Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pudra pentru spalat dintii

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Folosesc ocazional o pudra pentru 'frecat dintii'.
10 aspirine, o lungura cu bicarbonat de sodiu alimentar, o lingura cu sare grunjoasa.
Spun ocazional ca atunci cand se termina imi este lene sa mai fac si trec la pasta de dinti.
Repet asta cam de 2-3 ori pe an.
Ideea este ca efectul obtinut este peste ce face o pasta de dinti - folosesc paste peste medie. Singura care se apropie ca si prospetine 'in gura' este Lacalut Flora.
Am predispozitie la paradontoza.
Mai foloseste cineva aceasta pudra? Impresii dupa?

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
Stai cuminte ca in curand o sa ramai fara smalt. Tu practic ii smirgheluiesti.
Cea mai buna solutie e detartrajul regulat, maxim 6 luni. La dentist bineinteles.

Edited by Tipiric, 09 February 2023 - 08:56.


#3
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Si detartrajul afecteaza smaltul si mai mult gingiile.. parodontita/ paradontoza nu prea poti sa o eviti din alte motive : genetic, mediu, mancare, bauturi..

Edited by mihaiC1, 09 February 2023 - 09:58.


#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View PostmihaiC1, on 09 februarie 2023 - 09:49, said:

Si detartrajul afecteaza smaltul si mai mult gingiile.. parodontita/ paradontoza nu prea poti sa o eviti din alte motive : genetic, mediu, mancare, bauturi..

Cum afecteaza detartrajul gingiile?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

View PostmihaiC1, on 09 februarie 2023 - 09:49, said:

Si detartrajul afecteaza smaltul si mai mult gingiile..

Daca e facut prost, da. Altfel, nu.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sfatul meu este sa mergi la stomatolog, să-ți recomande ce și cum sa folosești.
Îți strici dinții și gingiile cu aceasta pasta abraziva.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
Mi-am amintit: laptisorul de matca spala dintii foarte bine fara sa-i strice. Dar tot nu inlocuieste detrartrajul mai ales subgingival.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca vrei sa scapi mai repede de dinti Posted Image

Eu am paradontoza si singurul lucru care a stopat-o a fost operatia chirurgicala cu lambou (cauta pe net sa vezi ce inseamna)
In continuare fac detartraj la fiecare 3-4 luni - sunt fumator Posted Image

Orice alta metoda "babeasca" sau aruncata aiurea pe net de unu' si altu' = n-a functionat

Spor

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Desigur trebuie sa mergi la stomatolog la 6 luni pana iti pune proteza.. Aia poti sa o dai cu flexul sa fie alba Posted Image
lambou = deja dinte/masea pierdute..

Edited by mihaiC1, 09 February 2023 - 18:31.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nu se consuma smaltul dintilor de la abraziune cu alea, insa acizii slabi ti-i strepezesc pana nu-i mai ai.
Aspirina aia, nu cumva ataca smaltul?

#11
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Cum am spus, folosesc de cativa ani pudra, cu intermitente si totul este ok, chiar simt un efect Wow cand reîncep 'tratamentul'.
Detartrajul mai des de 1an este mai nociv. Multi stomatologi, sa iti ia banii iti recomanda detartraj mult mai des.
Eu am testat, nu am scris din ce am auzit de la un vecin, care a auzit de la un cumatru, care la randul lui s-a dat in vorba cu un mecanic ...

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Daca nu vrei detartraj asa de des, foloseste un dus bucal seara. Eu am unul din asta, plus o perie Philips Sonicare.

Suntem in secolul 21, nu mai trebuie sa ne spalam cu lesie si acid sulfuric, se gasesc alte solutii.

Edited by cumparator, 11 February 2023 - 10:46.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am inceput sa fac detartraj la juma de an. Motivul e ca, oricum tre sa ma duc la dentist cu copiii. Si daca tot ma duc.. ia baga frate si mie un periaj de-ala meserias!
Nu e scump, cred ca in jur de 200 lei, la cabinetul de vizavi de mine. Nu-i mare scofala. Si da si cu ultrasunete, da si cu sablare cu bicarbonat si cu perie rotativa. Ies de-acolo ferchezuit! :)

Dus bucal am din ala de-ti sar dintii de puternic ce este. Am tot schimbat de la waterpick, de la philips si acum am ajuns la unul chinezesc (soocare) de-ti zboara dintii pe treapta cea mai puternica, pentru cei care nu sunt obisnuiti. E misto ca te scobesti repede. Eu il folosesc in loc de scobotoare, mult mai rapid si mai eficient.
Noi adultii avem cate un soocare din asta, iar copii au de la xiaomi. Destul de puternice si alea, la maxim, doar ca au jetul mai subtire.
Pasta de dinti ce-mi place, e aia cu mai mult bicarbonat, amaruie, de la paradontax. Alea cu menta mi se par gretoase sau ma strepezesc. M-am saturat de ele.

Bicarbonatul de sodiu e baza. Cel mai smecher chimical.
Cu aspirina am o problema. Din ce stiu, aspirina e acid slab si ataca smaltul. Il cureti prin subtiere, ceea ce nu e deloc bine.
Sablarea  e ceea ce trebuie, nu actiunea acizilor.
Plus ca bicarbonatul mai omaoara si din bacterii. Face tot ce trebuie sa fie bine sa nu fie rau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate