Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Inapoi in tara - in ce oras sa ma mut?

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#73
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

View Postaaaa4567, on 08 februarie 2023 - 21:46, said:

Cum ti s-a parut? Posted Image
Multe gunoaie peste tot

Case de pariuri/ pacanele cate 5 pe-o strada. Amaneturi la fel. Farmacii la fel. Reclame aiurea pe cladiri, multe la pariuri). Balcoane inchise in toate culorile, izolatii facute de parca-s paleta de acuarele... dezolant.

M-am uitat si la TV o data si toate reclamele erau la pariuri, diaree, provident. wtf... cred ca m-am prea obisnuit cu ordinea din Cracovia Posted Image Aici pe langa ca nu aveam reclame la pariuri (sunt interzise), acum nu mai avem reclame outdoor deloc (le-au interzis si pe alea - diferenta de la cer la pamant)

Nu stiu, chestiile astea m-au socat cumva.

Edited by Lex404, 08 February 2023 - 21:56.


#74
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLex404, on 08 februarie 2023 - 21:53, said:

Aici pe langa ca nu aveam reclame la pariuri (sunt interzise), acum nu mai avem reclame outdoor deloc (le-au interzis si pe alea - diferenta de la cer la pamant)

Nu stiu, chestiile astea m-au socat cumva.
Si pe mine ma socheaza ca polonezii au interzis avorturile de exemplu ... tocmai a fost un scandal ca doua spitale au refuzat sa-i faca avort unei minore de 14 ani care a fost violata de unchiul ei ... deci lasa-ne cu exemplul polonez, ca au si ei bubele lor. Prefer sa vad reclame la case de pariuri si sa traiesc intr-o tara mai libera, care nu e condusa dupa ideile unor habotnici.

Edited by utopium, 08 February 2023 - 22:48.


#75
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostBursul, on 08 februarie 2023 - 14:13, said:

Top  orase poluate Romania:
6. Cluj
5. Iasi
4. Tg. Mures
3. Bucuresti
2. Brasov
1. Calafat
si Ploiesti nu e? Avem 3 rafinarii in jur...sunt date oficiale astea?

#76
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Calafatul e poluat cu ce? Ca e practic mort.

De dus m-as duce undeva in Ardeal. Ai practic o pauza gratis de fiecare data de cand te-ai prins ce urmeaza sa-ti zica localnicii pana ora urmatoare cand termina fraza.

Edited by sebulbus, 08 February 2023 - 23:12.


#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvladuzz7, on 08 februarie 2023 - 22:54, said:

si Ploiesti nu e? Avem 3 rafinarii in jur...sunt date oficiale astea?
Ploiesti e OK.
Brazi, Teleajen si... ?

#78
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsebulbus, on 08 februarie 2023 - 23:12, said:

Calafatul e poluat cu ce? Ca e practic mort.

Pe site-ul oficial, orașul Calafat susține că nu există poluanți emiși de surse de tip industrial, ci doar urban, având emisii ce nu depășesc protecția populației, mediul natural și mediul construit. Cu toate acestea, nivelul de poluare a atins 18.6 în 2020. Traficul rutier și emisiile de la gropile de gunoi ale orașului sunt factorii principali care diminuează calitatea aerului.

Cica play tech ro e link nepermis. Huh?!?!?

#79
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,353
  • Înscris: 19.01.2015

View Postdanutpopa222, on 08 februarie 2023 - 17:32, said:

Eu recomand orasul Bucuresti :) ;)
Bucuresti nu mai este ce a fost :(.

Iti spune aici o persoana care are rudenii acolo si care pe mine unul m-au lamurit ca Bucurestiul nu e ok chiar de ziua mea cand am fost la parada de la Arcul de Triumf :D.

#80
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Desi sunt oltean, ma simt cumva mai bine in Ardeal; imi plac Oradea, Alba Iulia, Sibiul, locuri mai linistite si unde ai ce sa faci in week-end, eu ma refer la plimbari off-road, trekking, MTB, etc. Clujul si Timisoara sunt faine dar foarte aglomerate...Aradul e cumva mai anost...

#81
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostSelby, on 08 februarie 2023 - 19:29, said:

Cel mai mult mi-a plăcut, ca stil de viață, Năvodariul pentru experiența de vară. Un oraș mare (Londra/București) mi-a plăcut pentru evenimentele care au loc foarte des în ele.
Si noi cochetam cu ideea de a ne muta usurel spre mare, insa la Navodari vad multe minusuri. Nu prea mai ai loc la plaja deoarece s-a construit inca un oras pe malul marii. Daca vrei sa ajungi in Constanta e crima si pedeapsa, din fericire o poti face cu bicicleta. Am tot fost pe litoral in ultimii ani si arata ingrozitor, Constanta este ok-ish fiind oras. Am vazut cum arata litoralul in toate anotimpurile, balci in sezon si fantoma in extrasezon. Mangalia are avantajul de a fi aproape de bulgari insa e un oras urat. Avantajul pe care il vad la Constanta este ca in extrasezon ai un parc imens langa tine, Mamaia-Navodari. In extrasezon multa lume vine in Mamaia la alergat, cu bicicleta, trotineta, e o atmosfera placuta de teren de sport.

#82
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
viata, cariera, oportunitati = Bucuresti

#83
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017
Pentru mizerie si cocalari, tot Bucuresti recomand si eu.

#84
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007

View Posttomcatsk8, on 09 februarie 2023 - 09:25, said:

Si noi cochetam cu ideea de a ne muta usurel spre mare, insa la Navodari vad multe minusuri. Nu prea mai ai loc la plaja deoarece s-a construit inca un oras pe malul marii.
Ai mare dreptate. Dacă vrei neapărat să mergi la plajă și să nu stai pe șezlong plătit, poți, dar nu e așa de simplu să găsești loc, sunt multe plaje private. Însă poți găsi și locuri unde nu plătești.

View Posttomcatsk8, on 09 februarie 2023 - 09:25, said:

Daca vrei sa ajungi in Constanta e crima si pedeapsa, din fericire o poti face cu bicicleta.
Erau două firme de transport Năvodari-Constanța până la 1 ianuarie, acum e numai una. Nici cu două nu era grozav, dar când e doar una uneori sunt condiții foarte rele.

Legat de bicicletă, poți dacă ții neapărat să faci drumul Năvodari-Constanța / retur, dar în general oamenii evită asta. În unele secțiuni mergi pe stradă cu mașinile, nu ai pistă dedicată pentru biciclete. Poți face asta, dar e un pic riscant.

#85
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,081
  • Înscris: 17.01.2012

View Postjumborom, on 08 februarie 2023 - 15:03, said:

La 30 de km de oraș, o casă într-o comună cu o legătură feroviară bună.

dude, nu ai citit? ele este IT-ist!
adicătelea acei truditori ai softurilor informatice, pt care dacă glovo/tazz nu e, NICI viață nu e!!! :P

View PostBursul, on 08 februarie 2023 - 15:11, said:

Oras mai tolerant ca Timisoara nu exista in RO.

mai ales în centru :P

View PostBubu0006, on 08 februarie 2023 - 15:40, said:

Ceva un pic mai mult decat decent pe la 400-500 euro gasesc?

zgârcitule!
bagă de la 600 în sus...

View Postadnana2121, on 08 februarie 2023 - 16:30, said:

Viitorul e la țară...o văcuță o bivoliță...s ai cu ce ara și transport
Găinile porcii și ce o mai ...pe traseu. 7-8 copii....

animalele din curte te lasă fără concedii... :(
sculat la 4:30 dimineața
culcat „rupt” de oboseală la 23...

treziți-vă orășenilor obișnuiți cu 3 CO-uri/an în fiece țară câte unul...

View Postvladut01, on 08 februarie 2023 - 17:15, said:

... si e mai usor sa-i dai afara pe cei existenti si sa angajezi unii noi cu skills-urile dorite decat sa-i reprofilezi pe cei existenti.

firmă sau atitudine de căcat!
firma mea trimite la „reeducare” lună de lună tot personalul, prin rotație!!!

este foarte bine cunoscut că înlocuirea personalului este extrem de costisitoare...

#86
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostSelby, on 09 februarie 2023 - 12:04, said:

Ai mare dreptate. Dacă vrei neapărat să mergi la plajă și să nu stai pe șezlong plătit, poți, dar nu e așa de simplu să găsești loc, sunt multe plaje private. Însă poți găsi și locuri unde nu plătești.

In extrasezon e foarte placut in Mamaia si Navodari, in sezon n-ai de ce sa mergi, cel putin eu nu vad sensul in a sta pe sezlong aliniat ca la armata.
Dar daca esti din zona, am si eu o curiozitate de cativa ani, de ce dupa Paste/1 Mai se strang o gramada de chinezi pe dig si frig scoici??? Pe bune, am mers cu bicicletele pe dig, are vreo 4 km de zici ca mai ai nitel si intri in Corbu, din suta in suta de metri erau chinezi cu masini cu numere de CT, B dar si alte judete, care culegeau si frigeau scoici. E vreun obicei/loc de intalnire al lor sau e pur si simplu cum ies romanasii la gratar la padure?

Edited by tomcatsk8, 09 February 2023 - 13:02.


#87
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007

View Posttomcatsk8, on 09 februarie 2023 - 12:59, said:

Dar daca esti din zona, am si eu o curiozitate de cativa ani, de ce dupa Paste/1 Mai se strang o gramada de chinezi pe dig si frig scoici??? Pe bune, am mers cu bicicletele pe dig, are vreo 4 km de zici ca mai ai nitel si intri in Corbu, din suta in suta de metri erau chinezi cu masini cu numere de CT, B dar si alte judete, care culegeau si frigeau scoici. E vreun obicei/loc de intalnire al lor sau e pur si simplu cum ies romanasii la gratar la padure?
:D Să știi că habar n-am. :) Scuze de asta. :)

#88
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Posttomcatsk8, on 09 februarie 2023 - 09:25, said:

Si noi cochetam cu ideea de a ne muta usurel spre mare, insa la Navodari vad multe minusuri. Nu prea mai ai loc la plaja deoarece s-a construit inca un oras pe malul marii. Daca vrei sa ajungi in Constanta e crima si pedeapsa, din fericire o poti face cu bicicleta. Am tot fost pe litoral in ultimii ani si arata ingrozitor, Constanta este ok-ish fiind oras. Am vazut cum arata litoralul in toate anotimpurile, balci in sezon si fantoma in extrasezon. Mangalia are avantajul de a fi aproape de bulgari insa e un oras urat. Avantajul pe care il vad la Constanta este ca in extrasezon ai un parc imens langa tine, Mamaia-Navodari. In extrasezon multa lume vine in Mamaia la alergat, cu bicicleta, trotineta, e o atmosfera placuta de teren de sport.

Năvodari: am un amic mutat în Năvodari, venea aproape zilnic în Constanța cu mașina, de vreo 2 ani s-a scârbit. La anumite momente ale zilei stă peste o jumătate oră numai pe podul de la intrare. Bine, mai e un drum prin Lumina, dar are neajunsuri și ăla.
Mangalia, stațiuni: vara faci ore bune pe drumul din și spre Constanța. La 50 grade temperatura la nivelul asfaltului.
Alte dezavantaje la Constanța: utilități scumpe, apa cea mai scumpă din țară (o plătești de 2 ori apă + canalizare), birocrație imensă, funcționari golani, primărie miserupistă, doctori și spitale sub ce-și dorește un om normal.

#89
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,081
  • Înscris: 17.01.2012
...apoi omu' zise că vrea aer curat, dar cazacii de alături numai aer curat nu aruncă în afara rafinăriei... :(

(sunt atât de gingașe pozele turiștilor în chiloții de plajă, iar pe fundal, la 2 kilometri depărtare sunt coșurile de fum ale rafinăriei :( )

#90
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgushpi, on 09 februarie 2023 - 14:59, said:

la 2 kilometri depărtare sunt coșurile de fum ale rafinăriei Posted Image )


Sunt bune atunci cand nu e soare. Te innegresti fara sa te bronzezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate