Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Facebook mi-au inchis contul!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
De mult timp tot imi propuneam sa-mi inchid contul de facebook din cauza ca pierdeam prea mult timp acolo, dar dependenta nu m-a lasat, uite ca a venit timpul si Facebook au considerat ca cei care posteaza pe grupul meu si incalca regulile sunt responsabilitatea mea si s-au gandit sa-mi dezactiveze contul. Cam idioata toata treaba asta cu regulile si standardele lor avand in vedere ca zilnic apar mii de conturi false care fac spam fara nici o problema.
Acum sper sa rezist tentatiei de a incerca sa-mi reactivez contul , cred ca a fost cea mai mare dependenta ce am experimentat-o in viata mea :)
Voi ce experiente ati avut cu Facebook?

#2
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 13.09.2022
Ti-au facut un bine. Mare pierdere de timp pe facebook-ul ala.

#3
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.01.2023
Probabil că urmează să intri în sevraj. Să vedem cum reziști, prietene!?

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
pai, facebookul e inutil in mare parte. aia care vor sa dea de tine, oricum dau. in marea lor majoritate cred ca oamenii batrani folosesc facebookul acum. ceea ce e foarte naspa si trist oarecum. ii vezi comentand cam la fiecare stire, dau share la toate tampeniile sau pun 100 de poze care oricum sunt miscate si etc. ahh si citate din alea motivationale la greu, plus ca parca toti se cred destepti si neintelesi pe facebook.

mai sunt interesante anumite grupuri, dar si acolo de obicei informatia trebuie filtrata destul de bine. plus ca, ai dat click pe nu stiu ce chestie iti apar spamuri numai cu aia.

Edited by bobitad, 08 February 2023 - 22:33.


#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdanigoleman, on 08 februarie 2023 - 22:28, said:

Ti-au facut un bine. Mare pierdere de timp pe facebook-ul ala.
Sunt total de acord cu pierderea de timp, chiar daca de fapt intri 5 minute sa cauti o informatie, sfarsesti cascand gura in news feed vreo 40 de minute :)

View PostMarincos, on 08 februarie 2023 - 22:31, said:

Probabil că urmează să intri în sevraj. Să vedem cum reziști, prietene!?
Ehe trebuie sa scap, desi am dezinstalat aplicatia, fara sa vreau cand deschid telefonul tot o caut printre aplicatii :)))
#Rezist ! :)

#6
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022
Nu am fb , traiesc destul de bine/

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmaladetz, on 08 februarie 2023 - 22:24, said:

Voi ce experiente ati avut cu Facebook?
Poaste experiente.
Proaste in sensul ca vad la altii cum deruleaza pe zmartfon si se uita la toate mizeriile, fara nicio logica. Spalare de creier.
Filmulete de cateva secunde, poze cu tot felul de cafele, pisici, trandafiri, umflate cum iti dau lectii de dieta, tifosi de folbal, alaturi de reclame la tot felul de c*caturi.
Cu cat e feisbucistul mai prost, cu atat are citate celebre mai interesante.
Doar tiktokul cred ca e mai nociv decat acest feisbuc.
Si tendinta e inspre indobitocire. Chiar si youtubul, unde mai gasesti lucruri de valoare, incearca sa devina si el un mic tiktok, cu mizeriile alea de youtube shorts care nu pot fi dezactivate, nu pot fi derulate, nu pot fi oprite.
Se merge pe indobitocire, spre cretinatate indusa audiovizual, Filme cat mai scurte, multe si scurte sa-ti mucifice creierul.

Zi mersi, fugi, scapa, uninstall, jos cu el.
Daca zici ca esti dependent, e usor sa scapi de dependenta. Intri si-i injuri pe toti. Ii bagi in #$R$#@ mamii lor. Pe politicieni, pe vedete, pe influenceri, pe toti. Si iara, de la capat, cand ai cate un minut de luciditate. Te vor bana si, in timp vei scapa de dependenta.

Edited by maccip, 08 February 2023 - 22:49.


#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Cata vreme ai doar prieteni pe care i-ai cunoscut intai personal/fizic si nu mai mult de 10 grupuri pe care sa le urmaresti (la un moment dat), poate fi ok. Sigur, ar fi recomandat sa nu pierzi mai mult de 15' zilnic cu rasfoitul pe-acolo.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmaladetz, on 08 februarie 2023 - 22:24, said:

Voi ce experiente ati avut cu Facebook?
Buna ... pana cand o  sa-mi inchida si mie contul :D

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
ar trebui sa le multumesti: acum ai mai mult timp sa stai pe softpedia

#11
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.06.2021
Ca orice tool, are si parti bune si parti proaste.
Depinde la ce il folosesti.
Eu folosesc Facebook-ul ca o alternativa la forumuri.
Sunt multe grupuri/comunitati unde se prezinta si dezbat informatii interesante din stiinta, educatie, inginerie, istorie, constructii, agricultura etc.
Inca nu am gasit pe alte aplicatii alternativa la grupurile de facebook.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Grupurile sunt inutile. Pe forum informatiile necesare sunt sortate si usor de gasit . Pe un grup de facebook, azi e si maine nu mai gasesti. Ma dispera cand se pune aceiasi intrebare la fiecare 3 zile.

Edited by Leo2006, 08 February 2023 - 23:57.


#13
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.06.2021

View PostLeo2006, on 08 februarie 2023 - 23:56, said:

Grupurile sunt inutile. Pe forum informatiile necesare sunt sortate si usor de gasit . Pe un grup de facebook, azi e si maine nu mai gasesti. Ma dispera cand se pune aceiasi intrebare la fiecare 3 zile.

Cum adica nu mai gasesti? Are sectiune de search.
Da, stiu ca sunt persoane care sunt lenese si nu vor sa caute. Si sunt si multe intrebari care se repeta. Dar pe mine nu ma deranjeaza f. mult.
Eu pot spune ca am aflat multe noutati si chestii interesante de pe grupuri. Eu sunt multumit de ele.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am activitate pe faci"buc.

#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmaladetz, on 08 februarie 2023 - 22:24, said:

Salutare,
Voi ce experiente ati avut cu Facebook?

Salutare,
Acum 12-13 ani cand mi-am facut contul, eram plin de entuziasm, mi-am cautat fosti colegi de fac, grupuri, poze, etc. Incet-incet s-a transformat in mizeria care e acum, si mai am doar un prieten, care e actuala prietena, si aia numai pentru ca imi da 'tag' in tot felul de postari.
Cred ca in cei doi ani de pandemie lumea a realizat mai mult ce inseamna cenzura si manipularea prin intermediul social media.
Nu folosesc decat pentru marketplace, mai cumpar una-alta.
AM citit ca META, cum ii zice acum, a pierdut o caruta de bani incercand sa implementeze 'metaversul', si alte tamoenii de-ale lui Zucc. Probabil peste 20-30 de ani vom fi toti avataruri intr-o lume virtuala, dar deocamdata prefer realitatea.

#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,347
  • Înscris: 30.11.2005
Bune sunt si grupurile tematice unde adminii "taie in carne vie" orice abatere ( ai  gafat->>ai plecat). De exemplu grup vanzari/licitatii de scule vechi de calitate (topoare suedeze si alte  minunatii) .
Si ar mai fi comunicarea prin mesageria lui , atunci cand nu ai nr. de telefon , dar doresti neaparat sa lasi un mesaj .

Attached Files

  • Attached File  33.JPG   69.59K   59 downloads
  • Attached File  1111.JPG   95.29K   59 downloads

Edited by scub, 09 February 2023 - 08:35.


#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Postmaladetz, on 08 februarie 2023 - 22:24, said:

Facebook au considerat ca cei care posteaza pe grupul meu si incalca regulile sunt responsabilitatea mea si s-au gandit sa-mi dezactiveze contul.
...pai si nu e normala chestia asta? De aia esti moderator ca sa... moderezi! :-)

Las-o asa ca iti inchid astia iarasi contul!

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
mari probleme aveti si voi in viata :lol: va luptati cu o aplicatie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate