Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Deschidere interfon cu tel

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,650
  • Înscris: 21.03.2020
lipesti tagul pe spatele telefonului

#20
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
El se plange de un banal tag...
Pe vremuri unii dintre noi caram asa ceva dupa noi..
Attached File  hqdefault.jpg   13.06K   42 downloads


On topic.Nu se prea poate direct cu terminalul gsm ci doar cu unul gen sticker lipit pe telefon sau husa lui.
A explicat un coleg mai sus ce si cum.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Se poate, nu cu interfonul ala.
Al meu in cladirea in care am cumparat il deschid cu telefonul dar prin wi-fi

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Se poate face altcumva, se folosește un smartswitch în locul comutatorului de la interfonul din apartament. Tanaaa!

#23
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Teoretic se poate. Eu la o fosta locatie aveam un tag rotund cu care deschideam interfonul. Aveam prin casa un tag dreptunghiular reinscriptibil cu telefonul, care am observat ca declansa un bip la interfon, m-am dus cu tagul asta la o insulita din Mall si am cerut clonarea pe el a tagului original, cel rotund, acum merge perfect si asta, al doilea. Cu telefonul pot clona mai departe tagul si acum ceva timp am vazut in Play aplicatii cu care telefonul simuleaza tagurile, la acel moment cereau root, deci practic poti scapa de taguri daca ai aplicatia potrivita.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
interfonul este electra?

#25
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Tot Electra, ca si la initiator

#26
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019

 krtyna, on 11 februarie 2023 - 20:57, said:

Se poate plati cu tel ca si cu cardul, se poate controla tv,am vazut filme pe youtube in care unii deschid si masini cu tel,
si vreti sa ziceti ca nu se poate deschide si o banala usa cu interfon?
exact. Nu se poate.

 arg, on 13 februarie 2023 - 08:34, said:

interfonul este electra?
avea generație veche de electra. Cele actuale merg doar cu tagurile lor. Alte taguri nu merg

#27
borntorave

borntorave

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2023
În general, sistemul Electra folosește tehnologia de identificare prin radiofrecvență (RFID) pentru a comunica cu receptorul de pe interfonul de la intrarea în bloc. Același principiu poate fi aplicat și utilizând un telefon mobil care suportă tehnologia NFC (comunicare prin apropiere).
În cazul în care sistemul de control acces acceptă NFC, puteți să înlocuiți tagul Electra cu telefonul mobil. Acest lucru necesită configurarea telefonului mobil și conectarea sa la sistemul de control acces.

Configurarea poate fi realizată prin intermediul aplicației mobile a sistemului de control acces, care vă poate permite să înregistrați telefonul mobil ca dispozitiv de acces. După înregistrare, puteți folosi telefonul mobil pentru a deschide ușa la interfon.
Este posibil ca sistemul de control acces să nu suporte tehnologia NFC, caz în care nu puteți înlocui tagul Electra cu un telefon mobil. În acest caz, va trebui să purtați tagul Electra la chei sau să contactați administratorul blocului pentru a afla alte opțiuni de acces.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 borntorave, on 16 februarie 2023 - 12:22, said:

În general, sistemul Electra folosește tehnologia de identificare prin radiofrecvență (RFID) pentru a comunica cu receptorul de pe interfonul de la intrarea în bloc. Același principiu poate fi aplicat și utilizând un telefon mobil care suportă tehnologia NFC (comunicare prin apropiere).
În cazul în care sistemul de control acces acceptă NFC, puteți să înlocuiți tagul Electra cu telefonul mobil. Acest lucru necesită configurarea telefonului mobil și conectarea sa la sistemul de control acces.
Nu ai citit topicul ? Inainte sa scrii e bine sa faci asta...  chiar daca ambele sisteme folosesc RF, frecventele difera masiv si nu sunt compatibile.

Edited by andreic, 16 February 2023 - 18:30.


#29
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Daca tot vorbim de deschiderea cu telefonul, unele modele de interfon de la Resel au taguri pe Mifare (13.56 MHz), care este compatibil cu NFC.
Se poate folosi o aplicatie doar pe Android pentru a scana cartela si a o "emula" mai tarziu.
NU se poate pe Iphone, nu suporta Mifare!

#30
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

 Bebeluka, on 12 februarie 2023 - 09:22, said:

El se plange de un banal tag...
Pe vremuri unii dintre noi caram asa ceva dupa noi..
hqdefault.jpg

Avantajul era ca dupa ce se spargea plasticul, stateai mai mult noaptea pe afara Posted Image

 benis, on 12 februarie 2023 - 18:41, said:

Se poate face altcumva, se folosește un smartswitch în locul comutatorului de la interfonul din apartament. Tanaaa!

Cel mai bun interfon mi se pare pe apel catre un numar de telefon. Precum barierele in zone rezidentiale.

#31
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Se pare ca este posibil pana la urma:
https://forum.flippe...ntercom/6368/27
Dar eu inca nu am incercat

#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,773
  • Înscris: 30.08.2006
O sa merg maine sa fac o copie dupa ea si s-o sparg sa o pun in husa telefonului. Nu cred ca e ceva atat de complicat un tag electra.

#33
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare! Spuneti-mi si mie daca se poate scrie 2 id-uri diferite pe un tag. Tipa de la asociatie a zis ca are 10 coduri intr-un singur tag... A mai incercat cineva asta?

#34
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,773
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista asa ceva. Tagurile originale nu se programeaza. Doar centrala de acces poate inregistra tag-uri. Asa se poate inregista cu un singur tag accesul la toate scarile din oras daca exista compatibilitate. Exista si taguri programabile care cloneaza alte taguri. Mergi la firma care a instalat cititoarele si solicita un tag pentru toate scarile din blocul tau sau o rogi pe tipa de la administratie sa-ti faca o clona la tagul ei.

Mi-a venit o idee cum sa deschizi usa de acces cu telefonul fara nici un tag. Cu un controler montat la interfonul din apartament. Din telefon comanzi deschiderea usii de oriunde ai fi. Automatizari gata facute exista grup. Poti face ca propria cartela NFC sa declanseze deschiderea usii asa cum aprinzi un bec smart. Telefonul devine centrala de acces.

Edited by Leo2006, 09 May 2023 - 18:40.


#35
DanVB

DanVB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.04.2016
Salutare,
Eu am rezolvat problema astfel:
Am montat un releu pe care îl găsești aici și nu numai, este ieftin și usor de instalat, releu al cărui contact este pus în paralel cu butonul de deschidere al ușii de acces în bloc, îl programezi să funcționeze doar cu puls.
Aplicația pe telefon este Tuya Smart și o găsești aici.
Succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate