Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Găsire telefon xiaomi pierdut sau furat.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
iu_li

iu_li

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.01.2010
Am un Xiaomi note 10 pro. Am activate datele mobile, serviciul de localizare. Am cont Google și cont Xiaomi.
In cazul in care îl pierd, sau îmi este furat, persoana care îl găsește are posibilitatea să-l închidă, chiar dacă telefonul este blocat cu amprentă. Dacă ține apăsat butonul on/of, apar pe ecran butoanele: Mod avion, Mod silențios, Restart și Oprit. Atunci poate opri telefonul și evident că nu-l mai pot localiza. Sau îl poate trece pe Modul avion, dezactivând datele mobile, telefonul putând fi folosit la jocuri ofline, sau ca o camere foto
Normal ar fi, când vrea să apese unul din cele 4 butoane, să ceară amprenta, sau parolă, dar nu o face. Așa se întâmplă și la alte telefoane Xiaomi note 10 pro ?

Edited by iu_li, 07 February 2023 - 13:12.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Posibil la Android 12 sa ceara deblocarea.
La Android 10 apar cele 4 butoane și se poate opri telefonul fără amprenta sau PIN.

Sau ii scoate rapid SIM-ul și rămâne fără date mobile. (într-o zonă fara wifi).


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pai banuiesc ca primul lucru care il face persoana in posesia careia ajunge, daca vrea sa si-l insuseasca e sa-l inchida si sa scoata simul din el.
Dupa care un hard reset - se poate face din butoane la orice telefon. Se elimina softurile si conturile.

Problema va ramane daca vrea sa-l foloseasca din nou - codul IMEI e stocat in Google si daca vrea sa puna alt cont posibil sa nu mearga prea usor - sa-i spuna ca exista deja cont si trebuei sters de acolo.
Dar probabil si asta se poate rezolva la un service mai ilegal.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Exista metode de "ascundere" a telefoanelor mult mai eficiente si simple si cu toate ca-i deschis nu o sa aiba semnal (vezi "traista-minune").
Asa ca nu te ajuta nici o setare.
Poti sa incerci eventual sa dezactivezi actiunea butonului de power, atunci cand telefonul e blocat: Settings -> Always-on display & Lock screen -> (debifeaza) Power menu access.
E bine totusi ca ti-ai inregistrat in telefon contul de Xiaomi, cu asta ai sa-i dai de lucru celui ce o sa incerce sa-l reseteze sau chiar sa-l softeze fara a-l desface si sa intre in modul EDL. Avand contul ala inregistrat in telefon, dupa orice forma de reset sau rescriere a firmware-ului va trebui sa deblocheze telefonul folosind credentialele contului tau. Cred ca se poate face bypass la asta doar daca se face rescrierea firmware-ului in modul EDL, care-i mai complicat pentru cineva acasa.

Attached Files


Edited by Ciubex, 07 February 2023 - 13:54.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,340
  • Înscris: 02.08.2021
Pentru asta există o aplicație care se numește Cerberus care costă undeva la 5 euro/an. Trebuie să ai Root și să o instalezi ca aplicație de sistem. Rezistă la Factory reset, singura modalitate ca hoțul să scape de ea este să reinstaleze ROM-ul.
Problema este că și așa, nu prea cred că faci mare lucru, pentru că poliția nu face nimic ca să îți recupereze telefonul. Chestia este că timp de 10 zile Poliția chiar nu poate face nimic, se consideră că l-ai pierdut, iar cel care l-a găsit are la dispoziție 10 zile să îl predea autorităților. În astea 10 zile telefonul poate fi vândut pe te miri unde, dezmembrat, amanetat, etc.
La iPhone e total altceva, poți să îl blochezi în contul de iCloud și nimeni nu îl mai poate folosi.

#6
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,019
  • Înscris: 26.09.2010
Contul Xiaomi este suficient sa ii dea de cap hoțului. Nu scapi de el doar cu resetare, sau rescriere de soft.

#7
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.08.2021

 innesat, on 07 februarie 2023 - 15:58, said:

Contul Xiaomi este suficient sa ii dea de cap hoțului. Nu scapi de el doar cu resetare, sau rescriere de soft.
Ba da, dar nu resoftezi cu MIUI, ci cu altceva. Eu m-am jucat su serviciile Xaomi, fara sa fi creat cont, si mi-am blocat singur prastia, un MI note 2. Orice resoftare cu versiuni MIUI duceau la cererea de deblocare a contului XIaomi. Asa ca am apelat la un ROM custom.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
@Raz0rblade, banuiesc ca aveai bootloader-ul deblocat, caci altfel nu ai fi putut trece (cred eu) de activarea telefonului de dupa reset/rescriere de firmware.
:) Poate colegul nostru are bootloader-ul blocat.

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pe de alta parte, vad ca acel telefon costa 900-1000   de lei.
Da, poate ca e mult pentru cineva, dar tot mi se pare bataie de cap mult prea mare.
Daca initiatorul a pierdut / i s-au furat cel putin 3 telefoane pina acum, OK, inteleg discutia.
Altfel.... aia e, in caz de belea ai ocazia sa-ti iei unul mai bun sau sa inveti o lectie.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Ca idee, de recuperat nu o sa-l mai poti recupera dar datele tale nu vor putea fi accesibile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate