Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema de mecanica

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Hey !!! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema la mecanica !!! Va roog ,daca se poate  o poza atasata cu creion si foaie ca sa pot intelege mai bine ,daca nu e ok si asa ! Zilele acestea dau test la mecanica si nu prea am intels mai nmk la echilibrulu rigidului !!! Va rog ! Problema este a doua cea cu incastrarea !multumesc !

Attached Files



#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
E prea specifica problema pentru cultura generala tehnica a unui individ care sa te ajute. Daca nu gasesti pe cineva care sa fi facut constructii sau mecanica, putin probabil, deoarece ai pe-acolo niste concepte ale caror definitii nu  le cunoaste toata lumea, chiar daca problemele in sine nu sunt chiar complicate matematic.
La problema ta eu nu stiu ce-i aia reactiune. In rest, vad acolo o problema de statica, unde ai singura forta care actioneaza ca fiind greutatea. Nu-midau seama daca mai sunt si alte forte ca nu va inteleg notatiile. Nu-mi dau seama daca luati in calcul si grosimea. Ce as putea eu calcula folosind fizica, ar fi momentul fortei in punctul O ,chestie relativ simpla dupa ce vezi unde-i centrul de greutate.

Ingineria asta e o chestie specifica. E greu sa gasesti ajutor daca nu nimeresti pe cineva din bransa ta. Eu nici n-as indrazni sa intreb ceva de prin ingineria mea pe un forum generalist. Sansele ca cineva sa-mi raspunda sunt practic zero.

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
nu ti bate capul. (btw - ai mare dreptat cu postul tau!)

nu-l v-a ajuta cu "nmk"  daca intelegi ce vreau sa spun.

Edited by foxbat, 23 November 2022 - 09:44.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Am inteles, dar am ales sa ignor.
:D

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Pare o problema destul de banala, doar ca initiatorul vrea mura-n gura.
Uite aici cum se calculeaza reactiunea pentru incastrarea din figura: https://www.scritub....bru94213222.php
Sau ai putea sa verifici notitele de curs in caz ca aveti vreo definitie/notatie specifica.

Edited by NikoroB, 23 November 2022 - 10:03.


#6
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View Postmaccip, on 23 noiembrie 2022 - 09:37, said:

La problema ta eu nu stiu ce-i aia reactiune.
Reactiunea din cazul problemei de mai sus este forta care se opune la acea bara fixata in punctul O . Pe acea bara se aplica diferite forte de apasare si torsiune... Punctul O fiind fix el opune rezistenta ... numita reactiune.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostSaccd_1, on 23 noiembrie 2022 - 02:52, said:

Zilele acestea dau test la mecanica
Mult succes la examen. Voua va da si biletul inainte, norocosilor. Noi il trageam inainte de examen....loterie curata.

#8
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View Posttehnics, on 23 noiembrie 2022 - 10:03, said:

Mult succes la examen. Voua va da si biletul inainte, norocosilor. Noi il trageam inainte de examen....loterie curata.
Serios  !?!  
Asa se procedeaza mai nou ? Nu mai trag bilete ... asa cum trageam noi ?
Mi-aduc aminte ca la MUPM (maisni unelete si prelucrari mecanice) am avut 1 bilet care era cu teorie legat de unghiuri de aschiere si frezare ...etc iar restul erau cu masinile unelte care trebuiau desenate !
Le-am invatat pe toate (desenele) ... si ghici ... mi-a picat ala cu teoria  Posted Image ( il ivatasem si pe ala) dar am invatat sa desenez toate masinle unelte prin aschiere ... freze , raboteze etc!

Edited by excentryc, 23 November 2022 - 10:10.


#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Probabil daca nu le-ar da dinainte subiectele, n-ar mai trece nimeni. Nu trece nimeni, nema bani din taxe. La admitere oricum bate vantul si nu mai sunt "3 pe loc"...

#10
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
La tragerea biletului ar fi misto sa-i zica profu' "hai sa mai punem un efort concentrat pe grinda asta, uite-aici" si sa-i mai bage o forta in plus fata de alea de pe bilet :D

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postexcentryc, on 23 noiembrie 2022 - 10:00, said:

Reactiunea din cazul problemei de mai sus este forta care se opune la acea bara fixata in punctul O . Pe acea bara se aplica diferite forte de apasare si torsiune... Punctul O fiind fix el opune rezistenta ... numita reactiune.
In fizica forta e un simplu vector. Acolo, unde ai o incastrare, sistemul de forte echivalent nu poate fi reprezentat printr-un simplu vector. Un simplu vector nu poate tine bara aia in echilibru. E necesar si un cuplu de forte.
Ce numiti voi forta, e de fapt o supraincarcare a notiunii din fizica. In punctul O ai si un moment de forte, nu numai o forta rezultanta. Doar ca voi probabil ca o numiti intr-un fel anume, poate torsiune.
Altfel imi dau si eu seama ca reactiunea ar trebui sa fie un soi de forta. Insa realizez ca nu aia la care ma gandesc eu.

In fizica lucram cu modelul solidului rigid, unde nu ne pasa de campul de forte interne. Vo lucrati cu alt tip de model al materialului solid rigid, unde tineti seama de mai multe forte si tipuri de rezistenta. Forte ce formeaza diverse campuri pe-acolo si le exprimati ca tensori, sau ceva. Stiu de metoda elementului finit, insa nu stiu cum se face si cum se apica.

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este o problema de rezistenta. Actiuni, reactiuni, momente etc.
Nu este o filozofie, ba din contra. Este o problema chiar usoara. Dar, din pacate, am uitat materia asta... Din ce mai tin minte, daca ai reusit sa descompui fortele corect, restul este floare la ureche.
Ps. Oricarei forte/actiune care se exercita asupra unui punct (corp etc.) fix, ii corespunde o forta egala, orientata invers, care se numeste reactiune.

Edited by adip1962, 23 November 2022 - 10:32.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postexcentryc, on 23 noiembrie 2022 - 10:10, said:

Serios  !?!  
Asa se procedeaza mai nou ? Nu mai trag bilete ... asa cum trageam noi ?
Pai nu vezi ca scrie BILET 31.pdf ?

View Postadip1962, on 23 noiembrie 2022 - 10:32, said:

Este o problema de rezistenta. Actiuni, reactiuni, momente etc.
Corect.
Defapt acolo trebuie sa faca diagrama de forte si momente de la exterior catre punctul O si sa vada dupa diagrama rezultatul.
Era un programel care facea chestia asta, am uitat cum se numea. ii desenai simplu barele, aplicai solicitarile, incastrarile, reazemele si articulatiile si iti dadea automat diagrama de momente si forte.

#14
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Ba vad  ... dar sunt uimit !Posted Image

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postexcentryc, on 23 noiembrie 2022 - 10:41, said:

Ba vad  ... dar sunt uimit !Posted Image
Asta e urmatoarea generatie de ingineri mecanici.

#16
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Nu ne- a dat biletele inainte ,acesta este un bilet din anii anteriori

#17
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View Posttehnics, on 23 noiembrie 2022 - 10:58, said:

Asta e urmatoarea generatie de ingineri mecanici.
O fi un pas intermediar intre om si inteligenta artificiala !?!

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postexcentryc, on 23 noiembrie 2022 - 11:14, said:

O fi un pas intermediar intre om si inteligenta artificiala !?! idiocracy
...cam spre asta ne indreptam

Edited by tehnics, 23 November 2022 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate