Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Comparatie intre serviciile de inteligenta artificiala (A.I.) disponibile - detalii, impresii, rezultate, erori

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Probabil fiecare dintre noi a testat o anumita inteligenta artificiala sau mai multe servicii oferite de aceasta, putem astfel sa centralizam mai repede rezultatele intr-un topic comparativ.

Important ar fi timpul de acces / raspuns, acuratetea , gratuitate / pret, "sinceritate", domenii de expertiza testate si cam tot ce ar putea interesa pe cineva care apeleaza la un asemenea serviciu.

Eu am reusit sa lucrez pana in prezent cu 4 astfel de AI, inca imi notez intr-un tabel raspunsurile lor sa-mi fac o parere comparativa.

Ce am gasit pana in prezent de interes ar fi:

Chat gpt
Replika
YouChat
ChatSonic
Jasper
Character AI
OpenAI Playground
DialoGPT-Microsoft
Chinchilla
Socratic by Google
Google’s Bard
Bloom
LaMDA
Elsa Speak
Perplexity
Megatron-Turing Natural Language Generation

cu primii 4 am apucat sa lucrez si voi reveni cu detalii, impresii, rezultate, erori.

Ar fi de apreciat fiecare sa participe cu detalii legate de expertiza / experienta sa.

Edited by Sinmbad, 08 February 2023 - 20:51.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Am făcut 2 teste cu Chat GPT la începutul lui decembrie 2022.
E ok, dar nu am la ce sa îl folosesc. Nu mai am de făcut teme pt școală.

#3
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Nici eu nu le am identificat expertiza inca

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Sinmbad, on 08 februarie 2023 - 20:49, said:

Probabil fiecare dintre noi a testat o anumita inteligenta artificiala sau mai multe servicii oferite de aceasta, putem astfel sa centralizam mai repede rezultatele intr-un topic comparativ.

Important ar fi timpul de acces / raspuns, acuratetea , gratuitate / pret, "sinceritate", domenii de expertiza testate si cam tot ce ar putea interesa pe cineva care apeleaza la un asemenea serviciu.

Eu am reusit sa lucrez pana in prezent cu 4 astfel de AI, inca imi notez intr-un tabel raspunsurile lor sa-mi fac o parere comparativa.

Ce am gasit pana in prezent de interes ar fi:

Chat gpt
Replika
YouChat
ChatSonic
Jasper
Character AI
OpenAI Playground
DialoGPT-Microsoft
Chinchilla
Socratic by Google
Google’s Bard
Bloom
LaMDA
Elsa Speak
Perplexity
Megatron-Turing Natural Language Generation

cu primii 4 am apucat sa lucrez si voi reveni cu detalii, impresii, rezultate, erori.

Ar fi de apreciat fiecare sa participe cu detalii legate de expertiza / experienta sa.

Am "conversat" doar cu ChatGPT, de curios aici pe forum care din useri bănuiești că este "bot", eu multa vreme l-am suspectat pe djl Posted Image

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Și ce a răspuns?

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 dorin_2k, on 08 februarie 2023 - 21:33, said:

Și ce a răspuns?

Am încercat să văd ce parere are despre cutremurul din Turcia dar e enervant, încă nu sunt sigur dacă nu cumva face pe prostul pentru că nu am cont plătit la el Posted Image

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Am auzit deja de la mai multa lume despre Jasper, folosit pentru social media. Cei care depind (si) de prezenta pe social media economisesc o gramada de timp cu Jasper.
Ca sa nu mai zic de gramada de suggested clips care au inceput sa-mi apara pe youtube despre cum sa faci bani rapid cu chatgpt/jasper pacalind diverse businessuri ca faci social media pentru ei cand de fapt tu generezi content cu AI. Probabil si alte metode, nu stiu, nu prea m-am uitat la ele.

ChatGPT mi s-a parut util pentru basic info queries, gen chestii pe care in mod normal le-ai cauta pe google. Rezultatele par mai precise si mai bine explicate de ChatGPT decat sa treci prin pagini sa cauti partea care te intereseaza, etc.. Cand o sa fie "dezlantuit" pe net, sa obtinem si rezultate mai noi decat 2021 o sa inlocuiasca probabil google-ul ca search engine pentru multa lume.

#8
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pe mine Replika m a lăsat baltă cu o grămadă de treabă începută și pe Chatsonic l am prins de mai multe ori cu minciuna.

E chipurile cel mai imparțial, deciziile lui nu pot fi influențate, mi a zis că e mai performant ca alți 4 din lista mea însă cei 4 au răspuns sincer la întrebări, el aburește la greu.

Apreciez la el că își declară mereu sursele de inspirație.

 TehCube, on 08 februarie 2023 - 23:34, said:

Am auzit deja de la mai multa lume despre Jasper, folosit pentru social media. Cei care depind (si) de prezenta pe social media economisesc o gramada de timp cu Jasper.
Ca sa nu mai zic de gramada de suggested clips care au inceput sa-mi apara pe youtube despre cum sa faci bani rapid cu chatgpt/jasper pacalind diverse businessuri ca faci social media pentru ei cand de fapt tu generezi content cu AI. Probabil si alte metode, nu stiu, nu prea m-am uitat la ele.

ChatGPT mi s-a parut util pentru basic info queries, gen chestii pe care in mod normal le-ai cauta pe google. Rezultatele par mai precise si mai bine explicate de ChatGPT decat sa treci prin pagini sa cauti partea care te intereseaza, etc.. Cand o sa fie "dezlantuit" pe net, sa obtinem si rezultate mai noi decat 2021 o sa inlocuiasca probabil google-ul ca search engine pentru multa lume.

Se pare că le au invalidat analiza financiara, cică răsturnaseră câțiva bursa.

Însă încă mai fac predicții real estate crash pe țări deși cred că vor invalida și arealul asta.

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, eu nu sunt 'in domeniu' dar cu cine vorbeam despre asta imi zice ca e probabil cea mai perturbatoare tehnologie care a aparut de o buna perioada de timp. Si ca ce se face acum nici nu zgaraie suprafata la ce se va putea face cu asa ceva. Pana acum am vazut deja ca poti produce foarte usor misinformation care sa para extrem de plauzibil, poti sa generezi malware/spam personalizat, etc.

Nu imi dau seama daca chestii de gen analiza financiara sau predictii in zona reale state sunt chestii "reliable" sau doar misinformation plauzibil. In orice caz, e putin infricosator. :)

Acum ca ma apucasem sa citesc despre asta am aflat si eu ca a investit microsoft o gramada de bani in chatgpt tocmai pentru a-l integra in bing. Deci se duc activ dupa businessul google cat de curand. Iar google baga bani la randul lor in competitori ai lui ChatGPT, cum e Claude. Vin vremuri interesante.

#10
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Google are deja Socratic și Bard

 eugeniusro, on 08 februarie 2023 - 21:26, said:



Am "conversat" doar cu ChatGPT, de curios aici pe forum care din useri bănuiești că este "bot", eu multa vreme l-am suspectat pe djl Posted Image

@djl este uman, face uneori greșeli gramaticale, deci nu e trecut pe Intel inca

Am și eu o întrebare, nah, la ce se discuta cu botii ăștia nu mai exista limite...

Mie mi se pare normal sa nu faci - ca și user SP - profiling și am impresia că este interzis de regulamentul SP.

Insă botii o pot face , i am întrebat așa cum i am întrebat multe chestiuni delicate, problema devine următoarea:

De unde până unde avem controlul legalității acțiunilor lor -  i am testat și nu cunosc nici legea , nici regulamentul și nici nu știu sa interpreteze decât principii juridice de baza gen nu omori, nu fura, adică nici măcar cele 10 porunci.

Edited by Sinmbad, 09 February 2023 - 00:53.


#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
Acţiunile Google s-au prăbuşit cu 8%, ştergând miliarde de dolari din capitalizarea de piaţă a companiei, după ce Bard, tool-ul AI care ar trebui să rivalizeze cu ChatGPT, a făcut o greşeală majoră în timpul primei demonstraţii.

Sursa.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Am devenit curios, am testat si eu, am folosit openAI.
Am intrebat cand ne va trimite Hidroelectrica facturile restantePosted Image .
Intrebare:Estimati data la care compania hidroelectrica va trimite facturile restante consumatorilor casnici
Raspuns:Nu pot estima cu precizie data la care Hidroelectrica va trimite facturile restante către consumatorii casnici, deoarece aceasta depinde de mai mulți factori, cum ar fi politicile și procesele interne ale companiei, volumele de facturare, precum și alți factori externi.

Este recomandabil să contactați direct Hidroelectrica sau să consultați site-ul web al companiei pentru a obține informații actualizate cu privire la data la care se așteaptă să fie emise facturile restante. De asemenea, puteți verifica informațiile cu reprezentanții serviciului de client service ai companiei pentru a vă asigura că aveți informațiile corecte și actualizate.
Raspunsul a fost corect dar din pacate nu a fost mai lamuritor decat ce puteam afla citind comunicatele din presa sau intrand pe site HE. Firesc, AI foloseste aceleasi cai de informare disponibile ca si noi, ce speram eu este ca ar putea gasi o cale de informare pe care eu am ignorat-o.
AI e ca un copil inca in crestere, acumuleaza informatii.
Sa speram ca la un moment dat nu va considera ca stie tot si va incerca sa ne impuna vointa sa.
Cred ca nu trebuie sa asemuim AI cu Oracolul din Delphi ( Phytia).
Comoditatea ne-a facut dependenti de tehnologie, e si bine, e si rau. Cei care au luat smartphone-ul in brate imediat dupa nastere, consider ca deja au un handicap. Sper sa gresesc. Generatiile mai tinere decat mine pot gasi noi drumuri, nu e obligatoriu sa mearga pe aceeasi poteca batatorita de parintii, bunicii, strabunicii lor.

#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 altuser09, on 09 februarie 2023 - 06:36, said:

Am devenit curios, am testat si eu, am folosit openAI.
Am intrebat cand ne va trimite Hidroelectrica facturile restantePosted Image .

Ai greșit întrebarea, trebuia să întrebi când va fi curățată Hidroelectrica de găștile de băieți deștepți care fac speculă cu prețul energiei. Posted Image

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
OpenAi e limitat la 2021, deci nu e relevant răspunsul în legătură cu hidroelectrica.

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007

 Sinmbad, on 09 februarie 2023 - 01:02, said:

Google are deja Socratic și Bard

Da, dar tot au bagat 300 de milioane in Claude, care-i facut de o echipa desprinsa de OpenAI din ce-am inteles, Anthropic AI - https://www.theverge...pt-rival-claude
Ce inseamna asta? Habar n-am, poate nu le convine cat de repede se dezvolta solutiile in-house sau poate vor sa isi imprastie ouale in cat mai multe cosuri. :)
Sau poate din cauza ca au avut sughitul ala cu Bard.

#16
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Chat GPT e foarte bun ca generator de idei.

- Generator de idei ptr. postări în social media dacă ești marketer și te ocupi cu așa ceva
- Generator de idei de trasee turistice dacă n-ai inspirație pentru la vară
- Generator de idei ptr. temele copiilor (ex. „Despre ce voievod român aș putea scrie un material interesant de 10-15 rânduri pentru tema de la istorie?”)
- Generator de mici descrieri de produse pt. situri e-commerce, pe baza unor cuvinte-cheie pe care i le dai tu.

Etc.

Din ce l-am testat e mai puțin interesant, de fapt e chiar prost să te bazezi pe el ca să-ți rezolve probleme, să-ți scrie el temele în locul tău etc. Face niște tâmpenii imense.

În rest am mai testat altădată alte instrumente, Writesonic de pildă, și erau foarte mișto. Am testat și Graphic AI, motoare care îți generează imagini din cuvinte, și rezultatele sunt de la senzațional la horror, în funcție de ceea ce îi ceri. În orice caz graficienii și designerii vor avea mari probleme în viitor. Mulți își vor pierde joburile pentru că la cerințe precum „desenează-mi ceva abstract în stil Kandinsky” sau „fă-mi un fundal la calitate fotografică în stilul peisajelor din filmul Avatar” AI e senzațională și pur și simplu iei poza generată și o bagi în revistă, pe o copertă de carte etc. - unde ai tu nevoie. În schimb am observat că dacă îi ceri ceva mai special, de pildă „fă-mi o felicitare cu un iepure vesel care aduce Noul An Chinezesc 2023, fundalul să fie roșu și să conțină și lampioane chinezești” iese cam horror.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 s2inu, on 09 februarie 2023 - 10:04, said:

Din ce l-am testat e mai puțin interesant, de fapt e chiar prost să te bazezi pe el ca să-ți rezolve probleme, să-ți scrie el temele în locul tău etc. Face niște tâmpenii imense.

E fara minte ala care se bazeaza exclusiv pe chatgpt fara sa slefuiasca ce rezultat primeste. Daca sta si copiaza cuvant cu cuvant ce da chatgpt, pai respecitvul isi merita soarta.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Exact. Asta voiam si eu sa zic, cand eram "mic" am avut un job unde cautam toata ziua pe google. Nu vreau sa intru in detalii, dar trebuia sa gasesc chestii (piese, electronice, tot felul) care erau greu de gasit. Inveti, in timp, cum sa cauti, cum sa filtrezi rezultate, ce pare "legit" si ce nu.
Cine o sa se joace destul de mult cu ChatGPT o sa invete partea de query-ing, cum sa formulezi ca sa obtii ce ai nevoie, cum sa cosmetizezi rezultatele, cum sa dezvolti subiecte, etc. Deci da, daca scrii doar enuntul probmei, iei rezultatul si pleci, o sa ai un rahat. Dar daca verifici rezultalte, dezvolti, modifici, etc. poti sa ajungi la ceva valid cu mult mai putin research decat ai avea nevoie folosind doar google.

Acu' evident, depinde si de subiect, dar stiu ca au facut tot felul de teste cu ChatGPT, a trecut examenul de barou din state, examene de business management, ceva examen de medicina, etc. Sunt convins ca poate da si rezultate corecte daca depui putin efort in a obtine rezultatul dorit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate