Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

ANRE - consumatorii si prosumatorii isi putea cumpara contorul

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

În ședința Comitetului de reglementare de astăzi, 01.02.2023, am aprobat un act normativ privind modificări și completări ale unor ordine din domeniul racordării la rețelele electrice de interes public, ale cărui prevederi vin în sprijinul utilizatorilor rețelelor electrice.

Prevederile se aplică pentru clienții finali casnici, prosumatorilor, precum și pentru persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale, întreprinderile familiale și instituțiile publice ale căror locuri de consum se racordează la rețelele electrice de joasă tensiune, și se referă la posibilitatea acestor categorii de utilizatori de a achiziționa grupul de măsurare a energiei electrice sau blocul de măsură și protecție complet echipat, inclusiv contorul de măsurare a energiei electrice, în cazul în care operatorul de distribuție se află în imposibilitatea de a asigura aceste echipamente.

Utilizatorii menționați anterior, care vor achiziționa grupul de măsurare a energiei electrice sau blocul de măsură și protecție complet echipat, inclusiv contorul de măsurare a energiei electrice vor beneficia din partea operatorului de distribuție de rambursarea contravalorii echipamentelor respective, conform prevederilor din contractele de racordare.

Sursa


Pentru ca distribuitorii se vaita ca nu au destule contoare pentru a acoperi cererea, mai ales la produmatori, ANRE se pare ca a dat posibilitatea ca sa ne putem cumpara singuri contorul.

Putini stiu ca contoarele trebuie schimbate la o anumita perioada, iar aceasta perioada este depasita de foarte multa vreme la majoritatea consumatorilor din Romania.
https://economedia.r...or-umflate.html

Desigur, nu va faceti iluzii ca distribuitorii vor fi incantati de aceasta propunere, deci vor pune rapid bete in roate.
Eu ma astept ca vor face greu o lista de cateva aparate acceptate, asa cum fac si la invertoare, desi aparatele din UE vin cu COC specific pentru UE si teoretic nu ar mai avea nevoie de aprobari, dar exista niste reglementari specific romanesti care nu permit accesul liber pe piata.

Teoretic, contoarele trebuie sa ie clasa de masurare B (sau C, care e superioara).

Quote

The EN50470-1/-3 standard defines three specific accuracy classes: A, B and C. These are comparable to the IEC62053-21/-22 active energy metering standard: Class A is equivalent to 2% accuracy, Class B to 1 % and Class C to 0.5 %.

Mai e problema ca distribuitorul trebuie sa acopere costul, iar asta iar nu le surade de loc, mai ales daca nu exista niste limite de pret.

Apropo de contoare, vedeti scandalul de aici.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Romania e inapoiata sin acest pct de vedere.
Desi exista standarde si certificari, distribuitorii sunt o adevarata CASTA, care au propriile "vraji".
Ma uit cum prin vest astia au contoare micute, cu mufe RJ45 si RS485 ce comunica prin modbus informatiile de consum, la noi se folosesc niste contoare uriase ca dimensiuni, cu 3 sigilii ca pe vremea lui Pazvante.

Pe afara se accepta orice contor MID certified!

#3
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Se va face lista de contoare " agreate" ca așa se procedează la noi, iar decontarea se va face la o valoare stabilită de distribuitor și nu valoarea care va fi în factura ( eu așa cred ).

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Asta e miracolul romanesc.
Lista de contoare va aparea greu (vor necesita N hartii) si va fi scurta, foarte scurta.
Importatorii sunt mana in mana, deci vor pune un adaos nesimtit, iar distribuitorii vor acoperi doar o mica parte din pret.

Uite asa, statul roman se spala pe maini de problema.
Saracii asteapta, nerabdatorii platesc.

Din pct meu de vedere, orice contor cu certificare europeana MID clasa B sau C ar trebui sa fie acceptat.

#5
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
Problema este ca noi nu stim sa fim uniti dincolo de limita de confort personal. Este greu sa rabzi cand iti este la indemana sa ai. Contoarele nu sunt ceva indispensabil, putem sa refuzam sa le cumparam si sa stea ei cu ele pe raft cu preturile agreate si cu seriile limitate. Putem oare? Nu putem, ca asa suntem noi si in trafic si peste tot, trebuie mereu sa fim cu jumatate de metru mai in fata vecinului.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
LOL, cred ca nu intelegi miza.
Nu cred ca se faleste nimeni cu ce contor are.

Cand esti prosumator, produci energie si vrei sa trimiti in retea surplusul pt o compensare ulterioara, dar pentru asta e nevoie de un contor nou.
Aceste contoare nu sunt rare, dar aparent distribuitorii nu au destule, ceea ce face sa treaca vara si soarele, iar tu sa produci degeaba sau limitat la autoconsum.

De aici ideea de a da 300-500 lei (cama tat costa un contor MID, teoretic) si sa rezolvi problema oficial.
Alternativa fiind sa astepti sa vina distribuitorul, iar din experienta mea, poate dura un an.

#7
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
Eu cred ca tu nu intelegi. Lista contoarelor agreate si a firmelor care le vor comercializa va fi una cu dedicatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate