Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

USSD prin IMS la Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
A reusit cineva sa trimita comezi USSD prin IMS la Digi? Am incercat atat cu iPhone cat si cu un Samsung A53 5G si nu functioneaza.

Nevoia mea este limitata doar la activarea si dezactivarea redirectionarii neconditionate a apelurilor (CFU) in zone unde infrastructura CS (2G/3G) nu mai este disponibila, sau in lipsa totala de semna prin VoWiFi.

Exista un plan B, care este un pic scarpinat - apel catre relatii cu clientii unde pot face ei activarile si dezactivarile de CFU.

@Digi_Helper - vre-o solutie de la sursa?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Dar de cate ori ai tu nevoie sa activezi/dezactivezi redirectionarile astea ? In mod normal setezi o singura data si aia e.

#3
draand28

draand28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 22.04.2015

 tzevarul, on 05 februarie 2023 - 15:52, said:

(CFU) in zone unde infrastructura CS (2G/3G) nu mai este disponibila

Ai gasit zone fara 2G?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt scenarii in care ai nevoie sa le schimbi de mai multe ori pe zi, e treaba lui la ce are nevoie, topicul se refera la actualizarea redirectionarilor direct prin IMS.

Nu cred ca e dependenta de USSD, de exemplu la Vodafone pot actualiza redirectionarile/call waiting etc. din LTE via IMS, dar USSD nu merge (in mod rețea NR/LTE only).

Edited by MembruAnonim, 05 February 2023 - 17:02.


#5
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 modoran, on 05 februarie 2023 - 16:56, said:

Dar de cate ori ai tu nevoie sa activezi/dezactivezi redirectionarile astea ? In mod normal setezi o singura data si aia e.

Sunt perioade in care trebuie sa activez/dezactivez de mai multe ori pe saptamana.

 draand28, on 05 februarie 2023 - 17:01, said:


Ai gasit zone fara 2G?

Sunt multe - un exemplu este intregul SUA.

#6
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 MembruAnonim, on 05 februarie 2023 - 17:01, said:

Sunt scenarii in care ai nevoie sa le schimbi de mai multe ori pe zi, e treaba lui la ce are nevoie, topicul se refera la actualizarea redirectionarilor direct prin IMS.

Nu cred ca e dependenta de USSD, de exemplu la Vodafone pot actualiza redirectionarile/call waiting etc. din LTE via IMS, dar USSD nu merge (in mod rețea NR/LTE only).

Foarte bun punct de vedere - am incercat sa gasesc cel mai comun termen pentru astfel de coduri, dar trebuia sa ma refer in subiect la MMI nu la USSD.

Offtopic, pentru care imi cer scuze - din ce explici, Vodafone suporta SS via IMS dar nu suporta USSD via IMS. Am testat, si pot confirma ca in cazul Vodafone, SS intr-adevar merge prin IMS, dar doar prin LTE, nu si prin VoWiFi?! :(

#7
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005

 tzevarul, on 05 februarie 2023 - 17:10, said:


L
Sunt perioade in care trebuie sa activez/dezactivez de mai multe ori pe saptamana.

Sunt multe - un exemplu este intregul SUA.

In state ai VoLTE activ si functional in Roaming cu AT&T.
Redurectionarile merg pe iphone direct din meniul telefonului, CFU.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Degeaba ai roaming VoLTE la Digi daca nu merg actualizate prin IMS, asta era si scopul discuției.

 tzevarul, on 05 februarie 2023 - 18:09, said:



Foarte bun punct de vedere - am incercat sa gasesc cel mai comun termen pentru astfel de coduri, dar trebuia sa ma refer in subiect la MMI nu la USSD.

Offtopic, pentru care imi cer scuze - din ce explici, Vodafone suporta SS via IMS dar nu suporta USSD via IMS. Am testat, si pot confirma ca in cazul Vodafone, SS intr-adevar merge prin IMS, dar doar prin LTE, nu si prin VoWiFi?! :(

Merg modificate redirectionarile si prin wificalling, am testat acum (telefon in mod NR-only = out of cellular service, conectat la wificalling).

#9
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 MembruAnonim, on 06 februarie 2023 - 11:30, said:

Merg modificate redirectionarile si prin wificalling, am testat acum (telefon in mod NR-only = out of cellular service, conectat la wificalling).

Pe ce telefon? Am incercat acum pe un A23 5G si un A53 5G cu ultimul firmware si ambele imi spun "Mobile network not available".

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Samsung S21 Ultra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate