Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inapoi in tara - in ce oras sa ma mut?

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
Bubu0006

Bubu0006

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.02.2023

View Posteiffel, on 08 februarie 2023 - 14:10, said:

Transportul in comun e cam dezastru in lcoalitatiel astea. Sunt supra aglomerate.
Exista un oras din Ro cu un transport in comun bine pus la punct? Nu prea cunosc, nu stiu care-cum s-a mai dezvoltat in aproape un deceniu de cand nu am dat prin tara…

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In general orasele mai mici care sunt mai putin supra-aglomerate.

#21
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Depinde ce fel de om esti, varsta ai...
Eu de exemplu intre 20-30 ani imi placea aglomeratia, agitatia, orasele mari acum vreau liniste, oras mic unde sa ma pot gasi usor cu prietenii, sa ies cu bicicleta repede prin imprejurimi, sa ma duc la un pescuit, etc.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum, daca n-ai mai fost de 10 ani in tara, o sa ai un soc serios.

Dezvoltare total haotica.

Edited by eiffel, 08 February 2023 - 14:29.


#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Da, București. Mai are mult pînă departe, dar metroul și unele linii de autobuz și tramvai circulă bine și sînt chiar utile.
Prin alte orașe, din ce am văzut, e intervalul prea mare între vehicule.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postabancor, on 08 februarie 2023 - 14:28, said:

dar metroul și unele linii de autobuz și tramvai circulă bine și sînt chiar utile.
Metroul da.
Unele linii de tramvai - doar alea de tip metrou usor si alea cu ceva intarzieri ca ma isunt si intersectii..
Autobiue, nu prea. Ca raman prinse mai usor in balamucul de pe starzi cand e trafic de varf.

Eu prefer sa merg pe jos pe distante mai scurte - 4-5 km adica, daca nu e zona cu metrou si ueori si atunci.
Cat as sta sa astept un tramvai, cat ar face tramvaiul, sunt mari sanse sa ajung inaintea lui.

Oricum, comparativ cu oricare oras din vest la noi e dezastru transportul in comun si traficul.
Le-am vazut cam pe toate cele mari, plus altele..

Edited by eiffel, 08 February 2023 - 14:33.


#25
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
Oradea - occidental, linistit, curat
Bucuresti - zgomot, cocalari, metrou, aglomerat ; as recomanda Dristor, Iancului, oricum toate cartierele (fara alea smechere, rezidentiale)
sunt pline de cocalari

#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006
Sibiu all the way.

Evita Bucurestiul.
In afara de leafa nu sunt motive sa mergi acolo

Edited by marius.bunu, 08 February 2023 - 14:42.


#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Depinde foarte mult de tipul de persoana. Daca mergi cu transportul in comun atunci si Bucurestiul este o optiune, ai metrou si nu stai in trafic. Pe langa asta ai cel mai dezvoltat oras din punct de vedere infrastructural. Ai o gramada de optiuni, de activitati, de posibilitati.

Brasov este ok, dar devine plictisitor, plus ca nu ai aeroport international.
Cluj este frumos, oameni foarte ok, multi straini, multi studenti, viata e buna, trafic ok, aeroport international, aproape de granita cu Ungaria.

Chiar si asa eu prefer Bucurestiul (deoarece sunt un om care nu are stare si imi place mereu sa merg in locatii noi, sa am activitate, sa incerc restaurante, baruri, etc.), urmat de Cluj si Brasov.

Pentru o viata linistita topul trebuie inversat.

#28
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Daca lucrezi in IT,vrei sa continui in zona asta si locul tau de munca va fi la birou, ai de ales intre Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara, etc, orasele mai mari unde sunt si firme in domeniu.
Daca lucrezi remote poti sa alegi si suburbii ale celor de mai sus ptr a fi cat de cat aproape de orase.
In Bucuresti, daca stai central sau semi central nu vei avea nevoie de masina. Ajungi cam oriunde cu transportul in comun si in alte cazuri mai rare poti sa iei un Uber.
Primul si singurul meu sfat este ca prima data sa stai in chirie. Daca nu iti place, poti schimba cartierul sau orasul. Nu te aventura inca la cumpararea unei locuinte.
Succes

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBubu0006, on 08 februarie 2023 - 14:18, said:


-Lucrez in IT


deoarece vei lucra numai d-acas', nu te gândi la o locuință-n oraș..., ci așa cum ți-am sugerat - în suburbii
iar când vrei un concert/distracție „away from home”, nu mai contează dacă ai sau nu transport în comun.
pt deplasări ocazionale există rețele de taxiuri, uber sau bolt - că tot ți-ai instalat aplicațiile lor în telefon! :P

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbusiness11, on 08 februarie 2023 - 14:45, said:

Brasov este ok, dar devine plictisitor, plus ca nu ai aeroport international.


Cica se face. Anul trecut ziceau ca nu mai au mult.

Eu as alege Campina, daca as avea cu ce sa traiesc si nu ar trebui sa merg la job. Este micut, nu e poluat, nu e aglomerat. Vrei magazine, dai fuga la Ploiesti sau invers, la Brasov.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBubu0006, on 08 februarie 2023 - 14:18, said:

Clujul este o idee, dar pare in alta lume. Iar oltenii sunt hateriti, discriminati prin regiunea respectiva.
Esti oltean? Timisoara scrie pe tine! Bine ai venit in TM = Tot Mehedinti

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde ce vrei de la viata.
Intre B si restul oraselor e o mare diferenta.
Iti place agitatia, vrei viata sociala activa, multe oportunitati de petrecere a timpului si multe oportunitati de crestere profesionala.....alegi B.
Vrei o viata linistita, stai mai mult in casa, nu te intereseaza prea mult sa avansezi profesional....alegi Oradea, Alba Iulia, Timisoara...

#33
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
La 30 de km de oraș, o casă într-o comună cu o legătură feroviară bună.

#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBubu0006, on 08 februarie 2023 - 14:18, said:

Clujul este o idee, dar pare in alta lume. Iar oltenii sunt hateriti, discriminati prin regiunea respectiva.
Eu sunt olteam si stau in Timisoara si nu ma simt discriminat... acum daca te lasi intimidat de ei, inseamna ca e la tine o problema

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View Posteiffel, on 08 februarie 2023 - 14:31, said:

Metroul da.
Unele linii de tramvai - doar alea de tip metrou usor si alea cu ceva intarzieri ca ma isunt si intersectii..
Autobiue, nu prea. Ca raman prinse mai usor in balamucul de pe starzi cand e trafic de varf.

Eu prefer sa merg pe jos pe distante mai scurte - 4-5 km adica, daca nu e zona cu metrou si ueori si atunci.
Cat as sta sa astept un tramvai, cat ar face tramvaiul, sunt mari sanse sa ajung inaintea lui.

Oricum, comparativ cu oricare oras din vest la noi e dezastru transportul in comun si traficul.
Le-am vazut cam pe toate cele mari, plus altele..
Mă gîndeam la autobuzele care circulă pe liniile de tramvai, s-a mai îmbunătățit situația.
În rest și io la fel, merg mult pe jos.
Față de vest sîntem departe, clar.

#36
Bubu0006

Bubu0006

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.02.2023

View Postpasilla, on 08 februarie 2023 - 15:01, said:

Iti place agitatia, vrei viata sociala activa, multe oportunitati de petrecere a timpului si multe oportunitati de crestere profesionala.....alegi B.
Mai mult tind catre varianta asta. Nu vreau sa ma izolez intr-o comuna la zeci de km de oras. Dupa 50-60 de ani incolo, poate…

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate