Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Casca scuter electric + suport picioare pasager

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am luat o jucatie de scuter electric cu viteza maxima 45 km/h, primul moto.

1. O recomandare de casca pentru el? Sunt bune cele Open Face? Nu cred ca are roat sa iau o casca de motocicleta adevarata. O sa iau 2 in caz ca mai merg ocazional 2 persoane pe scuter. Ar avea tost protectii de genunchi, coate?
2. Cum se scot suportii de picioare pentru passgerul din spate, am tras, rotit de ei, dar nu stiu cum
3. Zicea ceva in carte ca se poate accelera din manerul dreapta sau din pedala, ca la motocicleta?! Din pedala ?! Care pedala ?! Sau am inteles eu gresit.
4. Se inmatriculeaza la inmatriculari auto sau la primarie?! Trebuie inregistrata la taxe si impozite, stiti cat este impozitul. Si asigurare, nu?
5. Are sistem de alarma si se blocheaza si rotile, nu stiu daca si ghidonul. Are 65 kg. Se pot fura usor? Nu as intentiona sa o leg si cu lanturi, doar sa o las pe picior.
6. ITP se face la 2 ani ca la auto?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
permis ai?îi cam trebuie

când dai cu capul de pământ îți dai seama că era bună o cască adevărată

ia una de bicicletă dar de vreo 300 de lei că sunt și cu 10 polistiren gol

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am permis, cat B.
De bicicleta, am, chiar foarte buna cred, am dat vreo 500 ron acum ceva ani, vreo 4 ani, are si aerisire foarte eficienta vara, cred si alte sisteme. Totusi as lua o casca de scuter specifica. Conteaza siguranta, fiind la primul moto, merg incet, dar nu se stie. Am vazut o gramada de modele, open face dar am inteles ca nu ar proteja bine la fata si barbie, sau de motocicleta la peste 1000 ron inchise total si protectie barbie. Nu stiu la ce sa ma uit. Vreau sa fie si confortabila si sa ofere si siguranta.
Casca de bicicleta…. E voie doar cu atat? Si protectie fata, lateral, cred ca e mult mai slaba la siguranta.
Daca cele de motocicleta sunt cele mai ok, iau de motocicleta.

O sa intreb si la scoala de sofer - as merge si cand se tin niste ore pentru motociclete.

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,250
  • Înscris: 24.01.2008
Evident ca o casca moto integrala sau flip-up (cat timp o tii inchisa) e cea mai buna.  Gasesti si sub 1.000... la jucaria aia, desi poti s-o comiti si cu ea, nu-ti trebuie chiar cea mai performanta.  In ceva outlet moto gasisem anul trecut si cu 250 lei, flip-up.
Daca iei open, ia macar cu vizor mare.
Nici alte protectii (manusi, genunchiere, o geaca / armura) nu strica.

Daca nu spui / arati mai exact ce ti-ai luat, singurul sfat pt scoaterea suportilor de picioare pt pasager e flexul.  :bigwhitegrin:
Avand in vedere ca te gandesti si la un eventual pasager, nu vad de ce i-ai scoate, totusi.

Acceleratie din pedala, la motocicleta ?!   :huh:
Doar daca tu accelerezi cu frana... aia ai la picior.  Si schimbatorul, pe stanga.
Sau poate ai bicicleta electrica (asistata electric, mai exact)... la aia pedalezi si accelerezi, da.

De asigurari, taxe si impozite, la chestia aia, habar n-am.  Nici de ITP.
Dar da, la motociclete, daca e considerata moto, ITP-ul e la doi ani.

De furat... nu stiu cat interes prezinta, dar la 65 kg, doi oameni cu o duba o salta intr-un minut.

#5
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 09.01.2009
I-ati o casca  cu  vizor,ca  o sa  vezi ce fain  este sa mergi  cu  45  la ora  si iti intra o pietricica sau o musca  in ochi.Lasa   tu  castile de bicicleta,ca asta este  moped adevaratTrece  peste  25 km/h   si  se  incadreaza  la categoria moped.Deci  trebuie inscris la primarie,iti trebuie asigurare  si apoi itp.Vezi  ca   daca  circuli cu el  neinmatriculat  si  fara  asigurare  sa  vezi ce dosar  penal iti iei...Si  cauta  o  casca   cat   de  cat buna,nu  zic  una  de mii   de  lei,Zic una  de   vreo 500   ron.O  sa  iti multumesti daca   dai cu tartacuta  de asfalt.Eu  de ex  am un Nitro  si  un Mt.Cu Nitro  am  dat  cu tartacuta  de  asfalt,din cauza  unui  canal fara  capac  si nu   a  avut nici o zgaraietura.Asa  si mai investeste  si intr-un  antifurt  sanatos.Greu  de  taiat.
Uite   un   exemplu  de casca   cat de cat  buna.Nu  este  nici cea mai ieftina  dar  nici ff scumpa.
https://www.mthelmet...soare-integrati

Edited by cotizo_dacul, 04 February 2023 - 22:13.


#6
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Pentru a nu mai deschide alt topic

Asigurare - trebuie, nu? Din câte știu, pentru a circula pe drumurile publice ai nevoie de asigurare.
PS: căruțele au asigurare? Teoretic, cred că ar trebui.

1. Nu pot sa fac asigurare pentru că nu are număr de înmatriculare, are număr de înregistrare.
2. Nu pot sa fac asigurare pentru că nu are cai putere.

Sau,poate având viteza mica, nu se face asigurare.

Bicicletele nu au asigurare. Trotinetele electrice nu au asigurare.

Căruțe, nu știu?!
Scuterele cu motor au asigurare?! Dar cele electrice?!

#7
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
sunt valabile actele  online?

permis, buletin, asigurare, certificat inmatriculare, ITP?
parca legea zicea ca trebuie sa ai actele asupra ta. cel putin permis si buletin si certificat de inmatriculare. poate asigurare online sa o arati. desi imi pare ca m_a sanctionat politia ca nu aveam TOATE actele la mine, pentru ca nu am prezentat doar asigurarea fizic, era facuta dar nu pmaveam sa o arat.

#8
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 16.05.2010
Te duci cu racheta la RAR sa primesti CIVul, apoi faci asigurare pt inregistrare, mai faci un drum sa o înscrii la Taxe iar la urma, cu toate hârtiile mergi la primarie, sa o inregistrezi.

Edited by N3mesis, 03 March 2023 - 14:03.


#9
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am rezolvat. Aveam CIV.
Pentru inregistrare, nu mi-a cerut asigurare, face cum vrea fiecare, dar este obligatorie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate