Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Repartitoare pentru calorifere.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012
Nu am montat repartitoare radio cu o noua firma pt.ca aveam repartitoare cu citire normala .
Acum noua firma spune ca nu citesc vechile repartitoare ci doar pe cele montate de ei si ca asa este legea .
Sunt trecut sa platesc la pausal desi am repartitoare .
Stiti ceva de vreo lege care ii absolva de citirea normala sau este un abuz din partea lor ?
Nu sunt transparenti (nu am primit nici o factura).

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Spune-le sa-ti dea legea in care scrie asta .
Stiu ca era o prevedere in lege in care se specifica ca repartitoarele montate noi sa fie neaparat cu citire radio . Dar si asta se aplica parca din 2025 .
Asta daca e sa discutam de legi. Ideea e ca nu vor sa le citeasca pentru ca nu sunt de acelasi model cu ce au ei , probabil, si nu le iese socoteala cu impartitul la plata.
Asta denota marea pacaleala cu repartitoarele de caldura .

Edited by ndor, 11 February 2023 - 10:11.


#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Firmele de repartitoare sunt muritoare de foame si au avut nevoie de o lege ca sa faca bani.Aceste repartiroare sunt niste jucarii, daca ar masura corect ar trebui sa ai contract direct cu furnizorul de caldura( echivalent cu contorul de energie electrica)
si nu prin intermediari(administratie, cititor de repartitoare si un program de calcul empiric) , acestia trebuiesc platiti.Un contor de energie termica trebuie sa afiseze cantitatea de caldura in Gcal, si nimic mai mult.Daca stau cu caloriferul inchis, fur caldura prin peretii comuni de la vecinu, si invers.
Calorifer inchis inseamna ca peretii exteriori vor fi reci, si plini de mucegai negru,plus bani risipiti pe tratamente pentru a scapa de mucegai.Trebuie proteste in strada pentru acapa de aceasta lege facuta de idiotii de la buxeles si bucuresti.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Gata, așa repede a deraiat discuția, pe al țîșpelea" subiect anti?!
Colegul a întrebat ceva clar.
Totuși, este aria Juridic, nu Poiana  😉

#5
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012
Refuza sa-mi dea orice lamurire juridica dar mi-au propus sa-mi monteze repartitoare radio de la ei de la firma.!!
Precizez ca apartamentul este nelocuit de 2 ani ,caloriferele sunt inchise platindu-se doar tevile care trec prin apartament ,care si alea sunt reci.
Intrebare-Cum as putea sa-i oblig sa-mi citeasca repartitoarele vechi ?

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu trebuie să convingi firma care citește, ci asociația.
Firma are un contract cu asociația și citește doar ceea ce a montat.
La subsol, pe coloana principală, există un repartitor general. Ce indică acest repartitor trebuie plătit către furnizorul de energie termică.
Se face apoi suma consumului din locuințe și se corelează cu cel principal.
De aceea îți spun că tu trebuie să convingi pe cei din asociație să îți citească, sau să le trimiți tu citirea și să urmărești să o ia în considerare.
Fă o cerere scrisă către asociație, la care să ceri număr de înregistrare, prin care să le ceri să citească sau să îți spună între ce date să trimiți citirea lunară. O faci în două exemplare.

#7
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

View Postghilas, on 11 februarie 2023 - 11:00, said:

Refuza sa-mi dea orice lamurire juridica
Nici nu exista vreo lamurire juridica. Trebuia sa-ti dea (sau poate ti-au dat-o, dar ai ingnorat-o) un tehnica.
Repatitoarele sunt niste contoare care indiva o valoare adimensionala. Unitatile afsiate nu inseamna nici cantiate de energie, nici temperatura, nici nimic. Este doar un numar corelat proportional cu energia radiata de caloriferul pe care este montat, Valoarea indicatiei este calculata dupa o functie dependenta de carateristicile fizicotehnice ale aparatului, specifice fiecarui producator de repartitoare; si poate specifica diferitelor modele chiar produse de acelasi producator. Asta face necesar ca intr-un sistem de contorizare prin repartitoare TOATE aparatlele din sistem sa fie acelasi model.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View Postghilas, on 11 februarie 2023 - 11:00, said:

Refuza sa-mi dea orice lamurire juridica dar mi-au propus sa-mi monteze repartitoare radio de la ei de la firma.!!
Înseamnă că au manevră, cei de la administrație cu cei de la firma de repartitoare, probabil se primește comision.
Ai fost la ședință, cînd a fost discutată situația?

Dacă nu ai fost, și a fost votată tărășenia...  :wave:

L.E. La noi în bloc, au fost schimbate cele vechi, cu altele noi, cu citire prin unde radio, abia după ce a fost atins pragul de 10 ani, cînd se știe că bateriile din ele sînt la limită, ca durată de viață.

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Pune repartitoarele lor ca altfel nu au cum sa iti calculeze nimic... E normal sa platesti pausal cu repartitoare diferite de cele ale blocului. E ca si cum nu ai repartitoare.

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Asociatia nu o sa poata citi repartitoarele vechi....sau noi , din simplul motiv ca nu au softul si formula de calcul . Nu au ei nici o vina .Nu stiu ce sa citeasca si cum sa interpreteze datele de pe repartitor.
tehnic , este asa cum spune @yetiro mai sus. Jucariile astea nu afiseaza acelasi lucru in aceleasi conditii de montare si functionare ,chiar daca sunt facute de acelasi producator. De aia sunt total inutile .

#11
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012
Multumesc frumos pentru lamuriri !!!
Concluzia este  ca desi dupa lege nu sunt obligatorii pina in 2027, trebuie sa montez obligatoriu repartitoare radio cu firma noua.
Nu vreau sa ma lupt cu morile de vant !!! Nu-s scumpe.
O sa le montez sperand ca la vara sa nu vina alta firma cu aceleasi pretentii sii cu alt model !!!

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Nu vine nici o firma sa vi le bage pe gat, voi alegeti firma. Participa la sedinte!

#13
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Faci plangere la primarie ca au un corp de control.
In functie de raspunsul lor alegi ce faci mai departe, dai in judecata sau iti montezi repartitoare noi.

#14
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012
Domnul  Sorin 147 credeti ca hotararile din sedintele  asociatiei de locatari sunt mai presus de lege?
Tocmai am descoperit OUG nr.130/2022 pt. modificarea si completarea legii nr.121/2014 .!!!

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Mai presus nu dar are o oarecare libertate.
Ideea era ca daca asociatia a hotarat sa le puneti acum, nu prea ai ce sa faci. Desi, daca esti singurul care a ramas fara si diferenta intre unul care le tine deschise si tine e foarte mare, poti prezenta situatia in sedinta dupa principiul: ba, conlocatari, daca prostiile astea mergeau bine, diferenta intre ce a ramas si ce ati consumat voi ar trebui sa fie mica sau comparabila cu alt apartament similar. Asa, dam ca prostii si banii la furnizor pentru caldura dar si la astia cu repartitoarele. Nu mai bine le tinem noi de forma pana in 2027 cand vor fi obligatorii? Nu vreti sa platim mai putin?

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
In plus, Legea aia mai zice ca:
"(7) Prin excepție de la prevederile alin (5), în cazul în care asociațiile de proprietari demonstrează că instalarea unor astfel de repartitoare de costuri nu ar fi rentabilă în conformitate cu metodologia prevăzută la alin. (6), pot fi avute în vedere metode alternative rentabile pentru măsurarea consumului de energie termică."

#17
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Revin cu aceasta problema a montarii repartitoarelor de caldura.
Am citit mai sus si zic unii colegi ca e vorba de 2027 cu obligativitatea si nu dec.2023 cum stiam eu. Care e adevarul?
Apoi am  mai citit (dar spre rusinea mea nu mai stiu unde) despre faptul ca asociatiile contorizate la intrarea in bloc nu ar fi obligate
la montarea contoarelor individuale. Asa o fi?
Am gasit si articolul de mai jos, despre care aminteste si <<croko.dilul>> mai sus.
Noi, ca asociatie, am cazut de acord de la inceputuri ca ne este mult mai bine fara repartitoare (dpdv al caldurii din apartamente si
al costurilor) avand exemple elocvente de la blocurile invecinate care, dupa ce ca tremura in case, platesc si mai mult ca noi.
Rugaminte pentru cei mai informati in privinta legilor actuale, care e situatia la zi?

Multumesc.

Iata articolul (Softpedia nu m-a lasat sa pun link)

Dispar repartitoarele. Contorizarea individuală nu mai este obligatorie


Asociațiile de proprietari pot refuza instalarea repartitoarelor
Potrivit unui proiect de lege elaborat de Ministerul Energiei, care transpune, de fapt, o directivă europeană, contorizarea individuală pentru energia termică de la bloc nu mai este obligatorie. Asociațiile de proprietari pot decide să renunțe la repartitoarele de căldură, prin invocarea nerentabilității și a ineficienței în economia de energie.

Scandalul iscat de impunerea obligativității instalării repartitoarelor de căldură până la 31 decembrie 2022 este pe cale să se stingă. Ministerul Energiei a fost nevoit să transpună în legislația românească o directivă a UE privind eficiența energetică. Astfel, potrivit proiectului de lege, contorizarea individuală în apartamente nu mai este obligatorie.


”În imobilele de tip condominiu și în clădirile mixte dotate cu o sursă centrală de încălzire sau de răcire sau alimentate de sisteme de încălzire sau de răcire centralizată, se instalează contoare individuale pentru a măsura consumul de încălzire, de răcire sau de apă caldă menajeră pentru fiecare unitate a clădirii, în cazul în care acest lucru este fezabil din punct de vedere tehnic și rentabil, în sensul că este proporțional în raport cu posibilele economii de energie. În cazul în care utilizarea de contoare individuale nu este fezabilă din punct de vedere tehnic sau nu este rentabilă pentru contorizarea consumului în fiecare unitate a clădirii, se utilizează repartitoare individuale de costuri pentru energia termică pentru a măsura consumul de energie termică la fiecare corp de încălzire, cu excepția cazului în care asociațiile de proprietari demonstrează că instalarea unor astfel de repartitoare de costuri nu ar fi rentabilă. În aceste cazuri, pot fi avute în vedere metode alternative rentabile pentru măsurarea consumului de energie termică”, se arată în proiectul de act normativ al Ministerului Energiei.
Totodată, în cazul în care încălzirea, răcirea sau apa caldă menajeră pentru o clădire sunt furnizate de la o sursă centrală care deservește mai multe clădiri sau de la un sistem de încălzire centralizată sau de la un sistem de răcire centralizată, trebuie instalat un contor la schimbătorul de căldură sau la punctul de delimitare/separare.

Contoarele individuale, impuse doar în clădirile noi
ANRE urmează să stabilească și să publice criteriile generale, metodologia și/sau procedurile pentru a determina lipsa de fezabilitate tehnică și nerentabilitatea contoarelor individuale. În ce privește imobilele noi de tip condominiu și în părțile rezidențiale ale clădirilor mixte noi, care sunt dotate cu o sursă centrală de încălzire la nivel de condominiu sau clădire mixtă, după caz pentru apa caldă menajeră sau sunt aprovizionate de la rețele de termoficare, acestea trebuie sunt prevăzute contoare individuale pentru apa caldă menajeră. În cazul în care imobilele de tip condominiu sau clădirile mixte sunt alimentate de la rețele de termoficare sau de răcire centralizată sau în cazul în care prevalează sistemele comune proprii de încălzire sau de răcire pentru astfel de clădiri, ANRE trebuie să adopte norme și reglementări transparente, disponibile publicului privind repartizarea costurilor pentru consumul de încălzire, de răcire și de apă caldă menajeră în aceste clădiri, pentru a asigura transparența și acuratețea contabilizării consumului individual.
Control la consumul real

Acolo unde sunt instalate contoare sau repartitoare de costuri pentru energia termică, ANRE trebuie să se asigure că informațiile privind facturarea și consumul sunt fiabile, exacte și au la bază consumul real. Transmiterea consumului trebuie să fie îndeplinită printr-un sistem de autocitire periodică de către clientul final sau utilizatorul final, prin care acesta își citește contorul și transmite indexul. Factura se bazează pe o estimare a consumului sau pe o sumă forfetară numai în cazul în care consumatorul final sau utilizatorul final nu a transmis indexul contorului pentru o perioadă de facturare dată, se mai precizează în proiectul legislativ.

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
https://eur-lex.euro...18L2002&from=EN

Uite aici directiva UE. Dai un search dupa termenul "subcontorizare" si vezi acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate