Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Receptie AM doar pe jumatate din scala

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023
Am si eu o intrebare , poate s-a mai lovit cineva de aspect, am un radio vechi de vreo 60 de ani cu tr  Ge, pe AM "receptioneaza" doar pe jumatate de scala, am mai cautat pe net dar n-am gasit raspunsul, e ca si cum IF s-ar produce pe jumatate de scala (ar da sa receptioneze cate ceva, paraziti etc), nu si pe restul (amuteste).

Banuiesc ca ar fi OL decalibrat dar vreau sa ma corecteze cineva.

Altfel ma apuc sa iau toti condensatorii nepolarizati la mana desi e foarte greu de ajuns la ei.

Acordul si OL se realizeaza prin culisarea miezului unor bobine care nu cred ca s-au decalibrat, mai degraba C.

Multumesc anticipat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde de design, problema asta poate avea 2 cauze, ori condensatorul variabil sunteaza ori daca e fara socuri bruste acordul nu e sincron cu bobina si pierzi sensibilitatea. Asta e populara la radiourile de duzina

#3
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Depinde si de zona. Cu alt radio receptionezi pe toata scala ?

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Sterone, on 08 februarie 2023 - 14:57, said:

...am un radio vechi de vreo 60 de ani cu tr  Ge
Zefir, Cora, Pescăruș?

#5
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023

 Mircel, on 08 februarie 2023 - 15:29, said:

Zefir, Cora, Pescăruș?
Becker Monte Carlo

 phoenix76, on 08 februarie 2023 - 15:23, said:

Depinde si de zona. Cu alt radio receptionezi pe toata scala ?
da,fireste

 andreic, on 08 februarie 2023 - 15:08, said:

Depinde de design, problema asta poate avea 2 cauze, ori condensatorul variabil sunteaza ori daca e fara socuri bruste acordul nu e sincron cu bobina si pierzi sensibilitatea. Asta e populara la radiourile de duzina
N-are asta CV, doar bobine

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă e jumătatea superioară cea afectată e posibil să fie OL de vină, în sensul că tranzistoarele și-au pierdut din factorul de amplificare cu timpul și la frecvențe mai mari nu se mai întreține oscilația.

#7
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023
MW : Intre 200 si 350m receptioneaza, de la 350m spre 550m devine ft atenuat. Deci ar fi in josul frecventei atenuarea.

Pe LW intre 1500m si 2000m parca e mai atenuat, dar mult mai usor fata de MW.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Are si circuit de intrare / filtru trece banda sau semnalul intra direct oscilatorul mixer?

Edited by neagu_laurentiu, 08 February 2023 - 17:20.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
Sigur are amplificator de intrare, acordul se face cu 3 bobine variabile.
Cu un osciloscop s-ar vedea rapid dacă OL funcționează pe toată gama, dacă e așa atunci poate fi lipsă de sincronizare acord etaj intrare-OL. Poate e ruptă vreo ferită sau tija aia subțire care le mișcă în bobine.
De vobuloscop cred că nu poate fi vorba să ai acces, mă gândesc...

Edited by mihaicozac, 08 February 2023 - 17:33.


#10
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023

 neagu_laurentiu, on 08 februarie 2023 - 17:19, said:

Are si circuit de intrare / filtru trece banda sau semnalul intra direct oscilatorul mixer?
are filtru pasiv pe intrare, cu comutarea gamelor, primul tranzistor e si OL problema este ca m-am apucat sa-i fac alinierea cf manualului si feritele doar intra, nu mai ies contra fortei de apasare, la varsta lui extrema complica mult situatia. Bineinteles ca acum pe IF am atenuare si mai mare, in plus fata de ce aveam de la dezacordul initial (presupus)

a fost o decizie gresita, nu cred ca era dez-aliniat ci doar nesincronizat acordul cu osc

si a fost cumva gandit sa nu acopere 153kHz unde ar fi Antena Satelor, rezulta din lungimea de unda ca pleaca direct peste

 mihaicozac, on 08 februarie 2023 - 17:22, said:

Sigur are amplificator de intrare, acordul se face cu 3 bobine variabile.
Cu un osciloscop s-ar vedea rapid dacă OL funcționează pe toată gama, dacă e așa atunci poate fi lipsă de sincronizare acord etaj intrare-OL. Poate e ruptă vreo ferită sau tija aia subțire care le mișcă în bobine.
De vobuloscop cred că nu poate fi vorba să ai acces, mă gândesc...
Doar osciloscop portabil am aici, nici macar generator de semnal. Dar am o antena exterioara de 20 m care introduce tot felul de armonici

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
E nevoie de ceva vaselină siliconică acolo...
CU osciloscopul poți vedea în emitorul tranzistorului dacă oscilează, baza e pt. semnalul de intrare iar colectorul ieșirea IF, dacă e așa simpluț. Becker a făcut receptoare foarte performante, la ăsta s-au zgârcit că erau foarte scumpe tranzistoarele pe vremea aia.

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 12.04.2008
Pune schema aici, sa vedem. Si frecventa intermediara.

Daca frecventa intermediara este 455 kHz si undele medii sunt intre 520...1610 kHz, atunci oscilatorul local pe unde medii trebuie sa oscileze intre frecventele 520+455=975kHz ... 1610+455=2065kHz. Verifici cum si daca oscileaza astfel:

Scoti capacul metalic al cutiei (inteleg ca este vorba de un radireceptor de automobil), ca oscilatorul local sa scape radiatii in exterior si le captezi cu un alt radioreceptor (de preferinta cu afisaj digital al frecventei), multibanda. Ar trebui sa fasaie in acesta din urma pe frecventele cuprinse intre 975kHz  si 2065kHz (2065kHz este in unde scurte), cand modifici de la un capat la altul acordul radioului tau.

Daca vei constata ca pe o zona nu prinzi fasaitul, rezulta ca in acea zona oscilatiile nu se produc (sau au amplitudine prea redusa) si va trebui sa verifici zona oscilatorului.

Alt necaz ar fi: oscilatiile se produc in tot domeniul (le prinzi bine cu al doilea radiou),  dar nu se transmit spre amestec (heterodinare). Spui ca pe unde medii pierde receptia la frecvente joase (lungimi de unda mari). O cauza posibila este diminuarea drastica a capacitatii condensatorului de cuplaj intre oscilator si tranzistorul care primeste oscilatia locala si o amesteca cu semnalul din antena: in loc de 10 nF, condensatorul ar avea doar 200 pF, deci ar transmite binisor frecventele mari, dar cele din capatul de jos al scalei ar fi blocate de condensator (capacitate mica, reactanta capacitiva mare).

Zici ca ai umblat la reglaje. Rau ai facut.

In primul rand, fa sa alunece usor miezurile in variometre (capetele cursei au si un reglaj initial mecanic - dar nu la toate radioreceptoarele auto).
Apoi va trebui sa aduci sa oscileze oscilatorul local in limitele calculate ca mai sus - te folosesti de un al doilea radireceptor, cu scala digitala. Sau de un dipmetru (solutia cea mai buna, nu da gres, face abstractie de armonici, este maxim sensibil la fundamentala). Regland fin trimerul aduci capatul frecventelor mari la locul lor pe scala, regland fin bobina, aduci capatul frecventelor mici la locul lor pe scala. Ai terminat cu oscilatorul.

Dupa aceea, reglezi circuitul de intrare, tot cu dipmetrul. Sau receptionezi posturi de radio pe unde medii si le aduci la locul lor pe scala.

In final, reglezi sensibilitatea (din trimeri la frecvente mari, din bobine la frecvente mici).

Edited by Anca12, 08 February 2023 - 22:52.


#13
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Anca12, on 08 februarie 2023 - 22:45, said:

Pune schema aici, sa vedem. Si frecventa intermediara.

Daca frecventa intermediara este 455 kHz si undele medii sunt intre 520...1610 kHz, atunci oscilatorul local pe unde medii trebuie sa oscileze intre frecventele 520+455=975kHz ... 1610+455=2065kHz. Verifici cum si daca oscileaza astfel:

Scoti capacul metalic al cutiei (inteleg ca este vorba de un radireceptor de automobil), ca oscilatorul local sa scape radiatii in exterior si le captezi cu un alt radioreceptor (de preferinta cu afisaj digital al frecventei), multibanda. Ar trebui sa fasaie in acesta din urma pe frecventele cuprinse intre 975kHz  si 2065kHz (2065kHz este in unde scurte), cand modifici de la un capat la altul acordul radioului tau.

Daca vei constata ca pe o zona nu prinzi fasaitul, rezulta ca in acea zona oscilatiile nu se produc (sau au amplitudine prea redusa) si va trebui sa verifici zona oscilatorului.

Alt necaz ar fi: oscilatiile se produc in tot domeniul (le prinzi bine cu al doilea radiou),  dar nu se transmit spre amestec (heterodinare). Spui ca pe unde medii pierde receptia la frecvente joase (lungimi de unda mari). O cauza posibila este diminuarea drastica a capacitatii condensatorului de cuplaj intre oscilator si tranzistorul care primeste oscilatia locala si o amesteca cu semnalul din antena: in loc de 10 nF, condensatorul ar avea doar 200 pF, deci ar transmite binisor frecventele mari, dar cele din capatul de jos al scalei ar fi blocate de condensator (capacitate mica, reactanta capacitiva mare).

Zici ca ai umblat la reglaje. Rau ai facut.

In primul rand, fa sa alunece usor miezurile in variometre (capetele cursei au si un reglaj initial mecanic - dar nu la toate radioreceptoarele auto).
Apoi va trebui sa aduci sa oscileze oscilatorul local in limitele calculate ca mai sus - te folosesti de un al doilea radireceptor, cu scala digitala. Sau de un dipmetru (solutia cea mai buna, nu da gres, face abstractie de armonici, este maxim sensibil la fundamentala). Regland fin trimerul aduci capatul frecventelor mari la locul lor pe scala, regland fin bobina, aduci capatul frecventelor mici la locul lor pe scala. Ai terminat cu oscilatorul.

Dupa aceea, reglezi circuitul de intrare, tot cu dipmetrul. Sau receptionezi posturi de radio pe unde medii si le aduci la locul lor pe scala.

In final, reglezi sensibilitatea (din trimeri la frecvente mari, din bobine la frecvente mici).

Super tare metoda ! Bravo !

Chat GPT cu schemele in fata mi a dat 3 variante pentru EXACT aceeași problema - modulație audio doar pe jumătate inferioara a scalei - la un Radiomobil englezesc și un Svirelli rusesc, dar nici una din variante n a fost așa eleganta ca a ta.

Ar mai fi și varianta injectării / preluării Fi din alt aparat echivalent însă la englezi in anii respectivi era FI 465 kHz parca și s mai greu de găsit.

Nu știu nemții ce FI Aveau în 1960...

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,562
  • Înscris: 17.09.2005
460kHz.

#15
d2134

d2134

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2007

 Sterone, on 08 februarie 2023 - 16:55, said:

MW : Intre 200 si 350m receptioneaza, de la 350m spre 550m devine ft atenuat. Deci ar fi in josul frecventei atenuarea.

Pe LW intre 1500m si 2000m parca e mai atenuat, dar mult mai usor fata de MW.
Eu banuiesc spire in scurtcircuit la variometru.

#16
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023

 d2134, on 10 februarie 2023 - 11:42, said:

Eu banuiesc spire in scurtcircuit la variometru.
Nu par sa fie afectate bobinele din variometre, am verificat doar bobina intrerupta, am refacut traseul corodat, in rest matasea de pe fir parea ok ca si izolator. Fiind lipite nu le-am desfacut si pe restul.

Dar, vorba ta, ar putea fi afectate ceva transf RF.

O sa mai verific C-urile de cuplaj, cum zicea colegul mai sus. Si o sa caut un radio cu IF 46o kHz sa vad daca le pot combina pe etaje.

#17
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 12.04.2008
Pana la substituirea de etaje (etajele nu sunt standard, fiecare functioneaza optim in radioul pentru care a fost proiectat), pune aici schema radioului tau (pentru ca ai cartea tehnica).
Altfel, discutam discutii generale si presupuneri. Dar daca nu vrei, nu o pune, nu-i oblogatoriu, dar nu vei evolua in necazul tau.

Ordinea depanarii este:
1. etajul de frecventa intermediara (amplificator cu banda de 9 kHz, centrata pe 460 kHz). Daca este deranjat, radioul va avea receptie cu multe fluiereturi, fasait pronuntat, sensibilitate scazuta.

2. Oscilatorul local, heterodina, cu frecventa variabila: Fmin+460kHz, Fmax+460kHz, in care Fmin, Fmax sunt frecventele la capetele benzii UM (si tot asa in UL). Daca nu oscileaza uniform in toata banda, posturile se prin slab, dar la locul lor pe scala. Daca oscilatiile se intrerup pe o zona, acolo nu vei prine posturi. Daca oscileaza cu alte frecvente, vei prinde alte posturi in locul celor de pe scala, cu sensibilitate slaba, zgomote.

3. Circuitul de intrare (de semnal). Asigura selectivitatea si sensibilitatea posturilor (dar numai dupa ce oscilatorul local este adus in parametri, adica posturile de radio sunt prinse la locul lor pe scala si toata scala este populata cu posturi receptionate fiecara la locul sau).

Aceasta este ordinea, nu se cauta defectul orbeste.

Tu ai acolo condensatori declasati, tensiuni deranjate si interventii mecanice cu surubelnita, in plus ani multi care au crescut entropia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate