Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Care este cea mai calitativa tabla pentru acoperis?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAdm, on 10 februarie 2023 - 23:34, said:

Problema este daa firma respectiva mai exista peste 10-15 ani in Romania.
De aceea recomand sa folositi un producator de tigla cu fabrica in Romania.

Eu am pus Bilka, care are fabrica la Bv.

Adm, stai linistit, ca toti producatorii au fabrici in Romania, nu mai aduce nimeni tigla metalica gata facuta de vreo 20-22 de ani ( inainte de 2001 Lindab aducea din Ungaria tabla direct profilata, iar termenul de livrare era de 3-4 saptamani ).

Faptul ca ai fabrica in Romania nu inseamna ca nu poti sa dai faliment, sau sa inchizi sandramaua si sa pleci ( in cazul in care esti multinationala asa cum este Ruukki ).

#38
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrazvan-softpedia, on 11 februarie 2023 - 05:37, said:



Adm, stai linistit, ca toti producatorii au fabrici in Romania, nu mai aduce nimeni tigla metalica gata facuta de vreo 20-22 de ani ( inainte de 2001 Lindab aducea din Ungaria tabla direct profilata, iar termenul de livrare era de 3-4 saptamani ).

Faptul ca ai fabrica in Romania nu inseamna ca nu poti sa dai faliment, sau sa inchizi sandramaua si sa pleci ( in cazul in care esti multinationala asa cum este Ruukki ).

Exact....o fabrica de tabla , consta intr.un spatiu de depozitare al rolelor (astea pot sa vina din India, china, Grecian, suedia , Italia etc etc) si un spatiu de utilaje profilare/prese/debitoare samd.....adica un hangar cam de dimensiuea unui depozit de inchiriat.
Deci asta cu fabrica este fix pix. In 2 saptamina poate fi pusa pe tir si mutata in alta localitate/just/tara.

#39
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrazvan-softpedia, on 10 februarie 2023 - 18:44, said:



1. Este adevarat, tabla se raceste mai repede, dar pana sa se raceasca.. e jale. Comparativ cu tigla, cred ca la invelitorile din tabla disconfortul este mai mare ( din punct de vedere al temperaturii ). Tigla ( ceramica sau beton ), are avantajul "panourilor" mici si neetanse, acest lucru traducandu-se printr-o foarta buna circulatie a aerului pe sub invelitoare, deci implicit si cu rezultate mai bune in privinta termoizolarii ( sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun, nu sunt un bun vorbitor Posted Image ).

2. Banuiesc ca este acelasi sistem ca si la parazapezi, deci nu se gaureste invelitoarea.

3. Nu te contrazic, dar eu am un somn foarte greu, deci pe mine nu ma deranjeaza. Cat de tare deranjeaza zgomotul ploii tine de fiecare persoana in parte. Si mai este un aspect care nu ar trebui neglijat: izolatia acoperisului ( o izolatie mai generoasa ofera si un confort acustic mai mare ).

4. Nu sunt tiglar, dar cand am aratat pozele unor prieteni care sunt, nu le venea sa creada. Tigla respectiva este una din gama + a unui producator cunoscut. Daca vreti, va mai arat niste poze, cu o tigla care nu are "glazura", si care s-a comportat la fel de urat.

5. Eu am vazut niste santuri ( in zona laterala unde se petrec tiglele ), este adevarat cu alta "forma" fata de ceramica ( daca imi dati un semn maine dimineata, fac niste poze si le pun aici ). Sincer, nu cred ca tiglele de beton sunt mai nesigure din punct de vedere al suprapunerilor decat tiglele de ceramica.

6. Click-ul este mult mai pretentios la partea de manopera, daca vrei sa iti iasa bine. Temperatura de montaj ar trebui sa fie in jur de 15-20 de grade, astfel incat tabla sa arate bine si vara ( cand se dilata ), dar si iarna ( cand se contracta ). Lemnul suport ar trebui sa fie bine uscat deoarece orice "torsiuni" se vor vedea si la tabla. Acoperisul ( daca apele sunt dreptunghi ), trebuie sa fie bine lucrat, in sensul sa ai unghiurile de 90 de grade. La tigla ai o toleranta, si poti sa "furi" la fiecare tigla cate putin astfel incat sa iti iasa bine ambele laterale. La tabla click nu poti sa faci asta.


In plus:

La 1) Incalzirea excessiva a tablei duce evident si la o imabtrinre/degradare/deteriorate a folie anticindens. Nu cred ca poate rezista la atitea cicluri +80 Celsius un timp indelungat. Chiar as fi curios ce temperatura se atinge in spatiul acela de ventilate in timpul unei zile toride de vara.

La 2) asa e, no problem

La 3) izolatia atenueaza, poate chiar elimina total....dar zgomotul poate patrunde prin fereastra, prin usa pe cale indirecta.  Mie aici imi da cu virgula.

La 4) Pune poze, fara mila. Intrebare: se poate ca un montaj deficitar, sau cu erori sa genereaza starea aceasta?

La 5) Santurile exista in partea longitudinal/ laterale. Dar nu sunt presente la modelele ce le.am examinat eu si I'm partea extremelor, transversale, ca la ceramica. Pune poze....
Sunt mai nesigure in conditiile de vint, lapovitza, furtuna .....sa impinga apa (in directia Invers pantei).

La 6) adevarat. Am observat ca un "producator" polonez din cluuuj are un model de click in care panourilor sunt module scurte 1.5m si 2.5m si se pun intercalat. E o idee buna, ca  reglezi dilatarea in timpul verii, fixarea este mai trainica datorita acelor chei/suprapuneri longitudinali


#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 11 februarie 2023 - 10:44, said:

In plus:

La 1) Incalzirea excessiva a tablei duce evident si la o imabtrinre/degradare/deteriorate a folie anticindens. Nu cred ca poate rezista la atitea cicluri +80 Celsius un timp indelungat. Chiar as fi curios ce temperatura se atinge in spatiul acela de ventilate in timpul unei zile toride de vara.

La 2) asa e, no problem

La 3) izolatia atenueaza, poate chiar elimina total....dar zgomotul poate patrunde prin fereastra, prin usa pe cale indirecta.  Mie aici imi da cu virgula.

La 4) Pune poze, fara mila. Intrebare: se poate ca un montaj deficitar, sau cu erori sa genereaza starea aceasta?

La 5) Santurile exista in partea longitudinal/ laterale. Dar nu sunt presente la modelele ce le.am examinat eu si I'm partea extremelor, transversale, ca la ceramica. Pune poze....
Sunt mai nesigure in conditiile de vint, lapovitza, furtuna .....sa impinga apa (in directia Invers pantei).

La 6) adevarat. Am observat ca un "producator" polonez din cluuuj are un model de click in care panourilor sunt module scurte 1.5m si 2.5m si se pun intercalat. E o idee buna, ca  reglezi dilatarea in timpul verii, fixarea este mai trainica datorita acelor chei/suprapuneri longitudinali

1. Degradarea foliei anticondens am observat-o si la invelitori din tigla ( vezi pozele de mai jos ). Nu stiu sa iti spun la ce temperatura ajunge, dar crede-ma ca este extrem de cald.

3. Daca ai ferestre bune ( si sincer, cred ca toata lumea isi pune acum o tamplarie mai buna in detrimentul unor finisaje mai scumpe ), nu cred ca este asa deranjant. Ma repet insa, nivelul de zgomot acceptabil fara a deranja tine de fiecare om in parte, deci este o chestie pur si simplu subiectiva.

4. Sincer, nu cred. Nu vad cum sa gresesti la montaj  astfel incat sa apara daune de tipul asta.

5. Acum am inteles la ce santuri te referi. Este corect ce spui, doar ca,  din punctul asta de vedere tigla de beton ( care nu are acele santuri paralele cu streasina), are un avantaj: poti sa cresti ( sipcuind la o cota mai mica ), suprapunerea tiglelor. Neavand acele "opritoare" tigla de sus poate "culisa" pe tigla de jos, marind suprapunerea, si crescand in acest fel siguranta invelitorii in cazul fenomenelor mai deosebite ( furtuni, viscole, etc. ). Daca faci casa pentru tine, pleci din start cu o suprapunere mai mare, chiar daca panta acoperisului nu cere acest lucru.

Attached Files



#41
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Deci se destrama niste soparle de marketing, sau ce?
Folia aceea era pusa pe un pat rigid/astereala? Ca daca nu, a calcat vreun muncitor cu bocancul pe ea la montaj, sau a pus din greseala vreo tigla acolo si a despicat-o.

Altfel (astereala prezenta) este doar afectul caldurii, imbatrinirea materialului si zero rezustentza mecanica.

Ce alte buseli ai mai vazut/gasit in activitatea ta?
Ce anumite etape sau elemente trebuiesc evitate sau urmarite & imbunatatite la montaj?




#42
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 12 februarie 2023 - 10:41, said:

Folia aceea era pusa pe un pat rigid/astereala?

Da, este un acoperis cu astereala. Daca dati click pe poza 2 o sa vedeti scandurile de la acoperis ( in zona in care folia este rupta ).

View PostCa Castelul Bran, on 12 februarie 2023 - 10:41, said:

Ce alte buseli ai mai vazut/gasit in activitatea ta?

Chiar vrei sa vezi ce mizerii se fac ( ma refer in special la montaje ) ? Posted Image

Crede-ma, e criminala problema ! Si a aici s-a ajuns ( in mare parte ), datorita beneficiarilor ! Fara suparare, ei sunt principalii vinovati. Accepta tot felul de "combinatii" ( ma refer in special la montajele fara factura ), nu cauta si nu dau recenzii ( recenziile mi se par o chestie foarte tare, care ar putea sa forteze firmele de montaj sa devina mai profesioniste ), aleg ofertele "ieftine" fara sa incerce sa afle de unde apare diferenta de pret, etc.

#43
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Da, poza 2 ai dreptate, Este astereala montata. Dar mi se pare ciudat cum sunt montate acele rigle de lemn: primul strat (cel de pe astereala) pare sa fie orizontal, iar cel de.al doilea vertical. Or este facuta poza dintr.un unghi care inseala?

Daca e var.1, atunci nu ai ventilatie. Te rog spune.mi ca nu e instalata asa :).

Mai pune poze cu "asa nu"

#44
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 12 februarie 2023 - 14:02, said:

Da, poza 2 ai dreptate, Este astereala montata. Dar mi se pare ciudat cum sunt montate acele rigle de lemn: primul strat (cel de pe astereala) pare sa fie orizontal, iar cel de.al doilea vertical. Or este facuta poza dintr.un unghi care inseala?

Sipcuitul este facut corect, exista spatiu de ventilare.

Attached Files



#45
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 12 februarie 2023 - 14:02, said:

Mai pune poze cu "asa nu"

Pozele de mai jos sunt puse special pentru colegul akeem. Poate sa fie cel mai simplu acoperis, daca nimeresti niste dorei, ai toate sansele sa ai parte de o buleala. Posted Image

Attached Files



#46
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 23.09.2010
@razvan
Ăia care au montat învelitoarea acoperișului, dar și beneficiarul sunt fie proști, fie nesimțiți, fie amândouă....

#47
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
@hamal, aici sunt poze de la vreo 5 lucrari, gasite in graba, dar te asigur ca se intampla destul de des sa gasesc asa ceva.

Din pacate pentru beneficiari, de jos totul se vede perfect, iar sus pe acoperis ei nu se urca sa vada "macelul". Pana sa apara infiltratiile in interior, trece ceva timp ( mai ales daca are pusa si o bariera de vapori ), iar garantia ( daca exista ), a expirat demult.

Si crede-ma, ca pozele de mai sus sunt soft. Cautand acum in calculator poze pentru colegul nostru care zicea ca nu isi face griji ( colegul akeem cu acoperisul in doua ape ), am dat peste "minunatii" de nu iti vine sa crezi. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 12 February 2023 - 21:14.


#48
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Daca mai vreti, mai am ! Posted Image

Ca sa evitati montaje de genul asta, mare atentie cu cine semnati contracte, si pe cine bagati in curte.

Inainte sa semnati un contract si sa platiti vre-un avans, cereti sa vedeti ultimile 3-4 lucrari, si vorbiti cu beneficiarii de acolo. Nu trebuie sa va fie rusine, sunt banii vostri la mijloc.

Attached Files



#49
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrazvan-softpedia, on 12 februarie 2023 - 17:41, said:



Sipcuitul este facut corect, exista spatiu de ventilare.

Poza 2 , la care ma refer EU, are o folie Tyvek.....acolo nu se distinge bine cum sunt sipcile. Uitat.te, verifica, daca si si alte unghiuri surprinde de la acea lucrare.


La poza 1, cea cu DuPont si rigle beton/ceramica, nu am comentarii

#50
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 12 februarie 2023 - 22:52, said:

Poza 2 , la care ma refer EU, are o folie Tyvek.....acolo nu se distinge bine cum sunt sipcile. Uitat.te, verifica, daca si si alte unghiuri surprinde de la acea lucrare.


La poza 1, cea cu DuPont si rigle beton/ceramica, nu am comentarii

Folia Tyvek este un produs al firmei DuPont, si pe ea apar inscriptionate atat numele producatorului, cat si modelul acesteia. Intr-o poza se vede doar inscriptia Tyvek, intr-una DuPont, dar te asigur ca sunt poze de pe acelasi acoperis. Posted Image

PS. Se pare ca am pierdut un hard extern ( cel putin acum nu il mai gasesc ), unde aveam multe poze de la munca, si acolo sigur gaseam o poza din care sa te convingi ca este una si aceeasi folie.

#51
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrazvan-softpedia, on 13 februarie 2023 - 06:22, said:



Folia Tyvek este un produs al firmei DuPont, si pe ea apar inscriptionate atat numele producatorului, cat si modelul acesteia. Intr-o poza se vede doar inscriptia Tyvek, intr-una DuPont, dar te asigur ca sunt poze de pe acelasi acoperis. Posted Image

PS. Se pare ca am pierdut un hard extern ( cel putin acum nu il mai gasesc ), unde aveam multe poze de la munca, si acolo sigur gaseam o poza din care sa te convingi ca este una si aceeasi folie.

Nu contest!


Oare de ce s-a rupt folia, au vreo explicative sau banuiala?

#52
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Mulțumesc pentru poze  :)
Acolo cred ca e nepricepere + bătaie de joc la greu. Hai ca un surub îl mai nimerești lângă dar ăla e măcel ce au făcut cu acoperișurile alea.

Referitor la folia rupta, eu cred ca a fost montata pe caldura și prea întinsă. Când a dat frigul (poate nu în același an, adică după ce s-a mai copt un pic) s-a contractat și s-a rupt. Nu arata a ruptura de sfâșiere (ar fi avut marginile ondulate) ci ca și cum s-ar fi întins egal din ambele părți.

#53
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Tigla metalica Bilka Balcanic Lucios vs Tigla metalica Bilka Balcanic Matt:  merita diferenta de 500 euro pentru matt? Din ce am inteles ar avea garantie de 15 ani (mat) fata de 10 ani (lucios).

De asemenea, sunt interesat de o folie anticondes pentru un pod nelocuibil si folosit pentru depozitare. Am gasit urmatoarea folie: ''SOLITEX MENTO 1000 - membrană de difuzie sub acoperiș, 115 g/m²,  µ: 125, Sd-Valoare: 0,05 ±0,02 m - 1.5 x 50m / 75m2''. Ce parere aveti?

Multumesc

#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMarinsiGeorgiana, on 13 februarie 2023 - 15:47, said:

Tigla metalica Bilka Balcanic Lucios vs Tigla metalica Bilka Balcanic Matt:  merita diferenta de 500 euro pentru matt? Din ce am inteles ar avea garantie de 15 ani (mat) fata de 10 ani (lucios).

Din punctul de vedere al diferentei de garantie, este marketing. Rezistenta la coroziune este data in principal de protectia de zinc, iar pe ei daca o sa ii intrebi, o sa iti zica ca in ambele variante s-a folosit otel protejat cu 275 gr Zinc.

Ce am observat eu in timp insa este ca invelitorile mate nu au avut probleme de decolare accentuata, asa cum s-a mai intamplat la cele lucioase. Ca sa intelegi la ce ma refer am atasat mai jos o poza.

View PostMarinsiGeorgiana, on 13 februarie 2023 - 15:47, said:

De asemenea, sunt interesat de o folie anticondes pentru un pod nelocuibil si folosit pentru depozitare. Am gasit urmatoarea folie: ''SOLITEX MENTO 1000 - membrană de difuzie sub acoperiș, 115 g/m²,  µ: 125, Sd-Valoare: 0,05 ±0,02 m - 1.5 x 50m / 75m2''. Ce parere aveti?

Ar trebui sa te orientezi catre o folie cu o densitate mai mare, si implicit mai rezistenta. Din cate stiu eu, foliile de 115 gr nu sunt recomandate pentru acoperisuri cu astereala. Eu personal, nu mi-as pune asa ceva pe casa.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate