Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Transfer OS NVME

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Salut
Am un HP G2 850, are un port NVME de 42, acu ceva timp i-am instalat unul de 128, nu gaseam mai mare la dimensiunea asta. Am luat unul de 256 , exista o posibilitate sa transfer OSul fara sa folosesc un suport intermediar?
Folosesc Windows 10, de asta am postat aici, daca este mai potrivit pe alta arie, rog sa fie transferat.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Daca nu mai ai un slot nvme liber, atunci iti trebuie un adaptor, de ex. https://www.amazon.d...duct/B09T97Z7DM
Ai grija ca multe adaptoare nu suporta nvme, deci mare atentie daca vrei sa cumperi unul din tara.
Apoi instalezi un program de clonare, de ex. Macrium si il pui la treaba.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CHCENfs87F4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 28.05.2014

View Postistratei, on 09 februarie 2023 - 13:01, said:

Salut
ti-am trimis mesaj privat

View Posttigerheart, on 09 februarie 2023 - 13:14, said:

Apoi instalezi un program de clonare, de ex. Macrium si il pui la treaba.
Sau Acronis True Image

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Acronis e cu plata daca tin bine minte, Macrium e gratis, fara vreo limitare. Dar da, fiecare poate folosi ce ii convine mai mult.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde ce SSD este - unii producatori - de ex Samsung ofera utilitar ptr clonare gratuit pe site-ul lor.
Conditai este ca SSD-ul pe care se face clonarea sa fie marca respectiva.

Samsung daca tin bine minte foloseste o varianta de Acronis, facuta special ptr ei.

Dar e nevoie de adaptor daca nu sunt 2 sloturi.

Personal decat sa iau un adaptor mai repede fac o instalre pe curat - in functie de ce softuri mai e nevoie de instalat, probabil va dura mai putin decat clonarea. SI e fresh.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Fara sa le conectezi la laptop, nu poti face clonarea. Parte buna este ca vei avea un stick nvme de 128GB.

#7
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Nu e obligatoriu un adaptor nvme pentru a face o imagine pentru discul vechi (macrium, aomei, easeus).
Se poate pe orice disc extern conectat la usb, doar ca dureaza mai mult. Salvezi imaginea, schimbi ssd, dai restore. Nu neaparat clonare directa.
Problema e daca nu ai unde transfera temporar imaginea.

Transformarea fostului ssd in stick pare totusi o idee buna mai rapida si mai ieftina pentru viteza mai mare fata de stickuri normale, deci recomand si eu solutia cu adaptor.

Edited by solitaryman, 09 February 2023 - 16:27.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Ai 2 variante:

Varianta 1
- cumperi adaptor intern pentru SSD NVMe, clonezi sistemul de pe discul existent pe cel nou, și apoi muți discul nou în slotul dedicat de pe placa de bază

Varianta 2
- nu cumperi adaptor, dar folosești un disc SATA (poate fi HDD sau SSD, orice ai la îndemână prin casă)
- conectezi discul SATA la PC, te asiguri că informațiile existente pe el nu îți mai sunt necesare
- clonezi de pe SSD NVMe pe disc SATA
- înlocuiești vechiul SSD NVMe cu cel nou
- bootezi de pe discul SATA, și clonezi de pe el pe noul SSD NVMe
- scoți discul SATA și bootezi de pe cel NVMe
- deși puțin probabil, e posibil să ai probleme de bootare la schimbarea de pe NVMe pe SATA și înapoi, posibil sa fie nevoie de reset BIOS și refacerea setărilor anterioare din BIOS

PS. Windows nu știe să booteze  nativ de pe USB un sistem clonat, are nevoie de ceva bricolaj, de aceea varianta cu disc intern e cea mai sigură

Edited by nei-k, 12 February 2023 - 15:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate