Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Traseu electric din perete peste grinda de beton și planșeu beton

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
In cazul meu, am renuntat la un electrician care mi-a explicat cum are de gand sa rezolve aceasta problema sapand slituri prin grinzi (ce-ti recomanda unii pe aici)... dupa ce am vorbit cu dirigintele de santier si structuristul, ambii la un telefon distanta, care s-au opus solutiei. Pe scurt, solutia este ca se acopera din tencuiala.

Bonus, un citat din memoriul de instalatii:

Quote

la traversarile prin elementele de constructii se verifica daca amplasamentul si executia respecta
prescriptiile tehnice in vigoare (se interzice executarea de strapungeri sau taierea elementelor care fac
parte din structura de rezistenta);


#20
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022

 bobitzaaa, on 06 februarie 2023 - 14:37, said:

Copexul folosit de mine nu propaga flacara

Copexul pozat pe structura de lemn trebuie sa fie omologat special pentru lemn, chiar daca este de plastic cu intarziere la propagarea flacarii; ori sa fie metalic (acoperit sau nu cu PVC), cu cablu tras prin interior (exclus conductoare la tuburi metalice).

 bobitzaaa, on 06 februarie 2023 - 14:37, said:

toate traseele sunt protejate de disjunctoare magneto-termice.

Aia este minimul necesar si obligatoriu in orice caz; tot trebuie sa respecti masurile speciale pentru instalatiile electrice in contact direct cu lemnul. Capitolul 7.20 din normativul I7 / 2011 nu este facultativ.

Era mai simplu cu cablu NYM-J, care este conceput special pentru pozare direct in caramida, acoperit de tencuiala & glet, si in contact direct cu lemnul.
Scapai de baiaia de cap cu lemenul, nu mai faceai sant prin grinza fiindca il acopereai cu tencuiala.

Edited by JohnnyRambo, 07 February 2023 - 12:49.


#21
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Si nu il mai schimbi veci. Am avut nevoie sa fac niste modificari si am reusit. Daca folseam ce zici tu nu erau posibile aceste modificari. Inteleg ca exista solutii mai "perfectioniste" :) A, si nu recomand copex de 16 nimanui.

#22
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ce modificari ai facut?

#23
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Am adaugat cate un circuit de iluminat in living, bucatarie si intr-un dormitor. Am doze cu 3 module pentru intrerupatoare din care foloseam unul sau doua si a fost usor sa adaug.

#24
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022

 bobitzaaa, on 07 februarie 2023 - 14:36, said:

Si nu il mai schimbi veci.

De ce ar fi nevoie sa-l schimbi? Aici este vorba de dus cablul din intrerupator pana sus pe tavan la lampa, ce sa schimbi acolo?

#25
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 bobitzaaa, on 08 februarie 2023 - 10:21, said:

Am adaugat cate un circuit de iluminat in living, bucatarie si intr-un dormitor. Am doze cu 3 module pentru intrerupatoare din care foloseam unul sau doua si a fost usor sa adaug.

Pai daca le faceai dublu circuit din proiectare nu mai era nevoie sa adaugi ceva, dozele se schimba usor pe aceasi pozitie, dar pozitii noi pe tavan/pereti se lasa cu deranj mare pentru ca transformi oricum casa in santier, cateodata tehnic imposibil daca ai structuri de beton armat in care teoretic nu tai.

#26
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Daca, asa este. Am avut proiect propriu, dar nu si experienta. Nu am transformat in santier, a fost relativ simplu de modificat. Tu aduni informatii pentru ca sa iti faci o casa? Daca da, ai la jurnale foarte multe asemenea informatii.

Edited by bobitzaaa, 08 February 2023 - 13:40.


#27
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Am vazut cum se schimba cabluri in pereti, circuite prajite de aluminiu.
Ma refer ca nu poti modifica instalatia ca pozitie fara santier. Adica nu ai cum sa mai tragi o priza sau o lampa undeva fara sa spargi casa pentru ca nu ai tubul bagat pe acel traseu, daca aveai tubul aveai si firele.
La tine a fost o situatie speciala ce putea fi evitata si ai avut noroc ca a mers. Daca vroiai pozitii noi de lampa tot se lasa cu santier.
La instalatiile noi de cupru nu se mai topesc conductoarele decat daca ai TG neconform.

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Instalatia electrica facuta prin tubulatura iti permite sa faci modificari,etc,spre deosebire de cea facuta prin cabluri aruncate direct in sapa sau ingropate direct in tencuiala.

#29
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai nu iti permite sa pui o priza sau lampa unde nu ai. Modificarile sunt minimale cu multi de "daca".

#30
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022
Poate doar daca ai multe doze de ramificatie/legaturi si tuburi supradimensionate (sau pozate in plus, goale), fara multe coturi, sa poti trage ulterior conductoare pentru alte circuite. Dar chiar si atunci tot spargi de la doza de ramificatie pana la noua priza / lampa / etc.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Dupa receptie si curatenia post constructor poate nici 0.5% din locuinte nu intervin la instalatie in primii 10 ani. Ce e dupa conteaza mai putin pentru ca se cam atinge termenul pentru o rezugravire samd, ocazie cu care se pot rezolva si eventualele nevoi de genul asta.

Asta inseamna ca 99+% din platitorii unei astfel de solutii platesc o polita de asigurare pentru defecte de manopera. Care ar trebui sa nu fie problema lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate