Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Pentru cei ce stati la bloc, va scoateti pisicile afara?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Intrebare pentru cine sta la bloc si asre pisica. Va scaoteti pisicile afara la miscare? Si daca da, cum procedati sa nu o pierdeti? Lesa?

Sunt un tip destul de activ, mult in miscare , una din locatii este la un bloc de 2 etaje, eu fiind la etajul din mijloc .Pe geamul de la baie se poate cobora (pisca ) la parter. In jur este multa vegetatie si o curte interioara inchisa,  o parte din ea e si parcarea locatarilor. Ma gandesc la o pisica mica care, binanteles v- a creste , dar nu concep o pisisca puturoasa care sa stea sa doarma non stop si sa lancezeasca pe calorifer, imi doresc sa o @dresesz@ in stilul meu, activa, mult in miscare , sa o las sa iasa afara singura si sa se intoarca tot singura in casa, folosind geamul de la baie, eventual sa  stie sa se puna in fata usii si sa asptepe venirea cuiva sa ii dea drumul in bloc. dar nicidecum sa fuga de nebuna si sa nu o mai gasesc

Voi cum ati proceda sa @dresati @ o pisica in acest mod? Am vazut unii (hai sa nu le zic stapani de pisici ca suna ca naiba ) detinatori de pisici ca le pusesera zgarda si le plimbau precum cainii...mi se pare destul de ciudat , dar nu imposibil de dresat pisica si de a o scoata afara pana se invata cu zona si va memora unde trebuie sa se intoarca.
Ce alte metode mai vedeti ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pisica nu poate fi dresata. Face numai ce vrea ea, cand vrea ea si numai daca are interes.
O poti lasa sa iasa singura afara. Se poate intoarce, sau nu. Depinde de foarte multi factori, independenti de vointa ta.
Se poate plimba si in lesa, daca vrei sa fii sigur ca nu o pierzi.
In general pisicile crescute in apartament, stau numai acolo si se descurca OK. Exteriorul poate fi infricosator.

Edited by pasilla, 04 February 2023 - 20:04.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcuculea, on 04 februarie 2023 - 19:52, said:

Si daca da, cum procedati sa nu o pierdeti? Lesa?
Stie casa, vine singura. A fost obisnuita de mica.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005
Nu poti "dresa" o pisica, daca mergi pe ideea asta o sa fii dezamagit. Nu vad nici legatura cu cat de activ esti tu, pisicile dorm in majoritatea timpului, daca vrei actiune si mers pe afara cu animalul iti iei ceva caine din ala hiperactiv care sa fuga pe langa tine si sa continue mult dupa ce tu nu mai poti.

Eu nu as lasa pisica afara, am stat la bloc cu pisici, acum m-am mutat la casa si tot inauntru le tin, nici macar nu le place afara. Chiar si in cazul celor carora le place, vad prea des anunturi pe FB & stuff ca a disparut pisica, ca a omorat-o nush ce caine etc.

Din ce ai scris, n-ai nicio idee despre ce inseamna sa ai o pisica, mai bine nu incerca.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
am schimbat cateva pisici asa.
Cainii vecinilor au fost foarte fericiti ca pisicile erau in lesa si nu au putut sa fuga.

#6
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,835
  • Înscris: 17.08.2022
Am ambele situatii.
O pisica care sta la parter, nu in curte, obisnuita sa iasa , sa dispara 2-3 ore,
sa-si faca veacul pe sub o masina, apoi vine repede-repede acasa, ori de foame ori de frica.
Traverseaza, socializeaza, e cuminte.
Si am pisica mea de 6 ani inauntru la etajul 6, nu stie alta ambianta, nu a vazut alt animal.
Daca va iesi vreodata din greseala afara, la prima traversare o va calca  masina.
De caini nu mi-e frica ca nu sunt liberi pe strada.
Ambele au acelasi comportament in casa, raspund la fel, manaca, se joaca, dorm
fara sa para ca sunt deosebiri de comportament.

Asa ca, parerea mea, nu merita sa risti, ea nu-ti va multumi nici in gand, nici mieunand

Edited by vio69c, 04 February 2023 - 20:18.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpasilla, on 04 februarie 2023 - 20:01, said:


In general pisicile crescute in apartament, stau numai acolo si se descurca OK. Exteriorul poate fi infricosator.
Exact asta vreau sa evit, o pisca care DOAR sta in casa si nu stie ce e aia un pom sau un fir de iarba.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vrei tu sa eviti, dar pisica are alte ganduri. Cadurica, mancarica, rasfat (daca are chef), somn cat cuprinde.
Trebuie sa intelegi ca pisica nu e caine.

Edited by pasilla, 04 February 2023 - 20:22.


#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAWE, on 04 februarie 2023 - 20:11, said:

Nu poti "dresa" o pisica, daca mergi pe ideea asta o sa fii dezamagit. Nu vad nici legatura cu cat de activ esti tu, pisicile dorm in majoritatea timpului, daca vrei actiune si mers pe afara cu animalul iti iei ceva caine din ala hiperactiv care sa fuga pe langa tine si sa continue mult dupa ce tu nu mai poti.

Din pacate, nu pot lua un caine la locatia aceasta (am caine dar la curte ) deoarece sunt destul de mult plecat de acasa , de multe ori plec dimineta si ma intorc seara . Pisica e mult mai usor de grestionat la ce program am, poate sta singura, ii lasi un dozator de mancare si nu are treaba. Cainele, e mai complicat la programul meu

View PostAWE, on 04 februarie 2023 - 20:11, said:

Din ce ai scris, n-ai nicio idee despre ce inseamna sa ai o pisica, mai bine nu incerca.
Nu vorbii daca nu stii...am la curte, un caine si alte doua pisici dar au stat NUMAI afara. Nu da drumul la vorbe daca nu cunosti , ar fii mai finut din partea ta.

View PostAWE, on 04 februarie 2023 - 20:11, said:

vad prea des anunturi pe FB & stuff ca a disparut pisica, ca a omorat-o nush ce caine etc.

Am uitat sa spun, apartamentul de care vorbesc, nu este in Romania, deci, nici pomeneala de caini maidanezi care alearga pisicle pe strada

View Postpasilla, on 04 februarie 2023 - 20:21, said:

Vrei tu sa eviti, dar pisica are alte ganduri. Cadurica, mancarica, rasfat (daca are chef), somn cat cuprinde.
Trebuie sa intelegi ca pisica nu e caine.
Pai tocmai aia incerc sa aflu din experienta altora, cum au rezolvat problema asta, cum au facut sa le faca sa inteleaga ca trebuie sa se intoarca  si sa nu se indeparteze prea mult de casa. Am pisici dar crescute la curte de mici, fara a stii ce e aia intrat in casa. In cazul curtii, mancarea le-a facut sa se intoarca de fiecare data, stiau ca vor gasi mancare pe prispa , in orice moment

View Postvio69c, on 04 februarie 2023 - 20:16, said:


Asa ca, parerea mea, nu merita sa risti, ea nu-ti va multumi nici in gand, nici mieunand
Nici nu as avea vreodata pretentia sa multumeasca, oricare ar fi modalitatea. Ce vreau, doar o pisaica activa , care sa se descurce singura si sa stie unde ii este locul de intoarcere. Nimic mai mult.

Edited by cuculea, 04 February 2023 - 20:26.


#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcuculea, on 04 februarie 2023 - 19:52, said:

Intrebare pentru cine sta la bloc si asre pisica. Va scaoteti pisicile afara la miscare? Si daca da, cum procedati sa nu o pierdeti? Lesa?

Sunt un tip destul de activ, mult in miscare , una din locatii este la un bloc de 2 etaje, eu fiind la etajul din mijloc .Pe geamul de la baie se poate cobora (pisca ) la parter. In jur este multa vegetatie si o curte interioara inchisa,  o parte din ea e si parcarea locatarilor. Ma gandesc la o pisica mica care, binanteles v- a creste , dar nu concep o pisisca puturoasa care sa stea sa doarma non stop si sa lancezeasca pe calorifer, imi doresc sa o @dresesz@ in stilul meu, activa, mult in miscare , sa o las sa iasa afara singura si sa se intoarca tot singura in casa, folosind geamul de la baie, eventual sa  stie sa se puna in fata usii si sa asptepe venirea cuiva sa ii dea drumul in bloc. dar nicidecum sa fuga de nebuna si sa nu o mai gasesc

Voi cum ati proceda sa @dresati @ o pisica in acest mod? Am vazut unii (hai sa nu le zic stapani de pisici ca suna ca naiba ) detinatori de pisici ca le pusesera zgarda si le plimbau precum cainii...mi se pare destul de ciudat , dar nu imposibil de dresat pisica si de a o scoata afara pana se invata cu zona si va memora unde trebuie sa se intoarca.
Ce alte metode mai vedeti ?
In acest moment as spune stop joc.

Ce meserie, activitate ai? Asa, in mare, cel putin...

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcuculea, on 04 februarie 2023 - 20:32, said:

Am pisici dar crescute la curte de mici, fara a stii ce e aia intrat in casa. In cazul curtii, mancarea le-a facut sa se intoarca de fiecare data, stiau ca vor gasi mancare pe prispa , in orice moment
E exact la fel. Mancarica pe prispa. Diferenta e ca in oras sunt cu totul alti stimuli si oportunitati, iar pisica ta va face ceea ce ii dicteaza instinctul. Te va parasi urgent, daca i se pare ca a gasit un stapan mai interesant.

Edited by pasilla, 04 February 2023 - 20:39.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaaaa4567, on 04 februarie 2023 - 20:35, said:

In acest moment as spune stop joc.

Ce meserie, activitate ai? Asa, in mare, cel putin...
Ce relevanta are? si de ce stop joc? car e faza cu acest stop joc? ca nu m-am prins

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
eu o scot afara dar e o staffy.

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postarg, on 04 februarie 2023 - 20:43, said:

eu o scot afara dar e o staffy.
i-ai luat zgarda? sau cum faci?

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
O pisica care a stat la bloc si a ajuns la casa s-a panicat rau pana a inceput sa se acomodeze si sa iasa si prin curte. Nu facea experimentele astea pe bietul animal ca o sa-i cada toata blana cand se va vedea intr-un spatiu necunoscut.

Edited by Leo2006, 04 February 2023 - 20:52.


#16
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,835
  • Înscris: 17.08.2022

View Postcuculea, on 04 februarie 2023 - 20:19, said:

Exact asta vreau sa evit, o pisca care DOAR sta in casa si nu stie ce e aia un pom sau un fir de iarba.

Te asigur ca nici nu o intereseaza si nici nu este constienta de ce pierde....

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Doar in casa. Sta la geam fara sita si nu o intereseaza mai mult

#18
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010

View PostAdm, on 04 februarie 2023 - 20:15, said:

am schimbat cateva pisici asa.
Cainii vecinilor au fost foarte fericiti ca pisicile erau in lesa si nu au putut sa fuga.
N-ai avut mâța potrivită... Posted Image
https://youtube.com/...Y?feature=share

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate