Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Inchiriere la cetateni straini

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015
Am gasit un ucrainian. As fi preferat roman, sa am de unde sa-l iau in caz de... judecata, dar, se pare ca si piata asta merge prost.
Am fost la ANAF azi si mi-au zis ca ... sa aiba statului de rezident si sa fac un contract cu doua coloane romana / engleza si nu mai e nevoie de traducere autorizata.

Ceva experiente cu cetateni straini?
Asta o fac printr-o firma de imobiliare

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,726
  • Înscris: 26.08.2008
Atat au fost in stare cei de la firma aia de imobiliare???

[Nu ca as avea ceva cu ucrainenii, dar probabil iti doreai ceva cu mai multa certitudine / predictibilitate, ceva pe un termen cat mai lung...]

#3
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022

 Tsunnnami, on 08 februarie 2023 - 22:01, said:


Ceva experiente cu cetateni straini?

Pai depinde , poti compara un doctor din UK cu un refugiat din siria?
Urmeaza sa afli, omenii sunt de mai multe feluri , crezi ca romanii nu pot sa te tepuiasca? cu tot cu contractul pe care il inchei

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
iei si tu 3 luni de chirie pe post de garantie si face el, sau tu daca nu reusesti sa il pacalesti, o asigurare facultativa pentru locuinta.

Si mai gandeste-te ce faci cand nu o sa isi plateasca chiria si o sa aiba si copii mici in apartament. Nu stiu cum e in Romania dar in europa civilizata e al dracului de complicat sa dai afara din locuinta inchiriata o familie cu copii mici.

Edited by abac, 08 February 2023 - 23:00.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
pentru ala plateste statul roman chiria, nu-si bate el capul.

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
eu zic ca astia sunt cei  mai stabili clienti: nu o sa plece de acolo in urmatorul an
si din cate stiu eu statul plateste chiria sau o parte din chirie ptr refugiati ucrainieni ptr ca primeste bani de la UE ptr asa ceva

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 slai, on 08 februarie 2023 - 23:00, said:

pentru ala plateste statul roman chiria, nu-si bate el capul.

4-5 ani cât mai ține războiul e acoperit Posted Image

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, nu e pe programul asta, e pe cont prorpiu si e IT-st.
Nu are masina desi i-am zis agentului sa-i caute ceva langa metrou.
Apartamentul meu e la vreo 25 min de mers pe jos, ma rog are autobuz, tramvai...
Mi-a zis ca lucreaza de acasa
Asa e misto apartamentul, apartament nou, totul nou, el unu singur
Carrfour e la 10m de intrarea in scara, Lidl la 50m. Ma rog, i-am scazut la chirie ca nu are nevoie de parcare

Trebuia sa ma vad cu ei ieri, insa, mi-a zis ca are probleme cu un proiect la munca si propune pentru azi la 4:30.
Sincer, mi-a placut raspunsul, desi, punandu-ma in locul lui, dracu, la banii astia as fi ales o garsoniera in centru

#9
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Daca omul pare serios.. si vrea sa stea in Romania? De ce nu ?
Riscul e sa plece mai devreme ... sa mai aduca niste cunostinte sa stea pe acolo. Cam aceleasi riscuri ca la romani.

Important e sa faci contract si o vizita lunara.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 rexx, on 08 februarie 2023 - 23:40, said:

din cate stiu eu statul plateste chiria sau o parte din chirie ptr refugiati ucrainieni ptr ca primeste bani de la UE ptr asa ceva

Statul plateste putin
€300/luna pentru chirie

 the_blue_raven, on 09 februarie 2023 - 09:27, said:

Daca omul pare serios.. si vrea sa stea in Romania? De ce nu ?
Riscul e sa plece mai devreme ... sa mai aduca niste cunostinte sa stea pe acolo. Cam aceleasi riscuri ca la romani.

Important e sa faci contract si o vizita lunara.

Chiar nu vreau sa-l deranjez

O sa ma interesez daca asigurarea facultativa imi acopera daunele facute de chirias, dar, din vad pana acum pare serios
Ma rog, o sa vad azi, sunt 60% pro pana acum.

Am mai avut oferte, insa nu mi s-au parut serioase
2 room mates
2 femei cu cate un copil fiecare
prostii d-astea

 the_blue_raven, on 09 februarie 2023 - 09:27, said:

Daca omul pare serios.. si vrea sa stea in Romania? De ce nu ?
Riscul e sa plece mai devreme ... sa mai aduca niste cunostinte sa stea pe acolo. Cam aceleasi riscuri ca la romani.

Important e sa faci contract si o vizita lunara.
Daca pleaca mai devreme si nu distruge... e okay
Cu toate ca am stipulat in contract ca ii retin garantia, o sa i-o dau inapoi daca ma anunta cu o luna inainte, sau chiar mai putin.
Gazele, electricitatea si intretinerea o sa le platesc eu si el sa-mi dea banii, nu vreau sa risc sa-l las pe el.
La internet, daca-mi plateste taxa de penalizare pentru rezilierea contractului, o sa-l fac pe numele meu.

Vreau sa fac usor pentru el.

Si-asa am pregatit o cutie cu fursecuri, ceai solubil pentru fierbator, un pachet de cafea Lavazza pentru cafetiera deLonghi, zahar, pachetele de capucino, o sticla de vin...
Asta o sa fie surpriza pentru el

#11
BBadescu

BBadescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2022
Nu am experiență cu chiriași străini, dar, cum s-a scris și mai sus, ca măsuri acoperitoare ar fi garanția și o vizită ocazională.
Nu cred că se pune problema de distrugeri prin apartament, mai degrabă să nu mai apară și altcineva sau să plece mai repede.
Partea cu “Vreau sa fac ușor pentru el.” mi se pare corectă, mai ales dacă vrei colaborare de durată și de calitate.

Edited by Dany_Darke, 09 February 2023 - 09:50.


#12
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Eu zic ca ai un sistem super bun cu tot ce zici. Dar as adauga o vizita de curtoazie la o luna - doua. Macar in primele luni, parerea mea.
Bafta multa

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Eu am experienta cu cetateni straini dar contractele s-au facut pe firma lor si numai in limba romana.
Nu am avut probleme cu ei ,poate am fost norocos.
Am convenit sa plateasca intretinerea si sa-mi puna chitanta in cutia postala.
Tin legatura cu adm scarii si imi fac update-uri permanente daca sunt "probleme" pe scara , daca platesc la timp, daca dau citirea la apometre lunar...
Nu-i deranjez decat daca am o urgenta.
Succesc la inchiriat @2nami!!

L.E. am facut si polita facultativa....mai mult pentru valoarea imobilului decat pentru vandalism, bunuri etc.

Edited by MKdens24kw, 09 February 2023 - 10:04.


#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 Tsunnnami, on 08 februarie 2023 - 22:01, said:

Am gasit un ucrainian.

Ucrainenii sunt oameni buni... pana la plata facturilor... multi au patit asta... nu neaparat acum cu razboiul, ci inainte... au lasat facturi (din alea grele, consumuri de utilitati fara numar) si au disparut.
Chiria incasata de proprietar nu acoperea facturile... asa ca sa nu mai adaug unele distrugeri din casa...

#15
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

 Tsunnnami, on 09 februarie 2023 - 09:35, said:


Statul plateste putin
€300/luna pentru chirie



Chiar nu vreau sa-l deranjez

O sa ma interesez daca asigurarea facultativa imi acopera daunele facute de chirias, dar, din vad pana acum pare serios
Ma rog, o sa vad azi, sunt 60% pro pana acum.

Am mai avut oferte, insa nu mi s-au parut serioase
2 room mates
2 femei cu cate un copil fiecare
prostii d-astea


Daca pleaca mai devreme si nu distruge... e okay
Cu toate ca am stipulat in contract ca ii retin garantia, o sa i-o dau inapoi daca ma anunta cu o luna inainte, sau chiar mai putin.
Gazele, electricitatea si intretinerea o sa le platesc eu si el sa-mi dea banii, nu vreau sa risc sa-l las pe el.
La internet, daca-mi plateste taxa de penalizare pentru rezilierea contractului, o sa-l fac pe numele meu.

Vreau sa fac usor pentru el.

Si-asa am pregatit o cutie cu fursecuri, ceai solubil pentru fierbator, un pachet de cafea Lavazza pentru cafetiera deLonghi, zahar, pachetele de capucino, o sticla de vin...
Asta o sa fie surpriza pentru el
Ai uitat doar ca salteaua trebuie sa fie în tipla. Restul e conform cu noile tendințe în renting.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 MKdens24kw, on 09 februarie 2023 - 10:02, said:

Eu am experienta cu cetateni straini dar contractele s-au facut pe firma lor si numai in limba romana.
Nu am avut probleme cu ei ,poate am fost norocos.
Am convenit sa plateasca intretinerea si sa-mi puna chitanta in cutia postala.
Tin legatura cu adm scarii si imi fac update-uri permanente daca sunt "probleme" pe scara , daca platesc la timp, daca dau citirea la apometre lunar...
Nu-i deranjez decat daca am o urgenta.
Succesc la inchiriat @2nami!!

L.E. am facut si polita facultativa....mai mult pentru valoarea imobilului decat pentru vandalism, bunuri etc.

Tu esti cel care mi-a dat ideea cu 2nami la nr de la motor in America?
Attached File  2nami.jpg   195.1K   75 downloads

 Vaccinatu, on 09 februarie 2023 - 11:52, said:

Ai uitat doar ca salteaua trebuie sa fie în tipla. Restul e conform cu noile tendințe în renting.

Salteaua e in tipla (am zis ca totul e nou) si ca are si panza d-aia de protectie impotriva fluidelor peste

Intre timp gagiul si-a gasit altceva insa agentul asta mi-a gasit o familie tanara de IT-sti ucraineni pe programul 50-20
Ceea ce ar veni €840/luna
Le-am zis ca vreau doar €600 dar sa stiu ca-mi iau banii, isi cumpara mancare si platesc utilitatile
Le iau €600 pentru ca le dau si parcare subterana
N-au copii, sunt tineri si au o chihuahua, :lol:
O sa le iau 2 luni garantie

Mersi la toti

#17
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014

 Tsunnnami, on 09 februarie 2023 - 12:35, said:

Tu esti cel care mi-a dat ideea cu 2nami la nr de la motor in America?
Da, dar nu ti-am dat ideea , ti-am furat-o Posted Image  Am vazut-o intr-o poza anul trecut parca cand te pregateai sa revii in tara de tot.

 Tsunnnami, on 09 februarie 2023 - 12:35, said:

Tu esti cel care mi-a dat ideea cu 2nami la nr de la motor in America?
2nami.jpg




Intre timp gagiul si-a gasit altceva insa agentul asta mi-a gasit o familie tanara de IT-sti ucraineni pe programul 50-20
Ceea ce ar veni €840/luna
Le-am zis ca vreau doar €600 dar sa stiu ca-mi iau banii, isi cumpara mancare si platesc utilitatile
Le iau €600 pentru ca le dau si parcare subterana
N-au copii, sunt tineri si au o chihuahua, Posted Image
O sa le iau 2 luni garantie

Mersi la toti
Si eu sunt adeptul "mai putin dar safe" decat sa ma "lacomesc" la o chirie mare si nesigura..
Firma cu care am incheiat contract pe o locatie a trimis un cuplu de brazilieni cu o chihuahua. Nu prea am fost initial de acord dar n-am intalnit pana acum oameni mai de bun simt si manierati ca ei.....asa era si cainele ( curat si cuminte)

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 MKdens24kw, on 09 februarie 2023 - 14:21, said:

Si eu sunt adeptul "mai putin dar safe" decat sa ma "lacomesc" la o chirie mare si nesigura..
Firma cu care am incheiat contract pe o locatie a trimis un cuplu de brazilieni cu o chihuahua. Nu prea am fost initial de acord dar n-am intalnit pana acum oameni mai de bun simt si manierati ca ei.....asa era si cainele ( curat si cuminte)

Asa sunt toti proprietariii de chihuahua. :lol:

 MKdens24kw, on 09 februarie 2023 - 14:21, said:

Da, dar nu ti-am dat ideea , ti-am furat-o Posted Image  Am vazut-o intr-o poza anul trecut parca cand te pregateai sa revii in tara de tot.

Mi-am adus aminte, ideea mia dat-o altcineva de pe forumul moto, :)


Aici la programul asta 50-20 e o problema

Cica de 50 e cazarea, 20 e haleala
Sa zicem 50, ar veni €600, adica cat am cerut eu
Daca scad 20% cat m-ar costa taxele la €600, ar fi €480
Deci as incasa la curat €480/luna

Prin programul asta nu exista taxe, deci ar fi €600 la curat din care trebuie sa le platesc utilitatile
€100 intretinere
€100 gazul
€35 electricitatea
€15 internetul
Mai raman €350

Ei pot zice ca isi platesc ei toate astea, dar nu cred ca pot pune in contract asa ceva
Deci discut €480 cu cat as ramane dupa un €600 cu taxe vs min €350 cu cat as ramane din €600 cu utilitati si intretinere
Apoi, va trebui sa sustin pe Putin si razboiul, caci daca se termina razboiul, s-a dus dracu si programul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate