Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pregatirea peretilor deja vopsiti pentru zugravire (nu la renovare totala)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Buna ziua,
La un apartament care a fost renovat complet acum zece ani si unde nu s-a gatit asa de mult, nu s-a fumat, a locuit o singura persoana, cum este recomandat sa se pragateasca peretii pentru o noua zugravire? Vopsirea de acum zece ani s a facut cu vopsea lavabila (nu stiu daca superlavabila).

Am auzit de mai multe variante:

1. Se zugraveste direct/peste cu noua vopsea peste vopseaua veche. In bucatarie se da cu o amorsa antimucegai inainte.

2. Mai intai peretii se spala cu solutie de apa si detergent de vase cu o laveta care nu face scame pentru a elimina cat mai bine praful, murdaria si grasimile. Se sterge cu laveta uscata si se lasa la uscat. Apoi se zugraveste.

3. (nu stiu daca e cazul la mine) Umezirea peretilor cu apa si indepartarea completa a vopselei curente cu spaclul fara a indeparta si gletul. Apoi amorsa si zugravit.

Pe youtube sunt mai multe video-uri dar cele pe care le-am gasit vorbesc doar despre pregatirea peretilor pentru zugravit in cazul constructiilor noi sau renovarilor complete.

Multumesc.

#2
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ai putea sa degresezi cu un burete ud cu apa si clor, lasi bine sa se usuce apoi amorsa, lasi bine sa se usuce si apoi lavabila. Asta am facut si noi cand am cumparat apartamentul, peretii aratau oh dar afumati de la fumat si gatit.

#3
nm8x23874rhnh

nm8x23874rhnh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2023
Ai putea sa degresezi cu apa si dero folosind o carpa, lasi sa se usuce. Dai cu amorsa, faci reparatii la pereti cu glet de ipsos si spaclu daca este nevoie, dai cu smirghel sa nivelezi,dai cu amorsa pe reparatiile facute . Lasi sa se usuce dupa care dai conturul la colturi la pereti cu pensula si var,dupa care te apuci si dai la trafalet cu var lavabil. Faci bucati mici patrate, dai pe orizontala si pe verticala.

#4
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Eu am dat direct cu amorsă peste lavabila veche și apoi am zugrăvit peste. A ieșit perfect. În bucătărie și baie am folosit amorsă și vopsea antibacteriană. În bucătărie, care era afumată (fostul proprietar fuma) am dat bine de tot cu amorsă, se făcuseră pereții ca sticla. Nu trebuie să te apuci să dai jos gletul și să dai iar glet, decât dacă observi că sunt pereții strâmbi și vrei să-i repari.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai un pic de timp, ia un magic sponge, apa si detergent de vase manual si da-i o trecere superficiala. Va face peretele un pic mai aspru si un pic mai degresat si ambele vor ajuta la calitatea vopsirii fara mult efort.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate