Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Fructe blendarite sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
3 banane, 3 pere și 2 piersici nu conțin o cantitate cam mare de zahar pentru o viata sănătoasă?

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Tocmai asta e ideea, daca nu poti manca 3 banane 2 pere si 2 piersici nu le faci suc ca sa le poti manca, poentru ca atunci ingerezi prea multa fructoza. Ideal e sa mananci atat cat poti in mod natural, a face suc de fructe, sau fresh cum se mai spune printre necunoscatori, e una dintre cele mai nesanatoase chestii. Si culmea, multi dau copiilor fresh de fructe considerant ca e sanatos.

Edited by giuliani, 07 February 2023 - 23:05.


#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 07 februarie 2023 - 21:30, said:

Nu e aria potrivita pentru racait urechile.
Scuzele mele onorabile! eu credeam ca trebuie scris corect oriunde, nu in bataie de joc, pocind limba romana pentru a parea interesant!

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 dtd234, on 07 februarie 2023 - 18:49, said:

Sa zicem ca ai 3 banane,3 pere,2 piersici. E cam greu sa le mananci in forma lor originala.
Dar daca le treci prin blender intra tot cam in 1-2 pahare si le mananci ca pe iaurt fara probleme.
Intrebarea mea, afecteaza cu ceva daca le mananci sub forma de iaurt? Continutul e practic acelasi,atata ca e mai usor de mancat/digerat

E ok daca esti obisnuit si burta nu-ti zice nimic:) dar intrebarea e de ce ai manca atatea fructe odata.

#23
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Totusi nu cred ca mananca el asa ceva la modul zilnic.
Este frumos si gustos sa mananci fructe la blender, pisate/pasta/supa sau smoothie, depinde de consistenta lor, daca pui sirop, apa, gheata etc...
Nu poti sa mananci asa de multe ca te saturi si sunt si destul de scumpe.

Eu nu bag asa de des fructe in blenderca imi este greu sa-l curat. Cel putin asta nou pe care l-am cumparat este mai usor de caratat ca aparatul special de facut suc, nu este chiar asa de greu de curatat dar tot mai usor imi pare mancat o banana sau 2 mere, ce fructe doresc sa mananc fara sa fie nevoie sa scot din debara blenderul si apoi sa-l spal.

Si imi mai plac merele date prin razatoare. Asa imi place mie. Par mult mai gustoase ca merele mancate normal, taiate felie.

#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 sirgoofy, on 07 februarie 2023 - 19:42, said:

...Ai patit tu asta ?
Eu am patit. Nu stiu daca era de la fructe tratate chimic (nu mai stii de unde sa le cumperi sa fie tratate cu cat mai putine porcarii), sau pur si simplu stomacul a zis "f**k it, las curul sa aleaga ce-i place, si ce nu" Posted Image

Edited by Hider141, 08 February 2023 - 11:09.


#25
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 pasilla, on 07 februarie 2023 - 21:07, said:

De regula acele chimicale sunt cu actiune sistemica. Asa ca nu ai cum sa te protejezi daca nu consumi coaja.
Daca nu sunt cu actinune sistemica, ci doar de contact, e suficient sa le speli.

Doamna io n-am invantat la universitate ca sa aprofundez cunostiinte de microchimie si microbiologie.Da de un lucru is sigur.Unde nu intra viermele ala nu mai e fruct natural ca doar nu e prost sa-si faca singur harakiri.

#26
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Se spala, se sterg, daca vrei le poti curata de coaja.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Natural4living, on 08 februarie 2023 - 19:50, said:

Unde nu intra viermele ala nu mai e fruct natural ca doar nu e prost sa-si faca singur harakiri.
Aici ai dreptate. Un fruct cu vierme iti aduce si aport de proteine animale, absolut necesare in alimentatie.

#28
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 pasilla, on 08 februarie 2023 - 20:37, said:

Aici ai dreptate. Un fruct cu vierme iti aduce si aport de proteine animale, absolut necesare in alimentatie.

Dupa milioane de ani de evolutie,unii au ajuns totusi la un IQ ca sa ia un cutit in mana si sa taie afara partea stricata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate