Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pentru cei ce stati la bloc, va scoateti pisicile afara?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 cuculea, on 04 februarie 2023 - 19:52, said:

Intrebare pentru cine sta la bloc si asre pisica. Va scaoteti pisicile afara la miscare? Si daca da, cum procedati sa nu o pierdeti? Lesa?
Nu pentru mișcare, dar pentru a o scoate la aer există ghiozdane pentru pisici.

#20
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 lely, on 04 februarie 2023 - 22:16, said:

N-ai avut mâța potrivită... Posted Image
https://youtube.com/...Y?feature=share

Nu este proprietarul potrivit pentru pisici, probabil o sa mai piarda. La tine in film pisica este libera, nu este in lesa, asa se descurca, daca o legi, o pierzi. Mor oameni din cauza cainilor, pisici legate, ce sa mai ceri? Eu sunt curios cum sunt cainii (care au rezolvat pisicile legate), ca eu daca vreau sa plimb un hamster pe strada si cainele ori pisica unuia ii provoaca moartea atunci animalul moare sigur, indiferent de rasa si marime, animalul moare sigur. Daca stapanul caraie, cel mai probabil iese nasol, pentru ambele parti.

#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Din experienta proprie:

Am un prieten, motan castrat, nu ar iesi pe usa de la apartament nici sa-l pici cu ceara.

Noi: prima flocoasa statea fara rezerve in apartament. Si probabil ar fi ajuns in situatia motanului de mai sus. Dupa un an a venit inca una care a zis ca nu e bine si ca dansei nu-i ajunge apartamentul (4 camere la 2 pisici) asa ca ainceput sa miorlaie la usa (nu stiu daca am specificat, dar e deosebit de voacala). Asa ca am inceput sa iesim cu ea pe casa scarii. La inceput doar pe palier, apoi si pe la alte paliere. Am avut grija sa o lasam doar in sus, asa ca o recuperam cand cobora. La un timp si cealalta a vazut smecheria, asa ca a solicitat si ea plimbari, de am ajuns eu si sotia sa stam cu randul de paza la mate pe casa scarii spre deliciul vecinilor. Ma rog nu s-au mai distrat atat cand au inceput sa faca pipi prin ghivecele lor.

Si ne-am mutat la casa:
- Pisicile noaste nu vor iesi in veci din casa, le e prea frica.
- Pisicile noastre nu vor iesi decat pe terasa.
- Pisicile noastre sunt in curtea vecinilor din stanga
- Pisicile noastre sunt in curtea vecinilor din spate
- Pisicile noastre sunt in curtea vecinilor din dreapta

Ca norocul, nu ies in strada.

Ca idee, sunt treaz la ora asta deoarece am fost solicitat sa o las afara pe cea mica. In mod normal as fi readormit imediat , dar imi face figuri senzorul de prezenta de la usa care ma anunta ca s-au intors si a trebuit sa-i schimb bateria. Si mi-a sarit somnul. Asa ca, grija mare ce-ti doresti.

#22
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
daca pisica e de rasa si nu a stat niciodata afara, nu as scoate-o afara. 2 motive: purici si boli de la alte pisicute.
daca a fost maidaneza si o adopti, o poti scoate in lesa. probabil nu va suporta sa stea doar in casa. dar nu se stie, nu sant toate la fel. mai demult am avut un maidanez care iesea si intra cand voia el. nu aveam interfon in scara, usa de jos nu se incuia. sarea pe clanta cand voia afara sau inauntru.

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 cuculea, on 04 februarie 2023 - 20:19, said:

Exact asta vreau sa evit, o pisca care DOAR sta in casa si nu stie ce e aia un pom sau un fir de iarba.

Atunci trebuie sa incepi cu inceputul: evita sa tii pisica la bloc. Posted Image

Edited by Phobos, 05 February 2023 - 08:25.


#24
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Cazul alor mele-Jessie 11 ani si Tomita 7.
Jessie maidaneza adoptata la tara, tinuta "de proba" in apartament.
Tomita adus in apartament "ca sa nu intre Jessie in depresie", din lipsa de partener de joaca.
La un an dupa adoptie, am dus-o tot "de proba" la tara.S-a adaptat bine, iesea dimineata din casa, dormea pe unde apuca, ba mai mult, s-a imprietenit la catarama cu cinele din curte.
Pana intr-o zi cand venea tacticoasa cu un soarece in gura.Am zis halt, nu se poate si sa stea in casa (noaptea) si sa manance soareci.
De a doua zi am tinut-o doar in casa, statea la geam si  la usa in dreptul plasei de tantari.Nu tanjea sa iasa afara.
Cand am adus-o inapoi in Bucuresti (dupa vreo luna), doua zile mieuna la usa de ziceam ca ma reclama vecinii la Politia animalelor ca chinui mata.
Am mai repetat figura de vreo doua trei ori si anul urmator, dupa care, gata.
Tomita, acelasi tratament, dus la tara, intr-o zi l-a batut un motan care il aveam prin curte, de s-a c....at pe el de frica.
S-a urcat intr-un copac, era speriat, il cautam la 11 noaptea cu lanterna.
Nu am putut sa il prind decat cu mana bagata intr-o manusa de sudor, a incercat si fiica-mea dar a zgariat-o rau de tot.
De atunci nu mai pupa nici una excursii la tara, am acolo 7 aciuate prin curte-evident cu program zilnic de dat mancare, ori eu , ori vecinul cand nu sunt acolo.
PS Tot ce e intre ghlimele a fost initiativa fetelor mele.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 cuculea, on 04 februarie 2023 - 20:19, said:

Exact asta vreau sa evit, o pisca care DOAR sta in casa si nu stie ce e aia un pom sau un fir de iarba.
atunci i-ați pisică când nu vei mai sta la bloc.unii așa iubesc animalele ținându-le închise o viață întreagă la etajul 10

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 cuculea, on 04 februarie 2023 - 20:19, said:


Exact asta vreau sa evit, o pisca care DOAR sta in casa si nu stie ce e aia un pom sau un fir de iarba.
Moama, cat romantism pe capul tău...
Am pisică care a prins juma de an viata de strada. Te invit sa o mai scoți din casa. Io pariez ca învingătoare e pisică.
Matza vrea mâncare, somn liniștit, siguranță. O doare fix sub coada de firele de iarba...

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 slai, on 05 februarie 2023 - 09:29, said:

Moama, cat romantism pe capul tău...
Am pisică care a prins juma de an viata de strada. Te invit sa o mai scoți din casa. Io pariez ca învingătoare e pisică.
Matza vrea mâncare, somn liniștit, siguranță. O doare fix sub coada de firele de iarba...
Pai...tocmai, intentia mea e sa o las sa face ce vrea. nu am zis ca vreau sa o tin doar afara sau doar in casa, dorinta mea e sa o obisnuiesc , sau ma rog, dupa placul ei, sa se obisnuiasca, sa iasa afara cand vrea si sa stea in casa cand vrea, nuam zis ca vreau cumva sa o constrang . dar...sa stie unde sa se intoarca.

Cele care le am la casa, e alta poveste cu ele, alea sunt de mici crescute in curte, si le-am obisnuit cu mancarea, pleaca prin vecini, dar se intorc in aceeasi curte , stiu une le este locul. mai mult decat sa le pun mancare la dispozitie, nu am facut. Cu cea de la bloc, am senzatie ca e alta treaba de obisnuinta. Am senzatia ca trebuie sa fac un pic de instructaj cu ea, la inceput.

#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cuculea, on 04 februarie 2023 - 19:52, said:

imi doresc sa o @dresesz@ in stilul meu,
mai curând o să te dreseze pisica în stilul ei.

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 DaculScoril0, on 05 februarie 2023 - 10:06, said:

mai curând o să te dreseze pisica în stilul ei.
si asta e adevarat..tot ce e posibil

#30
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
daca e invatata doar interior de mica, atunci nu stie ea ce sunt aia copaci, iarba etc. dar daca prinde gustul naturii, e posibil sa se ceara afara.
caz concret. o prietena a fost nevoita sa stea 1 luna la casa, locuind pana atunci la apartament. cu motanu dupa ea, motanu a prins gustul evadarilor, plimbarilor prin cartier. era castrat.
dupa o luna s-au intors la apartament. a inceput motanu sa se ceara afara. acuma sta la usa ca un catel si asteapta sa ii puna hamul. sau daca trec 2-3 zile fara plimbari, se duce si trage de ham, ca sa ii arate ca vrea afara. si fain frumos se duc afara, cu hamul pe el, ca si cu un catel .

de curand a mai salvat o pisica de pe strazi, puiut la vreo 6-7 luni. asta nu stim ce experiente a avut pe strazi, e putin neincrezatoare in oameni, dar nici nu mai vrea sa iasa afara.

#31
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

 cuculea, on 04 februarie 2023 - 20:19, said:

Exact asta vreau sa evit, o pisca care DOAR sta in casa si nu stie ce e aia un pom sau un fir de iarba.
am vazut mult prea multe pisici cu ochii scosi, calcate de masini, cu urechile sfartecate si bolnave ca sa mai imi pese de ce vor ele. sa miroasa florile din ghiveci,sau la al meu, ii iau iarba la tavita. depinde cum te raportezi la pisica, e un animal de companie sau un copilas.

#32
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Pisica nu vrea să iasă tot așa cum nu vrea în apă,să facă baie.
Devine stăpână pe acel teritoriu și e foarte geloasă.
Mi-a stuchit și pui de câine și alt pisoi,la toți a sărit la bătaie.
Dacă se simte iubită,nu mai pleacă din casa ta.
Când vrea să alerge îți aleargă în casă.
Devine fricoasă când e vorba de ieșit afară.
Depinde de cât de mult o iubești tu.
Dacă nu obișnuiești să alungi animalul când vine și se așează pe tine sau lipit de tine,acea pisică nu v-a dori să iasă afară.

#33
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Si intre pisici sunt diferente mari de comportament, unele sunt terifiate cand le scoti din casa, altele deabia asteapta sa evadeze. Unele se intorc mereu acasa , altele nu.
Pisica actuala a fost lasata singura acasa in curte 1 sapt, cu acces in casa si rezerve arhisuficiente de mancare si apa. Cand ne-am intors din concediu am gasit-o,era bine, am alintat-o un pic si am plecat repede sa mancam ceva ca eram rupti de foame dupa drum si frigiderul era gol. Ne-am intors dupa nici 2 ore, pisica nu mai era. Nu ne-am panicat prea tare pt ca obisnuia sa hoinareasca si erau nopti in care nu venea in casa. Cand n-a aparut nici a doua si a treia zi am inceput sa o cautam pin tot cartierul,am pus anunturi, nimic... Dupa 2 saptamani ne-a sunat cineva si am gasit-o. Statuse in timpul asta la o vecina la 3 case mai incolo, si ea iubitoare de pisici, mai avea vreo 2-3.
De atunci n-a mai plecat asa mult dar nu se stie ce-i trece prin cap la un moment dat.
Inainte de pisica asta am mai avut 3 care au stat pana la aproximativ 1 an apoi au disparut.
Am vazut un documentar cu un motan din UK care-si traia viata in 3 case diferite din cartier si toate cele 3 familii se credeau "proprietarii" motanului fara sa stie unul de altul. Au aflat ce facea banditul cand o familie i-a atasat o camera de filmat la zgarda sa vada pe unde umbla cand lipseste de acasa.
Si eu prefer sa stiu ca pisicile au parte de libertate da sunt constient ca lasandu-le libere riscurile sunt foarte mari: trafic, caini ( nu neaparat vagabonzi, pisica poate intra si in alte curti cu caini ucigasi de pisici),alte pisici violente,boli, oameni rai, etc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate