Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vas Wc suspendat, ce greutate suporta?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare

Asa cum spune titlul topicului, vreau să-mi renovez baia / înlocuiesc wc-ul clasic cu unul suspendat, cu rezervor incastrat!
Din descrierea de pe diverse site-uri, am văzut că rama /cadrul metalic pe care se montează wc-ul și vasul suportă până la 400 kg, fără sa spună explicit ce greutate suporta vasul în sine!

Eu am vreo 115 kg momentan (am avut și 127 :() ,va întreb are cineva cu kg mele sau mai mult montat asa ceva, rezista?

Tot pe topic, în cazul în care peste o perioada sunt ceva probleme cu rezervorul incastrat, cum se poate interveni în interior, eu știu... un plutitor defect, o garnitura de etanșare etc!

Mulțumesc anticipat pt răspunsuri!


#2
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022
Alege clasic , nu pierzi nimic

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Asa e. Nu pierzi nici macar jegul care se strange pe dupa vasul de WC montat pe podea.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
important e cum prinzi cadrul de perete, ca vasul te tine ca orice alt vas normal…

#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
La casa am pus Grohe si scrie ca suporta 120kg. Legat de interventiile din viitor la vas se pot face pe la capacul cu butoane care se poate da jos. DAca vrei sa schimbi bazinul atunci trebuie sa desfaci rama de incastrare, sau perete, rigips in ce e incastrat suportul.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
De intervenit la mecanismul din rezervor se intervine prin gaura din spatele clapetei de actionare, pe unde l-au montat si initial. Doar nu crezi ca au aruncat alea in mijloc si pe urma l-au lipit intr-o singura bucata.

Ce greutate suporta habar n-am. Scrie in fisele tehnice, probabil.

#7
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022

 abac, on 08 februarie 2023 - 22:54, said:

Asa e. Nu pierzi nici macar jegul care se strange pe dupa vasul de WC montat pe podea.
Ce sa iti fac daca nu stii sa faci curat
Banuiesc ca tu ai jeg si dupa frigider, dupa aragaz , sau si pe alea le ai suspendate?

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Vad ca esti pe cai mari, vanezi posturi cu nemiluita pe toate topicurile posibile spunand nimic.

Te grabesti sa postezi in poiana? Clona mica si obraznica.

#9
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022
Are rost sa iti raspund?

#10
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Eu zic sa nu iti faci griji dpdv al greutatii tale.

Cauta pe Google daca nu ma crezi pe mine.  De ex :
A wall hung toilet that is correctly installed should comfortably hold 200kg (a little over 31 stone). While it is not recommended that anyone jump or just drop down onto a wall hung toilet, it is highly unlikely that it is going to come away from the wall.
In fact, the vast majority of manufacturers test their wall hung toilets to twice the recommended weight limit (a staggering 60 stone) and some test for even more than that.

Referitor la acces: s-a zis deja cum schimbi o garnitura sau flotor. Iar daca esti paranoic, ca mine, eu am planuit in asa fel incat partea de rigips de deasupra sa nu fie lipita/fixata iar partea din fata tot asa, practic vasul fixeaza placa de rigips, nu ca ar cadea oricum. Cred ca daca am noroc putin reusesc nici sa nu sparg faianta daca scot placa.

#11
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Mulțumesc frumos pt răspuns! Nu m-am gândit să caut în engleza, la căutarea în romana nu am găsit nimic relevant!

O să încerc si eu, să fac un fel de capac la partea superioara, eventual faianta să fie prinsă doar cu silicon, să poată fi ușor de desfăcut!

#12
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Vaul de WC instalat pe pardoseala e cea mai buna alegere, restul sunt snobisme.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am suspendat de 15 ani de la geberit si am 120 kg. Nu am avut niciodată probleme. Vasul de pardoseală mi se pare si mie un țărănism ca si wc-ul din curte

#14
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 29.09.2006

View Postorlandobarbulescu, on 09 februarie 2023 - 07:46, said:

Vasul de pardoseală mi se pare si mie un țărănism ca si wc-ul din curte

Si eu am Ideal Standard suspendat de multi ani dar nu m-as grabi sa spun ca cele pe pardoseala sunt taranisme. Posted Image

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă e montat corect rezista și la 150 kg. Ca nu degeaba îs asa la hoteluri. Ca le-ar schimba pe toate cu toalete turcești dacă ar ieși din perete.

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013

View Postabac, on 08 februarie 2023 - 22:54, said:

Asa e. Nu pierzi nici macar jegul care se strange pe dupa vasul de WC montat pe podea.
Optiuni exista.

[ https://cdn.contentspeed.ro/esanitare.websales.ro/cs-content/cs-photos/products/original/vas-wc-ideal-standard-connect-air-e013701-montare_5477_3_16477236362123.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Am montat de-astea suspendate in urma cu vreo 3 ani si nu am avut probleme, am 82 kg dar parca si acum ma asez cu grija Posted Image .
Singura chestie care ma nelinisteste este ca daca se intampla ceva cu vreo garnitura, flotor sau ce mai e pe-acolo va trebui sa fac mare deranj pentru reparatie. Mai mult ca sigur nu o sa mai gasec piese de schimb si daca va trebui schimbat rezervorul stric fainata.

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Vaucl wc suspendat suporta greutati intre 400Kg la cele de calitate superioara si 250 Kg la cele normale - fiecare surub de prindere din doua cate are suprta o sarcina de 200-250Kg, ele nu vor ceda dar depide de calitatea vasului .

"Vasul de pardoseală mi se pare si mie un țărănism ca si wc-ul din curte"
Este exgearata comparatia , diferenta este igiena intre cel suspendat si cel pe pardoseala si da , designul . Diferente mari apar cand vi de afara de la -15 grade C cu cucul mic si trimiti jet incontrolabil la piciorul vasului , intra pe sub vas si apare o problema sau cand bei prea mult si desenezi pe perete , langa vas , pe hartia igienica etc - la cel suspendat dai cu mopul pe sub si e ca nou .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate