Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde gasesc acest tip de bec ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
La celalalt apartament am o lustra cu niste "becuri" ciudate, asa l-am luat de la vechiul proprietar, doua din ele (are trei) nu mai merg, unde pot gasi asa ceva ? O sa atasez in poza cum arata.
Nici nu stiu cum se numesc ca sa dau cautare undeva.
Cred ca va dati seama de dimensiuni, si cred ca cine se pricepe stie f bine despre ce este vorba.

Attached Files



#2
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Este un halogen la cutiuță mică, nu trebuie ținute în mână la montaj. Se găsesc LED cu același fasung, sunt mai durabile, astea nu țin mult. Se găsesc la orice magazin cu raion de electrice

Edited by johndoes, 04 February 2023 - 20:31.


#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
https://gelor.ro/sur...uri-cu-halogen/
Bec G9

Edited by Ion_Bumbu, 04 February 2023 - 20:32.


#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Dulie G9

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
pare sa fie soclu g9, asta trebuie sa cauti - apoi alegi dupa preferinte, putere, culoare, etc.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Becuri cu halogen soclu G9 par, da. Ca si la masina, nu pui mana pe ele direct. Asta daca iei tot halogen - consuma mult, se incing groaznic, se ard repede dar sunt ieftine 2-4lei.

Gasesti si LED, clar mai scumpe mai ales daca iei ceva bun (20-30lei), sau ceva ieftin 10-15lei.

https://www.emag.ro/...3/pd/DC798TMBM/

In functie de lampa/aplica/lustra ce ai tu, recomand sa schimbi, cauti ceva cu bec clasic E14/E27, mult mai fiabil, lumineaza mai bine, etc.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă îți place să cumperi din magazine, vezi și la Brico.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
G9 Le poti inlocui cu versiunea pe leduri. Am la niste veioze cu intrerupator si reglare prin touch si chiar se poate regla luminozitatea.

#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013
Chiar nu ai mai vazut astfel de bec/soclu de pui intrebarile astea?Incredibil....asta e de cel putin 20 de ani!!!!!

#10
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Gasesti la Dedeman. am luat eu de acolo 2 becuri acum vreo 5 zile. Acum vorbesc de Dedeman din Severin, dar sigur gasesti si in alta parte.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View PostIon_Bumbu, on 04 februarie 2023 - 20:30, said:

Banui ca de pe site ala, este becu ala din dreapta jos.

View Postraducut123, on 04 februarie 2023 - 22:20, said:

Chiar nu ai mai vazut astfel de bec/soclu de pui intrebarile astea?Incredibil....asta e de cel putin 20 de ani!!!!!
Nu e incredibil, am cumparat apartamentul in Mai 2018, si asa l-am luat, pe ala il inchiriez, nu stau eu acolo.
Nu am mai vazut asa bec, ce te mira ? Eu am lustre de acum 40 de ani ptr ca alea imi plac, doar am pus becuri economice in dulie clasica.

Eu aici unde stau am cam de forma asta:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

dar de 1500 lumeni, iar in celelalte camere mai slabe.

Insa mi s-au ars intr-un an si doua sapt cam, nu am inteles de ce, stiam ca tin mult mai mult. Dar am pierdut bonul si nu mai pot sa ma duc cu ele inapoi, le-am luat personal din Cora Sun Plazza.

View Postd4m4g3, on 04 februarie 2023 - 20:53, said:

Becuri cu halogen soclu G9 par, da. Ca si la masina, nu pui mana pe ele direct. Asta daca iei tot halogen - consuma mult, se incing groaznic, se ard repede dar sunt ieftine 2-4lei.

Gasesti si LED, clar mai scumpe mai ales daca iei ceva bun (20-30lei), sau ceva ieftin 10-15lei.

https://www.emag.ro/...3/pd/DC798TMBM/

In functie de lampa/aplica/lustra ce ai tu, recomand sa schimbi, cauti ceva cu bec clasic E14/E27, mult mai fiabil, lumineaza mai bine, etc.
De ce sa nu pun mana direct pe ele ?

Edited by MinettoMatoi, 05 February 2023 - 00:01.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostMinettoMatoi, on 04 februarie 2023 - 23:53, said:

De ce sa nu pun mana direct pe ele ?
Risti sa se arda mult mai rapid.

Fata de becurile clasice tungsten, astea cu halogen se incing foarte tare, iar grasimea/sarea lasata de piele pe "sticla" quartz nu sticla ordinara, le face sa se incalzeasca diferit, concentrat in zonele alea si la temperaturile alea si se pot duce mult mai repede.

Daca au in ambalaj si un plastic pe ele, o "caciulita", le montezi cu ala. Daca nu, cu altceva care nu va lasa/transfera ce ai tu pe piele, pe bec.

Edited by d4m4g3, 05 February 2023 - 00:30.


#13
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019
Sunt becuri cu soclu G9.
Exista 2 versiuni: halogen si led.

Cel din poza ta e halogen.

Versiunea led echivalenta (aceeasi luminozitate) este semnificativ mai mare in lungime => daca corpul de iluminat este mic, exista riscul sa nu incapa becul inauntru sau sa iasa o portiune din el afara din corp si sa arate urat.
Cu cat luminozitatea este mai mare, cu atat becul este mai lung.
De multe ori, dimensiunile specificate de producatori in datasheet / pe cutie / pe website sunt gresite (dimensiunea becului este mai mare).
Deci daca exista riscul sa fie prea mare, cumpara unul singur intai si testeaza-l.

Am cumparat recent 14 becuri https://www.electric...3000k-13-90400/ (de la alt magazin).
In 2 luni s-au ars 4 din ele (timp de 15 ani am avut doar becuri halogen pe aceeasi instalatie electrica si s-au ars doar 3 becuri).
E neplacut ca se ard doar cateva leduri si nu stii daca s-au ars sau doar ti se pare ca lumineaza mai putin cand te uiti de la distanta...

Am trecut pe Osram care ar trebui sa fie mai rezistente (dar si mult mai scumpe).
Dintre Osram si Philips, pare ca Osram are dimensiunile mai mici (la aceeasi luminozitate).
Acum am luat https://www.emag.ro/...3/pd/DC798TMBM/

Daca vrei versiunea led: multe becuri led au luminozitate foarte mica (200 lm), verifica cu atentie ca luminozitatea sa fie apropiata de cea a becului pe care il folosesti acum.

#14
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostMinettoMatoi, on 04 februarie 2023 - 23:53, said:

le-am luat personal din Cora Sun Plazza.

langa Cora la Sudului e Leroy, intri in Leroy si gasesti sigur cu led.

#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View Postdarkangel2, on 05 februarie 2023 - 00:56, said:

Sunt becuri cu soclu G9.
Exista 2 versiuni: halogen si led.

Cel din poza ta e halogen.

Versiunea led echivalenta (aceeasi luminozitate) este semnificativ mai mare in lungime => daca corpul de iluminat este mic, exista riscul sa nu incapa becul inauntru sau sa iasa o portiune din el afara din corp si sa arate urat.
Cu cat luminozitatea este mai mare, cu atat becul este mai lung.
De multe ori, dimensiunile specificate de producatori in datasheet / pe cutie / pe website sunt gresite (dimensiunea becului este mai mare).
Deci daca exista riscul sa fie prea mare, cumpara unul singur intai si testeaza-l.

Am cumparat recent 14 becuri https://www.electric...3000k-13-90400/ (de la alt magazin).
In 2 luni s-au ars 4 din ele (timp de 15 ani am avut doar becuri halogen pe aceeasi instalatie electrica si s-au ars doar 3 becuri).
E neplacut ca se ard doar cateva leduri si nu stii daca s-au ars sau doar ti se pare ca lumineaza mai putin cand te uiti de la distanta...

Am trecut pe Osram care ar trebui sa fie mai rezistente (dar si mult mai scumpe).
Dintre Osram si Philips, pare ca Osram are dimensiunile mai mici (la aceeasi luminozitate).
Acum am luat https://www.emag.ro/...3/pd/DC798TMBM/

Daca vrei versiunea led: multe becuri led au luminozitate foarte mica (200 lm), verifica cu atentie ca luminozitatea sa fie apropiata de cea a becului pe care il folosesti acum.
Eu cam vreau la aceiasi dimensiune ca ala de l-am pus in poza, merge si putin mai lung sa zic, dar nu scrie pe asta ce putere are, m-am uitat cu lupa si nu scrie.
Deci nu stiu ce luminozitate avea becul de acum.

Vad ca alea osram au echivalent la 40 W adica 3,8 W consum, 40 W sunt cam 480 lm !
Adica astea:

https://www.emag.ro/...3/pd/DC798TMBM/

Deci is led si nu 200 lm. iar 6 cm lungime ar fi okey totusi.

Edited by MinettoMatoi, 05 February 2023 - 03:04.


#16
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.01.2022
cum au spus deja destui inaintea mea, e vorba de o lampa G9
ce voiam io sa spun e ca cred ca se cam exagereaza ca sa nu le atingi cumva cu mana, io am in casa de 12 ani 3 lustre cu becuri din astea G9 de 40W , pe toate le-am montat cu degetele si in 12 ani cred ca s-au ars vreo 5-6 pina acum

#17
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Aveam si eu din astea prin casa, grupuri de cate 6, fiecare de 40W.
Le-am inlocuit cu leduri de 5W, dupa 4 ani sunt inca OK: https://www.emag.ro/...n/pd/DZZK9HBBM/

Edited by misusumi, 05 February 2023 - 10:43.


#18
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMinettoMatoi, on 05 februarie 2023 - 03:03, said:

https://www.emag.ro/...3/pd/DC798TMBM/
Deci is led si nu 200 lm. iar 6 cm lungime ar fi okey totusi.

Tocmai le-am masurat: au 5 cm de la un capat la celalalt (inclusiv "urechile" pentru conexiunea electrica).
Eu am un corp de iluminat in care a intrat la limita...
Daca nu sunt prea lungi pentru tine, ia-le pe astea.
Si ia-le de la un magazin de incredere care iti poate asigura si garantia daca se ard, 19 lei un bec nu e chiar ieftin. Eu am luat de la Emag.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate