Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Tehnologia DSL la Orange?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dada12

dada12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2022
Buna ma întrebam din curiozitate dacă la Orange mai exista tehnologia DSL sau ADSL după preluarea Telekom, nu găsesc nimic pe site-ul Orange despre DSL/ADSL?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca nu se mai instaleaza decat fibre, cel putin in capitala.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Cu siguranță există, doar ca au scos de pe site ca sa nu se faca de râs. ADSL-ul au cam început să-l decomisioneze, imsa vdsl-lul probabil va mai exista inca mult si bine, fiind solutia lor de "FTTB".

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
A rămas la vechii abonati de la Telekom la mine în oraș. Pe fir de Cu.  Doar că le vine factura de la OROC acum.
Nu are Orange FTTH pt persoane fizice aici. Doar pt cele juridice. Nus de ce.

#5
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 06.04.2006
Sint inca foarte multi abonati oroc pe adsl.Dar usor ,usor unde exista posibilitatea sint notificati pt desfiintarea serviciului adsl si trecerea pe ftth.unde nu se poate..li se da smart wifi oro

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdorin_2k, on 08 februarie 2023 - 07:04, said:

A rămas la vechii abonati de la Telekom la mine în oraș. Pe fir de Cu.
Instalatiile anterioare / vechi inca raman in unele zone dar si asa treptat dispar mai ales in orasele unde se face canalizare subterana si se taie cuprul unde inca mai exista.
Vechii abonati o sa fie trecuti pe fibra.

Edited by andreic, 08 February 2023 - 08:04.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdada12, on 08 februarie 2023 - 00:47, said:

Buna ma întrebam din curiozitate dacă la Orange mai exista tehnologia DSL sau ADSL după preluarea Telekom, nu găsesc nimic pe site-ul Orange despre DSL/ADSL?
DSL nici nu a avut niciodata Romtelecomul. A avut ADSL si VDSL.

Mai exista ambele (ADSL si VDSL) in putinele zonempe unde mai exista reteaua de cupru. Cum reteaua respectiva se inchide (si cuprul se vinde :-) clientii respectivi au fost trecuti pe fibra optica. Nu se mai vand servicii noi pe cupru decat in cazuri speciale (unde nu exista fibra), asa ca nu mai promoveaza serviciul asta.

View PostNikoroB, on 08 februarie 2023 - 01:22, said:

Cu siguranță există, doar ca au scos de pe site ca sa nu se faca de râs. ADSL-ul au cam început să-l decomisioneze, imsa vdsl-lul probabil va mai exista inca mult si bine, fiind solutia lor de "FTTB".
Ce inseamna "decomisioneze"???

VDSL nu este egal cu FTTB! FTTB = fiber to the building. De obicei la blocuri unde montau echipamentul de fibra in scara blocului si apoi mergeau cu FTP pana in apartamentul clientului. VDSL-ul este un ADSL cu Very high speed :-) De obicei se monta in locatii apropiate de repartitorul de fibra si aveau viteze mai bune (si conexiune mai stabila) decat pe ADSL.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Eu din acest motiv am renunțat la ADSL. Că era maxim 20 Mbps. Înainte era prin dial-up.
Și nici perspectiva să pună FO nu era. Nici acum după vreo 10 ani nu au reușit.


#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View PostXman_ghio, on 08 februarie 2023 - 08:43, said:


Ce inseamna "decomisioneze"???

VDSL nu este egal cu FTTB! FTTB = fiber to the building. De obicei la blocuri unde montau echipamentul de fibra in scara blocului si apoi mergeau cu FTP pana in apartamentul clientului. VDSL-ul este un ADSL cu Very high speed :-) De obicei se monta in locatii apropiate de repartitorul de fibra si aveau viteze mai bune (si conexiune mai stabila) decat pe ADSL.
Eu spre deosebire de tine am avut vdsl, si da, era in portofoliul lor asa cum am zis ca si o solutie FTTB! FTTB nu e o tehnologie/standard in sine ci mai degrabă o arhitectură. Pentru rds asta a insemnat fibra in bloc, apoi ethernet, iar acum la Vodafone înseamnă fibra in bloc, apoi coaxial (docsis) pana in casa.

Jos la parter venea fibra într-un concentrator (dslam), apoi de acolo pleca cupru (utp chior, nici vorba de ftp) pana in casă. Mai gasesti "in literatura de specialitate" denumirea de pizza box. Am vazut ca au inceput sa instaleze asa prin 2010. Majoritatea blocurilor noi din anii aia aveau solutia asta.

Da, existau si concentratoare puse pe strada, acele "dulapuri" albe, mai mici sau mai mari. Daca aveai vdsl de acolo, conexiunea era mai proastă. Inca mai exista si astea dar sunt oarecum mai rare.

Edited by NikoroB, 08 February 2023 - 09:30.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina au avut numai ADSL, iar din 2016 au bagat FTTH doar la blocuri. A venit si UPC in 2018 cu RF0G la blocuri, iar la case acum 1 an au pus retele HFC clasice de cartier, nu si la mine insa si nici nu vor veni, RDS a venit doar la insistentele mele, locatie dificila.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am ADSL, 5 Mbps de la ei. Deocamdata imi e suficient. Culmea e ca Orange a marit tariful.
As putea sa pun FTTH de la DIGI, dar mi-a fost lene sa ma ocup.

#12
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View Postdada12, on 08 februarie 2023 - 00:47, said:

Buna ma întrebam din curiozitate dacă la Orange mai exista tehnologia DSL sau ADSL după preluarea Telekom, nu găsesc nimic pe site-ul Orange despre DSL/ADSL?

Exista. Eu am ADSL 2+ in Sulina. Si nu au nici un gand sa se apuce sa modernizeze reteaua locala de telefonie.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013

View Postpasilla, on 08 februarie 2023 - 12:36, said:

Eu am ADSL, 5 Mbps de la ei. Deocamdata imi e suficient. Culmea e ca Orange a marit tariful.
As putea sa pun FTTH de la DIGI, dar mi-a fost lene sa ma ocup.

Baga o cerere de reziliere si vei primi o oferta la pret redus ..

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 08 februarie 2023 - 01:18, said:

Cred ca nu se mai instaleaza decat fibre, cel putin in capitala.

Crezi greșit, am doar mobil la orange si m-au sunat cu oferta de fix, dupa ce au verificat adresa mi-au propus VDSL 30Mbps in București. :))

Edited by MembruAnonim, 08 February 2023 - 17:01.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postunknown_35, on 08 februarie 2023 - 16:53, said:

Baga o cerere de reziliere si vei primi o oferta la pret redus ..
Sunt cu ei de vreo 20 de ani, cu bune si cu rele (rele mai putin).
Daca e sa imi fac curaj, ma mut direct la Digi, pe FTTH.

#16
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

View PostMembruAnonim, on 08 februarie 2023 - 16:59, said:

Crezi greșit, am doar mobil la orange si m-au sunat cu oferta de fix, dupa ce au verificat adresa mi-au propus VDSL 30Mbps in București. Posted Image)
Asta e o glumă proastă pentru 2023Posted Image

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
In multe blocuri (mai ales cele vechi) nu au dus toti operatorii fibra optica. Daca a apucat unul din ei sa cableze cu fibra nu se mai merita ca ceilalti sa faca la fel. Din cauza asta OROC (fostul Romtelecom) a ramas cu cablurile de cupru prin blocurile vechi si acolo pot oferi doar ADSL/VDSL. De avarie e bun si ala... Nu se compara cu vitezele de pe fibra.

#18
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Pe langa fibra de la DIGI, am un VDSL de 100mb la Orange (cu optiune de ip fix, il folosesc de back-up ). In bloc sunt Digi si Vodafone.....astept sa vad cand trece pe fibra si Orange ( si pe scara mea chiar sunt ceva abonati ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate