Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Care e pretul corect pe mp?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
leruiler

leruiler

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.08.2022
Dupa cum stiti, sunt multe opinii referitor la preturile imobiliarelor, asa ca sunt curios, care e pretul corect in momentul asta, din punctul vostru de vedere, si de ce?
Care este pretul corect in Bucuresti? In Cluj? In Romania?
La sfarsitul anului, pretul mediu in Romania era aproximativ 1.650 euro, conform indicelor Imobiliare. In Bucuresti era 1.700. Cluj 2.400.
Sa zicem ca numerele astea sunt adevarate.
E prea mult? E prea putin?

Eu cred ca e prea mult, cand ma uit la venituri. Pe de alta parte mi se pare putin, cand compar preturi/venituri cu acelasi raport de mai la vest.
Pe de o parte in ultimii 20 de ani am pierdut cateva milioane de oameni, pe de alta parte, un numar maricel din cei plecati au mai multi bani si ii investesc in imobiliarele de aici.
Pe de o parte 92%ish la suta suntem deja proprietari, iar piata chiriilor e mica, asa ca stimulentele de a investii in imobiliare sunt mici. Pe de alta parte avem inflatie mare, si daca ramanem in trend, salariile si inclusiv costurile cu mana de lucru va creste, care va duce la cresterea preturilor.

Ideea e ca mi se pare imposibil sa zic in momentul asta daca preturile de azi sunt mici sau mari, sau in ce directie o vor lua. Probabil ca in aceeasi situatie se afla majoritatea, chiar daca nu din aceleasi motive.
Chiar si asa, care ar fii argumentul ca preturile o vor lua in sus sau in jos pe termen mediu (5-10 ani), tinand cont de cele de mai sus?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Cererea și oferta, despre asta este vorba tot timpul.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Pretul corect la bloc este zero lei/mp si la casa depinde de casa - intre minus ( adica sa primesti ceva ca sa accepti sa stai in ele, si pana la zeci de mii de euro / mp, insa majoritatea - inclusiv vile noi care se vor de lux, unele chiar amenajate cu multi bani, la izolatie, spatiu, compartimentari, scari inguste, etc., sunt majoritatea niste meschinarii imbecile.

Edited by loock, 08 February 2023 - 01:54.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Prețul corect este prețul la care se vinde imobilul respectiv. Dacă s-a vândut la 2000 euro/mp, atunci ăla a fost prețul corect, pentru că cineva a fost dispus să-l plătească.

Dacă ți se pare că azi sunt imobilele scumpe, raportează prețul pe mp din perioada 2007-2008 la salariul mediu din aceeași perioadă. Apoi compară cu situația la zi.

Edited by george_alexandru, 08 February 2023 - 07:18.


#5
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Sunt in stare de shoc. Urmaresc anunturile de cateva luni bune, neincadrandu-ma decat la un credit mai mic m am uitat la locuinte de 2 camere mai ieftine. De curiozitate am extins limita pana pe la 130, 140. Soc si groaza: aceleasi anunturi cu zone precum pipera camp, pallady, militari, chitila, meralurgiei, etc. Ma asteptam ca la banii astia sa gasesti orice, dar sunt doar imobilele pe care le gasesti si la 70, 80, 90. Cat sa si coste un ap de 2 camere, eu cred ca de fapt nu se mai tranzactioneaza nimic, anunturile astea sunt la cacealma. Ok, am inteles,  2000 eur/ mp pentru ceva ok, dar 3 mii +? E absurd.

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,647
  • Înscris: 16.03.2004

View Postgeorge_alexandru, on 08 februarie 2023 - 07:15, said:

Prețul corect este prețul la care se vinde imobilul respectiv. Dacă s-a vândut la 2000 euro/mp, atunci ăla a fost prețul corect, pentru că cineva a fost dispus să-l plătească.


Poate că s-a păcălit...:ermm:

#7
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Poate nu mai sunt eu aliniat,  am vazut intamplator un vlog al raraitului ala enervant de marrriciu,  prezenta o garsoniera dintr un bloc interbelic din 1934,(din ro, zona delea mi s a parut) in care proprietarii investisera 60 k euro. Doar in amenajare.  Is is just me sau nu mai tin pasul cu ce se intampla in lume?

Edited by nennadd, 08 February 2023 - 08:06.


#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
In capitalism este numai cerere si oferta,si nu are nicio legatura cu pretul corect, castigi sau pierzi.

#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
In Cj, 70% din tranzactii se fac cu bani cash. Deci despre ce cerere si oferta vorbim? Au aparut milionari peste noapte ce au 130k cash sa ii sparga?

In Cj cel putin, se spala bani la greu. De la parlamentari, pesti, camatari, curve etc, toti isi baga banii in imobiliare. De aia vedem preturile astea obscene.

#10
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Pentru unul care castiga 3-4000 eur pe luna si mai ia si sotia 2000 ...nu i mare schema sa caute ceva la 150-200k eur. Problema la noi nu este pretul, ci ce se ofera la pretul ala. Sa stau in Pallady si sa mi ia o ora sa ajung la Romana..si sa dau mana cu vecinul de la scara vecina de la geam, mi se pare de noaptea mintii. Sau sa dai mai putin in Popesti si sa mergi in parcare la Mega sa se joace copilul pentru ca la tine la bloc n-ai unde, mi se pare iar o nebunie. Deh...s-au lovit "civilizatiile" in capitala.
Plus....pe piata exista muuulti bani negri, de la proxeneti pana la evrei si alte natii care pitesc banii in imobiliarele de la noi.

Edited by realnick, 08 February 2023 - 08:50.


#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Și cu toate astea, de ani buni astea se vând încă de la stadiul de proiect. Dacă asta acceptă lumea, asta li se oferă. Iar raportul pret/calitate este în consecință.
Eu zic ca mai e mult loc de urcat cu prețurile, dacă nu vine vreo recesiune între timp.

Edited by george_alexandru, 08 February 2023 - 08:52.


#12
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Nu este deloc in consecinta. Pai la 2-3 k/mp te astepti la calitate, dar in schimb la blocurile noi apar tot felul de probleme,  sa nu mai vb de finisaje proaste. (care se pot schimba, dar daca mai dai si bani extra pe finisaje , duci povestea la 4k /mp) nu stiu,  spee sa se revina la preturi corecte, altfel vor sta cu ele goale.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Și cu toate astea, lumea da 2-3k euro/mp pe calitate slabă. Ceva nu se leagă.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

View Postnennadd, on 08 februarie 2023 - 08:54, said:

Nu este deloc in consecinta. Pai la 2-3 k/mp te astepti la calitate, dar in schimb la blocurile noi apar tot felul de probleme,  sa nu mai vb de finisaje proaste. (care se pot schimba, dar daca mai dai si bani extra pe finisaje , duci povestea la 4k /mp) nu stiu,  spee sa se revina la preturi corecte, altfel vor sta cu ele goale.
Tocmai ti-a spus lumea ca se vand in mare parte cu banul jos. Deocamdata nu par ca stau cu ele goale asa ca...

#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postrealnick, on 08 februarie 2023 - 08:48, said:

Pentru unul care castiga 3-4000 eur pe luna si mai ia si sotia 2000 ...nu i mare schema sa caute ceva la 150-200k eur.
cati de-astia exista? cateva mii? cati cumpara cu banul jos?

#16
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Aha.  Vrabia malai viseaza. "Lumea" fiind un ilustru anonim de pe un forum. Asta da sursa de incredere! Nu e chiar asa,  vad uneori aceleasi anunturi de la inceputul pandemiei. Nu mai induceti lumea in eroare, intr adevar pot fi si exceptii izolate. Va las atunci sa dati 2k pe mp in camp la pallady, nu ratati ocazia, se epuizeaza repede stocul.


#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

View Postleruiler, on 07 februarie 2023 - 23:57, said:

Care este pretul corect in Bucuresti? In Cluj? In Romania?
La sfarsitul anului, pretul mediu in Romania era aproximativ 1.650 euro, conform indicelor Imobiliare. In Bucuresti era 1.700. Cluj 2.400.
Sa zicem ca numerele astea sunt adevarate.
E prea mult? E prea putin?
Pretul mediu e cel ce e strigat pe posturile tv.
In orasele mari este vorba de pretul zonei. Ca exemplu, una e sa stau in parcul circului cu vedere spre parc cu pomi la geam si alta e sa stau in capatul Militariului cu vedere la bulevard si sa imi treaca 50000 de masini pe la geam.
In primul caz trebuie sa am grija sa am plasa de la geam trasa ca imi intra porumbeii in casa si eventual geamul inchs daca am alergie la magnolii, iar in al doilea caz trebuie sa am greamul inchis ca imi intra noxele.............

#18
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu caut perioada asta sa cumpar, sunt apartamente prin zonele limitrofe cu 1100 pe mp, Metalurgiei, Berceni, unele terminate si cu adresa de Bucuresti. Eu prin Chitila nu am vazut nimic ca anunturi, poate te referi la Chiajna. Pe mine nu ma intereseaza constructiile noi, cele rezonabile ca pret nu au suficiente dotari sau sunt inghesuite, iar cele cu oarece calitate nu mi le permit asa ca raman la blocurilee vechi, sectorul 3 e ce ma intereseaza pe mine [si zona Chitila, Mogosoaia dar acolo nu e nimic in anunturi]. Si eu cumpar cash, in negocieri majoritatea nu par foarte impresionati, de obicei ai ceva discount la cele noi daca nu sunt gata, ceea ce inseamna ca se cumpara si sunt suficienti bani pe piata sa nu te hartuiasca vanzatorii ...

Edited by dell99, 08 February 2023 - 09:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate