Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taxa scoala engleza in Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Analizam serios varianta mutări în Barcelona împreună cu copilul de 4 ani.

Ce as vrea sa aflu și poate o recomandare de o scoala în engleza, la program full 8/9 - 17. Cat costa?

Nu vorbesc de scoala internațională care e top, ceva mai decent totuși

Mulțumesc

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
E cam cel mai scump din Spania la capitolul asta. Iar la ei scolile internationale sunt la acelasi nivel sau mai scumpe decat cele private. De exemplu:
https://www.asbarcel...admissions/fees
https://www.britishs...es/school-fees/
https://stgeorgeinte...celona/en/fees/
As zice ca undeva de la 600 eur/luna la cele private pana la... ce vezi mai sus la astea mai rasarite.

M-am uitat saptamana trecuta, de curiozitate, ca se muta un prieten in curand. Altfel nu ma bagam in seama.
Recomandari nu am, evident, dar gasesti multe reviewuri pe net, si cam toate scolile au listate preturile pe site.

#3
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
https://www.iscostabrava.com/

Au si taxele pe site, intre 8300 EUR gradinita si 14.500 EUR liceu. Nimic deosebit, mai ieftin decat scolile private din Bucuresti.

Nu e chiar in Barcelona, dar e in Costa Brava.

In cazul in care luati decizia, felicitari, poate detaliati mai multe aici. Noi nu am avut curaj.

#4
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Pai de ce nu ați avut curaj?

Niciodată niciunde nu e usor...

#5
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
Poate din comoditate, nehotarare, aversiune la risc.. etc

In RO lucram in IT, un domeniu stabil si destul de bine platit. Job-uri ar fi si in Spania, pe partea asta nu mi-as face griji.

In schimb ma gandesc ca:

- poate nu ma voi adapta la clima de-acolo (vara stiu ca e cumplit ziua, caldura si umiditate mare)
- poate nu o sa ne facem prieteni
- poate copilului i se va spune "romanul" la scoala
- poate spitalele private sunt prea scumpe si o sa depind de spitalele de stat unde nu stiu cum e
- poate veniturile nu o sa-mi permita un trai ca in RO (unde nu sunt vreun bogatas dar de bine de rau pot sa imi fac o vacanta in tara sau sa ies la un restaurant oricand)
- poate nu o sa ma adaptez eu personal, Romania are totusi si parti bune care te fac sa te simti "acasa"

Cred ca sunt normale temerile acestea, doar ca unii sunt mai curajosi si macar incearca.

Dar concret, scoala nu cred ca e o problema, si cele de stat am auzit ca sunt OK iar printre cele private vad ca sunt si unele la pret de RO (Bucuresti).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate