Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cancer pulmonar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Marius0954

Marius0954

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2023
Pt adenocarcinom bronho-pulmonar drept cT4N2M1c stadiul 4 b sunt șanse de supraviețuire pe timp lung? Are metastaze la ganglioni.
De 2 sapt are capul și picioarele umflate cât un pepene. A luat dexametazona ca a avut pneumonie 1 luna jumătate și atunci i-a oprit tratamentul.
Pe lângă asta durerile în piept scurte ce semnifica?
Va rog îmi spune cineva în cât timp se dezvolta cancerul?
Cu pemetrexed (500mg), carboplatin 5 AUC, pembrolizumab 200 mg, perfuzie repetata la 21 de zile ajuta la prelungirea vieții? Ar avea șanse la stadiul care îl are acum?

#2
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Vârstă?
Istoric de fumător?
Vaccinat anti-covid? Cu mRNA sau cu vector adnoviral?

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017

 s2inu, on 09 februarie 2023 - 10:14, said:

Vaccinat anti-covid? Cu mRNA sau cu vector adnoviral?

Ce legatura are cu cancerul ?

#4
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 Bogotta, on 09 februarie 2023 - 12:34, said:


Ce legatura are cu cancerul ?

IGG4

legătura e posibilă, dar nu obligatorie! însă trebuie investigate toate posibilele cauze

#5
Marius0954

Marius0954

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2023
Are 40 de ani. Fumător de dinainte de 18 ani. Cam 2 pachete pe zi. Și nu a făcut vaccinul covid.

Ar avea șanse sa trăiască mai mult de 5 ani. Dacă face tratament cu imunoterapie?

Edited by Dany_Darke, 09 February 2023 - 14:56.


#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017
Si tu astepti raspunsul asta de pe Forum ? Serios ? Mare ti-e gradina Doamne .....

#7
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
DA,Daca respecta indicatiile personalului medical,tratament regim drastic {este umflat de la sare ,nu are voie deloc din cauza tratamentuliu}si cu milta vointa fara tutun,bauturi etc>.eu am trecut prin aceste stari si sunt vindecat 99,99 %.Doamne ajuta!

#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
”Stadiu IV Cancerul s-a răspândit în organism şi a dus la apariţia de metastaze (leziuni secundare la distanţă de tumora primară) în unul sau mai multe organe sau ţesuturi.
Prognostic rezervat, nefavorabil
În cazul multor localizări, pentru precizarea mai exactă a extensiei bolii, după numărul care defineşte stadiul (I, II, III, IV), apare şi o literă A, B, C- gravitatea crescând de la A la C.”

Depinde de unde și cum se tratează bolnavul, de constituție, de psihic, de divinitate. Oncologul ce zice?

#9
Marius0954

Marius0954

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2023
Stadiul 4b. Ideea e ca întreb și eu sa mai aud o părere. Doctorul nu prea spune nimic.

#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Se poate trata în străinătate? În special Germania, Franța, Austria, Italia?...

https://www.vaidam.c...surgery/germany
https://uamt.com.ua/...s so effective.
https://www.gustaver...omplex tumours.

Sau România? Spitalul Militar București, Cluj, Iași?
SMC are cele mai noi dotări din România și doctorii cei mai școliți prin străinătate. A investit generăleasa o grămadă de fonduri.

#11
Adia_2000

Adia_2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.08.2020
Tinand cont ca pembrolizumab a fost aprobat pentru utilizare cam prin 2015 si ca inca nu se cunosc toti factorii care influenteaza raspunsul la tratament, nu se poate spune cat va prelungi viata pentru un/o anume pacient/a. Nu prea mi se pare etic a estima cat va mai trai un om pentru ca ipotezele sunt luate drept sugestii sau chiar sentinte si pot incarca negativ psihicul persoanei respective, asta e perceptia mea.  Doar la cererea expresa a persoanei care sufera de o boala amenintatoare de viata, medicul ar comunica pe baza evidentelor statistice astfel de estimari, care eventual i-ar putea permite pacientului sa-si organizeze lucid/a retragerea din viata.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
in general, rezultatul depinde foarte mult de raspunsul organismului la tratament!
2 pasienti cu boala si tratament similar, nu raspund la fel!
prognosticul poate fi ,,cuantificat" doar dupa cateva serii de tratament!

#13
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012

 marian_nic65, on 09 februarie 2023 - 15:33, said:

DA,Daca respecta indicatiile personalului medical,tratament regim drastic {este umflat de la sare ,nu are voie deloc din cauza tratamentuliu}si cu milta vointa fara tutun,bauturi etc>.eu am trecut prin aceste stari si sunt vindecat 99,99 %.Doamne ajuta!
acelasi diagnostic, 3 metastaze  craniene ,8 sedinte radiate la un an  operat si eliminate 2,pulmon sting superior operat ,eliminat,8 sedinte chimio,3 ani de imuno terapie sedinte la doua saptamini,din cauza tratamentului am facut cataracta la ambi ochi ,2 operatii AM FOST CIFULIT RAU. etc.TREBUIE SA STAI TARE CU CAPUL SI REZULTATUL ESTE CEL DE SUS.Mult suport moral.Doamne Ajuta! Nu este reclama operatia de extirpare a metastazelor craniene a fost efectuata de domnul doctor IONUT GOBEJ DE LA  NEURO HOPE DE MAI SUS.

Edited by marian_nic65, 09 February 2023 - 20:44.


#14
Marius0954

Marius0954

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2023
Dacă faci febra 39 grade când ai cancer pulmonar e grav? E doar ca ai cancer sau ca a progresat boala?

#15
Marius0954

Marius0954

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2023
O întrebare. Dacă omul care are cancer pulmonar stadiul 4 și se simte mai bine acum, i-a scăzut chiar un pic boala... Acum a început sa fumeze din când în când o țigare. Ce se întâmplă? Oricum respiram fumul din aer și dacă nu fumam. Va afecta asa mult boala?

#16
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

View PostMarius0954, on 22 aprilie 2023 - 19:36, said:

O întrebare. Dacă omul care are cancer pulmonar stadiul 4 și se simte mai bine acum, i-a scăzut chiar un pic boala... Acum a început sa fumeze din când în când o țigare. Ce se întâmplă? Oricum respiram fumul din aer și dacă nu fumam. Va afecta asa mult boala?
sa incerce cu iqos, nu este atata fum...

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017
Si cu Iqos si cu tigari normale tot rau e. Cel mai bine este sa uite de acest obicei tampit, mai ales dupa ce are un diagnostic clar.  E ca si cum ai ciroza hepatica, dar mai bei cate un paharel, ca n-o fi foc...

#18
Marius0954

Marius0954

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2023
Buna. Am o întrebare referitor la cancer pulmonar. Daca ai un plămân mort adică putred și la jumătate din celalalt ai cancer pulmonar și metastaze la pleura, după 2 ani de chimioterapie o data la 21 de zile te operează și îți taie plămânul putred și rămâi cu celălalt jumate din el sănătos și jumătate din el cu cancer. Poți trăi și așa multi ani cu jumătate de plămân sănătos?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate