Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mai am nevoie de antivirus?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Eu consider ca NU e nevoie de AV, daca respecti niste reguli de bun simt.
In ultimul timp problemele nu mai vin pe CD/Stick, ci vin din browser, iar aici conteaza enorm utilizatorul.
Pe email, deja orice serviciu decent are AV integrat pt atasamente.
AV present in Windows isi face si el treaba binisor.

Am vazut computere care nu se mai puteau misca de cate toolbar-uri si rahaturi erau instalate de utilizatorii in varsta, fara sa stie.

Eu nu mai am AV pe Win de foarte multi ani, dar recunosc ca in mod curent folosesc Mac.
Am renuntat la windows pt parinti in favoarea Chrome OS, iar de atunci am liniste si e la zi tot timpul.

#20
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Atata vreme cat ai un blocker decent (piHole/uBlock/etc) / nu folosesti media decat de pe canale consacrate / folosesti doar webmail gen gmail, NU ar trebui sa ai nici o problema. Pe cat posibil, tine documentele importante in cloud.

later edit: un manager de parole bun gen bitwarden e obligatoriu, nu folosi aceeasi parola peste tot.

Edited by don_King, 05 February 2023 - 22:39.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWinc, on 05 februarie 2023 - 19:46, said:

Ce recomandari aveti?
Pentru uz normal fara site-uri cu exploit-uri te descurci si cu Windows Defender aka "security". Insa ala se actualzeaza mai lent si poate fi depasit cateodata.

Edited by andreic, 05 February 2023 - 23:04.


#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Nu mai am antivirus cam de prin 2007, cand am luat un ransomware nasol pe desktopul pe care aveam antivirus, nu pe laptopul pe care nu aveam antivirus.
Am renuntat complet la antivirus de atunci, insa...
Nu bag stick in calculator, indiferent de stick. Daca am ceva de luat de la cineva, sa-mi trimita prin mail.
Daca-mi baga careva stick in calculatorul meu, il anunt ca-i foarte posibil sa i-l pun in brate sa-mi instaleze windowsul, ca eu nu am chef de de-astea. Suparare mare, dar.. calculatorul meu, regulile mele.

Nu umblu pe odc, pe torenti, pe saituri ciudate sa copii diverse prostii. Nu folosesc softuri piratate (o singura exceptie, pe care nu o voi discuta aici).
Nu instalez programe (free) aiurea. Daca am nevoie de ceva, mai intai caut pe net sa vad ce-i cu acel program. Dar nu am nevoie. Lista programelor de care am eu nevoie e statica, de peste 10 ani, cu maxim 1 program nou introdus pe an, sa zicem.
Excepte soturile produse de Microsoft, drivere and co, unde nu-mi fac probleme.
Nici Adobe nu-i de incredere la mine. Nici Oracle. Sunt foarte restrictiv. Vad un film cu ce vine windowsul, vad o poza cu ce vine windowsul. Doar notepad++ il inlocuiesc.

Nu am avut niciodata de-atunci vreun virus. De la Win10 nu mi se ai imbacsete windowsul. Windows 7 incepea sa mearga prost la un moment dat si trebia CCleanuit.

Desigur, incepand cu win 7, am avut antivirusul cu care a venit preinstalat sistemul de operare. Sta acolo cumintel si nu zice nimic cu anii.

Deci se poate fara antivirusl. Deja, cu defenderul de windows, e boerie, imi permit si un xxx.

#23
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
antivirusul default de la windows e suficient, dar trebuie sa ai grija sa nu accesezi orice porcarie de site sau program.

#24
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View PostAdm, on 05 februarie 2023 - 22:22, said:

Eu consider ca NU e nevoie de AV, daca respecti niste reguli de bun simt.
In ultimul timp problemele nu mai vin pe CD/Stick, ci vin din browser, iar aici conteaza enorm utilizatorul.
Pe email, deja orice serviciu decent are AV integrat pt atasamente.
AV present in Windows isi face si el treaba binisor.

Am vazut computere care nu se mai puteau misca de cate toolbar-uri si rahaturi erau instalate de utilizatorii in varsta, fara sa stie.

Eu nu mai am AV pe Win de foarte multi ani, dar recunosc ca in mod curent folosesc Mac.
Am renuntat la windows pt parinti in favoarea Chrome OS, iar de atunci am liniste si e la zi tot timpul.
https://ibb.co/wLTGqsp

Edited by swayzak_master, 06 February 2023 - 06:36.


#25
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Astazi vin doua persoane sa ridice 2 laptopuri cu windows 10 ,update-uri la zi ,la fel defender cu toate update-urile corespunzatoare ,amandoua infectate "in stil barbar".Pe unul dintre ele Defender era chiar blocat total de catre o infectie Posted Image. Sunt perfect de acord cu Adm dar si cu andreic.Depinde foarte mult de persoana care este in spatele pc-ului,dar foarte multi devin victime in timp.Ce pot sa spun ca acel Defender ofera o protectie mediocra pe care eu nu o recomand.Bitdefender Total Sau Internet nu m-a dezamagit niciodata.Cand imi mai aduc clientii calculatoare infectate mai fac teste cu diferiti antivirusi pentru a le stabili valoarea adevarata : ''de pe campul de lupta" nu cea data de diferite publicatii ce nu prea bate cu realitatea.De data aceasta am reusit sa instalez in cele din urma un AVG Internet Security care la scanare a gasit aproximativ jumatate din probleme,a cerut restart pentru remediere si cu  acel restart a crapat de totPosted Image Posted Image.Cateva publicatii IT foarte cunoscute spun ca AVG/Avast ofera o detectie de 98 %,nici gand de asa ceva in realitate iar la capitolul dezinfectare este praf pe toba de esapament.Nici AVG si nici Avast nu sunt suite antivirus pe care te poti baza.Concluzia mea personala ,pentru o siguranta si o lipsa de stres : Bitdefender.In optiunile lui  gasesti si omitere scanare anumite fisiere,daca zici ca blocheaza ceva.Dar ai grija cu acel ceva,nu de alta dar Bitdefender sta foarte bine la capitolul false/pozitive/detection.

Edited by PiticVerde, 06 February 2023 - 11:44.


#26
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Si eu apreciez Bit Defender, dar ma enerveaza teribil in cazul certificatelor expirate sau cand pur si simplu azi, nu-i place de htpps-ul lui TP-link dupa care ii place, apoi iar nu s.a.m.d.. Dar macar are optiunea de a merge mai departe si a deschide pagina.
Dupa mine Windows Defender lasa portite deschise. Pana la urma toata lumea se gandeste numai la virusi, dar mai sunt si alte programele dragute, care te lasa fara bani, iti fura datele sau cine stie ce mai fac ele.
Nu uitati ca doar prostii distrug, desteptii nu isi fac simtita prezenta.

#27
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Eu nu am antivirus de cativa ani.

#28
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021
Folosesc Bitdefender pe Windows dar si pe telefoanele din familie, 4 la numar. Al sotiei, si cei doi copii. Are o gramada de functii, chat, scam, protectie dispozitiv dar si mail. Blocare, gasite tel, protectie web care pana acum a intervenit de cateva ori f bn, copii mai dau click poate unde eu am pus ban.Nu mai zic cand te conectezi la wifi publice dubioase.  Cum sa nu ai nevoie de antivirus pe telefon cand ai aplicatii financiare? Cu 38lei sau cat este , 10 dispozitive poti proteja. Nu este reclama la Bitdef. dar e un must have.

#29
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Eu am renuntat la Bitdefender Total Security pe laptop si telefon acum un an, nu ii ma vad rostul vand in vedere ca windows are Defender care e destul de bun, am grija ce instalez/accesez si numai folosesc software piratat de mult timp.

Am deasemenea back-upuri la ce e important pe doua harduri externe de 4TB si folosesc autentificarea in 2 pasi la conturi unde e posibil impreuna cu password managerul Bitwarden.
Pentru conturi folosesc parole diferite minim 20 de caractere, litere mari, mici, cifre, caractere speciale etc.

Am un Lenovo Legion 7 Pro cu Windows 11 Pro cu actualizarile la zi, iPad Air 2019  si un OnePlus 7T.

Pentru lucru am de la firma un Dell Latitude cu Windows 10 Enterprise care are Windows Defender + FortiClient Fabric Agent for Endpoint Security.

Edited by Papillon_, 10 February 2023 - 14:58.


#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Am gresit e Lenovo Legion 5, nu 7 pro care nici nu exista.Posted Image

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu inca folosesc BTS-ul pe un PC.
Pe restul doar Defenderul iar pe telefon Bitdefenderul free, ca ala cu licenta imi distrige bateria de la un bug care inca se chinuei sa-l elimine. Am impresia ca buba e la modulul care verifica SMS-urile.

Dar... Folosesc servere DNS personale cu filtrare ptr reclame, site-uri dubioase sau cunoscute ca au ransomware sau alti virusi pe ele...

#32
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 16.01.2007
Nu fac parte din categoria celor care se cred deștepți, frumoși și șmecheri și care să spună că li se poate întâmpla numai altora, niciodată lor, de aceea am Bitdefender Total Security pe PC și Orange Antivirus (adică tot Bidefender) pe telefon, asta, în primul rând, pentru că pe ambele dispozitive am aplicații financiare.

#33
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011
citisem recent un articol cum , ca de fapt cele mai multe atacuri sunt cauzate tocmai de prezenta unui antivirus
cica hackeri de obicei gasesc acele portite de intrare tocmai prin softul AV ;)

#34
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

 Winc, on 05 februarie 2023 - 19:46, said:

Precum spune si titlul - mai am nevoie de antivirus? Am Bitdefender dar tocmai mi-a expirat. Pe PC nu mai tin Bitdefender ca imi blocheaza diverse, asa ca pe PC am ramas doar cu Windows Security dar am Bitdefender pe laptop in paralel cu Windows Security, de asemenea am Bitdefender si pe telefon dar doar atat fara altceva care sa fie echivalent antivirus in paralel. Acum am primit notificare de reinnoire. Practic mi-ar trebui doar pentru telefon, cred.. Dar ma gandesc cam ce ar fi mai bine sa fac, sa mai reinnoiesc Bitdefender sau sa ma bazez pe Windows Security pentru PC / Laptop si sa gasesc altceva pentru telefon?

Ce recomandari aveti?
Multumesc anticipat.
Nu,varianta data de windows este suficienta,google play are antivirus inclus

 nixrohnson, on 05 februarie 2023 - 19:59, said:

Am Bitdefender PLATIT, dar a expirat.
Poti sa-l pui pe ala gratis (exista?), este 90% la fel (antivirus este 100% la fel, dar are niste module in plus).

Bitdefender pe laptop in paralel cu Windows Security - nu exista asa ceva.
Windows defender se dezactiveaza automat cind este instalat alt antivirus.

am Bitdefender si pe telefon dar doar atat fara altceva care sa fie echivalent antivirus in paralel. - adica voiai si pe telefon DOUA antivirusuri ????
Sau te refereai la "vreun antivirus instalat default din fabrica de producator" ?
E aceiasi brinza, la final inseamna  DOUA antivirusuri.

sa mai reinnoiesc Bitdefender sau sa ma bazez pe Windows Security pentru PC / Laptop - DAU si NU.
Depinde pe cine intrebi.
Unii spuna ca e suficient Windows Defender, altii ca antivirus gratuit, altii platit.
Alegerea e la tine.

si sa gasesc altceva pentru telefon - Pai, de ce altul decit Bitdefender pentru telefon?
Ah, altul MAI BUN? Sau MAI IEFTIN? Sau CE?
Pt telefon doar Bitdefender Free Edition merita si face doar ce trebuie,se axeaza doar pe intrari si nu scaneaza lucruri inutile

 SADIQ, on 10 februarie 2023 - 11:41, said:

Folosesc Bitdefender pe Windows dar si pe telefoanele din familie, 4 la numar. Al sotiei, si cei doi copii. Are o gramada de functii, chat, scam, protectie dispozitiv dar si mail. Blocare, gasite tel, protectie web care pana acum a intervenit de cateva ori f bn, copii mai dau click poate unde eu am pus ban.Nu mai zic cand te conectezi la wifi publice dubioase.  Cum sa nu ai nevoie de antivirus pe telefon cand ai aplicatii financiare? Cu 38lei sau cat este , 10 dispozitive poti proteja. Nu este reclama la Bitdef. dar e un must have.
Alea sunt prosti,androidul e sigur,si cum te infectezi pe telefon? telefonul se infecteaza doar prin instalarea de fisiere apk,fisiere ce pot fi scanate inainte de instalare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate