Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Or exista oameni care sa se jertfeasca cum a facut-o Iisus?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009
Sunt curios cam cati oameni credeti ca s-ar jertfi cum a facut-o Iisus pentru binele umanitatii? Cateva mii?

Dar daca ridicam "stacheta" si spunem ca sa se jertfeasca in anonimat? Sa nu stie nimeni ca individul x a facut jertfa. Scoatem deci partea de narcisim (care sa se dea mari / in spectacol si sa-si faca o notorietate de erou pe vecie). Cam cati mai raman? Cateva sute sau mii?

Dar daca mai ridicam "stacheta" si mai mult si excludem persoanele religioase care cred ca vor ajunge personal dupa aia in rai.  Deci vorbim strict de oameni care stiu ca nu vor avea niciun beneficiu personal daca fac jertfa asta, necrezand in raiul dupa moarte, si iarasi, complet in anonimat. Cati or fi? Cateva sute?

Sunt curios ca numar cam cati credeti ca ar fi pentru fiecare din cele 3 cazuri. Eu am dat o estimare "optimista", pt cazul 1: sa zic vreo 3000 de persoane,  pt cazul 2 vreo 1500,  pt cazul 3 vreo 200.
Ma astept si la numere precum 10 / 2 / 0.

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2023 - 09:46.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 bursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 09:41, said:

Sunt curios cam cati oameni credeti ca s-ar jertfi cum a facut-o Iisus pentru binele umanitatii? Cateva mii?

Dar daca ridicam "stacheta" si spunem ca sa se jertfeasca in anonimat? Sa nu stie nimeni ca individul x a facut jertfa. Scoatem deci partea de narcisim (care sa se dea mari / in spectacol si sa-si faca o notorietate de erou pe vecie). Cam cati mai raman? Cateva sute sau mii?

Dar daca mai ridicam "stacheta" si mai mult si excludem persoanele religioase care cred ca vor ajunge personal dupa aia in rai.  Deci vorbim strict de oameni care stiu ca nu vor avea niciun beneficiu personal daca fac jertfa asta, necrezand in raiul dupa moarte, si iarasi, complet in anonimat. Cati or fi? Cateva sute?

Sunt curios ca numar cam cati credeti ca ar fi pentru fiecare din cele 3 cazuri. Eu am dat o estimare "optimista", pt cazul 1: sa zic vreo 3000 de persoane,  pt cazul 2 vreo 1500,  pt cazul 3 vreo 200.
Ma astept si la numere precum 10 / 2 / 0.

Prima data sa-ti verific inteligenta:
Defineste "Binele Umanitatii!"

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Acele numere le-ai scos ca la loto cand vrei sa pui un bilet de plictiseala.
Este imposibil de facut o estimare la ce vrei tu.
Sunt atatea religii,atatea datini si obiceiuri de care nu am auzit sau poate nu am inteles eu,nu ai facut referire la tot globul?

#4
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

 ceanu1980, on 07 februarie 2023 - 10:01, said:

Este imposibil de facut o estimare la ce vrei tu.
Ma interesa pararea voastra, nu sa aflu numarul real, ca nu-mi trebuie sa stiu cati or fi.

 ceanu1980, on 07 februarie 2023 - 10:01, said:

la tot globul?
Da, la tot globul. In prezent.

 Tsunnnami, on 07 februarie 2023 - 09:47, said:

Prima data sa-ti verific inteligenta
Cand te jertfesti nu prea faci discriminare, sau cel putin ai putea face discriminare din perspectiva spirituala, sa stabilesti daca faci bine unor oameni buni (care la randul lor vor face bine) sau la niste Hitleri/Stalini care vor face rau. Insa tu faci discriminare fascisto-eugenica. cum le masurau alora craniile.

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2023 - 10:10.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 bursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 10:09, said:

sau la niste Hitleri/Stalini care vor face rau.

Ai uitat intentionat inchizitia, nu?

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Atunci eu zic ca sunt mult,dar mult mai multi,este f usor sa manipulezi omul sa faa bucuros cam orice vrei.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Cred ca omenirea a fost impinsa inainte mai curand de oameni care au murit pentru progres fara sa si-o doreasca. Gen Marie Curie, Roald Amundsen, astronautii din Challenger, piloti de test anonimi si atatia altii. Pe partea cealalta au fost destui care s-au aruncat in aer convinsi ca o fac pentru o cauza nobila/binele poporului lor; nu dau aici exemple. Nici un om in deplinatatea facultatilor mentale nu-si sacrifica voluntar viata pentru un scop ipotetic si intangibil, indiferent care ar fi acela.

Edited by __Dan__, 07 February 2023 - 10:15.


#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 19.03.2022

 bursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 09:41, said:

Sunt curios cam cati oameni credeti ca s-ar jertfi cum a facut-o Iisus pentru binele umanitatii?
isus nu s-a jertfit ci a fost acuzat, condamnat si executat.
E ca si in cazul unui puscarias in America ce stie ca va fi ars pe scaunul electric si totusi continua .

Din auzite japonezi ce sau jertfit cand au fost probleme la o centrala nucleara.

#9
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Crucificatul sa fie neaparat crestin ? Ca daca cauti pe la talibani gasesti multi voluntari !

#10
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 26.01.2007
Eu aș zice că a sosit vremea să ne arăți tu cam cum se face chestia asta cu "jertfa pentru binele umanității".
Într-un bilet descrii în detaliu ce înseamnă jertfa cu pricina, de ce ar trebui adusă, cum se procedează.
Apoi treci la fapte și te jertfești tu primul. Ca să existe un model. Iar după aia vom face noi un sondaj, îi numărăm pe cei doritori și îți punem statistica pe forum!


L.E. Vezi că ăsta e un pamflet.
NU trebuie să faci ce scrie mai sus!
Nu cumva! :nonobad:

#11
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

 bursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 09:41, said:

Sunt curios cam cati oameni credeti ca s-ar jertfi cum a facut-o Iisus pentru binele umanitatii? Cateva mii?

Dar daca ridicam "stacheta" si spunem ca sa se jertfeasca in anonimat? Sa nu stie nimeni ca individul x a facut jertfa. Scoatem deci partea de narcisim (care sa se dea mari / in spectacol si sa-si faca o notorietate de erou pe vecie). Cam cati mai raman? Cateva sute sau mii?

Dar daca mai ridicam "stacheta" si mai mult si excludem persoanele religioase care cred ca vor ajunge personal dupa aia in rai.  Deci vorbim strict de oameni care stiu ca nu vor avea niciun beneficiu personal daca fac jertfa asta, necrezand in raiul dupa moarte, si iarasi, complet in anonimat. Cati or fi? Cateva sute?

Sunt curios ca numar cam cati credeti ca ar fi pentru fiecare din cele 3 cazuri. Eu am dat o estimare "optimista", pt cazul 1: sa zic vreo 3000 de persoane,  pt cazul 2 vreo 1500,  pt cazul 3 vreo 200.
Ma astept si la numere precum 10 / 2 / 0.

Nici jertfa lui Isus nu se incadreaza la jertfa ideala. Stia ca va fi inviat. Stia ca va sedea la dreapta lui Dumnezeu. Stia ca va fi laudat in vecii vecilor.

#12
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

 __Dan__, on 07 februarie 2023 - 10:12, said:

Nici un om in deplinatatea facultatilor mentale nu-si sacrifica voluntar viata pentru un scop ipotetic si intangibil, indiferent care ar fi acela.
Posibil. Depinde si de facultatea asta cat de activa e pe moment. O sa deschid un topic despre curaj, sunt curios ce credeti - daca-i "frate cu prostia" sau nu.
Sunt si s!nucigasi pe lume, majoritatea care n-au curaj sa mearga pana la capat cu propria mana.

Eu ma gandesc si la sclavii aia care stiau ce-i asteapta dar s-au jertfit ca poate s-o mai termina cu scalvagismul.
E o diferenta intre a muri ca esti atasat la un explozibil sau intr-o racheta test, etc ce s-a mai enumerat sus, si a realiza ca unii oameni vor sa-ti faca rau (sa te t0rtureze). Dupa cum ziceam in topicul cu omul daca-i bun sau rau in esenta, omul are in natura lui si pe diavol, moartea fiind "lux".

 -Daniel, on 07 februarie 2023 - 10:30, said:

Nici jertfa lui Isus nu se incadreaza la jertfa ideala. Stia ca va fi inviat. Stia ca va sedea la dreapta lui Dumnezeu. Stia ca va fi laudat in vecii vecilor.
Ai.. Ai dreptate dar te apropii de o latura foarte sensibila. Cam cum ziceam eu ca daca jertfesti ceva, atunci nu mai ai acel ceva. Si-atunci daca D-zeu si-a jertfit fiul, atunci nu-l mai are, ca daca inca-l are n-a fost jertfa. Iar daca jertfa a constat in viata de om muritor ca restul, atunci ridica si mai multe probleme (era in vacanta de distractie si a trebuit sa-si jertfeasca vacanta? e mai misto pe pamant decat in ceruri? etc)

 Sfantul Jakob, on 07 februarie 2023 - 10:29, said:

să ne arăți tu cam cum se face chestia asta cu "jertfa pentru binele umanității". Într-un bilet descrii în detaliu ce înseamnă jertfa cu pricina
Asta-i cam tot din gama "ce inseamna binele umanitatii?" Si mai larg asemanator cu aia care zic "daca nu-s cele 10 porunci, atunci ar fi haos ca de unde sa stiu ce-i bine si ce-i rau?" Ca si cum, "aaa era rau sa furi./ sa ucizi .? Ups.. N-am stiu, scuze. Mie-mi trebuie scris sa stiu ce-i rau".

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2023 - 10:49.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 bursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 09:41, said:

Sunt curios cam cati oameni credeti ca s-ar jertfi cum a facut-o Iisus pentru binele umanitatii? Cateva mii?
aia care pleaca in excursie pe Marte.
Nu se poate pentru binele tuturor si sa ramana in anonimat, vezi cazul cu Iisus.
Unde mai punem ca El era asteptat, iar o parte din lume inca mai asteapta recunoscandu-L.

#14
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

 Sfantul Jakob, on 07 februarie 2023 - 10:29, said:

Apoi treci la fapte și te jertfești tu primul.
Eu nu-s intr-un stadiu prea spiritual in ultima vreme. Nici depresiv, ce sa mai zic de religios, deci nici vorba sa fiu eu unul dintre aceia care se jertfesc. Dar na, stii cum se spune, de la vorba pana la fapta e cale lunga.. Asa in vorbe multi zic ca-s buni cand e invers, dar sunt si care se lauda ca-s egoisti cand e invers in realitate.

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2023 - 10:54.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Cati sunt necesari. Intodeauna se vor gasi oameni care sa se jertfeasca pentru "binele omenirii". Bine, nici un om nu se va jertfi pentru Juan din peninsula Yucatan sau pentru un Greg care locuieste in palatul sau din Hollywood, ci mai degraba pentru familie, prieteni sau cunoscuti.

#16
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020

 -Daniel, on 07 februarie 2023 - 10:30, said:


Nici jertfa lui Isus nu se incadreaza la jertfa ideala. Stia ca va fi inviat. Stia ca va sedea la dreapta lui Dumnezeu. Stia ca va fi laudat in vecii vecilor.
Eterna poliloghie cu care popii spala creierele credulilor de peste 2000 de ani. Chiar daca a mai scazut numarul, sunt destule oite care ingurgiteaza bazaconiile astea cu inviatul.

#17
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

 rim80, on 07 februarie 2023 - 11:05, said:

sunt destule oite care ingurgiteaza bazaconiile astea cu inviatul.
Da dar "oitele" astea nu stiu cum fac de sad fix in cele mai corupte tari, in frunte Romania. Cu cat e populatia mai corupta, cu atat e mai credincioasa. Iar din afara Europei.. Mexic, Brazilia, ..elita.

Vorba lui Puya "avem biserici multe ca pacatuim cam mult".

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2023 - 11:25.


#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,086
  • Înscris: 11.03.2006
Sunt o multime de oameni care se pun in pericol sau chiar se jertfesc pentru ceea ce cred ei ca e binele.
Aleksei Navalnîi ar fi unul dintre ei, copiii aia care demonstreaza pe strazi in Iran. Toti cei care se arunca in aer pentru islam, prin piete publice din lume, cred ca moartea lor are un scop nobil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate