Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Experiente cu mecanicii auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023
Tinand cont de ce mecanici (asa si asa) avem in Romania, ce experiente "frumoase" (neplacute) aveti cu ei?
Eu am o experiență, chiar noua.
Mi-am lasat masina la reparat (in sensul ca trebuia schimbata o supapa, distributia, uleiul, filtrele), si, cand am lasat-o la el, mi-a zis ca are si alte masini care asteapta sa fie reparate, si ca doar peste o săptămână se va putea ocupa de masina mea.
Inclusiv cu acea saptamana "moarta", sunt deja 3 saptamani de cand tot astept sa mi-o repare.
Ma tot ține in asteptare, invocand motive de genul: ba ca a incercat sa caute alt motor prin anunturi, ca poate e mai bine pentru mine asa, ba ca trebuie segmentat motorul, ba ca a montat supapele si ca trebuie sa le demonteze iar, ca cei de la piese auto i-au trimis mai mici cu nu stiu cati mm...
Il sun ieri, si ma asigura ca azi e gata masina. A trecut si azi...si nimic.
Mai am un pic si imi expira ITP-ul de cand mi-e masina la el.
Voi cu ce va laudati?

#2
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.12.2016
Mașina nouă... aproape 4 ani în mai. Acum are 107000... la 92000 schimbat ambreiajul. Bine, dar face și taximetrie....

#3
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Du-te, ia-ti masina de acolo si cauta pe altcineva.

Mecanicul acela ori nu a facut inca nimic la masina ta, si asta ar fi cazul fericit, ori o sa o recuperezi cu inca 10 probleme in plus.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Deci "mecanicul" îți tine mașina de 3 săptămâni? Are așa mare parcare? Sau poate o folosește pt Bolt.

#5
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 AIVV, on 04 februarie 2023 - 18:34, said:

Du-te, ia-ti masina de acolo si cauta pe altcineva.

Mecanicul acela ori nu a facut inca nimic la masina ta, si asta ar fi cazul fericit, ori o sa o recuperezi cu inca 10 probleme in plus.
Culmea ca, inainte sa aleg un mecanic (altul in afara de cei pe care ij cunosteam deja), am intrebat pe Facebook daca imi poate recomanda cineva un mecanic serios din zona. Aproape toti mi-i l-au recomandat. Din auzite, il stiam si eu.
Ajungem la vorba cum ca, la pomul laudat...
Cert este ca, in Romania, stam prost cu mecanicii seriosi si priceputi. Majoritatea nu sunt in stare sa monteze, la loc, o baterie. Am patit. A trebuit sa umblu apoi prin dezmembrari dupa piesa aceea din metal, care tine bateria fixata.

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Vorbesti cu mecanicul? nu lasi cheia la receptie unde vine cineva sa o preia sa faca o constatare a starii si sa emita un deviz pentru interventie?

#7
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 dorin_2k, on 04 februarie 2023 - 18:36, said:

Deci "mecanicul" îți tine mașina de 3 săptămâni? Are așa mare parcare? Sau poate o folosește pt Bolt.
Cand am vrut sa imi duc masina, a zis ca nu prea are loc, si, cand am ajuns acolo, incapea un tir.

#8
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 FC72, on 04 februarie 2023 - 18:42, said:

Vorbesti cu mecanicul? nu lasi cheia la receptie unde vine cineva sa o preia sa faca o constatare a starii si sa emita un deviz pentru interventie?
Nu e service de acel gen, dar e service marisor, la cineva acasa, despre care altii zic numai lucruri bune. Poate face treaba buna, dar e enervant sa nu am masina de 3 saptamani.

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am dat de un mecanic bun și cu prețuri corecte. Foarte lăudăros (pune toate șuruburile în găleată) dar știe meserie  Repară doar ce e stricat, fără să înlocuiască toată piesa dacă nu e nevoie. Cred că-i pocăit că tot aduce vorba de pilde și de d-zeu. Posted Image

#10
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021

 alexanrusso, on 04 februarie 2023 - 18:32, said:

Mașina nouă... aproape 4 ani în mai. Acum are 107000... la 92000 schimbat ambreiajul. Bine, dar face și taximetrie....

Nu.i cam devreme? Sau e coreeana?


Ontopic...la cat de complexe au ajuns carutele, nu prea mai poti sa dai de un mecanic bun, pt ca partea electrica iti poate juca feste oricand, indiferent de cate diagnoze ii faci si nu mai merge deloc cu legatul unei sarme. Firmele mari nu stiu cat investesc in personal, asa ca te trezesti ca reprezentanta nu merita sa fie luata in calcul.
Ca o recomandare pentru cei ce au Citroen/PSA era un service in Ploiesti, Mihai Stan se ocupa impreuna cu tatal lui. Niste oameni incredibili si merita sa fac drumul din B pana la ei. Nu stiu daca mai activeaza, dar banuiesc ca ii gaseste google daca sunteti interesati.

Edited by Namidee, 04 February 2023 - 19:45.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Alexandru_31, on 04 februarie 2023 - 18:40, said:

Aproape toti .
ai prieteni buni

#12
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 Namidee, on 04 februarie 2023 - 19:34, said:



Nu.i cam devreme? Sau e coreeana?


Ontopic...la cat de complexe au ajuns carutele, nu prea mai poti sa dai de un mecanic bun, pt ca partea electrica iti poate juca feste oricand, indiferent de cate diagnoze ii faci si nu mai merge deloc cu legatul unei sarme. Firmele mari nu stiu cat investesc in personal, asa ca te trezesti ca reprezentanta nu merita sa fie luata in calcul.
Ca o recomandare pentru cei ce au Citroen/PSA era un service in Ploiesti, Mihai Stan se ocupa impreuna cu tatal lui. Niste oameni incredibili si merita sa fac drumul din B pana la ei. Nu stiu daca mai activeaza, dar banuiesc ca ii gaseste google daca sunteti interesati.
Nu e vorba de partea electrica, ci de lipsa de interes a mecanicilor. Iti fac o treaba numai sa fie facuta. As prefera sa platesc dublu, numai sa stiu ca mi-i se ocupa de masina ca si cum ar fi a lui (vorba aia).
Trebuie sa stai langa ei, ori de cate ori ai ocazia, ca numai asa face cat de cat cum trebuie.

#13
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Prin decembrie am vrut sa schimb cablul de la frana de mana la un Logan din 2010, m-am programat la un servis, dar cand am ajuns cu masina acolo, au dat-o la intors, ca nu au timp, ca sa las masina cateva zile...
Am spus pas, si am plecat sa caut alt servis prin zona, ca sunt destule, si sunt dependent de masina (naveta zilnic vreo 50km fara posibilitate de alt mijloc de transport)
Din vreo15-20, nici un servis nu putea sa schimbe un cablu de frana din lipsa de mecanici sau lipsa de timp.
Asa ca micile reparatii mi le fac singur pe marginea santului, iar unde cred ca nu ma descurc, apelez cu incredere la "Vericu'", Cu programare printre picaturi si reparatia pe loc, sau in aceeasi zi, cand are el timp.

#14
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

 Alexandru_31, on 04 februarie 2023 - 18:40, said:

Cert este ca, in Romania, stam prost cu mecanicii seriosi si priceputi.

Asta e valabil pt orice tip de meserias de la noi.


Ultimele probleme pe care le-am avut cu un service e cu cei de la Silver Motors Timisoara
Programare la un schimb de ulei, a durat 5 ore, mi-au zis sa dau cu spray pe bara pt ca aveam putina vopsea exfoliata, masina fiind noua (pana la urma am facut-o pe garantie la alta reprezentata), practic ultimii bombardieri. Am vrut sa imi schimbe gumele de vara cu cele de iarna, si au zis ca ei nu se baga ca le e frica ca le zgarie, ca aparatul lor de dejantat e vechi.
Trebuie sa tragi de ei sa faca orice.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Scule auto se gasesc, tutoriale la fel, concluzia e una singura, puneti mina si faceti, iesiti mai ieftin decit sa pierdeti vremea in service.
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 04 February 2023 - 20:48.


#16
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 Ion_Bumbu, on 04 februarie 2023 - 20:38, said:

Scule auto se gasesc, tutoriale la fel, concluzia e una singura, puneti mina si faceti, iesiti mai ieftin decit sa pierdeti vremea in service.
Posted Image
Ai putea face acasa chestii marunte, insa, daca trebuie sa o ridici sau daca ajungi la probleme legate de motor... Pentru orice lucru marunt iti trebuie cate o scula. Plus ca, nu toti avem habar cand problema devine serioasa.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Nu este corect fata de mecanici sa etichetezi ca toti ar fi la fel.

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
alexandru 31  ce v-o mai meritati toti....in cealalta tabara , electro-mecanicii, si voi sunteti o specie rara, pe cale de disparitie....nu vorbesc de aia adevaratii, vorbesc de astia care luati 50-100 lei doar cand stati de vorba cu omul.La a doua discutie va faceti ca munciti si bagati mana mai adanc in buzunarul omului si nu rezolvati nimic!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate