Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Cutremure în Turcia

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
533 replies to this topic

#91
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
Clar au constructii vai de ele, dar la roiul asta de cutremure as avea emotii pentru orice bloc.
Vad ca toate au spatii comerciale la parter, am inteles ca si asta ar fi un minus.

#92
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
5,5 ultimul.

#93
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmirc2003, on 06 februarie 2023 - 20:12, said:

5,5 ultimul.
s-o crezi tu că e "ultimul".

#94
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,615
  • Înscris: 02.10.2009
Tocmai ca la parterul cladirilor e problema, unul din motive fiind lipsa compartimentarii in cazul existentei magazinelor.
Spatii mai largi, vitrine, cat mai putini pereti si stalpi ca sa nu deranjeze clientii. Cred ca se intampla frecvent ca un proprietar sau dezvoltator sa insiste pe cati mai putini stalpi si pereti acolo, iar unii arhiecti si ingineri accepta. In meseria lor prostitutia e destul de des intalnita, adica isi vand sufletul si constiinta profesionala pentru un pumn de bani.

In mod normal, o cladire nu trebuie sa sustina daune importante la un cutremur a carui intensitate se incadreaza in limitele zonei seismice.

#95
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGhibos, on 06 februarie 2023 - 20:10, said:

O intrebare pe care observ ca n-a inteles-o nimeni.
falia don vrancea nu este conectata la cea din turcia.
din contra, eliberearea de energie din turcia duce la diminuarea presiunii din vrancea


#96
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGhibos, on 06 februarie 2023 - 20:10, said:

O intrebare pe care observ ca n-a inteles-o nimeni.
Poate explici,

#97
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,101
  • Înscris: 04.08.2007

View Postpasilla, on 06 februarie 2023 - 20:21, said:

Poate explici,
Ce nu e clar?
Nu a înțeles nimeni întrebarea, nici măcar autorul.

#98
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

View PostGhibos, on 06 februarie 2023 - 20:10, said:

O intrebare pe care observ ca n-a inteles-o nimeni.
Te referi la pericolul replicilor foarte dese si puternice, sau la faptul ca trebuia sa tinem echipele in tara, in caz ca e ceva si la noi?
In primul caz, pericolul este asumat... oamenii aia au alt mod de gandire fata de noi, functioneaza altfel in astfel de situatii - jos palaria in fata lor.
In al doilea caz, nu stiu ce sa spun. Nu cred ca avem multi oameni cu adevarat pregatiti pentru salvare si asistenta medicala in caz de dezastre. Ministerul Sanatatii cauta acum voluntari care sa mearga in Turcia.
https://spotmedia.ro...donare-de-sange

Edited by Manasu, 06 February 2023 - 20:26.


#99
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018

View Postpasilla, on 06 februarie 2023 - 20:21, said:

Poate explici

View PostManasu, on 06 februarie 2023 - 20:26, said:

Te referi la pericolul replicilor foarte dese si puternice, sau la faptul ca trebuia sa tinem echipele in tara, in caz ca e ceva si la noi?  

Romania s-a grabit trimitand oameni. Alte tari au sesizat pericolul care apare cand intr-o zona seismica sunt replici de asemenea magnitudine. Asa ca au trimis ajutoare materiale, si atat. Ganditi-va ca echipele de salvare actioneaza langa cladiri daramate, cladiri gata sa cada, instabile, ce se intampla daca una din ele se darama peste o echipa? pai o sa avem instantaneu victime multe.

In afara de asta, in Romania am avut 5 cutremure numai in dimineata asta. In multe zone sunt probleme din cauza zapezii, a gerului, sunt drumuri blocate, avalanse, si alte nenorociri. Nu cred ca era momentul sa ne pripim trimitand in Turcia personalul respectiv.

#100
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGhibos, on 06 februarie 2023 - 20:37, said:

Romania s-a grabit trimitand oameni.
.....Nu cred ca era momentul sa ne pripim trimitand in Turcia personalul respectiv.
Daca ne gandim numai la drobul de sare....avem o problema.
Daca RO sta numai in cei 60 de oameni trimisi in Turcia, atunci avem o mare, mare problema.

#101
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,980
  • Înscris: 30.07.2006

View PostGhibos, on 06 februarie 2023 - 20:37, said:



Romania s-a grabit trimitand oameni. Alte tari au sesizat pericolul care apare cand intr-o zona seismica sunt replici de asemenea magnitudine. Asa ca au trimis ajutoare materiale, si atat. Ganditi-va ca echipele de salvare actioneaza langa cladiri daramate, cladiri gata sa cada, instabile, ce se intampla daca una din ele se darama peste o echipa? pai o sa avem instantaneu victime multe.

In afara de asta, in Romania am avut 5 cutremure numai in dimineata asta. In multe zone sunt probleme din cauza zapezii, a gerului, sunt drumuri blocate, avalanse, si alte nenorociri. Nu cred ca era momentul sa ne pripim trimitand in Turcia personalul respectiv.

Asta e din ciclul "nu trimitem oameni sa stinga incendiile din Grecia ca isi risca viata si mai ales ,daca apar incendii la noi?".

Toti care au echipe specializate in gasirea supravietuitorilor vor trimite oameni in Turcia.

Si in 77 au murit salvatori incercand sa scoata supravietuitori de sub daramaturi.

Edited by marius.bunu, 06 February 2023 - 20:48.


#102
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View PostGhibos, on 06 februarie 2023 - 20:37, said:

Romania s-a grabit trimitand oameni. Alte tari au sesizat pericolul care apare cand intr-o zona seismica sunt replici de asemenea magnitudine. Asa ca au trimis ajutoare materiale, si atat. Ganditi-va ca echipele de salvare actioneaza langa cladiri daramate, cladiri gata sa cada, instabile, ce se intampla daca una din ele se darama peste o echipa? pai o sa avem instantaneu victime multe.

In afara de asta, in Romania am avut 5 cutremure numai in dimineata asta. In multe zone sunt probleme din cauza zapezii, a gerului, sunt drumuri blocate, avalanse, si alte nenorociri. Nu cred ca era momentul sa ne pripim trimitand in Turcia personalul respectiv.

Eu consider ca e foarte bine sa se trimita ajutoare, si ajutoare materiale si salvatori.
1. E un dezastru umanitar. Orice ajutor conteaza. Sa nu uitam sa fim oameni.
2. Daca vreti neaparat sa gandim egoist... E foarte bine ca salvatorii nostri sa capete experienta reala.
3. Ganditi-va si la oamenii din Siria. Acolo nu stiu cate ajutoare si cati salvatori ajung....

#103
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005
In plus, ideea de a trimite ajutor este o actiune diplomatica. Daca doamne fereste ni se intampla si noua, ne vom putea astepta la ajutor de la Turci, Albanezi, Greci, Francezi (ca si pe toti astia i-am ajutat) + alte popoare.

#104
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,101
  • Înscris: 04.08.2007

View Postmarius.bunu, on 06 februarie 2023 - 20:45, said:



Asta e din ciclul "nu trimitem oameni sa stinga incendiile din Grecia ca isi risca viata si mai ales ,daca apar incendii la noi?".

Toti care au echipe specializate in gasirea supravietuitorilor vor trimite oameni in Turcia.

Si in 77 au murit salvatori incercand sa scoata supravietuitori de sub daramaturi.
Evident ca vor trimite.
Pana și Grecia lasă deoparte orice diferend cu Turcia și trimite.
https://www.g4media....antiseismi.html

Unii nu reușesc sa înțeleagă ca exista oameni care-și asuma meserii riscante și o fac ca asa simt ei, ca nu sunt genul care nu se pot dezlipi de popcorn și TV. Pompieri, salvamontiști, etc

#105
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postremvirg, on 06 februarie 2023 - 20:53, said:

Pana și Grecia lasă deoparte orice diferend cu Turcia și trimite.
E vorba de solidaritate a oamenilor.
Ne mai certam, ne mai aratam muschii, dar e normal sa aratam ca apartinem aceleiasi specii.

Edited by pasilla, 06 February 2023 - 21:03.


#106
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,980
  • Înscris: 30.07.2006

View Postremvirg, on 06 februarie 2023 - 20:53, said:


Evident ca vor trimite.
Pana și Grecia lasă deoparte orice diferend cu Turcia și trimite.
https://www.g4media....antiseismi.html

Unii nu reușesc sa înțeleagă ca exista oameni care-și asuma meserii riscante și o fac ca asa simt ei, ca nu sunt genul care nu se pot dezlipi de popcorn și TV. Pompieri, salvamontiști, etc

Cand ii arde vecinului casa nu ma apuc sa ii scot ochii ca si-a pus masina acum cateva zile pe locul meu.

Eu ma bucur ca am fost printre primii care am trimis oameni acolo sa ajute cu ce pot

#107
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
Este foarte bine ca trimitem ajutoare acolo si inca printre primii.
Partea asta de salvare, urgenta, pompieri e singura la care chiar ne pricepem, avem oameni calificati, organizati si scule, la nivelul tarilor dezvoltate.
Cum altfel sa aratam ca existam si noi, ca doar nu se face concurs de pacanele pe manele.

Edited by cumparator, 06 February 2023 - 21:19.


#108
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,980
  • Înscris: 30.07.2006
380 blocuri cu bulina rosie in Bucuresti.

Se consolideaza cam 3 pe an.

Digi24

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate