pensie o să aibă mai puțini bani decăt are acum deci nu rezolvăm nimic

nixrohnson

nixrohnson

Active Member

Deja a scris initoatorul, eu cred ca se incadreaza.
Pensie de urmas
Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.

Cum ziceam, sint mai multe conditii: https://cpmb.ro/pres...ensie-de-urmas/
Eu cred ca indeplineste, cumulativ, tot ce are nevoie ca sa se incadreze.
Macar pentru 6 luni: "beneficiază de o pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, în cazul în care nu îndeplineşte condiţiile de vârstă sau invaliditate precizate mai sus."

Sa intrebe direct la casa de pensii.

Edited by nixrohnson, 12 February 2023 - 13:35.

makoka

makoka

Junior Member

ok recitind mai sus punctele alea da cred că nu o să primească nimic că nu are încă varsta de pensionare si nici invalida nu e, deci nu se poate face nimic

makoka

makoka

Junior Member

Da am mai intrebat o prietena care are tandente cu munisterul muncii  si zice ca nu o sa primescă nimic ca nu e pensionara si cand va iesi oricum sigur pensia iei va fi mai mare decat 50% din pensia lui deci nimic. Dar multumesc de ajutor

sftp

sftp

Junior Member

• Grup: Junior Members
Din moment ce nici sotul nu era pensionar inca, fac presupunerea ca nici ea nu era pensionara mai ales ca spui ca muncea pe salariu minim.
In conditiile astea ea nu poate avea pensie de urmas. Prima conditie a pensiei de urmas e sa fii pensionara cand o soliciti.

nixrohnson

nixrohnson

Active Member

makoka, on 12 februarie 2023 - 13:35, said:

ok recitind mai sus punctele alea da cred că nu o să primească nimic că nu are încă varsta de pensionare si nici invalida nu e, deci nu se poate face nimic

Punctul d) indiferent de vârstă

Deja spusesem asta:

nixrohnson, on 12 februarie 2023 - 13:33, said:

Macar pentru 6 luni: "beneficiază de o pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, în cazul în care nu îndeplineşte condiţiile de vârstă sau invaliditate precizate mai sus."

makoka

makoka

Junior Member

Cum a zis sags salariul minium e mai mare decat 35% din salariul mediu brut, deci nu prea vad cum

althea

althea

Guru Member

• Grup: Super Moderators

makoka, on 12 februarie 2023 - 12:28, said:

ajutor de deces nu primește dar cel puțin se ocupă primăria de înmormântare, chiar nu își permite să se ocupe ea înainte să comenteze cineva pe tema asta (lucrează pe minim pe economie, bani din care până acum întreținea 2 persoane)
Dacă lucrează cu forme legale are dreptul la jumătate din valoarea ajutorului de deces, dar trebuie să ducă la casa de pensii și ceva chitanțe/facturi din care să rezulte că a suportat cheltuieli.
Uite aici detalii:
https://www.cnpp.ro/ajutorul-de-deces
Poate primi 3.395 de lei.

Nu poate primi pensie de urmaș 6 luni pentru că soțul nu era pensionar. Și chiar dacă ar fi fost, ea lucrează și nu i s-ar fi dat.

nixrohnson

nixrohnson

Active Member

Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi sotului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii. ??

althea

althea

Guru Member

Lucrează și nu are vârsta de pensionare! Ai scris și mai sus o bucățică de informație găsită cu google, de la care ai construit un răspuns greșit, nu mai fă de-astea!

nixrohnson, on 12 februarie 2023 - 13:33, said:

d)  indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut ;

Am pus atâtea semne de exclamare pentru că e enervant să pierzi timpul lămurind pe alții, nu pe omul care întreabă. Ce cauți în discuția asta în care nu ai cu ce să ajuți măcar parțial din capul tău nu știu.

makoka

makoka

Junior Member

althea, on 12 februarie 2023 - 17:01, said:

Dacă lucrează cu forme legale are dreptul la jumătate din valoarea ajutorului de deces, dar trebuie să ducă la casa de pensii și ceva chitanțe/facturi din care să rezulte că a suportat cheltuieli.
Uite aici detalii:
https://www.cnpp.ro/ajutorul-de-deces
Poate primi 3.395 de lei.

Nu poate primi pensie de urmaș 6 luni pentru că soțul nu era pensionar. Și chiar dacă ar fi fost, ea lucrează și nu i s-ar fi dat.

A dat deja declaratie ca nu isi perimete sa se ocupe de inmormantare. Ajutorul am inteles ca e pentru acoperirea cheltuielolor cu inmormantare

althea

althea

Guru Member

Da, pentru cheltuieli de înmormântare e ajutorul.
Am văzut că ai scris de primărie că se ocupă de înmormântare, dar am zis că poate mai citește topicul cineva într-o situație asemănătoare și nu e rău să fie informația.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate