Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Cada baie la comanda, lungime 95 cm, latime 70 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.01.2008
Buna ziua,
La renovarea apartamentului am facut dus walk-in. Acum am vrea sa trecem pe cada. Ne-am dat seama ca trebuia sa punem cada de la inceput pentru atunci cand va aparea copilul. Spatiul dusului walk-in e de 98 cm x 75 cm.
Cea mai redusa cada in lungime am gasit de 100 cm (100 x 70 cm).  Noua ne-ar trebui ceva de 95 x 70 cm sau 95 x 75 cm.
Cunoasteti producatori de cazi baie acrillice de dimensiuni la comanda in Romania?
Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
A mai fost un topic despre aceiasi problema si am inteles ca preturile sunt putin SF.
Cred ca ar trebui sa te gandesti la alta solutie.

View Postdagobar, on 10 ianuarie 2023 - 15:05, said:

Am revenit cu noile masuratori are 70x146cm, asa ca mea culpa. La aceste dimensiuni pot gasi modele standard.
Ca idee pretul cerut la comanda a fost de 8700 RON cu asteptare de 90 zile :)
https://forum.softpe...se/page__st__18

Edited by pasilla, 07 February 2023 - 16:54.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 06.02.2008
Când e bebeluș poate fi spălat într-o cădiță mică de plastic pentru bebeluși. Al meu are doi ani jumătate și încă încape în așa ceva. Apoi puteți să-l spălați în picioare în walk-in.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
Majoritatea bebelusilor, cel putin pana la varsta de 1 an, sunt spalati in cadita de plastic (cu suport special). Cada nu te ajuta deloc, trebuie sa stai aplecat...discutie lunga.
Dusul walk-in este de mare ajutor cand o sa vrei sa speli copilul dupa varsta de 1 an.
Tu faci cu crezi, eu vorbesc din proprie experienta.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa intelegem si dorinta initiatorului.
Copilul vrea si el o baita lunga, sa se joace cu ratustele, sa faca bule din spuma....asta merge pana pe la 10 ani, sau mai mult.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,988
  • Înscris: 09.08.2005
Cei 98 cm presupun că i-ați măsurat din faianță în faianță. Dacă da, asta înseamnă că mai adăugați cel puțin 4 cm la lungimea disponibilă (grosimea faianței de pe ambii pereți plus stratul suport).
Cada se instalează astfel încît faianța să stea pe marginea căzii, nu lîngă ea. Chestie de scurgere corectă a apei de pe perete.
Aveți 102 cm disponibili deci cada de 100 ar trebui să intre taman bine.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si eu ma gandesc ca 2 cm se pot obtine cumva.
Se mai taie in perete, putin din buza cazii.....cred ca trebuie studiat mai bine.

Edited by pasilla, 07 February 2023 - 18:05.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Cred ca o schiță a băii este mai utila. Poate ar încăpea o cada de colt sau una asimetrica.

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 08.08.2018
O varianta ar fi sa construiti un zid de 50 cm in spatele usii de la dus, asta evident daca hidroizolatia este facuta ca la carte.

#10
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014
Merge tăiat din cada... căzile sunt din fibra și au o margine destul de generoasa.

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
La mare nevoie, poti taia si 10cm dintr-o cada. 5 merge sigur.
Cat despre copil, confirm cele spuse de oamenii de mai inainte. Bebelusul il speli in cada de plastic pana invata sa mearga(cam 1 an), dupa care se poate spala unde va spalati si voi.
Dar, desigur, eu gasesc cada utila nu doar pentru bebelusi. Sotia de exemplu face baie de 1 ora. Fii-mea cea mare la fel. Cand erau mai mici se jucau in cada amandoi.
Chiar si eu, cand ma simt racit, bag apa la 42 de grade sau mai mult si stau acolo 15 minute. Sanatate curata. Desfunda sinusurile, trece raceala.
Deci cada e buna, insa pentru alt motiv, nu pentru ca vine un bebe.

Daca e posibil desfiinteaza dusul si inlocuieste-l cu cada. Ca poti face dus si in cada. E mult mai igienic, e mult mai usor de curatat o cada decat un dus.

Edited by maccip, 07 February 2023 - 20:03.


#12
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Merge ajustata cada din lungime, nici nu se cunoaste de unde tai, apoi maschezi locul cu banda de etansare.

#13
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.01.2008
Nu stiu cum sa inserez poze direct. Le-am uploadat aici.
https://imgur.com/a/kcJtar2

Chestia e ca avem si usa de dus de sticla prinsa in adeziv si suruburi. Si cred ca scurgerea rigolei nu s-ar potrivi cu scurgerea cazii la conectare si pozitie.
Asa ca cel mai probabil o sa ramanem cu dusul walk-in.

Edited by ienicer, 09 February 2023 - 20:50.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai analizat bine si ai luat decizia corecta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate