Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

E posibila vanzarea in conditiile astea?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Tot in legatura cu acea proprietate despre care am vorbit in acest topic, dar acum e o speta diferita: https://forum.softpe...torie-la-gunoi/
Deci recent a fost sora in vizita pe la mine si mi-a aratat o fotografie pe telefonul ei cu ceea ce considera verisoara a fi "partea noastra" din proprietate (desi din punct de vedere legal nu exista partea noastra si partea ei, detinem cote parti in indiviziune) - fotografie pe care i-a trimis-o verisoara acum ceva timp si pe care n-a binevoit sa mi-o arate atunci cand a primit-o, in fine..
In acea fotografie se vede starea avansata de degradare in care a ajuns proprietatea desi unele distrugeri par facute intentionat (usa din spate smulsa din balamale, geamuri sparte, parte din acoperis picat, pe pereti graffiti pe care nu cred ca le-au facut vecinii deoarece acestia sunt foarte saraci si ultima lor grija ar fi sa isi cumpere spray-uri de graffiti) etc. Pe deasupra verisoara sustine ca vecinii arunca gunoaie in curte si ca ea chipurile nu-i poarte opri. Ea zice ca s-a mutat si ca la un moment dat o sa isi faca timp sa vanda "partea ei".
Sa presupunem prin absurd ca in conditiile astea ea va reusi cumva sa vanda cuiva legal ceea ce ea considera a fi "partea ei" care va veni la pachet cu "partea noastra" aflata in ruina.
Nu stiu daca ne va anunta cand si cui va vinde, daca ne va pune in legatura cu noul proprietar sau nu, noi nu avem acces la proprietate deoarece de ani de zile ne este incalcat dreptul de proprietate.
Intrebarea e ce s-ar putea intampla dupa? Noul proprietar va trebui fie sa isi asume sa stea cu jumatate din casa ruinata fie sa darame ilegal. De asemenea daca va construi ceva o va face tot ilegal deoarece nu cred ca poate obtine autorizatie de constructie legala fara acordul tuturor proprietarilor. Si oricum din tot ce va construi noi vom avea dreptul la jumatate.
In conditiile astea ce sanse credeti ca sunt sa se bage cineva sa cumpere "partea" verisoarei? E posibila vanzarea in conditiile astea?

Edited by Winc, 09 February 2023 - 06:38.


#2
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Daca verișoara s-a mutat de acolo, cum va este îngrădit accesul? Daca este și proprietatea voastră presupun că puteți intra oricând în curte.

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Nu stiu daca chiar s-a mutat, si oricum nu putem, nu avem cheie, plus ca daca afla se va lasa cu scandal si oricum nu mai avem ce face acolo acum dupa ce a lasat partea pe care ea o considera ca fiind "a noastra" sa ajunga in asemenea stare. Nu ne-a intrebat niciodata daca vrem / putem sa investim in reparatii si daca am fi incercat nu ne-ar fi lasat. Singura varianta acceptata de care ea ar fi fost sa ii vindem ei pe o suma infima.

Edited by Winc, 09 February 2023 - 06:55.


#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Alegi raul cel mai mic dintre cele doua variante, respectiv ori vindeti partea care vi se cuvine la un pret de comun acord, ori investiti niste bani in renovare pentru conservarea imobilului. Intrebarea care se pune in acest caz, merita cheltuiala cand de fapt nu doriti sa locuiti acolo? Totusi nu inteleg de ce nu ati mers la un notar sa faceti iesirea din indiviziune?

#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Am incercat prin anii 2010 sa fac iesirea din indiviziune la notar dar nu s-a putut face deoarece ar fi rezultat parcele sub limita admisa de lege si anume sub 150 mp. Cu verisoara nu se poate discuta. Sa clarific: nu cer sfaturi despre ce si cum sa fac, ci intreb daca ea poate vinde in conditiile astea, adica ce sanse ar fi sa gaseasca pe cineva sa cumpere ceea ce ea numeste "partea ei" in conditiile descrise in primul post?

Edited by Winc, 09 February 2023 - 07:18.


#6
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Tu, sora si verisoara ati mostenit o propietate, fiecare are o anume cota in indiviune.
Nu ati reusit sa va intelegeti pentru a valorifica pentru fiecare in parte acea propietate.Nu are importanta motivele.
Timpul a trecut, propietatea respectiva s-a degradat si ati pierdut toti bani.
Oricand verisoara poate sa-si vanda partea, pentru o suma derizorie se va gasi oricand "cumparatori".
Decizia verisoarei este una buna pentru ea, decat sa riste sa piarda bani in viitor procedeaza ca pe "bursa" atunci cand actiunile scad continuu, accepta pierderea pana la o anume data si gata  "stop loss", vinde actiunile.
Este foarte posibil ca in  viitor acea propietate degradata se genereze niste costuri mari, ca exemplu crestere de "n" ori a impozitului de propietate pentru imobil cu fatade degradate, amenzi.................... si pe cel care a cumparat de la verisoara sa nu-l doara atat de tare. a cumparat un activ "junk", a riscat o suma modica, poate suporta niste costuri si la un moment dat sa va faca ca o oferta de "nerefuzat" tie si sorei.Adica o suma si mai mica comparativ cu care a vandut verisoara partea ei.
Sfatul meu este sa incercati sa ajungeti la un numitor comun, consens, eventual sa apelati la un mediator.

Edited by danutzu22, 09 February 2023 - 07:42.


#7
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Ideea e ca verisoara cere o suma fantasmagorica pentru "partea ei" pe motiv ca a facut si a dres. 30K euro asta e pret de garsoniera cu toate conditiile undeva prin provincie. Nu e sub nici o forma zona unde sa se bage investitor bogat lol, este vorba de mahalaua Tei Toboc.

Daca totusi ne va creste impozitul pe proprietate pe motiv de ruina o pot da in judecata pe verisoara pe motiv de incalcare drept de proprietate, lasare in paragina intentionat, si impiedicarea folosintei si intretinerii proprietatii chiar daca va vinde sau nu?

Edited by Winc, 09 February 2023 - 08:17.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View PostWinc, on 09 februarie 2023 - 07:17, said:

Sa clarific: nu cer sfaturi despre ce si cum sa fac, ci intreb daca ea poate vinde in conditiile astea, adica ce sanse ar fi sa gaseasca pe cineva sa cumpere ceea ce ea numeste "partea ei" in conditiile descrise in primul post?

Intrebarea ta nu are legatura cu aria juridica, e mai degraba o dezbatere pentru aria de imobiliare.
Cumparatori se gasesc pentru orice, daca pretul e corect.

#9
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Poate sa vanda  dreptul ei asupra proprietatii dar in contextul asta va primi 2 bani raportat la valoarea reala asta daca gaseste pe cineva sa accepte achizitia in forma asta. Cel mai bine tu si sora cereti in instanta iesirea din indiviziune avand in vedere ca voi doi detineti o cota mai mare nu este exclus sa primiti toata proprietatea si obligatia de a plati o sulta verisoarei. Vorbeste cel mai bine cu un avocat specializat in asa ceva si incepeti actiunea in instanta.

Edited by GTDONE, 09 February 2023 - 08:40.


#10
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View PostWinc, on 09 februarie 2023 - 08:12, said:

Ideea e ca verisoara cere o suma fantasmagorica pentru "partea ei" pe motiv ca a facut si a dres. 30K euro asta e pret de garsoniera cu toate conditiile undeva prin provincie. Nu e sub nici o forma zona unde sa se bage investitor bogat lol, este vorba de mahalaua Tei Toboc.

Daca totusi ne va creste impozitul pe proprietate pe motiv de ruina o pot da in judecata pe verisoara pe motiv de incalcare drept de proprietate, lasare in paragina intentionat, si impiedicarea folosintei si intretinerii proprietatii chiar daca va vinde sau nu?

Afirmi ca ai drept de propietate din 2010.
Au trecut 12 ani impliniti.
Ce demersuri legale ai facut tu si/sau sora ta pentru a va exercita dreptul de acces pe propietate?Pentru uz de propietate si intretinere.
Nu ai facut sau nu ati facut nimic.Atunci  e foarte rau, judecatorul nu poate decide ca doar verisoara este de vina, tu si sora ta sunteti la fel de vinovati de degradrea propietatii.
Ai drept de propietate si anume responsabilitati de la data cand ai devenit "propietar".

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009

View PostWinc, on 09 februarie 2023 - 06:35, said:

In conditiile astea ce sanse credeti ca sunt sa se bage cineva sa cumpere "partea" verisoarei? E posibila vanzarea in conditiile astea?

Sansele tind spre 0. Daca cere cineva actele o sa vada ca situatia e complicata si 99% nu se baga... Sau va cheama pe toate 3 la notar ca sa fie sigur ca a cumparat proprietatea 100%.

#12
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Eu si sora detinem fiecare cate 25% de cand a murit tata din anii '90 noi eram minore si stateam in chirie cu mama dupa ce aceasta s-a despartit de tata si a plecat de acolo luandu-ne si pe noi, unchiul adica fretele tatalui detinea 50% si de acum vreo 2-3 ani dreptul de 50 % s-a transferat verisoarei, nu stiu cum si de ce, probabil o fi decedat unchiul. Ca masuri pentru uz de proprietate si intretinere singura metoda ar fi fost sa ii dam in judecata dar ar fi fost riscul prea mare ca judecatoria sa ne oblige sa le vindem lor si am fi ramas fara adresa unde sa ne facem CI.

I-am zis verisoarei ca nu stiu cine se baga sa cumpere juma' de casa si ea a dat un raspuns halucinant si rautacios cica vinde la tigani care fac trafic lol, dupa ce ca a stat (si probabil inca sta) acolo ani de zile nedaranjata este in continuare foarte aroganta si inca nu se poate discuta cu ea nici acum dupa atatia ani. Eu nu o mai abordez ca nu mai am chef sa stau sa astept 6 ore raspuns la o intrebare.

Imi cer scuze daca topicul nu se incadreaza in aceasta arie, dar chiar ma intreb daca legal poate vinde asa ceva pe post de locuinta, in conditiile descrise.

Edited by Winc, 09 February 2023 - 09:03.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Daca ii apartine in acte atunci poate vinde.

#14
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Apreciez sinceritatea , ma refer la  acel detaliu pentru care tu si sora ta nu ati fost de acord sa vindeti cotele voastre de propietate verisoarei, ati avut strict un interes propriu.
Incercati sa ajungeti la o intelegere.Daca nu reusiti mergeti in instanta de judecata, se necesita bani si timp si decizia va fi ca tu si sora ta sa acceptati o sulta de o anume valoare stabilita de instanta.
Adica sa vindeti partea voastra verisoarei.
Daca nu veti face niciun demers mostenirea exista o mare probabiltate sa se transforme in paguba neta.
Chiar daca este vorba o propietate modesta in cartier Tei-Toboc, are o valoare mai mare comparativ cu o propietare similara dintrun satuc cu doar 3 locuitori in viata.
Nu orice activ "junk" de pe piata bursiera este vandabil.
Verisoara vrea 30000 euro pe partea ei la prima strigare, nu stiu daca e un pret "corect" pentru voi dar oricand insa poate sa apara un "investitor" cu 5000 euro cash si care sa cumpere pe chitanta de mana si martori.
Verisoara va accepta la un moment dat din diverse motive sau constrangeri materiale.
Din acel moment "investitorul" daca e de buna credinta va cauta el si pentru a va face o oferta pentru partea voastra.Asta daca e si in orice caz NU SE VA RUGA DE VOI.
Impozitele locale si alte posibile obligatii de plata sunt ale celor inscrisi in rolul fiscal.
Timpul va trece in favoarea "investitorului" dar pe banii vostri.
Asta e "amenintarea" verisoarei, posibil sa va ceara un pic mai mult decat i se cuvine, daca nu ajungeti la un comun acord si./ sau impunere judecatoreasca atunci cel mai degraba nu mai veti obtine nimic comparativ cu verisoara care va obtine doar putin mai mult decat nimic.

#15
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,872
  • Înscris: 05.07.2007
eu  nu inteleg cum in 12 ani nu a putut sa intre pe proprietatea sa. nu exista ca nu am avut cheie.

#16
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
dreptul ei il poate vinde sau instraina.


dreptul tau, ramane al tau.
il poti pastra peste generatii

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am cunostine in domeniu dar imi amintesc de uzucapiune, dar din ce vad in linkurile de mai jos, daca presupunem ca verisoara declara fals ca a fost de buna credinta, nu poate sa acapareze toata proprietatea?
Ai dovezi ca tu-Winc impreuna cu sora ta, ati incercat sa intrati in posesie si nu v-a lasat verisoara?  Daca ea declara ca v-a pierdut urma si a stat linistita acolo peste 10 ani, a crezut ca ati plecat la capatul lumii si nu va mai intereseaza cativa pereti darapanati? Nu ati mai dat nici un semn de viata in perioada asta, etc. Cand am scris dovezi, m-am gandit nu la vorbe, la dovezi scrise.
Posibil ca eu sa fi facut aprecieri eronate, incerc sa ajut, sper sa nu incurc. Daca povestea e adevarata, eu sunt sufleteste de partea colegei de forum. Dar asta nu o ajuta.
https://avocatcivil....piune-10-20-ani
https://www.avocatma...justului-titlu/
https://lege5.ro/gra...p=gu3dmnjqgi3dq

#18
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Nu poate face uzucapiune ca daca putea probabil o facea pana acum. Posted Image
Noi (eu si sora) nu vrem sa obtinem nimic, ci doar sa ne facem in continuare CI-uri acolo, deci topicul nu este despre a obtine ceva ci pentru a intreba cam ce sanse sunt ca verisoara sa poata vinde legal si sa si gasesca cumparator in conditiile descrise in primul post. Pentru ca sincer - nu mi-ar conveni sa se spele pe maini in felul asta, daca a vrut casa o are dar asa cum e.
Dupa atatia ani in care a dispus de intreaga proprietate in mod abuziv si a lasat "partea noastra" sa ajunga in halul in care a ajuns, acum dintr-o data vrea sa vanda "partea ei", ca si cum s-a asigurat ca noi acolo nu mai putem locui vreodata sub nici o forma decat daca construim o noua casa de la zero si acum ca si-a incheiat "misiunea" vrea sa se spele pe maini si sa vanda "partea ei". Si daca reuseste va obtine de asemenea si bani iar noi vom ramane cu ceea ce se considera a fi "partea noastra" in paragina si cu un nou coproprietar cu care nu se stie cum ne vom intelege.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate