Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Focus Sat - baza de date piratata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

Stimate client,
Prin prezenta vă informăm că am detectat încercări de piratare a sistemelor noastre și, ca urmare, a avut loc, din păcate, o expunere neautorizată a datelor personale ale clienților din mediul "Contul meu Focus Sat". Autoritățile de reglementare competente au fost informate.
Lucrăm în permanență la efectuarea pașilor necesari pentru a ne asigura că datele dvs. rămân protejate și cooperăm cu specialiștii în securitate IT în acest sens pentru a preveni orice alte încălcări ale datelor.
Investigațiile au arătat că este posibil ca unele informații  ale clienților noștri să fi fost expuse. În funcție de datele pe care le-ați partajat cu noi,
informațiile care ar fi putut fi accesate constau în nume, adresă, număr de telefon, e-mail, CNP, nume de utilizator sau parolă criptată pentru „Contul meu Focus Sat".

Vă asigurăm că detaliile cardurilor dvs. bancare sunt stocate separat și nu au fost expuse.

Odată ce vă accesați contul "Contul meu Focus Sat", vi se va cere să introduceți o nouă parolă și vă recomandăm cu tărie să faceți acest lucru imediat.

În cazul în care ați folosit parola contului dvs. Focus Sat și pentru a accesa alte servicii, vă recomandăm cu tărie să schimbați și aceste parole.Vă asigurăm că Focus Sat tratează foarte serios protecția datelor cu caracter personal și regretă profund acest incident.
În cazul în care aveți întrebări sau nelămuriri, nu ezitați să ne contactați la [email protected] sau la telefon 021.406.72.20.



#2
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 17.06.2007
Am observat chestia  în seara asta. Încercăm să mă loghez și îmi cerea să schimb parola. Am verificat să văd dacă e site-ul focussat și era clonat perfect.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007
faza frumoasa este ca nu mai am cont din 2015 la Focus, cand am renuntat la antena satelit pt. cablu

Edited by STARTREK1, 03 February 2023 - 21:47.


#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Firma asta mai e activa?

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Stiam ca bazele de date pot fi sparte. Piratate parca se foloseste pentru programe, filme si alte produse de brand.
Chiar daca-n engleza termenul e hacked indiferent de obiect.

#6
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Idee
Cont virtual și card virtual pentru plățile la prăpădiții ăstia....
Au și pin, și card ...ce idiot are nevoie de strada ta????

#7
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 30.03.2019
Cu siguranta vor fi foarte incantati clientii lor dupa ce au ramas fara Prima Sport, fara Discovery, si acum si cu datele personale la vedere… :D
P.S. Stie cineva daca a apucat sa fie postat leak-ul pe undeva sau au fost, totusi, prompti si au anuntat din timp?

#8
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postadnana2121, on 03 februarie 2023 - 22:24, said:

Au și pin, și card ...ce idiot are nevoie de strada ta????

"informațiile care ar fi putut fi accesate constau în nume, adresă, număr de telefon, e-mail, CNP,"
ce se poate face cu datele astea ? Păi niște credite pe la IFN-uri,  candidați pentru următoarele alegeri cu "liste de susținători"

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Destul de grav, mai grav decat daca ar fi luat datele bancare (pe care le poti schimba si la care poti face un chargeback in caz de ceva).

Nu tin si ei criptate PII cu accese limitate in backend?

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 rim80, on 03 februarie 2023 - 21:55, said:

Firma asta mai e activa?
așa își fac reclamă gratis

 eugeniusro, on 03 februarie 2023 - 23:10, said:

ce se poate face cu datele astea ?
datele astea au fost sctise pe facturi ani de zile.mai și primeai amendă că nu le-ai trecut.acum cică e invers.da amendă tot primești

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Mi-am facut cont de test acum doua zile pentru iptv si am constatat ca site-ul e cam varza si fluxul video nu se adapteaza la viteza pe care o ai la net. Sunt departe de cum se prezinta site-ul Voyo. Nici nu ma mira ca le-a spart baza de date. Practic primesc in aplicatie toate canalele chiar daca sunt pe un abonament cu un numar mai mic de canale. Bineinteles ca jumatate din ele nu se deschid si devine enervanta treaba asta. In plus compresia video este excesiv de mare si se vede prost si nu poti s-o reglezi.

#12
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

 Lex404, on 03 februarie 2023 - 23:52, said:

Destul de grav, mai grav decat daca ar fi luat datele bancare (pe care le poti schimba si la care poti face un chargeback in caz de ceva).
Sunt de aceeasi parere.
Prefer oricand sa piarda o poza cu cardul bancar sub care scrie PIN-ul decat sa piarda o poza cu buletinul sub care scrie numarul de telefon, mailul si user/parola.

#13
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 18.01.2020
Am primit si eu email de la ei pe tema asta, din moment ce in comuncarile oficiale folosesc termenul de "piratare" pentru o scurgere de date e clar cum au ajuns sa pateasca asta.

Edited by Rares95, 04 February 2023 - 16:24.


#14
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 13.03.2017
Flocus Sat vrea să dispară și nu știe cum... Cel mai praf distribuitor de TV din România, cel puțin. De scos posturi au scos, fără posturi înlocuitoare sau scăderi de preț; platforma „Live TV” funcționează dar nu prea și acum asta.

#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,380
  • Înscris: 16.03.2011
Sunt varza de pe vreama upc,cand am facut rezilierea ei au completat nr contract si restul dupa contractul meu,nu mai existam in baza lor de date

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate