Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum se aude limba romana?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 22.01.2008
Cu ce se aseamana cel mai mult din punct de vedere al sunetelor? Cum aude un strain limba romana? O combinatie de italiana cu spaniola sau...?

#2
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Un spaniol/italian o aude ca rusa/poloneza pt ca accentul acesta il avem in urma invecinarii cu popoarele barbare/primitive de origine slava.
De ex atom/atomo este pronunat diferit in romana si italiana, accentul cade diferit. Si cam asa cade accentul cam pe toate cuvintele.

Pana la urma depinde de intelectul fiecaruia si de educatia lui. Sunt in Spania si am intalnit italieni care nu inteleg spaniola dupa 3 luni de locuit de Spania. Daca ai o oarecare cultura si un minim de intelegere a structurii gramaticale a limbii tale (in primul rand) atunci vei intelege oricare alta limba latina, cu aproximatie.

De exemplu, daca vorbesti oricare limba de origine latina, atunci cand auzi o fraza in alta limba latina , in primul rand vei reusi sa o segmentezi(adica sa izolezi cuvintele) apoi vei reusi sa deduci cam ce parte in propozitie joaca fiecae cuvant, chiar daca nu-l intelegi. Asta deoarece gramatica este aceeasi in toate limbile. Eu invat spaniola (cu instructor) si pentru mine este evident ca cele doua limbi(romana si spaniola) au fost identice la un moment dat. Cam orice propozitie din spaniola tradusa in romana si vice versa, se scrie la fel, fiecare cuvant pe rand, corespondenta unu la unu, inclusiv cuvinte sau expresii compuse cu terminatii ( ex Damelo = Da-mi-l , fix acelasi lucru)

Edited by Mohombi, 07 February 2023 - 01:27.


#3
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
Mie mi s-a zis că sună posh, un fel de latina a lui Harry Potter.

#4
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 22.01.2008
Dialectul corsican

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cJ4yFQ_C3f0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alte dialecte din Italia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mGye8RkKFPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,251
  • Înscris: 21.06.2016
Accentul modovenesc e prcatic accent slav, deci moldovenii (inclusiv cei din Romania) sun confundati cu slavii.
De restul nu stiu dar evident nu suna ca franceza si italiana, ci ca o limba est europeana.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 February 2023 - 01:55.


#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,251
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Dialectul corsican

Cum suna n-are nici o treaba cu noi.

#7
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,123
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPunter, on 07 februarie 2023 - 01:15, said:

un fel de latina

Aşa mi s-a spus şi mie: un fel de latină. Mă gândesc la numele fostului fotbalist: Marivs Lacatvs. Parcă e un general roman. :)

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Mai mult de jumatate din cuvintele din romana sunt provenite din franceza.
Deci cum o suna?

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,251
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTipiric, on 07 februarie 2023 - 02:49, said:

Mai mult de jumatate din cuvintele din romana sunt provenite din franceza.
Deci cum o suna?

La fel in engleza. Cum o suna?
De fapt engleza are mai multe cuvinte latine decit romana.

#10
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.01.2022
la cum se aude limba romana, dintre limbile latine cel mai mult seamana cu portugheza, de fiecare data cand aud portughezi vorbind intre ei am senzatia ca aud un dialect romanesc pe care nu-l inteleg, portughezii au in vorbire multe sh-uri si tz-uri, consoane pe care celelalte limbi latine nu le au
in rest, semanam cu o limba slava din estul europei, din cauza accentului

#11
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,147
  • Înscris: 05.09.2007
mie mi se pare ca suntem frati "de limba' cu albanezii ! eram odata la un check-in intr-un aeroport si in spate un cuplu vorbea albaneza(le-am vazut pasapoartele). nu am mai auzit nicaieri o limba asa apropiata de a noastra.

#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
suntem confundati cu rusii in mare parte.

#13
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Nefiind o limbă impusă ca engleza, vorbindu-se pe o suprafață extrem de mare față de alte limbi....gen ungară, cu atât de multe sensuri ale unui singur cuvânt....ar trebui să se audă ca limba maternă oriunde pe continent....pare o limbă primordială.

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Portugheză. Cel puțin așa am fost întrebați odată. Deși mai nou as zice că suntem luați chiar drept români, dat fiind masa mare de diaspora nu cred că a mai rămas colt de Europa pe unde sa nu ne regăsim.

#15
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Noi avem FELUL DE A VORBI al rușilor (hîrîit, mîrîit, gîjîit, cuvinte de-astea nobile), pe care, da, il mai au si portughezii, dar si chinezii, (dar care fiind mai departe de noi, nu le vine in minte oamenilor sa faca legatura), de-aia ne confunda lumea cu rușii. N-are limba (lexicul) nici o vina. Romaneasca vorbita de unguri (credeti sau nu) sau accentul gros ardelenesc (cu intonatia respectiva) poate fi confundat cu vreun dialect italian.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
mohombi, spui numai prostii argumentate prin extorsiuni de degajament

#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,609
  • Înscris: 01.10.2002

 JamesHetfield, on 07 februarie 2023 - 03:14, said:

la cum se aude limba romana, dintre limbile latine cel mai mult seamana cu portugheza, de fiecare data cand aud portughezi vorbind intre ei am senzatia ca aud un dialect romanesc pe care nu-l inteleg, portughezii au in vorbire multe sh-uri si tz-uri, consoane pe care celelalte limbi latine nu le au
in rest, semanam cu o limba slava din estul europei, din cauza accentului
Un coleg german mi-a zis acelasi lucru, ca lui ii suna cel asemanator cu portugheza, ambele fiind aspre, mai "dure" fata de franceza sau italiana.

Edited by Wotan, 07 February 2023 - 08:57.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Un italian zicea pe un alt topic de pe forum ca seaman destul de bine cu dialectul Napoletan de la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate