Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

cel mai ieftin generator trifazic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Am doua utilaje ce functioneaza pe trifazic, un tocator de fructe pe 2.5kW si un desamburizator pe 3kW.
Cum la Enel dureaza vreo 3 luni sa ma racordez la trifazic, optiunea mea este sa-mi cumpar un generator trifazat. Asadar, care ar fi cel mai ieftin care sa indeplineasca cerintele mele?


De asemenea, ar mai fi o optiune sa-mi procur unul la maxim 11000 ron, ce mi-ati recomanda? Am gasit ceva de la Hyundai, Konner & Sohnen, am mai vazut ceva pe la Dedeman la vreo 3000 de ron.

Ce sfaturi imi puteti da?

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
https://mathaus.ro/p...000000011164013
Duce ambele scule fara probleme.

#3
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Le-ar duce el, dar nu mai e pe stoc la Mathaus. Si pe alte siteuri pretul e cu 2000 de ron in plus

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Trebuie sa fii atent ce iei, ca eu am vazut caz concret cand omul si-a luat generator monofazic, exact din acelasi motiv, ca "pana vine Electrica sa-l racordeze, mai dureaza", era cu casa in rosu si a zis ca sa aiba cum sa bage ceva in priza, el sau mesterii ce mai aveau de lucru la casa.

Si si-a luat un generator de 6 kw, cu 3 prize.

Toata lumea a zis "ooo, suficient 6 kw pentru orice".

Bun, daca bagai intr-o priza o freza de taiat in pereti de 3 kw, abia se invarteau discurile cand o bagai in perete, riscai s-o arzi, nu ducea.

L-au sunat pe ala de unde l-a cumparat, ceva firma din Craiova parca. Nu stiu daca ei il si produceau sau doar vindeau.

Zice omul "pai da, 6 Kw, dar 2Kw pe fiecare priza".

A, ok, poate de-aia nu merge.

Bun, zice electricianul, lasa ca o sa facem santurile din dalta, fara freza.

Ia doua masini Bosch de 1800W, si hai sa-i dea bataie.

Cu prima masina, merge bine, fara probleme. Cand a bagat-o si pe-a doua (in alta priza), ei, rahat, amandoua masinile gemeau, si nu mai aveau putere.

Deci, 6Kw pe naiba.

Concluzia a fost ca generatorul  ducea bine pana la 2Kw consum total, mai mult de atata sculele gemeau si nu mai puteai lucra cu ele.
Generatorul ala il gasise la 1800 de lei cica "redus de la 4500 lei".

Asa a si mers cum era si pretul. "La reducere".

Edited by Phobos, 08 February 2023 - 08:45.


#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Exista puterea nominala si puterea maxima. Pe fiecare generator, ca sa iti ia ochii, e trecuta puterea maxima. Pe tine te intereseaza nominal sau de functionare (popular).
Plus ca sunt multe panarame de generatoare care au trecut pe ele 6500 sau 8000w si ele abia scot 2000w.
Eu am un Loncin LC6500D-A de 6.5kw, care real scoate 5,5kw. Am mers concomitent cu 2 rotopercutoare si 1 flex si nu a avut nici o treaba.Dar a fost un generator scumpicel cand l-am cumparat.
Orice ai lua, neaparat sa aibe AVR.

#6
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 26.10.2003
Pt orice scula ai, puterea generatorului ar trebui sa fie 2x minim.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Nu exista generatoare serioase pe stoc, au plecat toate in Ucraina...

#8
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019

View PostPhobos, on 08 februarie 2023 - 08:41, said:

Trebuie sa fii atent ce iei, ca eu am vazut caz concret cand omul si-a luat generator monofazic, exact din acelasi motiv, ca "pana vine Electrica sa-l racordeze, mai dureaza", era cu casa in rosu si a zis ca sa aiba cum sa bage ceva in priza, el sau mesterii ce mai aveau de lucru la casa.

Si si-a luat un generator de 6 kw, cu 3 prize.

Toata lumea a zis "ooo, suficient 6 kw pentru orice".

Bun, daca bagai intr-o priza o freza de taiat in pereti de 3 kw, abia se invarteau discurile cand o bagai in perete, riscai s-o arzi, nu ducea.

L-au sunat pe ala de unde l-a cumparat, ceva firma din Craiova parca. Nu stiu daca ei il si produceau sau doar vindeau.

Zice omul "pai da, 6 Kw, dar 2Kw pe fiecare priza".

A, ok, poate de-aia nu merge.

Bun, zice electricianul, lasa ca o sa facem santurile din dalta, fara freza.

Ia doua masini Bosch de 1800W, si hai sa-i dea bataie.

Cu prima masina, merge bine, fara probleme. Cand a bagat-o si pe-a doua (in alta priza), ei, rahat, amandoua masinile gemeau, si nu mai aveau putere.

Deci, 6Kw pe naiba.

Concluzia a fost ca generatorul  ducea bine pana la 2Kw consum total, mai mult de atata sculele gemeau si nu mai puteai lucra cu ele.
Generatorul ala il gasise la 1800 de lei cica "redus de la 4500 lei".

Asa a si mers cum era si pretul. "La reducere".

Cum fac să îți dau like?

#9
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

View Postgeorge_eu25, on 08 februarie 2023 - 09:20, said:

Exista puterea nominala si puterea maxima. Pe fiecare generator, ca sa iti ia ochii, e trecuta puterea maxima. Pe tine te intereseaza nominal sau de functionare (popular).
Plus ca sunt multe panarame de generatoare care au trecut pe ele 6500 sau 8000w si ele abia scot 2000w.
Eu am un Loncin LC6500D-A de 6.5kw, care real scoate 5,5kw. Am mers concomitent cu 2 rotopercutoare si 1 flex si nu a avut nici o treaba.Dar a fost un generator scumpicel cand l-am cumparat.
Orice ai lua, neaparat sa aibe AVR.

Dar ce face acest AVR? Cum se traduce?

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Regulator automat de tensiune.

#11
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 30.10.2007
https://www.gshop.ro...pxoCwTEQAvD_BwE

de ales:

https://www.gshop.ro...re-insonorizate

Edited by digioptic, 10 February 2023 - 09:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate