Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Sugestie boxe

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#1
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Situatie:

- camera 18 mp
- receiver Denon AVC X3800H
- mi-au fost recomandate Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition, dar nu le-am ascultat niciodata, nu am idee cum se aud. Din ce am mai citit...ce sa zic...numai de...bine. In schimb as dori o opinie de la cineva care le-a ascultat.
- initial ma gandisem la niste boxe de podea Audio Monitor Silver 300, sau 500, insa mi s-a spus ca intr-o camera asa mica nu se preteaza deoarece se vor auzi doar inaltele si basul, asa am ajund la cele de raft.

Astept si alte pareri in afara de asta daca se poate.
Multumesc! Cheers Posted Image

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,101
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ai un amplificator multicanal, inseamna ca trebuie sa te gandesti la tot sistemul de boxe?!
Daca doresti doar stereo cumva (+/-) subwoofer, de ce AVC multicanal?
In general, o boxa buna e o boxa buna, iar problema camerei e independenta de boxe. Daca ai loc de boxe standfloor amplasate corect, go for it. Eu in living de bloc de 18 mp am avut momente excelente cu QA 3050i, boxe de podea, ca idee.


#3
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 overseas, on 06 februarie 2023 - 20:28, said:

Daca ai un amplificator multicanal, inseamna ca trebuie sa te gandesti la tot sistemul de boxe?!

Exact! Momentan nu mai am bani la tescherea decat pentru stereo.
Merci!

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,101
  • Înscris: 09.01.2007
No. 1, eu sunt habarnist tehnic, doar un user de aparatura stereo.

No. 2, daca e camera mica, nu mai incap si frecventele medii?! Muahahaaa.

No. 3. Misto scula, ai streaming si room correction, ultima foarte importanta de utilizat.

No. 4. Santajezi, ameninti, mituiesti expertii aici pe forum si stabilesti lista completa cu alea 9 boxe care iti trebuie, sa zicem un buget fezabil in 2 ani, de ex. Din alea, iti alegi 2 bucati identice, de raft sau de podea, ti le iei primele si le folosesti stereo.

#5
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 overseas, on 06 februarie 2023 - 20:47, said:


No. 2, daca e camera mica, nu mai incap si frecventele medii?! Muahahaaa.




No. 3. Misto scula, ai streaming si room correction, ultima foarte importanta de utilizat.



No. 4. Santajezi, ameninti, mituiesti expertii aici pe forum si stabilesti lista completa cu alea 9 boxe care iti trebuie, sa zicem un buget fezabil in 2 ani, de ex. Din alea, iti alegi 2 bucati identice, de raft sau de podea, ti le iei primele si le folosesti stereo.

Asa mi-a explicat un tip de la AVStore, insa vreau si alte opinii :D
Sar'na
LOL, cam asa Posted Image
Momentan am receiverul, sper cu ajutorul vostru sa imi gasesc si frontalele, insa am si centru Bowers & Wilkins HTM6 S2 Anniversary Edition

Edited by Spaghete, 06 February 2023 - 20:59.


#6
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Camera nu e mare.  Ia boxe de raft ca sa poti completa ulterior si celelalte canale. Cele două pt stereo neaparat cu stative.
Orienteaza-te catre serii de boxe care au si varianta de boxa centrala.
B&W sunt foarte ok dar destul de scumpe ca sa faci un sistem complet 7.1.2 sau 5.1.4.
Boxa centrala B&W e vreo 2500 lei.

Edited by Calinuus, 06 February 2023 - 21:04.


#7
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.06.2022

 Spaghete, on 06 februarie 2023 - 20:20, said:

Situatie:

- camera 18 mp
- receiver Denon AVC X3800H
- mi-au fost recomandate Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition, dar nu le-am ascultat niciodata, nu am idee cum se aud. Din ce am mai citit...ce sa zic...numai de...bine. In schimb as dori o opinie de la cineva care le-a ascultat.
- initial ma gandisem la niste boxe de podea Audio Monitor Silver 300, sau 500, insa mi s-a spus ca intr-o camera asa mica nu se preteaza deoarece se vor auzi doar inaltele si basul, asa am ajund la cele de raft.

Astept si alte pareri in afara de asta daca se poate.
Multumesc! Cheers Posted Image
https://www.avstore....ZhoCUXUQAvD_BwE

Pe acestea le am eu (achizitionate in toamna de la AV Store), iar camera in care le utilizez este aproximativ la fel cu a ta. Nu sunt pretentioase la room placement dar ai nevoie de cam 40 de cm in spatele lor pana la perete.
Opinia mea subiectiva: suna excelent cu toate genurile de muzica. Ramane in discutie si aspectul vintage, dar asta tine de preferinte

#8
Allaric

Allaric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.01.2022

 Narcismun, on 07 februarie 2023 - 14:13, said:

https://www.avstore....ZhoCUXUQAvD_BwE

Pe acestea le am eu (achizitionate in toamna de la AV Store), iar camera in care le utilizez este aproximativ la fel cu a ta. Nu sunt pretentioase la room placement dar ai nevoie de cam 40 de cm in spatele lor pana la perete.
Opinia mea subiectiva: suna excelent cu toate genurile de muzica. Ramane in discutie si aspectul vintage, dar asta tine de preferinte

Nu stiu cum suna dar arata superb boxele.  Am auzit ca suna frumos pe medii. Cu ce le amplifici?

#9
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.06.2022

 Allaric, on 07 februarie 2023 - 15:51, said:


Nu stiu cum suna dar arata superb boxele.  Am auzit ca suna frumos pe medii. Cu ce le amplifici?
Le folosesc in doua configuratii: pentru stereo/muzica cu un Pioneer A-70, iar pentru home cinema ca boxe frontale cu un Pioneer sc lx 801 in 7.2. Din pacate Pioneer s-a cam dus la vale, dar aparatele sunt rock solid

#10
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Pân la urmă am luat Monitor Audio 300 Silver, deși a trebuit să bag mana mult mai adânc în buzunar.
Am optat în cele din urmă pentru boxe de podea, am înțeles că sunt mai complete ca și sound.

#11
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.06.2022

 Spaghete, on 07 februarie 2023 - 17:17, said:

Pân la urmă am luat Monitor Audio 300 Silver, deși a trebuit să bag mana mult mai adânc în buzunar.
Am optat în cele din urmă pentru boxe de podea, am înțeles că sunt mai complete ca și sound.
Buna alegere, sa le folosesti cu placere. In materie de boxe e complicat sa ceri o opinie, intrebi o suta de oameni si primesti 150 de variante

#12
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 Narcismun, on 07 februarie 2023 - 17:44, said:


Buna alegere, sa le folosesti cu placere. In materie de boxe e complicat sa ceri o opinie, intrebi o suta de oameni si primesti 150 de variante

Mulțumesc frumos!

Da, știu, dar e și mai greu să faci o alegere mai ales când sunt și argumente pe măsură.



#13
Allaric

Allaric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.01.2022

 Narcismun, on 07 februarie 2023 - 17:44, said:

Buna alegere, sa le folosesti cu placere. In materie de boxe e complicat sa ceri o opinie, intrebi o suta de oameni si primesti 150 de variante

Eu as prefera sa aflu opinia unei singure persoane care a avut 100 de boxe...Posted Image. Insa asta presupune sa mai iesim din casa. Din experienta mea limitata oamenii astia nu scriu pe forumuri si e pacat. Singura posibilitatea sa afli ceva de la ei e intalnirea face to face.

#14
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 Spaghete, on 07 februarie 2023 - 17:17, said:

Pân la urmă am luat Monitor Audio 300 Silver, deși a trebuit să bag mana mult mai adânc în buzunar.
Am optat în cele din urmă pentru boxe de podea, am înțeles că sunt mai complete ca și sound.
Foarte bune, sa te bucuri de ele.

#15
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 Calinuus, on 09 februarie 2023 - 13:53, said:


Foarte bune, sa te bucuri de ele.

Mulțumesc frumos!

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 Spaghete, on 07 februarie 2023 - 17:17, said:

Pân la urmă am luat Monitor Audio 300 Silver, deși a trebuit să bag mana mult mai adânc în buzunar.
Am optat în cele din urmă pentru boxe de podea, am înțeles că sunt mai complete ca și sound.
super. asta voiam și eu să îți recomand sau keff de podea (dacă prinzi resigilate). să le asculți cu plăcere. foarte bună alegere

#17
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
Salutare,

Vreau sa imi iau o noua pereche de boxe. Momentam am boxe de podea.
Linia audio actuala:

Boxe de podea: Wharfedale Vardus VR 300
Amplificator: Yamaha A-S300
Player: Yamaha CD-S300
PickUp - Audiotehnica LP 120X

Nu tin neaparat la boxe de podea, pot fi si boxe de raft dar oricum sa fie peste ce ofera boxele actuale.
Ceva recomandari?

Mersi!

#18
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.06.2022
Eu am recomandat Wharfedale Linton mai sus. Boxele suna foarte bine, dar..... depinde de ce spatiu ai la dispoziție. Nu le recomand pentru o camera sub 20mp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate