Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Service Pompa centrala Vaillant - Cred ca am luat teapa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
Buna seara. Am o centrala Vaillant si facea un zgomot in functionare. Am chemat service-ul si din pacate nu am putut asista la reparatie. Mi s-a comunicat ca s-a schimbat Pompa Circulatie Vaillant 0020014171 si mi s-a facturat de plata suma de 1525 lei. Cand am ajuns acasa am deschis centrala sa vad si eu ce s-a facut la ea, iar dupa parerea mea pompa nu a fost schimbata. Centrala acum functioneaza ok si nu mai scoate acel zgomot. Piesele ramase dupa reparatie sunt cele din lighean si nu apar pe factura, iar pompa defecta se pare ca a luat-o mesterul, fara sa ma intrebe. In toate pozele de pe internet am vazut ca pompa vine si cu acel bloc hidraulic, mesterul sustine contrariul, iar seria trecuta pe factura nu coincide cu cea de pe pompa. Va atasez poze sa va puteti da cu parerea. Va multumesc

Attached Files


Edited by saull, 03 February 2023 - 22:53.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cineva a fost de fata si tot acea persoana iti poate da detalii.

#3
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 12.09.2005
Uite aici cat costa pompa cu totul.

In poza statorul pompei pare nou, si daca nu mai face zgomot sigur si rotorul pompei este nou(deci motor nou)

Corpul din material plastic nu a fost schimbat dar nu acela era defect si era mult mai mult de munca pentru a fi schimbat.

Ca mesterul nu a lasat statorul si rotorul vechi e de comentat.

Edited by dicdobre, 03 February 2023 - 23:03.


#4
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Eu cred ca nu ai luat teapa.

Tocmai astazi sa nimerit sa ma sune un prieten ca sa-i repar centrala prin telefon si am ajuns la concluzia ca are pompa defecta. In cazul lui, pompa originala a centralei era Wilo

Attached File  pompa.jpeg   114.74K   50 downloads


Cautind pe net, a dat de o firma care a spus ca-i poate livra o pompa Grudfos la 1.000 lei (fara montaj)

Attached File  grundfos.png   237.44K   42 downloads


--------
Eu nu fac servis la Vailant, insa din cite stiu eu, modelele vechi de Vailant aveau pompa Wilo. Iar daca astazi cuiva i sa recomandat una grudfos completa ca si inlocuitor, garantat si in cazul tau ti sa inlocuit pompa.
In poze se vede ca ti sa inlocuit si supapa de siguranta de 3 bar.

In poza colegului Dicdobre apare tot un Grundfos

 dicdobre, on 03 februarie 2023 - 23:00, said:

Corpul din material plastic nu a fost schimbat ....

Daca pompa originala era intradevar Wilo, obligatoriu trebuia schimbat si plasticul, deoarece Wilo se invirte in sens orar si Grundfos atiorar.

Edited by reborn_21, 03 February 2023 - 23:06.


#5
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009

 dicdobre, on 03 februarie 2023 - 23:00, said:

Uite aici cat costa pompa cu totul.

In poza mototorul pompei pare nou, si daca nu mai face zgomot sigur si rotorul pompei este nou.

Corpul din material plastic nu a fost schimbat dar nu acela era defect si era mult mai mult de munca pentru a fi schimbat.

Ca mesterul nu a lasat statorul si rotorul vechi e de comentat.

Se poate afla cand este produs motorul ce pare nou din codurile de pe el? In jurul surubului de aerisire are praf destul, dar zicea mesterul ca probabil s-a depus, cand nu stiu ca reparatia a fost facuta ieri.
Asta nu am inteles, de ce ai lua piesele defecte, mai ales fara sa intrebi.
Si sa inteleg ca pompa se poate comanda si schimba si pe bucati, in cazul meu doar motorul?

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 saull, on 03 februarie 2023 - 23:05, said:

Si sa inteleg ca pompa se poate comanda si schimba si pe bucati, in cazul meu doar motorul?

Se putea, daca gaseai o pompa SH de la Wilo, care sa aiba acelasi diametru al paletei. Exclus de la Grundfos.

Fiind iarna si avind in vedere ca nu te pricepi si nu aveai chef sa stai citeva zile in frig, eu zic ca ai fost taxat aproximativ corect.

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 12.09.2005

 reborn_21, on 03 februarie 2023 - 23:03, said:

In poze se vede ca ti sa inlocuit si supapa de siguranta de 3 bar.



... si supapa de aerisire automata


 saull, on 03 februarie 2023 - 23:05, said:

Se poate afla cand este produs motorul ce pare nou din codurile de pe el? In jurul surubului de aerisire are praf destul, dar zicea mesterul ca probabil s-a depus, cand nu stiu ca reparatia a fost facuta ieri.
Asta nu am inteles, de ce ai lua piesele defecte, mai ales fara sa intrebi.
Si sa inteleg ca pompa se poate comanda si schimba si pe bucati, in cazul meu doar motorul?

Daca gasesti se poate schimba doar rotorul varianta cea mai ieftina sau urmatoarea doar motorul care ar arata asa

Edited by dicdobre, 03 February 2023 - 23:17.


#8
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
Eu m-am gandit ca nu mi s-a schimbat pompa deloc si ca defectul (zgomotul) sa fi provenit de la piesele din lighean. si nu gandeam la asta daca lasa piesa (pompa) defecta asa cum a lasat ce e in lighean. Am vrut sa intreb pe cineva care se pricepe, in cazul de fata voi.

#9
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 saull, on 03 februarie 2023 - 23:05, said:

Se poate afla cand este produs motorul ce pare nou din codurile de pe el?
Mai conteaza ? Poate fi produs si in 1900 toamna atita timp cit este nou si avind in vedere faptul ca de foarte multi ani UE a interzis fabricarea acestor motoare. Deci sa fi bucuros ca ai primit asa ceva.

Daca servisantul ar fi vrut sa te taxeze si mai mult, ar fi montat o cu totul alta pompa (una agreata de UE) la aproximativ 1445 lei + manopera

Attached File  grundfos 2.png   122.9K   30 downloads

(astea sint preturile primite de prietenul meu de la o firma vinzatoare de piese)

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 saull, on 03 februarie 2023 - 22:48, said:

Cand am ajuns acasa am deschis centrala sa vad si eu ce s-a facut la ea, iar dupa parerea mea pompa nu a fost schimbata.
A fost schimbata, se vede clar acolo in imagini.
In caz ca-ti imaginai altfel, schimbarea pompei se rezuma la motor si turbina, nu la colector (carcasa spirala), aia nu se schimba niciodata decat daca se sparge/crapa.

Attached File  pompa.jpg   124.71K   52 downloads

Edited by andreic, 03 February 2023 - 23:26.


#11
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 andreic, on 03 februarie 2023 - 23:19, said:

... nu la cuva, aia nu se schimba niciodata decat daca se sparge/crapa.

Aici gresesti si avind in vedere praful, mie tocmai de asta-mi este frica. Eu tare ma tem ca Saull a luat totusi o mica plasa si nu i sa schimbat si "cuva de plastic" de care spui tu.

Saull, te rog sa-l suni miine pe servisant si sa-l intrebi daca a schimbat pompa cu totul, sau doar motorul. Iar daca el zice ca da, ca a schibat si corpul pompei, fara sa te certi cu el, sa-l intrebi daca este constient de faptul ca un motor Grundfos la care paleta se invirte antiorar nu este compatibil cu un corp de pompa Wilo, la care paleta se invirte in sens orar. Vezi tu dupaia ce spune si daca te suna sau nu inapoi dupa citeva minute ca sa-si ceara iertare ca a gresit.

#12
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
Daca e o teapa mica o trec la pierderi romanesti, mie imi era sa nu fie una majora. Posted Image

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 12.09.2005
Totusi, poti sa ne spui exact ce centrala ai? modelul exact...

#14
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Parerea mea este ca nu este vorba de nici o teapa.

Dar, daca ma uit la poze, cred ca sa produs o greseala din nestiinta (asa a fost sa fie ... ghinion :D).
Este destul de complicat sa schimbi pompa cu totul, adica inclusiv corpul ala din plastic, ca trebuie sa demontezi teava de retur de sub centrala. Deaia toti servisanti cind trebuie sa schimbe o pompa, prefera sa desfileteze 4 suruburi cu un imbus si sa schimbe doar motorul. Pompele vin intradevar complete de la producator, insa nici un servisant nu-i nebun sa se chinuie si sa schimbe pompa cu totul, plus ca daca mai trebuie sa desfaca si teava de retur de sub centrala, deja este cam depasit de situatie si cam trebuie sa apeleze la un instalator, deoarece servisantul nu are sculele si indeminarea necesara pentru o astfel de operatiune. Deaia servisantul si preferea doar inlocuirea motorului
Doar instalatori schimba pompe cu totul, deoarece ei sint cu mopsul si doar atita stiu, sa dea jos o pompa din olandezi si sa o schimbe complet.  Ei nu au imbus in trusa de scule :D Si nici nu-i duce capul sa aleaga calea mai usoara :D

Insa in cazul de fata, avind in vedere ca pompa originala avea alt sens de rotatie fata de pompa inlocuitoare, era obligatoriu sa munceasca mult servisantul si sa schimbe inclusiv partea de plastic.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 reborn_21, on 03 februarie 2023 - 23:27, said:

nu i sa schimbat si "cuva de plastic" de care spui tu.
Pai nu se schimba aia (colectorul) cel putin daca e acelasi model de pompa, asta scriam.

Edited by andreic, 03 February 2023 - 23:51.


#16
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 dicdobre, on 03 februarie 2023 - 23:48, said:

Totusi, poti sa ne spui exact ce centrala ai? modelul exact...

Sau o poza cu afisajul centralei :D

 andreic, on 03 februarie 2023 - 23:50, said:

Pai nu se schimba aia, asta scriam.

Ba se schimba mai domnu si aia, daca montezi un motor cu o turbina ce are alt sens de rotatie.
Daca montezi un motor cu acelasi sens de turatie, normal ca nu mai schimbi si corpul pompei, ca doar nu esti nebun sa-ti faci de lucru. Dar daca montezi un motor cu alt sens de rotatie, nu ai de ales si trebuie sa muncesti, sau sa chemi un instalator ca sa te ajute sa poti schimba si corpul pompei.

Inca o data repet: daca se schimba sau nu corpul pompei, este in functie de sensul de rotatie al paletei originale, fata de aia noua.

#17
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
Centrala este un Vaillant Turbo Tec Pro wuw RO 242/3-3R2. Atasez si o filmare, poate va edifica.

Attached Files



#18
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Pune si tu o poza cu afisajul Posted Image

Asa arata centrala ta:

Attached File  vailant.jpeg   112.35K   37 downloads

Daca da, pompa originala era Wilo.
Daca nu, trebuie cercetat.

Sa-ti trimita servisantul o poza cu pompa ciordita si se lamureste treaba. Tu nu vrei pompa inapoi, ca vrei doar o poza cu pompa respectiva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate