Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

caldura uniforma sau e normal

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
este vorba de un calorifer 160 cm / 60 cm  din Otel (cel clasic cum are toata lumea la centrala)
este normal ca partea de jos a caloriferului sa nu friga asa tare ca partea de sus? sau trebuie aerisit?
mentionez ca este calda partea de jos dar nu frige asa tare ca si partea de sus - poate fiind mare caloriferul este normal ?!
Multumesc

#2
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Ai intrarea pe sus si iesirea pe diagonala jos? E normal sa fie mai rece jos altfel nu e calorifer Posted Image

Edited by mihaiC1, 07 February 2023 - 09:50.


#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Apa calda intra prin partea de sus a radiatorului, cedeaza o parte din cadura se raceste, apoi coboara in partea de jos, unde este evacuata  prin recirculare.
Asta e explicatia, de ce e mai rece partea de jos fata de sus.
Teoretic diferenta  e de 20*C, dar variaza, nu stau sa povestesc aici.

Edited by leomagic44, 07 February 2023 - 09:59.


#4
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
va multumesc!

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Are dreptate leomagic.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005
Poate sa intre apa calda pe oriunde, se va duce la partea de sus a caloriferului pentru ca e mai putin densa.

 mihaiC1, on 07 februarie 2023 - 09:48, said:

Ai intrarea pe sus si iesirea pe diagonala jos?

Si daca n-o avea nu era in aceeasi situatie? Fizica se schimba?

Edited by sebulbus, 07 February 2023 - 10:19.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 leomagic44, on 07 februarie 2023 - 09:58, said:

Teoretic diferenta  e de 20*C, dar variaza, nu stau sa povestesc aici.
Varieaza asa de mult in functie de atatia parametri (temperatura intrare si debit agent termic, dimensiuni/material/numar elementi, temperatura camera etc.) incat chiar nu-nteleg de ce ai dat valoarea aia. Din pacate n-am un termometru laser pentru masurare rapida si precisa, dar as baga mana-n foc ca la mine acum diferenta nu-i mai mare de 10*.

Edited by __Dan__, 07 February 2023 - 10:24.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Nici teoretic, nici practic nu e 20 grade diferența dintre tur-retur.
E foarte mult 20 grade diferența.
După ce se stabilizează circuitul, nu trebuie sa fie o diferență mai mare de 10 grade.
6 grade ar fi perfect după stabilizare.


Masor diseară la mine cat e.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
E si un semn ca ai centrala subdimensionata la volumul de apa pe care il recircula. Debitul e foarte redus. Diferenta mare de temperatura apare in mod normal cand centrala se opreste.

#10
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022

 ebin_os, on 07 februarie 2023 - 09:35, said:

este vorba de un calorifer 160 cm / 60 cm  din Otel (cel clasic cum are toata lumea la centrala)

eu am din aluminiu la centrala
sunt anormal?

#11
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012

 __Dan__, on 07 februarie 2023 - 10:24, said:

Varieaza asa de mult in functie de atatia parametri (temperatura intrare si debit agent termic, dimensiuni/material/numar elementi, temperatura camera etc.) incat chiar nu-nteleg de ce ai dat valoarea aia. Din pacate n-am un termometru laser pentru masurare rapida si precisa, dar as baga mana-n foc ca la mine acum diferenta nu-i mai mare de 10*.
Pentru ca majoritatea producatorior de radiatoare se raporteaza la o diferenta tur- retur 20*C.
In fisa tehnica gasim 90/70*C=x W, 70/50*C= xW.
Posbil la inceput sa avem si 40-50*C diferenta, apoi sa scada pana la 10*C sau mai putin.
In ecuatie intra multi factori, viteza de recirculare, puterea centralei, puterea radiatorului, temperatura in camera, temperatura tur etc

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Am măsurat.
După o oră de funcționare am la primul calorifer diferența tur retur de 6 grade.
La ultimul diferența e de 12 grade. Dacă măsurăm după vreo 4 ore de funcționare posibil să scadă și la ultimul.

#13
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

 dorin_2k, on 08 februarie 2023 - 08:27, said:

Am măsurat.
După o oră de funcționare am la primul calorifer diferența tur retur de 6 grade.
La ultimul diferența e de 12 grade. Dacă măsurăm după vreo 4 ore de funcționare posibil să scadă și la ultimul.
pai da. dar conteaza si de marimea caloriferului . ca de exemplu  la astea mai micute din doritor frige tot de sus pana jos.. doar la cel mare de 160x60 .. partea de jos cam este mai rece ca partea de sus care frige

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005
Ca si cum caldura din el ar fi cedata catre... camera, poate?

#15
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008

 ebin_os, on 07 februarie 2023 - 09:35, said:

este vorba de un calorifer 160 cm / 60 cm  din Otel (cel clasic cum are toata lumea la centrala)
este normal ca partea de jos a caloriferului sa nu friga asa tare ca partea de sus? sau trebuie aerisit?
mentionez ca este calda partea de jos dar nu frige asa tare ca si partea de sus - poate fiind mare caloriferul este normal ?!
Multumesc

De cand timp nu ai facut curatarea instalatiei ?!

Edited by mihaiC1, 08 February 2023 - 11:18.


#16
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,697
  • Înscris: 25.04.2016

 dorin_2k, on 08 februarie 2023 - 08:27, said:

Am măsurat.
După o oră de funcționare am la primul calorifer diferența tur retur de 6 grade.
La ultimul diferența e de 12 grade. Dacă măsurăm după vreo 4 ore de funcționare posibil să scadă și la ultimul.
Asa e si la mine. Nu am masurat cu termometru, dar la un calorifer C22 1400x60 cand incepe incalzirea, se simte clar diferenta dintre partea de sus si cea de jos (legaturile sunt in diagonala tur si retur), iar dupa vreo 30-40 min. se incalzeste mult si partea de jos, e aproape uniform incalzit.

Temperatura pe tur o am de 55 grade.

Conteaza si temperatura pe tur. Daca e prea mica, se va mentine mult timp diferenta intre tur si retur si mai conteaza si daca caloriferu e ultimul pe traseu.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
La 2 centrale am setata temperatura pe tur 60 grade iar ACM 40 grade.
La un Wiessmann mai vechi nu am cum sa setez temperatura pe tur că e un termostat termomecanic. Văd doar pe display temperatura la ieșire din schimbător.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
Pai inchide ceva unul dintre robineti (cel de pe tur sau cel de pe retur), agentul termic va circula prin calorifer cu viteza mai mica si va avea timp sa se raceasca ceva pana ajunge in partea de jos. Normal ca in stilul asta caloriferul va da un pic mai putina caldura.

Pe tine te mai deranjeaza ceva la modul cum merge instalatia termica inafara de asta? Ca daca nu -> lasa-l in pace.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate